Boşanma ve korkularım, yakın zamanda boşananlar

Herdal28

Aktif Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
2 Nisan 2021
128
96
düzenleme:

İlk konum, suçlamadan canı sıkılan boşanmak istiyor demeden önce okuyun.

Artık çok bunaldım, daha fazla götüremiyorum evliliği. babamdı, çocuk küçüktü derken bu kadar oluyor. kendimi değersiz hissediyorum, aldıkları yaptıkları umurumda değil. çok anlamsız geliyor. hatta mutlu etse de içten içe düzeni bozulmasın çocuğundan ayrılmasın diye yapıyor gibi geliyor.

şu anda boşanmaya kararlıyım. çok netim. lütfen boşan ya da boşanma demeyin, konu bu değil. nasıl bu süreci kolaylaştırırım bununla ilgili yorum ve tavsiyelerinizi bekliyorum. yardımcı olmak isteyen sorularım odaklı yazarsa çok sevinirim. teşekkürler.

Merhaba. Daha önceki konudan hatırlayanlar olacaktır belki.
Babamın tedavisi bitti artık çok şükür.
Eşimle aramda hiçbir düzelme yok, bir çaba yok. Sürekli aynı şeyleri söylüyor sadece. Ben boşanmak istemiyorum, seni seviyorum, sen aramıza duvar koydun, napim yaklaşıp taciz mi edeyim deyip duruyor.
Eşime eylül ayında boşanmak istediğimi söyledim. İstanbul'a kardeşimin düğünü için gittiğimde annemlere de söyledim. Annem maalesef üzerime yürüdü ve beni tartakladı. Tehdit etti, asla bu şehre gelemezsin, buraya gelip çocuğu bize bırakıp bekar hayatı yaşayacağım sanma, ayrı eve de çıkamazsın, sana asla huzur vermem dedi açıkça.
Eşimle konuştum, babamın nakil sürecini bekleyebilir miyiz dedim, kabul etti. Annem boşanma konusunu bir daha açmadı, ben de bahsetmedim. Sustum, konuşmuyorum diye belki de bastırdığını ya da vazgeçtiğimi düşünüyor.
Eşimde bu arada hiçbir adım olmadı cinsellik ve ilgi adına. Ama şöyle bir durum var, çok fazla hediye aldı irili ufaklı (mücevher gibi şeyler değil), hepsi de beni çok mutlu etti ama istemem yan cebime koy tavrı takınmak zorunda kaldım. ortodonti tedavisi istiyordum mesela, ona başladım kasımda. ufak şeyler ama beni ezdi yaptıkları. boşanmayı konuşmaya çekinir oldum hatta bir ara.
iyice sıkıştırıldığımı hissettim, kimse hiçbir şey olmamış gibi devam ediyordu hayatına ben konuşmazsam. ne annem soruyor mutlu musun diye, ne eşim.
geçen hafta durup dururken, babamın tedavisi de bitti, mayısta kızımız 3 yaşını doldursun o zaman boşanalım mı dedim? yine havada kaldı sorduğum, ağladı ben boşanmak istemiyorum dedi, ağlayınca üstüne gidemedim. sevgililer gününde yine marka çanta almış gelmiş. bunlar bizi kurtarmayacak ama teşekkür ederim dedim sadece.
bu arada bilgisayarlı muhasebe sertifikası aldım. şu anda satın alma kursuna devam ediyorum. çok kapsamlı ve iyi bir kurs.
5 senedir çalışmıyorum. öncesinde de çok sık iş değiştirdim. hep insanlarla problem yaşayıp iş değiştirdim. kaçtım yani. iş bulmakta ya da işi yapmakta sıkıntı yoktu ama biriyle bir sorun yaşayayım, artık o işte kalamıyordum asla.
aradaki 5 yıllık boşluğu doldurmak ve daha kolay iş bulmak adına kurslara gidiyorum işte. bir de mülakat koçlarından destek almak istiyorum iş arama sürecinde.
psikiyatrist desteği alıyorum bu arada. insan ilişkileri olarak da daha farklı bir konumdayım. kendimi çok daha iyi hissediyorum.
boşanmak istediğime çok eminim ama adım atmaya da çok korkuyorum.

korkularıma gelirsek...
ben burada çok yalnızım ve burada yaşamak istemiyorum. çok kimsesizim.
istanbul'a taşınmak istiyorum. kızım babasına çok düşkün. nasıl etkilenecek bilmiyorum. babasıyla ayrı şehirlerde çocuğu olan boşanmış arkadaşlar, nasıl etkilenir kızım?
okula yazdıracağım. çalışan anneler, nasıl oluyor anaokulu düzeni? çalışma saatlerine uyuyor mu, esnek mi mesela? hasta olduğunda işyerinizde problem yaşıyor musunuz? nasıl ilgileniyorsunuz? inanın hiç bilgim yok. işimi ne kadar etkiler diye düşünüyorum açıkçası.
boşanmış çocuklu bir kadın olarak iş bulmakta zorluk çekebilir miyim acaba?
eşimden nafaka almak istemiyor bir yanım. sadece çocuğun okul masrafını karşılasın yeter diyorum. ama mantıklı mı acaba? kendim için de nafaka almalı mıyım? çocuk için nafaka ve okul masrafı aynı şey mi oluyor?
ve geçim korkusu. bir evimiz bir arabamız var. nafaka istemeyip sadece okul masraflarını ödesin ama evi de bana versin istiyorum. araba onun olsun bakalım, bunu teklif edeceğim. doğru bir adım olur mu?
ya da ev ve araba satılacak, bölüşülecek. bu durumda nafaka işini nasıl yapsam? elime geçecek olan para yeniden bir düzen kurmaya yeter mi?

durum böyle. tavsiye ve deneyimlerinizi bekliyorum :)

Son düzenleme:
"..korkularıma gelirsek...
ben burada çok yalnızım ve burada yaşamak istemiyorum. çok kimsesizim "

Sizi çok iyi anlıyorum. Ben de boşandım ama çocuksuzum. Kendinizi yalnız hissetmeyin. Dertleşmek isterseniz bana özelden mesaj atabilirsiniz.

Realist olalım. İstanbul'da geçinemezsiniz. Mümkün değil. Ev kiraları astronomik rakamlar. Herkes İstanbul'dan kaçıyor.

Aileniz arkanızda yok. Annenizi silin dersem hadsizlik etmiş olur muyum ? Anneniz çok kötü ve merhametsiz biri. Elbet size ihtiyacı olacağı günler gelecek.

Boşanma sebebiniz tam olarak nedir özel değilse ? Uyku sersemi anlayamamış olabilirim.

Nafaka rakamları çok komik. 5 yaşındaki çocuğa 3.000 TL nafaka veriliyor.

Sizi umutsuzluğa sürüklemek istemiyorum yanlış anlamayın

Şiddet veya aldatma yoksa boşanmayın konu sahibi.

Boşanmak isteme nedenlerinizi özel değilse paylaşır mısınız ?

Eşiniz aileci mi ? Kayınvalideniz eziyet mi ediyor ? Eşiniz sorumsuz mudur ?

Çocuk ile bu sosyoekonomik düzende ayakta kalmanız neredeyse imkansız.

Memur veya doktor değilseniz hele ki aile desteğiniz yoksa üzgünüm. Memurlar bile İstanbul'u yazmak istemiyor. Ben İstanbul'da 1.5 yıl kaldım ve nefret ettim.

Ben olsam boşanmazdım. Erkekler boşanma sürecinde öylesine çirkefleşiyor ki.

Evi size bırakacak, nafaka verecek, okul masraflarını karşılayacak..hayata çok tozpembe bakıyorsunuz.

Sizin şevkinizi kırmak istemiyorum.

Bir an önce iş bulun.

Boşanmak öcü değil.Her yolu deneyip sürünüp süründürüp sevgiyi saygıyı dibine kadar zorlayıp kovanın dibindeki darı misali kendinden tiksindirip bosananlar olduğu gibi.Kendini hayatı sevip ben bu eşle ruhen hayatımı sürdürmek istemiyorum diye sağlıkla bosananlarda vardır.Ben şuna inaniyorum.Bir insan kafaya koyarsa cocukmus eş dost lafiymis ekonomiymis dinlemez.O sabrın bir kemiğe dayandığı yer var hani tık sesi çıkar aynen öyle..Bunu yapmak isteyen insan sağır kurbağa gibi masaldaki kimseyi duymayacak.Onada demişler yapma etme yapamazsın kosamazsin yarışmada birinci gelemezsin.O kazanmış çünkü kulakları duymadığı için olumsuz yorumlari sesleri duymamış.Dag olsa duramaz insanın önünde herkesin hayatı yaşadığı çektiği kendine tek ömür var dahası yok tekrarı yok.İyi kötü bir iş iyi kötü kalacak yer varsa olup gidiyor.Sizi bilemem konuda çok net bı olumsuzluk görmedim ha ben görmedim belki berbat birşey var yazmadiniz belki artık nefesi batıyor size olamazmi olabilir kime ne

İşiniz yok anneniz çocuğa bakmam diyor eşiniz çabalıyor şiddet aldatma yok.

Boşanınca sanıyorsunuz bekar gibi olacaksınız ama yanılıyorsunuz.

Bari garanti iş bulun çocuğunuz da biraz büyüsün öyle boşanın.

Sizin gibi durduk yere boşanıp mutsuz olan tanıdıklarım var.

Şunu unutmayın boşanan kadına baba evi artık baba evi değil.

İyi davransalar bile değil evlilik hayatında bir evin hanımıyken babaevinde bir odan ya olur ya olmaz. Akrabaların saçma sapan laflarını söylemiyorum bile.

Not: Değer görmeyen aldatılan şiddet gören kadınlara şiddetle boşanmalarını söyleyen bir üyeyim.

Bulunduğunuz şehirde yalnız olmanızın sebebi çalışmıyor oluşunuz biraz da.
İnsan işe girip çalışınca çevre arkadaş ediniyor.
5 yıldır çalışma hayatından uzaksiniz.
Önce işinizi garanti altına alın derim.
Aileniz arkanızda değil eşinizin gelirine veya ailenize güvenerek boşanmayın kendi gelirinize güvenerek bosanin.
Kurslar eğitimler önemli evet ama tecrübe en önemlisi.
Bir an evvel iş hayatina atılmaya bakın.
Ayrıca sizi tartaklayan tehdit eden annenizin yanına da dönmeyi düşünmeyin.

Maddi yönden elbette kendinize yol haritası çizip çıkın bu yola eliniz güçlü olsun bir anda değil ondan sonrada çevrenizi ilgilendirmez bu kararınız size kendinizi kötü hisettirenlerden uzak olun

Merhaba. Daha önceki konudan hatırlayanlar olacaktır belki.
Babamın tedavisi bitti artık çok şükür.
Eşimle aramda hiçbir düzelme yok, bir çaba yok. Sürekli aynı şeyleri söylüyor sadece. Ben boşanmak istemiyorum, seni seviyorum, sen aramıza duvar koydun, napim yaklaşıp taciz mi edeyim deyip duruyor.
Eşime eylül ayında boşanmak istediğimi söyledim. İstanbul'a kardeşimin düğünü için gittiğimde annemlere de söyledim. Annem maalesef üzerime yürüdü ve beni tartakladı. Tehdit etti, asla bu şehre gelemezsin, buraya gelip çocuğu bize bırakıp bekar hayatı yaşayacağım sanma, ayrı eve de çıkamazsın, sana asla huzur vermem dedi açıkça.
Eşimle konuştum, babamın nakil sürecini bekleyebilir miyiz dedim, kabul etti. Annem boşanma konusunu bir daha açmadı, ben de bahsetmedim. Sustum, konuşmuyorum diye belki de bastırdığını ya da vazgeçtiğimi düşünüyor.
Eşimde bu arada hiçbir adım olmadı cinsellik ve ilgi adına. Ama şöyle bir durum var, çok fazla hediye aldı irili ufaklı (mücevher gibi şeyler değil), hepsi de beni çok mutlu etti ama istemem yan cebime koy tavrı takınmak zorunda kaldım. ortodonti tedavisi istiyordum mesela, ona başladım kasımda. ufak şeyler ama beni ezdi yaptıkları. boşanmayı konuşmaya çekinir oldum hatta bir ara.
iyice sıkıştırıldığımı hissettim, kimse hiçbir şey olmamış gibi devam ediyordu hayatına ben konuşmazsam. ne annem soruyor mutlu musun diye, ne eşim.
geçen hafta durup dururken, babamın tedavisi de bitti, mayısta kızımız 3 yaşını doldursun o zaman boşanalım mı dedim? yine havada kaldı sorduğum, ağladı ben boşanmak istemiyorum dedi, ağlayınca üstüne gidemedim. sevgililer gününde yine marka çanta almış gelmiş. bunlar bizi kurtarmayacak ama teşekkür ederim dedim sadece.
bu arada bilgisayarlı muhasebe sertifikası aldım. şu anda satın alma kursuna devam ediyorum. çok kapsamlı ve iyi bir kurs.
5 senedir çalışmıyorum. öncesinde de çok sık iş değiştirdim. hep insanlarla problem yaşayıp iş değiştirdim. kaçtım yani. iş bulmakta ya da işi yapmakta sıkıntı yoktu ama biriyle bir sorun yaşayayım, artık o işte kalamıyordum asla.
aradaki 5 yıllık boşluğu doldurmak ve daha kolay iş bulmak adına kurslara gidiyorum işte. bir de mülakat koçlarından destek almak istiyorum iş arama sürecinde.
psikiyatrist desteği alıyorum bu arada. insan ilişkileri olarak da daha farklı bir konumdayım. kendimi çok daha iyi hissediyorum.
boşanmak istediğime çok eminim ama adım atmaya da çok korkuyorum.

korkularıma gelirsek...
ben burada çok yalnızım ve burada yaşamak istemiyorum. çok kimsesizim.
istanbul'a taşınmak istiyorum. kızım babasına çok düşkün. nasıl etkilenecek bilmiyorum. babasıyla ayrı şehirlerde çocuğu olan boşanmış arkadaşlar, nasıl etkilenir kızım?
okula yazdıracağım. çalışan anneler, nasıl oluyor anaokulu düzeni? çalışma saatlerine uyuyor mu, esnek mi mesela? hasta olduğunda işyerinizde problem yaşıyor musunuz? nasıl ilgileniyorsunuz? inanın hiç bilgim yok. işimi ne kadar etkiler diye düşünüyorum açıkçası.
boşanmış çocuklu bir kadın olarak iş bulmakta zorluk çekebilir miyim acaba?
eşimden nafaka almak istemiyor bir yanım. sadece çocuğun okul masrafını karşılasın yeter diyorum. ama mantıklı mı acaba? kendim için de nafaka almalı mıyım? çocuk için nafaka ve okul masrafı aynı şey mi oluyor?
ve geçim korkusu. bir evimiz bir arabamız var. nafaka istemeyip sadece okul masraflarını ödesin ama evi de bana versin istiyorum. araba onun olsun bakalım, bunu teklif edeceğim. doğru bir adım olur mu?
ya da ev ve araba satılacak, bölüşülecek. bu durumda nafaka işini nasıl yapsam? elime geçecek olan para yeniden bir düzen kurmaya yeter mi?

durum böyle. tavsiye ve deneyimlerinizi bekliyorum :)
Canı sıkılan da boşanmak istiyorum diyor,hayatı nasıl böyle toz pembe hayallerle süslüyorsunuz.Ne var boşanmayı gerektirecek ben anlamadım.Yalnız olsan ne yaparsan yap,bir de çocuk sürükleyeceksin peşinden.Yazık gerçekten çocuklara yazık.

Boşanmış çalışma arkadaşlarımın çocuklarına anneleri bakıyor. Sizi hırpalayan annenize çocuk bırakılır mı? Siz en erken 18.00 önce işten çıkamazsınız ki çoğu zaman 19.00 ve İstanbul'da 2 saatten önce eve varmanız akşam trafiğinde düşünemiyorum bile.

Çocuğunuzu kreşten kim alacak ??

Kreş ve servis ücretini nasıl ödeyeceksiniz ?

Asgari ücret veya bi tık üstü maaşla kendi başınıza bile yaşayamazsınız. İstanbul'da kendi eviniz olsa bile çocuk ile
ya-şa-ya-maz-sı-nız. Yok yani oluru yok.

Burada "yaparsın,edersin, sen güçlü kadınsın " diye gaz verenler ülkenin gerçeklerinden haberi yok.

Çocuğum olmadığı halde boşanırken 3 kez düşündüm ve de ayrı eve çıkamadım. Ev kiraları uçmuş. Kaldı ki sizin bütçenizin yettiği mahallelerde size ev vermezler ben size söyleyeyim. Bekar/boşanmış kadınlara ev vermiyorlar. Ya tanıdık ev sahibi bulmanız gerek ya da ev arkadaşı..3 yaşındaki bebek ile kimse ev arkadaşı olmaz.

Ortodontik tedavinizi bile eşiniz yaptırıyor.

Bu kadar nankör olmayın.

Ama siz diyorsanız ki ben şiddete uğruyorum, kayınvalidemin aşağılamalarına dayanamıyorum, eşim çalışmıyor, aldatıyor v.s..durum başka

Memurlar, mühendisler, öğretmenler, polisler İstanbul'u tercih etmiyor geçinemiyoruz diyorlar.

Aylık ücretinizin tamamı kiraya gidecek.

Siz 5.000 TL den fazla nafaka alamayacaksınız şimdiden söyleyeyim.

Eşiniz kreş sağlık masraflarını ödese bile yetmez.

Boşanırsanız ziyan olursunuz. Çocuk mahvolur. Hayat kaliteniz düşer.

Hemen iş bulun.

Cinsellik evliliğin temellerinden biri ve her insan cinsel olarak tatmin edilmeyi hakeder. O yüzden ben boşanmanızı destekliyorum. Ancak nafaka vs bütün haklarınızı talep ederek ve mantıklı adımlar atarak. Yanlış bilmiyorsam cinsellik yüzünden boşanmakta da karşı taraf kusurlu görülüyordu. Adam kadın cinsel organınından iğrendiğini söylemiş. Ev arkadaşı gibi yaşanan evlilik istiyor. Siz de insansınız. Böyle hayat geçmez. Ayrıca eski konunuzu ekleyin lütfen herkes durup dururken boşanıyorsunuz diye sizi suçlamış.

Boşanmış çalışma arkadaşlarımın çocuklarına anneleri bakıyor. Sizi hırpalayan annenize çocuk bırakılır mı? Siz en erken 18.00 önce işten çıkamazsınız ki çoğu zaman 19.00 ve İstanbul'da 2 saatten önce eve varmanız akşam trafiğinde düşünemiyorum bile.

Çocuğunuzu kreşten kim alacak ??

Kreş ve servis ücretini nasıl ödeyeceksiniz ?

Asgari ücret veya bi tık üstü maaşla kendi başınıza bile yaşayamazsınız. İstanbul'da kendi eviniz olsa bile çocuk ile
ya-şa-ya-maz-sı-nız. Yok yani oluru yok.

Burada "yaparsın,edersin, sen güçlü kadınsın " diye gaz verenler ülkenin gerçeklerinden haberi yok.

Çocuğum olmadığı halde boşanırken 3 kez düşündüm ve de ayrı eve çıkamadım. Ev kiraları uçmuş. Kaldı ki sizin bütçenizin yettiği mahallelerde size ev vermezler ben size söyleyeyim. Bekar/boşanmış kadınlara ev vermiyorlar. Ya tanıdık ev sahibi bulmanız gerek ya da ev arkadaşı..3 yaşındaki bebek ile kimse ev arkadaşı olmaz.

Ortodontik tedavinizi bile eşiniz yaptırıyor.

Bu kadar nankör olmayın.

Ama siz diyorsanız ki ben şiddete uğruyorum, kayınvalidemin aşağılamalarına dayanamıyorum, eşim çalışmıyor, aldatıyor v.s..durum başka

Memurlar, mühendisler, öğretmenler, polisler İstanbul'u tercih etmiyor geçinemiyoruz diyorlar.

Aylık ücretinizin tamamı kiraya gidecek.

Siz 5.000 TL den fazla nafaka alamayacaksınız şimdiden söyleyeyim.

Eşiniz kreş sağlık masraflarını ödese bile yetmez.

Boşanırsanız ziyan olursunuz. Çocuk mahvolur. Hayat kaliteniz düşer.

Hemen iş bulun.
Adam "vajinadan iğreniyorum" diyip kadınla seks yapmıyor.

Çocuğunuz küçük. Hasta olduğunda kreşten kim alacak ? Hangi işveren sürekli izin verir ?

Özel sektörde işverenlerin çoğu çocuklu pek tercih etmiyor.

Performans düşüklüğünden işlerine son veriyorlar.

Peki çocuk nasıl olmuş ?? Adamın cinsel yönelimi mi farklı acaba ?

Vaziyet çok kötü öyleyse.
İşte zorla git gel 5 dakikada işini bitirip dönüyormuş. O da kadının zorlamasıyla. 5 ay birlikte olmadıkları olmuş. Bilmiyorum ya gay ya da aseksüel ama her türlüsü kötü.

İşiniz yok anneniz çocuğa bakmam diyor eşiniz çabalıyor şiddet aldatma yok.

Boşanınca sanıyorsunuz bekar gibi olacaksınız ama yanılıyorsunuz.

Bari garanti iş bulun çocuğunuz da biraz büyüsün öyle boşanın.

Sizin gibi durduk yere boşanıp mutsuz olan tanıdıklarım var.

Şunu unutmayın boşanan kadına baba evi artık baba evi değil.

İyi davransalar bile değil evlilik hayatında bir evin hanımıyken babaevinde bir odan ya olur ya olmaz. Akrabaların saçma sapan laflarını söylemiyorum bile.

Not: Değer görmeyen aldatılan şiddet gören kadınlara şiddetle boşanmalarını söyleyen bir üyeyim.

annemlerin yanına dönmek istemiyorum. annemlerin yanına taşınıp bekar gibi olacağım diye düşünmüyorum. anneme hiç yanına geleceğim de demedim. konu mesajına ilk konumu ekledim, merak ediyorsanız durduk yere mi boşanmak istiyorum diye, okuyabilirsiniz.

Boşanmak öcü değil.Her yolu deneyip sürünüp süründürüp sevgiyi saygıyı dibine kadar zorlayıp kovanın dibindeki darı misali kendinden tiksindirip bosananlar olduğu gibi.Kendini hayatı sevip ben bu eşle ruhen hayatımı sürdürmek istemiyorum diye sağlıkla bosananlarda vardır.Ben şuna inaniyorum.Bir insan kafaya koyarsa cocukmus eş dost lafiymis ekonomiymis dinlemez.O sabrın bir kemiğe dayandığı yer var hani tık sesi çıkar aynen öyle..Bunu yapmak isteyen insan sağır kurbağa gibi masaldaki kimseyi duymayacak.Onada demişler yapma etme yapamazsın kosamazsin yarışmada birinci gelemezsin.O kazanmış çünkü kulakları duymadığı için olumsuz yorumlari sesleri duymamış.Dag olsa duramaz insanın önünde herkesin hayatı yaşadığı çektiği kendine tek ömür var dahası yok tekrarı yok.İyi kötü bir iş iyi kötü kalacak yer varsa olup gidiyor.Sizi bilemem konuda çok net bı olumsuzluk görmedim ha ben görmedim belki berbat birşey var yazmadiniz belki artık nefesi batıyor size olamazmi olabilir kime ne
teşekkür ediyorum, çocuğum ve ülkenin ekonomik durumu olmasa bu kadar bile beklemezdim sanırım. konu mesajına ilk konumu ekledim merak ederseniz.

X