KV adayiyim sorunlar başladi

Oğlunuzla nişanlısının kararlarştırdığı nikah tarihine karışmadan duramadınız mı? Fitili ateşleyen sizsiniz ortamı germişsiniz. Ben nişanlı olsam kayınvalide adayımın kardeşine bebek görmeye ben de gitmezdim. Çeşit çeşit virüs kol geziyor küçücük odalarda ele güne bebek sergilemek artık geçmişte kalmalı zaten. Gençleri rahat bırakın.
Evlenemezsiniz o tarihte dememiş ki sadece yorum yapmış. Sanki dikte etmiş gibi tavır almaya gerek yok insanlar yorum da mı yapmasın.

Oglunuzda bu evlilik adı altında çok üzülecek yazık şimdiden geleceği görüyorum. Karşınızda gözleri aç, kibirli insanlar mevcut gence yazık olacak.
Siz karışmayın iyisiyle kötüsüyle onlar halletsin kabak sizin başınıza patlamasin. Ayrıca 9 ay önce ev tutmak çok erken. Oğlunuz da kendini ezdirmesin. Biraz baskın olsun. Sonra üzülen sizin taraf olucak. Sanki kızda bulunmaz Hint kumaşı.

İki tarafında kendince haklı/haksız oldukları taraf var.
İki tarafta çocukların verdiği karara saygı duyacak.
Nikah düğünle aynı gün olsun gerekirse sürekli bir git gel telaş ne gerek var taa 3 ay önceye..
Bir kaç hafta eşyasız otururlar demek de şu süreçte saygısızlık.
Almak istedikleri mobilyaya karar veredursunlar nasılsa alınacak nasılsa ödenecek son vakte sıkıştırmayın.
Mobilya boyutları zaten üç aşağı beş yukarı aynı olur zaten evi de 3 ay kala tutarlar.

Diğer taraftan kızın maaşını kız benim kızım istediğimi söylerim demesi falan çok çirkin.

Bence ilgilenmek demek iki taraf için de söylüyorum, çocuklar için iyi geçinmeye çalışmak demektir.

Çocukların verdikleri karara karışmak, müdahale etmek değil.

Çok basit salacaksınız çayıra hepsini. Gerisi onlara ve Allah'a kalmış. Takınızı alırsınız ele güne karşı gergin durmazsınız düğünde. Sonra sen sağ ben selamet. Bireyin oğlum olması ona benim uzerimde muhakkemiyet sağlamaz. Benim anne olmamın onun üzerinde sağlamadığı gibi. Hem karışma anne konuşma anne. Hem araba al anne, düğünü bi şekil hallederiz anne. 26 ve 22 yaşında veletlerden bahsediyoruz ( beNde 23de evlendim ve geri dönüp bakıyorum veletmisim yani). Kendimiz yaparız ayağına sizi keklemisler. Bankamatik olun istiyorlar. Tek fark karşı taraf bunu anlamış, kabul etmemiş müdehale hakkı görmüş kendinde. Kendine yakışanı yapmış. Haa siz vakarlı durarim derseniz önce oğlunuza durun. Gün sonunda evlat sizin yetistirdiginiz. Iyisi de sizden geldi kötüsü de. Onun karışmadığı düğün tarihine siz he deyip geçeceksiniz. Parasını vermediğiniz arabanın fiyatını sormayacak, maddi desteginizin olmadığı düğünün sahibi değil konuğu olacaksınız.
Kişisel fikrim çocuk falan olmazsa 2 seneyi bulmaz bu evlilik..

Evlenemezsiniz o tarihte dememiş ki sadece yorum yapmış. Sanki dikte etmiş gibi tavır almaya gerek yok insanlar yorum da mı yapmasın.
Fikir beyan edip bırakmış mı fikri kabul edilene kadar kapı kapı dolaşıp insanları darlamış mı? Kız açık açık söylemiş neden o tarihte olması gerektiğini, kızı ciddiye almayıp sen dur ağababan gelsin der gibi annesine gitmiş. Sonra da almış boyunun ölçüsünü. Evlenecek olan belli sonuçta.

Kız tarafı Nişan yaparsa erkek tarafı da düğün yapar. Yapacak durumum yok diyorsunuz sonra oğlumun da benim de param var diyorsunuz. Varsa yapın yoksa susun ne istiyorsunuz buradan tam olarak. Bir diyorsunuz evim ne halde, tatile bile gidemiyorum, bana da yazık diye, sonra hop birden param var oluyor. Çocuk size bu kadar zulumse yapmasaydiniz keşke.
Celişkili yazmışsim,evet evim berbat halde. 5senedir para biriktiyorum evimi yapayım ve elbette çocuklarima destek olayım diye.
Allah şükür şimdi param var ama ilk önce oğlum düşünsün.
Beni tanımıyorsunuz ...
Demek istediğim bu zamana kadar ben kendime evime harcama yapmadım çocuklarımı yetiştirmek için.
Doğrumu olmuş,kesinlikle hayır .
Şimdi aaaa. ...parası var ama oğlu için harcamiyor oluyor.
Keşke bende zamaninda savurgan sorumsuz olsaydım.

Ben sizi destekliyorum kızın annesi karışıyorsa siz de karışırsınız nokta. Harcayacakları paraya bütçeye kadar karışan kızın annesi, siz bir nikah tarihine yorum yaptınız diye vaaaay nasıl fikir beyan eder oldu. Eder efendim eder bir taraf ediyorsa diğer tarafta eder.
Yıllardır açılan konularda anne babanıza mı güvendiniz evlenirken diye gelinleri linç edenler şimdi ben oğlumu büyüttüm okuttum işe girince de maaşına el sürmedim birikim yapsın kendi düğününü yapsın dedi diye kayınvalideyi linçliyor niye çünkü adı kaynana.
Sağolun Allah razı olsun
Olay tamda böyle .

Celişkili yazmışsim,evet evim berbat halde. 5senedir para biriktiyorum evimi yapayım ve elbette çocuklarima destek olayım diye.
Allah şükür şimdi param var ama ilk önce oğlum düşünsün.
Beni tanımıyorsunuz ...
Demek istediğim bu zamana kadar ben kendime evime harcama yapmadım çocuklarımı yetiştirmek için.
Doğrumu olmuş,kesinlikle hayır .
Şimdi aaaa. ...parası var ama oğlu için harcamiyor oluyor.
Keşke bende zamaninda savurgan sorumsuz olsaydım.
Abla senden bişey isteyen yok ki git yaptır sen evini. Sırf sözüm geçsin diye altın falan yapacaksan zahmet buyurma, sende o oğlan oldukça hem altından olursun hem de seni yine kimse dinlemez. Zaten sen oğlanı yetiştirmişsin, kendi düğününü kendi yapacak fırsatı vermişsin, senin görevin bitmiş. Gönül rahatlığıyla yap istediğin şeyi sen, 3 günlük dünya, ne gözün kalsın ne de sidik yarışına gir kimse ile, huzurun sende kalsın.

kayınvalıde adayı: Bır hafta once olsa olmaz mı?
Gelin: O tarihte annemler tatılde
Kayınvalıde adayı: ben annene sorayım.
gelın: susar, cevap vermez

ben olayı bu sekılde anladım, yanlısım varsa duzeltsınler.

"susar, cevap vermez" kısmında şu şekilde soyleyecek cok ınsan vardır "Kusura bakmayın, neyı soracagınızı anladım, ben dıyorum ya annemler o hafta tatılde dıye, bu demektır kı uygun degıller, o yuzden o tarıh yazılmadı, ben bunu soylememe ragmen benı hıce sayıp annene sorayım demenızı asla anlayamadım"

kayınvalıde adayı: Bır hafta once olsa olmaz mı?
Gelin: O tarihte annemler tatılde
Kayınvalıde adayı: ben annene sorayım.
gelın: susar, cevap vermez

ben olayı bu sekılde anladım, yanlısım varsa duzeltsınler.

"susar, cevap vermez" kısmında şu şekilde soyleyecek cok ınsan vardır "Kusura bakmayın, neyı soracagınızı anladım, ben dıyorum ya annemler o hafta tatılde dıye, bu demektır kı uygun degıller, o yuzden o tarıh yazılmadı, ben bunu soylememe ragmen benı hıce sayıp annene sorayım demenızı asla anlayamadım"

Gelini saymamak işte. Evlenecek olan kız ama kızın düşünceleri bile yok sayılıyor. Söylemiş daha neyin sorması

K Kisirdongu hanımcım, artık sizin kendinizi çekme vaktiniz gelmiş, oğlunuz sizi dahil ettiği kadar içinde olun artık, ne maddi ne manevi paralamayın kendinizi. çünkü iyilikle de söyleseniz belli ki kötü anlaşılacak, en iyisi yorulmayın da kötü olun.

oğlunuz bu hayatı kendi seçiyor, 2 gün sonra bişi olsa anne senin yüzünden demesin, oğlum sen ne diyorsan öyle olsun diyin geçin.

almanyada olunca da belli ki içli dışlı olmuşsunuz dünürlerinizle, ananenin 2 havluyla gelmesi ya da kız kardeşinize bi hayırlı olsun dememelerine alınmış olmanızı da anlıyorum, sizin onlara gösterdiğiniz özenin 10da 1ni görmemişsiniz anlaşılan, direkt böyle anlatılınca anlaşılmamış sanırım.

hiç tavır almayın dünürünüze gelininize falan, oğlumla karar verin nasıl diyorsanız öyle olsun diyin, geçin.

ama öncelikle siz kendinize değer verip hiç bir eksiğinizi ertelemeyin, 3 günlük dünya. elinizden geleni yapmanıza rağmen gördüğünüz değer, duyduğunuz laflar ortada. dediğim gibi madem kötü olacaksanız bişi yapmayıp kötü olun geçin. sevgiler.

teyzecim kız tarafi hiç çekilmez ya.
gösteriş meraklı insanlardan nefret ediyorum.
şöle sözüne inanirim
ya olduğun gibi görün ya göründüğün gibi ol.

gelinin bence oğlunu sevmiyor.
para düşkünü.. 3 sene parası için idare etmiş bana öle geldi.
gerçekten seven insan parasini düşünmez..
mutlu olmaya bakar.
oğlunuz mutsuz olacak..
oğlun eşine istediği almazsa kız gidip anasina şikayet etcek diycek ki.
X bana istediği almadi..
kaynanasi gelip oğlunu ezdirecek..
sen buna müsade etmeyin. allah aşkına..
böle gösteriş meraklı insan doldu bu dünyada..
deprem oldu geçti de hiç mi akıllanmadilar..
lüks evler bile gitti noldu...
hiç mi düşünmüyolar...
gerçekten insanlar akıllanamayacak ya
acayip sinir oluyorum artık birak artık ya.

Anne yerine kaynana olmuşsanız canım deseniz bile canın çıksın anlarlar . Oğlunuz gerçekleri göremiyorsa ve siz de anne olarak müdahale edemiyorsanız karışmayın. Size sorup danışan oğlunuz olsaydı anlatın oglunuza içinizdeki endişeleri, gördüğünüz yanlışları derdim . Ama oğlunuz kör kütük olmuş birşey görüp duymuyor hipnoz olmuş gidiyorsa gitsin sonu kötü de olsa benim hatam diyecek kendi suçlu olacak ama siz dahil ve müdahil olursanız dil her yene döner evlat bile olsa suçlu bile çıkarır annesini. Sizin yapmanız gereken oğlum sen ne dersen yanındayım iyi de olsa kötü de olsa diyip gelinle mesafe koyup çekilmek. Gelin sizin üstünüzden de prim yapmasın ağzına laf vermeyin bırakın kendi yüzünü kendi kendine göstersin görürse de oğlunuz kendi görsün.

Kızın annesinin aslan terbiyecisi gibi oğlunuza çemkirmesi kabul edilebilir değil. Hem de çok çirkin ithamlarda bulunarak. Böyle bir anneye sahip kızın evliliğinin çok uzun süreceğini sanmam.

İki insan yuva kurmaya karar veriyosa eşyalar, tarihler, yaşanacak ev vb. konularda da en güzel kararı verecek olan yine onlardır. Erkek veya kız annesi olmak, maddi destekte bulunulsun yada bulunulmasın fikrinizi sadece sizi sayıp danıştıklarında belirtmenizi tavsiye ederim. Aksi takdirde istisnalar kaideyi bozmaz ama adınız herşeye burnunu sokan kayınvalideye çıkar. Yüzyıllardır bu böyle ve değişmez kural ( iyi niyetli bile olsanız). Oğlunuz oğlum olsaydı sakin ve tatlı bir dille ona olumsuz bulduğum ve rahatsız olduğum şeyleri belirtir ama ne olursa olsun onun kararına saygılı olduğumu söyler ve üç maymunu oynardım.

Ev konusunda haklısınız fiyatlar o kadar yüksek ki erkenden tutup boş yere kira ödemek yerine o parayla eksiklerini karşılayabilirler. Öncesinde de pek tabi eşya işini halledip firmaların depolarında bekletebilirler.

Bebek görme konusunda da haklısınız çünkü sizin takıldığınız bebek görme değil, oğlunuzu kendilerinin her türlü ortamına sokup mevzu sizin taraf olunca uzak durmaları.

Bir kaç atasözüyle noktalayayım.

Kaynana pamuk ipliği olup raftan düşse gelinin başını yarar.

Ana yılan, sözü yalan. Karı çiçek sözü gerçek.

Kaynanaların zalim zamanında gelin, gelinlerin zalim zamanında kaynana oldum...

Kayınvalidesiniz siz ve inanın kadın olmaktan, anne olmaktan alacağınız tüm sıfatlardan daha zor. Hayırlısı olsun...

Biz şimdi gelin gözüyle yazıyoruz onun yerine kendimizi koyuyoruz. Oğlunuz seviyor vazgeçmez de o yüzden siz müdahil olmayıp gençlerin fikrine saygı göstereceksiniz. Kız tarafı hep nikahın geç olmasıni ister bu sadece sizinkiler için geçerli değil. Oğlunuz da korkmayın düğüne kadar idare eder sonra yine sizin eski Oğlunuz olur. Ömür boyu sizi ezdirmez laf söyletmez merak etmeyin. Bu devirde gerçekten Kız bulmak zor bulmuşken kaçırmayın derim.

Hiç karışmayın üzerinize kalır dediğiniz gibi bende kayinvalide adayıyım bir lafına kırıldım daha tanışmadan ben 41 yaşındayım eşimin ikinci eşiyim ilk eşinden oğlu ben evlendiğimde 3 yaşında idi ben büyüttüm beraber büyüdük anne der kendi doğurduklarimdan ayırmam sorana 4 çocuk annesiyim derim gelin adayımız ben anne diyemem zaten annen değil demiş öyle mi peki tanışmaya geldi efendim merhaba nasılsınız şirinlik şirinlik gayet kibar karşıladım ama mesafe var ben ona hanım o bana hanım dedik babasi tanışmaya çıkmadı kapıdan hosgeldiniz dedi çıktı gitti bahanesi aştı suratı oturdu ilk tanışmamız oğlumun doğumgününe hediye alacakmış sürpriz yapacakmış katılırmıyız dedim o ailesi ile kutlar sizinle olana saygı duyarız sizde bizimkine saygı duyun el içine girince o kadar zor ki 22 senedir bir kimse konuşmamış elin kızı neler söylüyor önerim hiç tenezzül etmeyin bırakın o gelsin ama evlatlar aptal aşıklar kendileri bilirler hayırlısı ise olur hayırsız ise olmasın sırf onlar için katlanıyoruz zaten ama bir sınır olmalı anne demek istemiyorum dese anlarım saygı duyarım ama zaten öz değil demesi onu aşar saygı şart

Siz niye bu kadar müdahil oldunuz ki? Benim öğlen nikahım akşam da düğünüm oldu. Stres olmasın diye demişsiniz, ayol gelin damat kabul etmiş konukların ne stresi olacak? Giyinip süslenip gelecekler. Stres yapan da gelmeyecek. Hiç kimse istemez öyle önceden nikah olsun.
Ev konusunda 9 ay boşa kira ödemek mantıksız olabilir siz fikrinizi oğlunuza söyleyin kararı o gelinle ortak versin. Kızın anneannesi gelirken havlu getirmiş yaşlı kadın onu bile düşünmesi iyi bence. Yani kusura bakmayın da sanki siz evleniyor gibi hediye mi beklediniz? Yaşlı Kadin bu havlu getirir ördüğü patiği getirir birşey getirmez, size yakışan hoş görmenizdir.

Ayrıca yeni doğum yapmış bi anne olarak, şu an bu mesajı okuyan tüm kadınlara kızkardeşinizin doğum sonrası derdinden dilerim: meme yarası, sütüm yetti yetmedi davası, bebeğin gazı, uykusu, aylık kilo alımı, boy uzaması, dönmesi, oturması hepsini aşıp ablasının dünürünün bebek ziyareti yapmamasıyla dertlenecek kadar rahat bi doğum sonrası geçirirler inşallah.

Bence gece gündüz oğlunuz için hayırlısı neyse diye dua edin. Doğru kararlar alması için de dualar falan vardır illaki. Bundan sonra ne deseniz suç olacak. Karismasaniz da suç olacak ama karışmayın. Uzak durun ki sinirleriniz bozulmasın. Kendi oğlum olsa ikna olmayacağını bildiğim için dua ederdim bol bol. Bir de evliliğin ilk yılları çocuk yapmazlar inşallah. Siz bir şey dedikçe tatlanir bir şey demeyin. Benim kv ters psikoloji yapardı. Alt metinde verirdi söylemek istediklerini. Atıyorum bir yere gitmek istemiyor. Giderim oğlum siz rahat edin. Biraz sırtım ağrıyor ama olsun giderim ben diye diye islerdi :) kendim de anne baba sözü dinlemeden evlenmiş biri olarak şunu diyebilirim. ne deseniz de boş onu biliyorum.
Her zaman destekcisi olduğunuzu, her kararında arkasında olduğunuzu, kendini çok ezirmememesi gerektiğini, sorunları sadece nişanlısı ve kendisi arasında çözmeye çalışmasını vs söyleyebilirsiniz. Evlilik için değil genel olarak kendini ezdirmemesi ve biraz kendini de düşünmesi gerektiğini öğütleyin..bu konuşmayı tecrübelerime dayanarak bir kez yapıyorum. Onun dışında her zaman arkandayım ne istersen diyin.

Ve akışına bırakın. En fazla bosanirlar hayat dersi olur.diger türlü başkasi ile olsa sonradna aklı bu nisanlisinda kalır vs. İnsan yaptıklarından daha çok yapmadıklarına pişman olurmuş.

Merhaba cok düşündüm yazsam mi diye.
Oğlum be gelin hanım 3 yıl birliktelikten sonra 10 ay önce nişanlandılar.
Iyi hoş ,sakin sessiz,mütavazi,yaşina göre olgun ve cok saygili kizimiz.
Nerde nasil davranmasini bilen.
Nişanimizda çok güzel oldu.
Iki genc beraber coğu işlerini kendi halletiler.
yavaş yavaş yanliş anlaşilmalar başladi .Biz öyle adetlere geneklere önem veren değiliz ,düşüncemiz yeterki çocuklar mutlu huzurlu olsun.

Şimdi nikah tarihini kina düğün haftazasinin ortasina yerleştirmek istemişler,oģlumdan öğrendim.
kizimizla mutfaktayken önce bir fikrini alayim sonra annesine sorarim diye düşündüm.
Nikah tarihini bir kaç hafta önce olmazmi diye,oda annenem tarilde,öncesindende annem babam tatilde dedi .
Durum öyle olunca tarih 3ay önceye geliyordu,bizim icin sorun değil .
Sonra oğlum ve nişanlisi bu konu üzerine baya tartişmişlar.
Oğlum bana tarih kalacak dedi ve annesini ara dedi .

Actim telefonu cocuklar tarihe karar vermişler dedim ,neyse bende stres olmasin diye biraz daha erken yapilsaydi dedim .
Kadin "asla olmaz,biz istemiyoruz 3 ay önce ".
Baya sert konuştu
beraber ev konusunuda konuşalim dedi .Daha 9ay var düğüne konuşalimda ,bence tutulmasi için erken ,malum ev kiralari ucuk fiyatta.
3-4ay öncesi makul dedim,kizin annesi mobilyalar yetişmez dedi.yetişir niye yetişmesin yoksa bir iki hafta bir koltuk takimi gelmeden idare ederler dedim.
Oģlum ve nişanlinin arasinda zaten tartişmalar varmiş bu da üstüne taşiran damla olmuş.
konuşmaya gittik soğuk karşilandik
Kizimiz evde yoktu ,oğluma kirgin olduğu için ,gitmiş evden .
Cerezleri tepsiyle masanin üstüne biraktilar,dağitma felan yok .
Oģlumun kv bana ,kizimi mutfağa cekip soramazsin ben varken dedi.Bende kiziniz yetişkin biri olduğu icin fikrimi söyledim dedim.
Sonra oğlumu ilişkileri üzerine sorgu altina aldi.

"Sen şimdiden kizima nasil para harcadiğina karişamazsin .
Ve demek oluyor aile icinde üc tane hesap oluşturmak.Sen kizimla ayni yatağa gireceksin ama üctane para hesabi olacak.
Kizim istediği gibi para harcar.
Yoksa sen ona harclik verme niyetindemisin?
Biz para harcamayi seviyoruz onun içinde calişiyoruz " dedi.

Bende bağzi seyler eşler arasinda özel olduğunu ve karişmamiz gerektiğini söyledim.kizim evlensede karişirim,kizim benim dedi.
Oğluma döndü ,kizimin herşiyini biz üstleneceğimiz parasini istediği gibi harcar ama düğünü sen yalniz yapacağin icin dikkat ediyorsun değilmi dedi.
Orda bize laf cakti güya biz ilgisiz anne babayiz oğullarinin düğününü evini kurmayan .
Gelin hanim geldi sonra surat beş kariş aşağida ,oğlum ve biz herşeyi olumlu düşünerek alttan aldik .Oğlum sorunlari sakince anlatti .
Iki gün sonra annesiyle konuşmak icin buluştum ,bizi öyle yadirgamasi zoruma gitmişti.Biz sorumsuz aile değiliz elbette yeri geldimi bizde destek oluruz .
Oğlum 26yaşinda 4 yldir mesleği elinde,evimizde beraber yaşiyoruz ,hiçbir zaman ondan para istemedik .Yani eve katkisi yok .
Kiz yüksüğü cikartmiş ben böyle devam istemiyorum demiş.Bu zamana kadar ben arkasindan koştum birazda o koşsun demiş.
Aşktan gözü kör oğlum kendini ve bizi okadar ezdiriyorki ...
Arkasinda hemde nasil koşuyor
Herşeyi alttan aldim sustum çünkü birsey söylesem oğlum beni suclayacak .
Sen bozdun diyecek.
Aile bizide oğlumuda düşünmüyor,düşündükleri sadece para .
Coğu seyi gösteriş icin istiyorlar.Ev haftalar önce döşenmiş olacakmiş akrabalari ile ceyizleri yerleştireceklermiş
Orda gelin damat yaşamadan önce akraba ağirlanacakmiiş.Tabii herşey dört dörtlük olmali lüks olmali.
Adetleriymiş,nikahta onlarda üçgün önce yapilirmiş adetleriymiş.
Dünya adetlerinden içeliğinden nezakinden haberleri yok .
Kiz kardeşim tanişmada hamileydi bizimle gelmişti,nişanda ordaydi,ziyaretlerde beraberdi Doğum yapti kimse hayirli olsun demedi ,bebek görmeye gelmedi.
Cocuk 6aylik oldu beraber oturduk yüzleri bile kizarmadi.
Aile bana göre cok bencil ,sadece hep almak isteyenlerden.
Annenesi ilkkez gelirken iki tane havlu getirmiş , böyle komşuma bile utanirim gitmeye.
Yanliş anlamayin yok olmadiğindan değil ,değer vermediklerin den

Ben artik soğudum.kendimi yeterlice ezdirdim ,oğlum elimi kolumu bağliyor .
Nasil davranmaliyim ,ne yapmaliyim
Oğlunuz ne istiyorsa lüks ihtiyaçları da dahil onu yapsın.Bence hiç karışmayın

X