korkunç bir döneme girdim. eşim, kürtaj, boşanma, korkular..

Başka doktora da gidip görüş almanızı tavsiye ederim bende ocak ayında zorunlu kürtaj oldum 11 haftalıktı kalbi durmuş, kürtaj öncesi çok kötü agri çektim ama çıkınca şükürler olsun ağrım olmadi, kanamam 10 gün kadar devam etti ama azdı. Ayrıca eşinizin sizi sevmediğini düşünüyorsanız eğer arkanıza bakmayın derim. Ben eşimin beni sevmediğini düşünüyorum ama bebek çok istediği için günlerce ağladı surekli araştırdı elimden tuttu 3 4 doktora götürdü hep destek oldu. Bu kadar ilgisiz olmasını doğru bulamadım eşinizin normalde başka sorunlarınız var mi?

Merhabalar. Konum biraz uzun olabilir. Anlatmak, benden deneyimli insanlardan akıl almak, duyulmak, paylaşmak istiyorum. Sevgililik süreci sonrası birlikte yaşayıp kısa bir süre sonra evlendik. İki senedir evliyim. Ben bu iki yıllık süreçte ciddi problemler yaşadım. Aile içi kaotik durumlar, iş yerinde yönetim departmanları arası problemler, çok sevdiğim bir yakınımızın kaybı, geçtiğimiz kış ciddi bir rahatsızlık geçirdim. Aylarca atlatmaya çalıştım. Sonrasında ise depresyona girdim vb.

Bir dönem profesyonel destek almaya çalıştım, anksiyetem çok yüksekti. Uyku problemleri yaşıyor kimseyi görmek istemiyor odaklanamıyordum hiçbir yere. Birkaç psikolog görüşmesi yaptım ancak terapi sürecine giremedik. Bir uzmanın çalışma grubunun başlaması sebebiyle öteledi, diğeri ise yeni mezun olduğu için ben memnun kalmadım. Ben de yeni birini aramadım açıkçası çünkü korkuyordum yüzleşmeye.

Ben geçtiğimiz ay sonunda hamile kaldığımı öğrendim sürpriz bir şekilde. Şok oldum. Hiç beklediğim bir durum değildi. Hemen doktora gittim. Kese görünmedi, tekrar gittim görünmedi, vajinal muayene yaptı ancak saptamakta güçlük çekti gibi süreçler sonrası doktorum sağlıksız bir gebelik olduğunu, kesenin şeklinin düzgün olmadığını söyledi. İçim buruldu, annelik fikrine kendimi alıştırıyordum, içim onu görmeye giderken sıcacık oluyordu ancak doktorumun önerisi ile kürtaj oldum. Tahmini 6 haftalık olmalı, 5. haftanın sonları da olabilir. kürtaj öncesi muayenede 5 haftalık görünüyor demişti doktor.

Kürtaj sonrası ciddi beden problemleri yaşamaya başladım. kanamalar, ağrılar yaşadım. Doktor bunlardan bahsetmemişti. Ben sadece ruhen toparlanmam gerekiyor derken canımın peşine düştüm. Kanama, ağrı şikayeti sonrası kontrole gittiğimde içimde bebekten parça veya kan kaldığını, bir ilaç vereceğini, geçmezse tekrar kürtaj olacağımı, daha önce doğum yapmadığım için muhtemelen böyle olduğunu söyledi.

Ben bunları yaşarken eşim ise tüm sosyal faaliyetlerini sürdürmeye devam etti, ben kürtaj olmadan iki gün önce evde ağlarken o arkadaşlarını yemeğe davet etti. Ben katılmayacağımı söyleyip dışarı çıktım. Korunma sürecinde de o korunuyordu, plansız olması benim suçummuş gibi davrandı, bebeği hiç istemedi. Bazen düşünüyorum da böyle bencil bir babası olmadığı için seviniyorum gidenime.. Eşim Cinsellik yaşanmadıkça (hemen hemen iki aydır cinsellik yok) benden uzaklaştı ve tesadüfen kendi kendini tatmin ederken yakaladım afedersiniz. Ben burada acı içinde bebeğime üzülürken o elinde telefon başını kaldırmıyor. Ben on beş yirmi gündür eşimle kavga ediyorum. Refakatçi olarak kalmasını bile bana bahşetti. Ben gelmesem olur mu dedi. Bir de kimseye söyleme dedimm, annesi aramış açmadım. Baktım Annesine abisine olanları anlatıyor hala. Ben ailelere söylemeyelim demiştim. Bugün sabah çok kötü tartıştık. Her yerden engelledim. Boşanma sürecine gireceğim. Kararımı verdim. Ancak bedenen toplamam gerekiyor. Biraz da destek görmeye ihtiyacım var ama babamı kaybettim, annem ise yaşlı ve rahatsızlıkları olan biri. Ona anlatıp üzmek istemiyorum. Arkadaşlarımdan yakın olanlarla paylaştım ancak beklediğim desteği göremedim açıkçası. Ya da alınganım bilmiyorum.

Benim size ilk sorum şu, işlem sonrası 7.gündeyim, hala kırmızı damla şeklinde kanamalarım geliyor ama hafif, adet kadar değil ve ağrılarım var Doktorun verdiği kasılma ilacını kullanmaya devam ediyorum ama ikinci işlem görmemek için ne yapmalıyım? Bana şunları yaparsan daha kolay toparlarsın demenize ihtiyacım var açıkçası. Daha yeni otuza gireceğim, ilerleyen yıllarda anne olmak isterim.. Zarar görmeden bitsin istiyorum süreç.

Bir de, boşanma sürecinde bu durumları kanıt olarak kullanıp eşime manevi tazminat da açmak istiyorum. Ancak delilleri nasıl toplayacağımı bilmiyorum.

Maddi problemim yok. Dava sürecinde iyi bir avukat istiyorum. Eşim çirkeflik yapabilir. Antalya içerisinde boşanma avukatı öneriniz varsa(isim veriliyor mu bilmiyorum ama) seve seve alırım.
Çok geçmiş olsun.
Size artık faydası olmaz kusuruma bakmayın yinede belirtmek istiyorum.
Neden kimyasal kürtaj yapmıyor doktorlar anlamiyorum.
Acaba sigorta daha fazla para verdiği için mi?
12 haftaya kadar ilaçla düşük yapiliyor ,bunda da risk olarak parça kalması veya düşmemesi var ama çok az .

Sevgili Elif, esini aklamayacagim sana oyle dusunme ama, erkekler bebek dogdugunda baba oluyor, bizim gibi degiller, evet kesinlikle yaninda olmaliydi katiliyorum ama o his, o bebegini kaybetme duygusu bebek dogana dek sadece bize mahsus, cok empatik bir erkek olmadikca o hissi tasiyamiyor, ha tabi en azindan hastaliginiz varmiscasina uzerinize titremeliydi babalik hissi yuklenmediyse bile.

Fiziki sagligin icin sunu yap bunu yap diyemem, cunku kurtaj tecrubem yok ama benden baskalari illaki yazar. Dogum sonrasi yaklasik 40 gun kanama oluyor, belki kurtaj da boyledir, emin degilim. Senin yerinde olsam doktorumun ilaclarini kullanir, ama ayri bir doktordan da gorus alirdim

Esinden bosanma kararini biraz ertelemen gerekiyor, dogum ya da kurtaj, hamilelik vb durumlar biz kadinlari olmadigimiz birine donusturuyor, su psikolojini toparla daha sonra oturup duzgunce konusursun eşinle, simdi herseyi yanlis anlayabilecegin bir donemdesin bunu unutma.

Cok gecmis olsun, Allah sabirlar versin.
Ama ne kadar naif cevaplar veriyorsun ..🥹hem objektif hem de kırıcı olmayan cevaplar yazıyorsun her defasında başka konularda denk gelip fark ediyorum 🥹😍

Çok fevri davranıyorsunuz. Durun bakalım.. Hemen boşanmak nedir.. Daha doğru düzgün konuşmamıssınız bile. 14 yıllık evliyim. Dört dörtlük evlilik yok ama hiçbir zaman sizin gibi fevri davranmadım. Boşanacak bir şey de göremedim açıkcası.
Kadın bebeğini kaybetmiş. Canıyla uğraşıyor. Bir destek, şefkat bekliyorken kocası eve misafir davet etmiş.

Hastanede refakatçi bile kalmak istememiş.

Tüm süreçlerini yalnız geçirmiş anladığım kadarıyla.

Daha beter problemler yaşarsa yine yalnız kalsın desteksiz kalsın diye mi sürdürsün evliliğini?

Ben düşük ve kalp durması sebepli 2 kez kürtaj oldum. 1 hafta kadar hafif kanamam olmuştu. Erken haftalardaki düşükler genelde kromozom anomalisi sebepli oluyor. 3. Hamileliğimde bebeğimi kucağıma aldım çok şükür. Ben de kürtaj sonrası yeniden hamile kalmakta sorun olursa diye korkmuştum. Doktorum yıllar önce kazıyarak yapılan kürtajlarda o sorunun olduğunu, şimdiki vakum yönteminin çok daha güvenli olduğunu söylemişti.

Eşinizden soğumanızı da çok iyi anlıyorum. Sorun burada bebeğinizi kaybetmenize üzülmemesi değil, sizin halinizi umursamaması. Bu durumda bile elinizi tutmayacaksa ne zaman tutacak?

Merhabalar. Konum biraz uzun olabilir. Anlatmak, benden deneyimli insanlardan akıl almak, duyulmak, paylaşmak istiyorum. Sevgililik süreci sonrası birlikte yaşayıp kısa bir süre sonra evlendik. İki senedir evliyim. Ben bu iki yıllık süreçte ciddi problemler yaşadım. Aile içi kaotik durumlar, iş yerinde yönetim departmanları arası problemler, çok sevdiğim bir yakınımızın kaybı, geçtiğimiz kış ciddi bir rahatsızlık geçirdim. Aylarca atlatmaya çalıştım. Sonrasında ise depresyona girdim vb.

Bir dönem profesyonel destek almaya çalıştım, anksiyetem çok yüksekti. Uyku problemleri yaşıyor kimseyi görmek istemiyor odaklanamıyordum hiçbir yere. Birkaç psikolog görüşmesi yaptım ancak terapi sürecine giremedik. Bir uzmanın çalışma grubunun başlaması sebebiyle öteledi, diğeri ise yeni mezun olduğu için ben memnun kalmadım. Ben de yeni birini aramadım açıkçası çünkü korkuyordum yüzleşmeye.

Ben geçtiğimiz ay sonunda hamile kaldığımı öğrendim sürpriz bir şekilde. Şok oldum. Hiç beklediğim bir durum değildi. Hemen doktora gittim. Kese görünmedi, tekrar gittim görünmedi, vajinal muayene yaptı ancak saptamakta güçlük çekti gibi süreçler sonrası doktorum sağlıksız bir gebelik olduğunu, kesenin şeklinin düzgün olmadığını söyledi. İçim buruldu, annelik fikrine kendimi alıştırıyordum, içim onu görmeye giderken sıcacık oluyordu ancak doktorumun önerisi ile kürtaj oldum. Tahmini 6 haftalık olmalı, 5. haftanın sonları da olabilir. kürtaj öncesi muayenede 5 haftalık görünüyor demişti doktor.

Kürtaj sonrası ciddi beden problemleri yaşamaya başladım. kanamalar, ağrılar yaşadım. Doktor bunlardan bahsetmemişti. Ben sadece ruhen toparlanmam gerekiyor derken canımın peşine düştüm. Kanama, ağrı şikayeti sonrası kontrole gittiğimde içimde bebekten parça veya kan kaldığını, bir ilaç vereceğini, geçmezse tekrar kürtaj olacağımı, daha önce doğum yapmadığım için muhtemelen böyle olduğunu söyledi.

Ben bunları yaşarken eşim ise tüm sosyal faaliyetlerini sürdürmeye devam etti, ben kürtaj olmadan iki gün önce evde ağlarken o arkadaşlarını yemeğe davet etti. Ben katılmayacağımı söyleyip dışarı çıktım. Korunma sürecinde de o korunuyordu, plansız olması benim suçummuş gibi davrandı, bebeği hiç istemedi. Bazen düşünüyorum da böyle bencil bir babası olmadığı için seviniyorum gidenime.. Eşim Cinsellik yaşanmadıkça (hemen hemen iki aydır cinsellik yok) benden uzaklaştı ve tesadüfen kendi kendini tatmin ederken yakaladım afedersiniz. Ben burada acı içinde bebeğime üzülürken o elinde telefon başını kaldırmıyor. Ben on beş yirmi gündür eşimle kavga ediyorum. Refakatçi olarak kalmasını bile bana bahşetti. Ben gelmesem olur mu dedi. Bir de kimseye söyleme dedimm, annesi aramış açmadım. Baktım Annesine abisine olanları anlatıyor hala. Ben ailelere söylemeyelim demiştim. Bugün sabah çok kötü tartıştık. Her yerden engelledim. Boşanma sürecine gireceğim. Kararımı verdim. Ancak bedenen toplamam gerekiyor. Biraz da destek görmeye ihtiyacım var ama babamı kaybettim, annem ise yaşlı ve rahatsızlıkları olan biri. Ona anlatıp üzmek istemiyorum. Arkadaşlarımdan yakın olanlarla paylaştım ancak beklediğim desteği göremedim açıkçası. Ya da alınganım bilmiyorum.

Benim size ilk sorum şu, işlem sonrası 7.gündeyim, hala kırmızı damla şeklinde kanamalarım geliyor ama hafif, adet kadar değil ve ağrılarım var Doktorun verdiği kasılma ilacını kullanmaya devam ediyorum ama ikinci işlem görmemek için ne yapmalıyım? Bana şunları yaparsan daha kolay toparlarsın demenize ihtiyacım var açıkçası. Daha yeni otuza gireceğim, ilerleyen yıllarda anne olmak isterim.. Zarar görmeden bitsin istiyorum süreç.

Bir de, boşanma sürecinde bu durumları kanıt olarak kullanıp eşime manevi tazminat da açmak istiyorum. Ancak delilleri nasıl toplayacağımı bilmiyorum.

Maddi problemim yok. Dava sürecinde iyi bir avukat istiyorum. Eşim çirkeflik yapabilir. Antalya içerisinde boşanma avukatı öneriniz varsa(isim veriliyor mu bilmiyorum ama) seve seve alırım.
Merhaba oncelikle gecmis olsun dilerim,ben Antalya'da değilim ama yaşadığınız süreci en iyi şekilde sizi temsil edecek işini bilen ve bu konularda uzman bir isim ile ilerleyin derim,Aslında Aydinda ,Kadın Hakları Komisyon Başkanlığı da yapmış, bu konuların piri bir avukat var ,inanilmaz başarılı, buralarda herkes bilir ,isterseniz bir danışın derim ,Melisa Atlı ismi ,netten aratıp bulabilirsiniz ,sizi anlayacağına eminim, bu süreçlerden geçtik ve istediğimizden fazlası hızlıca oldu ....sadece sorduğunuz için destek amaçlı yazdım...sevgiler size Aydindan ivedilikle huzur bulun dilerim

Sevgili Elif, seni çok iyi anlıyorum. Anne olabilme sıcaklığını kalbinde hissetmişsin. Bebeğine üzüldüm. Ama çok gençsin anne olacaksındır❤

Eşin ile ilgili konuya gelecek olursak; evet babalık hissettiğini düşünmüyorum çünkü zaten isteyerek olan bir durum değilmiş ayrıca çok kısa sürede öğrenilip gebelik sonlanmış. Bir erkeğin bunu hissedebilmesi çok zor maalesef.

Benim burda takıldığım konu, evet babalık hissetmemiş olabilir. Ama eşi bir operasyon geçirirken vicdanlı bir adam "ben gelmesem olur mu? " Demez yaa. Nasıl düşüncesiz, şevkatsiz ve sevgisiz..

Boşanma durumunu çok iyi düşünmenizi tavsiye ederim. Fevri karar vermeyin.

Çok geçmiş olsun ❤

Kürtaj meselesinden dolayı da hassassınız. Böyle yapmayın, sakin kalın. Gençlik dönemlerimde (şuanda 40) ben de bazı fevri hareketler yaptım. Eşimi soğuttum.. Biliyor musunuz halen bana kızgın ve bazı konularda kırgın..Boşanmayı çıkarın aklınızdan.. Sağlığınıza ve güzel günlere odaklanın. Yazdıklarınızı iki kere okudum, fazla ayrıntıya takılıyorsunuz ve biliyor musunuz bunların hepsi boş şeyler..
Hangisi boş mesela?

hiç aklımda çocuk konusu yokken bu kayıp bana tokat gibi oldu. resmen mercimek kadar bebeği içimde yarattığı krampları özlüyorum. Acaba cinsiyeti neydi, saçları hangi renk olurdu bunları sık sık düşünüyorum. Yasını tutuyorum. Doktor gelişmemiş embriyo dese de benim için bebekti, benim bebeğimdi.. kuş oldu gitti yavrum. umarım toparlarım en kısa sürede. Bi an önce gebelik öncesi hormonlarıma ve sağlığıma dönmek istiyorum. Herkes kürtaj çok hafif ertesi gün hiçbir şey kalmıyor kanama olmuyor vb diyordu. Ben bende yolunda gitmeyen bir şeyler oldugunu düşündüm. Doktorum da endişelendi ancak takipte kalmayı tercih etti ikinci işlem yerine. Umarım hemen temizlenir içim :KK43:
Eşiniz hiç mi çocuk istemiyor? Sizin ve eşinizin yaşları kaç?

Çok fevri davranıyorsunuz. Durun bakalım.. Hemen boşanmak nedir.. Daha doğru düzgün konuşmamıssınız bile. 14 yıllık evliyim. Dört dörtlük evlilik yok ama hiçbir zaman sizin gibi fevri davranmadım. Boşanacak bir şey de göremedim açıkcası.
Evlilik devam etsin diye erkeklerin bu kadar bencilleşmesini normal görmeyi ne zaman bırakacaksınız? Önemli olan evliliğin ne kadar sürdüğü değil. Yoksa nenelerimiz dayak yiye yiye 40 sene evli kalmışlar. Marifet değil.

Belki onun da problemi çözme şekli budur, eminim o da üzülmüştür; duygularını gösterememiştir.Kayıp sadece sizin değil ,niye bebeği bu kadar sahiplenip babaya bilendiniz.
Cidden boşanılacak bir durum yok gibi,nasıl sevgi ki hemen soğuyorsunuz ,boşanmak istiyorsunuz.Ben şimdiki pek çok evliliği anlayamıyorum maalesef
Böyle durumlarda benim problemi çözme şeklim bu diye bir açıklama yapılamaz yalnız. Zira kürtaj olup bedenen canı yanan tek kişi var. Ki konu sahibi de adamın bebeği istemediği yazmış. Eskiden ki gibi kadınlar her şeyi sineye çekmiyor diye anlayamadınız herhalde.🙄

Çok geçmiş olsun. Kürtaj olmadım ama doğum sonrası içimde pıhtılar oluştu, bahsettiğiniz kasılma ilaçlarını kullandım. Düşmeseydi dr kürtajla alacağını söylemişti.
O ilaçlar çok kuvvetli, rahimde de oldukça ağrı yapıyor. Ama parça parça düşürdü ben de ne varsa. Sizin de ikinci bir operasyona ihtiyacınız kalmaz inşallah.
Hakkınızda hayırlısı olsun 🌷

Bence doktorun verdigi ilacin faydasi olacaktir cunki ben ilk gebeligimde bebegin kalbi atmiyordu ve doktor bir ilac verdi kendi kendine dusmesi icin eyer oolmazsa kurtaj yapariz dedi bende kabul ettim, oylede oldu bir hafta sonra gittigimde hic birsey kalmamis dedi yine igne falan yazdi ve oyle bitti..ikinci hamileligim uc ay sonda oldu ve sukur kizim dogdu..bende anksiyeteli biriyim su an olsa korkumdan asla kabul edemezdim ilacla kurtaj ayni degil sonucta ama cahil olmak en gizeliymis.Simdi her hastalik icin uc ayri doktora gidiyorum yine de ikna olmuyorumm

Hepinize yorumlarınız için ayrı ayrı teşekkür ederim. Son kontrollerimde doktorum durumumun iyi olduğunu söyledi. Ben de sağlık olarak daha iyi hissediyorum. Bu süreçte ilişkimi gözden geçirdim. Eşim çok bencil biri. Kendisi ile konuştuk, boşanmak istediğimi net olarak söyledim. Kendisi konuşmayı beceremeyip duygusuzca beni manipüle etmeye çalıştı, bir anda 'Anne olmak istemeyen bir kadından Anadolu anası gibi ağıt yakan kadına dönüştüğümü, ortada bebek filan olmadığını' söyledi. Tartışma çıkarıp evi terk etmeyi tercih etti, ben de evin kilidini değiştirdim. Eşyalarını toplayıp taksiye yükleyip çok yakın bir arkadaşım ile annesine gönderdim. Ev zaten benim evlenmeden önce aldığım bir evdi, kendisinin bir hakkı yok. Elektronik eşyalarını sonrasında göndereceğim, kırılır diye cesaret edemedim. Ben bir avukat ile anlaştım. Çalışıyorum, nafaka talep etmeyeceğim. Tek isteğim bitmesi. Pazartesi davayı açıyorum. Destekleriniz için sonsuz teşekkürler.

Anneme boşanacağımı söyledim. Üzüldü ancak zamanla alışır. Bir süre benimle kalmasını teklif ettim, şu an yanımda birlikteyiz. Bunları yazmamın sebebi, benzer bir olay yaşayan kadın olursa, eşiniz size 'hastalıkta ve sağlıkta' sözünü tutmazsa, bencilliğinden gözü sizi görmez ise, duygularınızı hiçe sayarsa lütfen o evlilikte kalmayın.

Yukarıda birkaç yorum vardı, evlilik bu kadar basit değil diye. Bu sözü çok kez düşündüm. Benim için basitmiş. Eğer sevildiğimi hissetmediğim bir evliliği sürdürür isem özsaygımı yitiririm. Ben bir 'kocadan' daha değerliyim. Hepimiz gibi

Hepinize yorumlarınız için ayrı ayrı teşekkür ederim. Son kontrollerimde doktorum durumumun iyi olduğunu söyledi. Ben de sağlık olarak daha iyi hissediyorum. Bu süreçte ilişkimi gözden geçirdim. Eşim çok bencil biri. Kendisi ile konuştuk, boşanmak istediğimi net olarak söyledim. Kendisi konuşmayı beceremeyip duygusuzca beni manipüle etmeye çalıştı, bir anda 'Anne olmak istemeyen bir kadından Anadolu anası gibi ağıt yakan kadına dönüştüğümü, ortada bebek filan olmadığını' söyledi. Tartışma çıkarıp evi terk etmeyi tercih etti, ben de evin kilidini değiştirdim. Eşyalarını toplayıp taksiye yükleyip çok yakın bir arkadaşım ile annesine gönderdim. Ev zaten benim evlenmeden önce aldığım bir evdi, kendisinin bir hakkı yok. Elektronik eşyalarını sonrasında göndereceğim, kırılır diye cesaret edemedim. Ben bir avukat ile anlaştım. Çalışıyorum, nafaka talep etmeyeceğim. Tek isteğim bitmesi. Pazartesi davayı açıyorum. Destekleriniz için sonsuz teşekkürler.
esinizin yaklasimi asiri cirkin. insallah bosanirken de cirkeflik yapmaz. bu son yorumunuzu gorene kadar da tam da "esinizin sizin en cok destege ihtiyaciniz oldugu donemde yaninizda olmamasini omrunuz boyunca unutamazsiniz, evlilige adapte olamazsiniz yazacaktim ki karar almissiniz zaten, iyi de yapmissiniz. insallah her sey gonlunuzce olur❤

'Anne olmak istemeyen bir kadından Anadolu anası gibi ağıt yakan kadına dönüştüğümü, ortada bebek filan olmadığını' söyledi.
:olamaz: :olamaz: :olamaz:
Şu lafı etmesi çok üzücü ve iğrenç. Hiç empati bile kuramamış, duyguları vs geçelim bedeniniz bir gebelik süreci atlatmışken ne demek ortada bir şey yok?
Hakkınızda hayırlısı olsun, umarım çok mutlu olursunuz.

Burda problem kocanın babalık hisleri, duygularını belli edememesi değil ki. Bu aşamada çok az kişi hisseder zaten. problem operasyon geçiren karısına gaddarca davranması. Kürtaj basit bir operasyon değil, hiçbir operasyon basit değil. Buna rağmen refakat etmekte nazlanması, eve misafir çağırması normalmiş gibi yazılmış, şok oluyorum.grip olan eşinize bir çorba yapıp önüne koyarsınız. Hem psikolojik hem fiziksel yara almış eşine böyle davranamazsın.

X