Onkoloji - Kanser ve Türevleri Küçük Hücreli Akciğer Kanseri

messela

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
29 Şubat 2024
9
0
25
Babama Ekim 2021 tarihinde küçük hücreli akciğer kanseri tanısı konuldu.Tanı konulduğunda yaygın beyin metastazı vardı ve biçilen ömür yalnızca 5-6 aydı.Tüm beyin ışınlama ve Tecentriq adlı immünoterapi ilacıyla ilk 1,5 yılı çok rahat geçirdik.Pet sonucumuzda tam yanıtlar almaya başlamıştık.O kadar kötü bir hastalık ki bu bir anda her şey tam tersine döndü.Her şey yolunda giderken tekrar beyin metastazı tekrarladı.Birkaç metastaz daha oluşmuştu.Şuan akciğer ve beyin için yapılabilecek bir şey kalmadığı söylenildi.Beyindeki tümörlerden kaynaklı bilinç bulanıkları,anlamsız konuşmalar ve hafıza kayıpları yaşamaya başladı.Bizi daha fazla neyin beklediğini bilmiyorum.Beyin metastazıyla bu tarz şikayetleri gören oldu mu..

Acil şifalar dilerim. Metastaz sebebiyle ağır ağrı kesici serum ya da ilaç veriliyorsa onlarda bilinç bulanıklığı unutkanlık yapar. Halüsülasyonda görebilir. Ağrı bantları da keza bunlara sebeptir.

Bilinci tamamen gitmiş durumda..Sorulan sorulara cevap verebiliyor fakat halüsinasyonlar görüyor anlamsız haraketler yapıyor sakinleştiremiyoruz
Verilen ağır ağrı kesicilerin yan etkisinden. Hastanedemisiniz doktorunuz ne diyor ?

Çok geçmiş olsun, acil şifalar dilerim. Benim babam da küçük hücreli akciğer ca’idi, aynı şekilde halüsinasyonlar görüyordu. Çok zor bir durum. Bundan anlamlar çıkarmayın. Bazen suçlayıcı konuşup özellikle birine kafayı takabiliyorlar.

Verilen ağır ağrı kesicilerin yan etkisinden. Hastanedemisiniz doktorunuz ne diyor ?
Kortizon tedavisiyle biraz daha yaşar diyor.Ağrı kesici hiç almıyor herhangi bir ağrısı yok,beynin neredeyse yarısından fazlası tümör dolu şuanda

Nasıl bir süreç geçirdiğinizi anlatabilir misiniz bizi neyin beklediğini bilmiyorum çok fazla tümör var beyninde yürümesinde bozulmalar başladı..

Nasıl bir süreç geçirdiğinizi anlatabilir misiniz bizi neyin beklediğini bilmiyorum çok fazla tümör var beyninde yürümesinde bozulmalar başladı..
sizi okuyup ekrana baktım öylece, yazacak bir şey bulamadım... aynı süreçten geçmiş biri olarak size güç dilemek istedim. facebook'ta aktif kanser grupları var oralara bakabilirsiniz ama bilmiyorum daha da kötü mü hissedersiniz yoksa ne bekleyeceğinizi bilerek iyi mi... ne kadar bilirseniz bilin gene babanızın süreci kendine özgü olacak gerçi ama... olur da konuşmak isterseniz, yönlendirme isterseniz bildiklerimi paylaşır, bilgim yoksa da sizinle araştırabilirim.

Keşke güzel şeyler söyleyebilsem. Sizin babanıza 2021’de teşhis koyulmuş 2,5 sene olmuş. Benim babamın çok hızlı ilerledi, öncesinde de öksürdüğünde kan geliyormuş söylemedi bize. Nisan ayında teşhis koyuldu, kemoterapi aldı, kemoterapiyi kaldıramadı bir ay hastanede yattı o zaman beyne sıçradığını söyledi doktoru. Halüsinasyonlar görüyordu, saldırgan değildi ama üzücü oluyor yine de. Hastaneden çıktı bir süre iyiydi balayı süreci diyorlar tamamen iyileşmiş gibi oluyor. Kasım ayında vefat etti. Çok hızlı, çok yıpratıcı, çok zor dönemlerdi. 10 yıl oldu vefat edeli. Bazen özlüyorum bazen kızıyorum varı yoğu sigara ve kahvehaneydi, ne bileyim ailesiyle doğayla vakit geçirmek varken oralarda ömrünü harcadı. 61 yaşındaydı daha. Çok çabuk bıraktı kendini.

X