Kötü Koku :(

yazildi mi bakmadim.
camasir programi bitince hemen aliyorsunuz degil mi? birazcik olsun bekletince bile islak olduklari icin kotu koku olusuyor.

1 bardak beyaz sirke yarım bardak karbonatı içine döküp 60 derecede boş çalıştırın.
Ayda 1 defa tekrarlayın
Altta tahliye borusunu da açın arada

Borulardaki geliyor olabilir birde çamaşır bittikten sonra çamaşırları çıkarınca kapağını hemen kapatmayın nem yaptığı İçin kokuyor olabilir kazan kurusun nemli kalmasın

Makinenin altinda filtre gibi bir sey var su cikiyor onu cikarin..nedir nasil cikar bilmiyorum esim el attigi icin :) bir de deterjan gozunu cikarip yikariz. Kilavuzda yazar aslinda atmadiysaniz

Hanımlar merhaba...

Bosch marka çamaşır makinem var ve iki yıldır kullanıyorum.

Deterjan veya yumuşatıcıda değişiklik yapmadığım halde son zamanlarda çamaşırlarımda kötü bir koku oluyor. Önceden mis gibi deterjan ve yumuşatıcı kokardı. Şimdi ne deterjan ne yumuşatıcı kokusundan eser yok. Onu yerine kötü bir koku var.

Bu koku neden kaynaklanır?

Kokunun gitmesi ve çamaşırların eskisi gibi güzel kokması için ne yapmalıyım?

Mutlaka başına gelen ve bir çözüm bulan vardır diye düşünüyorum. Şimdiden herkese çok teşekkür ederim :)

Not: Kötü kokuyu sadece ben almıyorum. Eşim de farketti. O yüzden hamile olmamla alakalı bir durum değil :)
( Bu detayı farkedip yorum yapanlara hassasiyetleri için ayrıca teşekkürler :) )
Yıkama yaptıktan sonra makinenin kapağını ve deterjan kapagini kapatmayın,acik dursun bir sure sonra geçiyor koku. Ayni dert bendede vardı bu şekilde kurtuldum...

Bizim de aynı problem vardı.yumusatici gözüne ozon dökerek çalıştırdım.sonradan da birkaç kez durulama yaptırdım geçti koku.sonra 1 sene içinde geri geldi.bu sefer de yumuşatıcı gözüne sirke ve çamaşır kazanına limon tuzu koyup çalıştırdık yine gitti şimdi hiç yok koku.ama bir süre sonra tekrarlıyor illaki

Sonucu merak ediyorum yazwrsaniz sevinirim.Bu arada saglicakla gelsin hayirli olsun bebeginiz
Teşekkür ederim amin inşallah :)
Bu aralar herşey kötü kokuyor bana ama eşim işten gelince makinenin içini koklattım. Güzel kokuyor. Yeni makine gibi kokmuş dedi :)

Bi iki defa başıma geldi bu durum.kokanları bi kere daha yıkadım yıne koktu bidaha yıkadım daha beter koktu sanki koku gidecekmş gibi yumuşatıcıyı dolduruyodum:)sonra yumuşatıcı koymadan yukadım koku gitti...bıraz makınanın ıcınde beklerse yada nemlıyken katlayınca o koku oluyormuş bunu anladm belki yardımcı olur..sadce deterjanla yıkayın kokan çamaşrları..
Şimdi birşeyler denedim bakalım inşallah geçmiştir. Geçmediyse deneyeceğim :)

Anam!!bende de siyahlar öyle oluyor arçelik ıyyy gıcık oluyorum yaaa bende makina mi?sorunlu deterjan mi?diyodum
Bide makina 9 kg biraz biriktirip yikiyodum ondan mi?dedim de eski makinam yapmiyodu yine biriktirip yikiyodum 8 kg di ne biliym

Kazan temizleme ayarı yoksa 90 derecede boş çalıştırın. Sıkmayı devre dışı bırakarak. Her çamaşırdan sonra kapağı açık bırakıyorum.
Ayda bir boş çalıştırıyorum.
Alttaki hazneyi arada bir temizliyorum.
Deterjan çekmecesini çıkarıp temizleyip takıyorum. Gerektikce.
Boş çalıştırdıgınızda sirke kullanırsanız giderleri bile temizlemiş olursunuz.

Deterjan haznesini sık yıkayın.

En altta bir bölme var kıl tüyün toplandığı orayı açın aksın. ( epey su akıyor dikkat.)

Makinenin kapağını hiç bir zaman tam kapatmayın , kurusun.

Hanımlar merhaba...

Bosch marka çamaşır makinem var ve iki yıldır kullanıyorum.

Deterjan veya yumuşatıcıda değişiklik yapmadığım halde son zamanlarda çamaşırlarımda kötü bir koku oluyor. Önceden mis gibi deterjan ve yumuşatıcı kokardı. Şimdi ne deterjan ne yumuşatıcı kokusundan eser yok. Onu yerine kötü bir koku var.

Bu koku neden kaynaklanır?

Kokunun gitmesi ve çamaşırların eskisi gibi güzel kokması için ne yapmalıyım?

Mutlaka başına gelen ve bir çözüm bulan vardır diye düşünüyorum. Şimdiden herkese çok teşekkür ederim :)

Not: Kötü kokuyu sadece ben almıyorum. Eşim de farketti. O yüzden hamile olmamla alakalı bir durum değil :)
( Bu detayı farkedip yorum yapanlara hassasiyetleri için ayrıca teşekkürler :) )

Çamaşır makinesini boşalttıktan sonra kapağını kapatmayın hava alıp içerinin kurumasını bekleyn

Burda birçok tavsiye aldım. Herkese çok teşekkürler. Çok şükür sorun çözüldü. Aynı dertten muzdarip arkadaşlar için neler yaptığımı ve bundan sonra neler yapacağımı kısaca özet geçeyim;

* İlk olarak bir bardak sirke ve 2 yemek kaşığı tuzu karıştırarak deterjan gözüne koydum ve makineyi 90 derecelik programda çalıştırdım.
(Ama bana koku tam olarak gitmedi gibi geldi. Yine de faydası oldu)

*İkinci olarak kazana bir adet bulaşık makinesi tableti koydum. Deterjan gözüne de çamaşır suyu. Yine 90 derecede çalıştırdım. (Oldukça etkili oldu)

-ben makineyi 90 derecede pek çalıştırmazdım. Bundan sonra ara ara yapmam gerekiyormuş. Bunu anladım.

*Deterjan gözünü, makinenin iç lastiğini temizledim ve alt taraftaki filtreyi temizledim.
(Üçünde de pek birşey yoktu. Ben ara ara temizliyordum zaten bunları o yüzden olabilir.)

*En önemli detaylardan biri de çamaşırları aldıktan sonra makinenin kapağını hemen kapatmamak galiba. Tavsiye eden çok oldu. Benim yerim müsait değil diye hemen kapatırdım. Ama artık kapatmayacağım. Bir süre havalanmasına ve kurumasına fırsat tanıyacağım :)

X