Lohusalık kaygı herkesin üstüme gelmesi

monolok

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
14 Ekim 2023
85
67
27
Hanımlar hayırlı akşamlar diliyorum
20 günlük yavrum var Allah’ıma şükürler olsun ona sağlıkla kavuşmak mükemmel bir duygu. Ama kaygılarım bitmiyor bir iki kere emzirirken boğazına mama kaçtı nefes alamadı yavrum sonra hemen kendine geldi. Ama korkuyorum ya ona istemden bir şey yaparsam bu düşünceler hiç kafamdan çıkmıyor annem 15 kaldı oda gitmek durumun da kaldı. eşim sağolsun çok destek, ama aile apt ve kaynanam beni boğuyor artık
Doğum yaptığımda da annemle kayınvalidem kaldı.
Sürekli meme emzir süt var mı süt çok önemli lafları duymaktan bıktım bende biliyorum, farkındayım çok önemli ama az olması veya hiç olmaması benim suçum mu ? Göğüs ucum yok silikon uç aldım ona bile bi laf onunla emerse ona alışır kendi ucunu emdir sanki uç var ? Sütüm az olduğu için mama destekli gidiyoruz yok bu mama iyi mi başka bir marka söylüyor o iyiymiş, yok oğlunu 2,5 yaşına kadar emzirmiş yok falancanın kızının sütü çok geliyormuş bir kere bile mama içmemiş, bir ton salak saçma batıl inanç sürkeli bana akıl verme ama bakın sürkeli sürekli eşim kalsın dedi bir de kayınvalidem için kesinlikle kabul etmedim ama, sağolsun günde 2 defa gelip söylenip gidiyor. Emzirirken öyle bir süzüyor ki anlam veremiyorum yok yağlı ye sütün yağlı olsun şunu şunu ye süt yapsın daha bir ton saçma sapan şeyler ve kendi çocuklarını o kadar şımarık yetiştirmiş ki asla yetiştirme tarzını beğenmiyorum.
Çocuğum için şimdiden evi dağıtsın bozsun sakın elleme balkondan üstümüze işesin her dediği olsun yoksa okulda ezilir özgüvensiz olur diyor düşünce tarzına bakar mısınız ????
Son olarak hanımlar bu yazdığım sinir olduğum her konuda cevabımı veriyorum hiç susmuyorum ama kadın anlamıyor delireceğim en son.

20 günlük yavrum var Allah’ıma şükürler olsun ona sağlıkla kavuşmak mükemmel bir duygu. Ama kaygılarım bitmiyor bir iki kere emzirirken boğazına mama kaçtı nefes alamadı yavrum sonra hemen kendine geldi. Ama korkuyorum ya ona istemden bir şey yaparsam bu düşünceler hiç kafamdan çıkmıyor annem 15 kaldı oda gitmek durumun da kaldı. eşim sağolsun çok destek, ama aile apt ve kaynanam beni boğuyor artık
Sürekli meme emzir süt var mı süt çok önemli lafları duymaktan bıktım bende biliyorum, farkındayım çok önemli ama az olması veya hiç olmaması benim suçum mu ? Göğüs ucum yok silikon uç aldım ona bile bi laf onunla emerse ona alışır kendi ucunu emdir sanki uç var ? Sütüm az olduğu için mama destekli gidiyoruz yok bu mama iyi mi başka bir marka söylüyor o iyiymiş, yok oğlunu 2,5 yaşına kadar emzirmiş yok falancanın kızının sütü çok geliyormuş bir kere bile mama içmemiş, bir ton salak saçma batıl inanç sürkeli bana akıl verme ama bakın sürkeli sürekli eşim kalsın dedi bir de kayınvalidem için kesinlikle kabul etmedim ama, sağolsun günde 2 defa gelip söylenip gidiyor. Emzirirken öyle bir süzüyor ki anlam veremiyorum yok yağlı ye sütün yağlı olsun şunu şunu ye süt yapsın daha bir ton saçma sapan şeyler ve kendi çocuklarını o kadar şımarık yetiştirmiş ki asla yetiştirme tarzını beğenmiyorum.
Çocuğum için şimdiden evi dağıtsın bozsun sakın elleme balkondan üstümüze işesin her dediği olsun yoksa okulda ezilir özgüvensiz olur diyor düşünce tarzına bakar mısınız ????
Son olarak hanımlar bu yazdığım sinir olduğum her konuda cevabımı veriyorum hiç susmuyorum ama kadın anlamıyor delireceğim en son.
Sakin olmaya çalışın. Lohusalıkta çok ciddi sıkıntılar yaşamış bir anneydim şimdi kızım 5 yaşında. Geçecek hepsi fakat içinizde kin, öfke büyütmeyin. Neden size dert ve yük olsun ki? Açık açık söyleyin. Sizi alttan almaları gereken bir dönemdesiniz. Üzmelerine izin vermeyin. Eşinize açık açık söyleyin. Doktor stresten sütün azalmış, etrafınızda sizi üzen strese sokan kim var böyle dedi dersiniz kayınvalideye.
O size falancanın sütünü anlatırsa siz de falancanın etliye sütlüye karışmayan kayınvalidesini anlatın. Bunlara enerjiniz yoksa ufak bir cinnetle kayınvalideye dersini verin ve eşinize anlatırken de ne kadar üzüldüğünüzü gösterin.

Benim de göğüs ucum yoktu ve silikon uçla bir aydan fazla emzirdim kırkı çıkmaya yakın memeye alıştı. Emzirme danışmanı size yol gösterir. Hiç üzülmeyin lütfen. Emse de mama da alsa yavrunuzun sizin kucağınızda olup kokunuzu hissetmesi her şeyden önemli.

Eşim de kayınvalidem de benim lohusalığımı burnumdan getirdi ben strese girdim çocuğuma gaz ve huzursuzluk olarak döndü. Size kocaman sarılmak istedim lütfen ama lütfen sizi üzmelerine izin vermeyin. İlla biri üzülecekse kayınvalideniz ve eşiniz üzülsün.

Ben de silikon uç kullanmıştım. O uçlarla emzirirken biraz fazla süt gidiyor bence bebeğe o biberon gibi olan kısmı doluyor çünkü önce. Yani benim kullandığım öyleydi. Belki sizin bebeğinize de tazyik fazla geliyordur. Silikon uç kullandıkça memenizde de yavaştan uç çıkabilir. Ara ara deneyin bence. Biz 40 günllükken normal emzirmeye geçmiştik.
Diğer hususlarda da allah yardımcınız olsun. Bence eşinizle konuşun. Annesini uyarsın, siz çağırmadan gelmesin kayınvalideniz. Akşam eşiniz geldiğinde görsün torununu. O arada da siz duşa girin, ne bileyim yürüyüşe çıkın, markete gidin. Hem havanız değişir her kayınvalide ile temas azalır.
İlk zamanlar zordur ama geçecek. Sağlıkla büyütün :)

Öncelikle bebeğiniz hayırlı olsun. Mutlu güzel bir yuvada birlikte büyüyüp gidin inşallah. 🧿 bir emzirme danışmanından yardım alsanız ya, belki sütünüz var siz olmadığına inanıyorsunuz? Her annenin sütü bebeğine yeter emin olun. Ayrıca bebek sütü anne memesinin ucundan değil meme aerolasından (kahverengi bölge) emer, meme ucununun olmaması emzirmeye engel bir durum değil. Lütfen iyi birinden danışmanlık alın. 🙏🙏 çevrenizde size destek olacak insanlar bulundurmaya çalışın. Lohusalık döneminde sosyal destek çok önemli. 🙏

Sen böyle ezilip buzuldugun icin bu kadar konusabiliyorlar. Hamile kaldığım andan itibaren kocaman bir SANANE insani oldum. Yapistiriyorum sananeee, ona neeee ,sizi ne ilgilendirirrrr diye. Bir iki derken bi daha agizlarini acamiyorlar Her sey senin elinde. Gücünün farkina var

Artık onların yetiştirme devri bitti. Bu sizin çocuğunuz sizin anneniliğiniz. Bende sütüm az geldiği için mama verdim sütüm artana kadar. Hatta bazı günler uykusuzluktan sütüm olmuyordu yine mama verdim. Aç kalıp sarılık olmasından iyidir. Eski kafalı insanların eski düşünceleri hiç önemli değil. Diyeceğiniz şey bu benim çocuğum benim anneliğim. Kendi ailem karışmıyor lütfen siz de artık bana karışmayı bırakın. Ben yeni doğum yapmış lohusa bir anneyim benim moralimi bozuyorsunuz çocuğuma verimli olmamı engelliyorsunuz diyin. Hatta her gün gelmesin artık. Bu sizin evladınız sizin sorumluluğunuz. Çocuğa yalnız baktıkça alışacaksınız endişeleriniz de gidecek o zaman.

Sizi alttan almaları gereken bir dönemdesiniz. Üzmelerine izin vermeyin.
Doktor stresten sütün azalmış, etrafınızda sizi üzen strese sokan kim var böyle dedi dersiniz kayınvalideye.
O size falancanın sütünü anlatırsa siz de falancanın etliye sütlüye karışmayan kayınvalidesini anlatın.
Bunlara enerjiniz yoksa ufak bir cinnetle kayınvalideye dersini verin ve eşinize anlatırken de ne kadar üzüldüğünüzü gösterin.
Gördüğüm en şahane lohusa anne önerisi ❤️

Konu sahibi bu öneriyi ciddiye al. Ablamız işi biliyor.

Sağlıkla büyütün marka adı verilir mi bilemiyorum ama ben lansinoh göğüs ucu çıkarıcı aleti kullanmıştım, hem biraz süt de doluyordu bebek memeye alışana kadar da baya ucu cıkarmaya yardimci olmuştu. Emzirmeden önce sağma makinesi ile biraz sağıp da ucunu çıkarabilirsiniz. Büyüdükçe memeyi daha iyi kavrayacak sütüm yok emzirmekten vazgeçtim diye düşünmeyin kimseye de aldırış etmeyin mama ya da meme o sizin canınız siz onu büyüteceksiniz başkası değil. Sütü de sadece uyku, su ve stressiz bir lohusalık dönemi artırır.

Kaynanayı paketleyip gönderme zamanı gelmiş.
Onun dışında kalan şeyler hepsi normal.zamanla azalıp geçecek..her annenin lohusalık zamanında yaşadığı korkular..

Ee ama olmaz ki
Kv lohusayken sütü karsi duvara fırlamamış mi

Ay kuzum umursama onları
Ama bak hic bir şeyi içinde tutma ve söyle
Sende duracağına onda dursun

Off seni çok iyi anlıyorum..:KK43:İlk çocuğumda kafayı yicektim..Her sabahın erken saatlerinde bebek görmeye gelmeler...Ya bi bırakta geceden kalmışız dimi uyucaz hergün hergün...Neyse ben içimde tutmamama rağmen lohusa depresyonu yaşamıştım...

Tek çare şehir değiştirmek..:KK55:Evet değiştirdim ve ikinci bebeğimde eşimin desteğide az olmasına rağmen ve diğer çocuğumun ihtiyaçlarıda olmasına rağmen inanılır gibi değil çok iyi hissediyorumm...

Az insan çok huzur...Altına imzamı atarım net..:KK19:

Allah'ım Yarabbim saç baş yolunası kayınvalide. Ben olsam eşime o evden çıkmak için her türlü baskıyı yaparım. Ya da eşim gider annesiyle konuşur, ağzını tutmayı öğrenir ya da ben tavrımı koyarım orta yere. Ben zaten duramam bana orada ben daha yeni doğum yapmışım vır vır vır gelecek bir dünya senaryolar anlatacak,beni başkalarıyla kıyas etmeye cüret edecek, zırt pırt beni darlayacak? Yooo ağzına ağzına kakarım o lafları. "Ya hayır konuş ya sus. Hamdolsun sütüm var, meme ucum da kimseyi ilgilendirmez, sen kendin baktınsa baktın, bu senin değil benim bebeğim. Çok bilen, çok isteyen doğursun bir tane daha baksın. Aha da buyur. Yettiyse yetti. Burada daha yeni doğum yapmışım. Benim psikolojimi bozmak için elinden geleni yapıyorsun. Sana müsaade edecek değilim. Ya konuşmadan önce düşün, ya da kapıyı bile açmayacağım. Kimse için akıl sağlığımı bozmam. Herkesin bebeği kendine. Kim sütü 5 metreden bebeğin ağzına fışkırtmış ilgilenmiyorum. Bana kimseyi anlatma,kıyas etme. Ya faydalı bir şeyin varsa söyle, ya da bana kötü bir şey anlatma" derim. Iyice fütursuzca her ağzına geleni söyleyebileceğini düşünüyor. Lohusalık depresyonu diye bir şey var ve gerçekten ciddiye alınması gereken bir şey. Psikolojinizi bozsa hesabını veremez. Bazı şeylerde anında müdahale edilmesi gerekir. Izin vermeyin asla kendinizi bu şekilde yetersiz anne gibi hissettirmesine. Asla öyle bir durum yok. Gayet elinizden geleni canla başla yapıyorsunuz. Gelip de vıdı vıdı oturduğu yerden çok bilmişlik yapmasın. Çok biliyorsa yapsın bir tane daha kendisi baksın.

Bu arada hayırlı olsun, Allah yardımcınız olsun. Sinirden söylemeyi unuttum. Ve de hangimiz sorunsuz şak diye emzirdik? Ben de emzirirken sorunlar yaşadım. Bana da böyle bilmiş bilmiş her gelen akıl vermeye kalktı. Hadi bir seferlik gelenleri içimden şarkı falan söyledim, dinlemedim. Böyle yalandan sahte sırıtma olur ya öyle aynı yüzlerine kafami sallayarak hı hı hı hı evet dedim döndüm önüme. Ya da hamdolsun çok iyi emziriyorumm sütüm çok dedim dedim sustular. Kayınvalideyi de bu kadar değildi. Bir tek dik dik bakması ve sütün var mı, yok yetiyor mu diye soruyordu. Yüzümdeki gergin ifade ile her seferinde lafı ağzına kakaraktan çok iyi kilo alıyor, sütüm taşıyor bile, emerken boğulacak gibi oluyor zaten, hamdolsun çok iyi diye bööyle hemen cevabı yapıştırıyordum ve iyi canım deyip susuyordu. Bir de ne o balkondan kafamıza işesin? Iyi o zaman bez de takmayın dana gibi olduğu yere salsın ya. Bir de beygir gibi koştursun, her yeri birbirine katsın. Damızlık gibi de besleyin. Hayvan mı yetiştirecekmişsiniz kayınvalidenize göre? Bu ne saçmalıklar. Aynen böyle sorun. Tövbe estağfirullah.

Bu tarz yorumları hiç bitmez sende ayak uydur şu mama daha iyimiş diyorsa 2000 tl lik mama var yardımcı olursan onu alalım diceksin. Falancanın kızının sütü fazlaysa gelsin o emzirsin de bende uyurum diceksin. Emzirirken bakıyorsa oglun bu kadar süzmüyor anne de. Ve sakın ipleri bırakma bebiş hayırı anlasın 6.ayda bile hayır deyince bana bakıp ığgh yapıyordu şuan hayır diyorsam asla yapmaz. O kadar karışması inanılmaz saçma, eşinizin bi el atması lazım yada bu kadar bakmak istiyorsa bir tane doğurmasını önerebilirsiniz. Laf sokuyorsa aman öyle değil de blah blah demeyin bu kadın anlamaz sizde laf sokun hem sonradan çok hoşuna gider.

çocuğu bırak onun üstüne işesin :KK70: tövbe ya o nası laf sanane ayrıca bu torunlarını çok sevdiği için kendi doğurdu sanan anneanneler babanneler gına geldi artık. biz doğurduk onu bizim cocuuuumuuuzzzzzzzz. ben en son kendi anneme benden çıktı anne bu çocuk benim altımdan çıktı farkında mısın demiştim. ve süt konusuna gelince yeni doğum yapıp eve geldigimde benim de sütüm azdı ve annem de kaynanam da sağolsun kapıdan gitmediler sırf onlar orda diye stres oldum sütüm gelmedi bence sürekli gelip bakıyolardı soruyolardı süt var mı diye en son artık eşim ablama söylemiş kızı strese sokuyolar diye ablam da herkesi bi güzel azarladı karısmayın siz gelecek emzirdikce sütü vs sonra bıraktılar sütümü konusmayı simdi 2.ye hamileyim tecrübeliyim süt muhabbeti yapana direkt tıslamayı düsünüyorum keşke o zaman da yapsaydım kovsaydım yanımdan ama o sıra insan onu değil bebeğini emzirebilmeyi düşünüyo gerçekten yoksa ben susacak bi kız değildim cok içimde kaldı ama onları takmamışım demek ki oğluma odaklanmışım

Senin yüzünden az olan sütünde giderse de korkar. Benim sütüm azdı tek mememde süt yoktu tek memeyle 20 ay emzirdim kimseyi dinlemeden sürekli emzirdim uyurken mama verdim rahat uyusun diye sürekli kilo takibi yaptım sağlık ocağıni yol yaptım verirse Mama veririm diye tek meme az süt bile yetti bebeğime kimseyi kabul etmedim dinlemedim dinlemedim annem yemek temizlik için yardım etti eve gitti. Sana kalmış istersen emzir zaten sütüm az dersen mama ver kimse karışamaz

Balkondan üstümüze işesin mi? Manyak mi o 😆😆 özgüven öyle bir sey değil. Balkondan işeyerek gelişmez.

Allah kolaylık versin. Karışma annene diyebilirsiniz kibarca.birse çocuğunuzu tek emzirin. Kimsenin yanında emzirmeyin. Onane sizin göğüs ucunuzdan, sütün yağından.

Bir 10 gün sonra bebeğim 4 aylık olacak inşallah. İlk 40 günü hatırlamak bile istemiyorum. Her gelenin yanında bebeği emzirmek o kadar zordu ki. Benim de sizin gibi problemlerim vardı. Göğüs ucu yoktu ve benim göğüslerim aşırı yara oldu. Bu çocuk aç. Bu çocuk o uçla doyar mı ? Gögüslerin o uçla iyileşmez , çocuğa gaz yapar o !! Daha neler neler 😞
Sütüm olduğu halde çocuk her ağladığında çocuğuma mama vermek istediler. Eşim de hep mamacıydı. Oysa ben emzirmek istiyordum. Çocuk biberona alıştığı için şimdi çok zor emziriyorum. Sadece uykuda iken emiyor ve geceleri emiyor. Gündüz resmen savaş halindeyiz. O kadar doluyum ki bu konuda bende mi konu açsam ne yapsam 😂

Hayır ağız payı verince de susmuyorsa bir insan daha ne yapılabilir bilmiyorum gerçekten. Allah yardımcını olsun. Size tavsiyem kimsenin yanında emzirmeyin. Kapıyı arkadan kilitleyin. Başka odalara gidin öyle emzirin.

Bebeğiniz hayırlı olsun. Bende silikon uçla emzirdim. Hemde uzun süre sonraları sütüm artti. Sonra ucu bıraktık hiçte öyle alismadi kafanızı takmayın. Sadece şunu onerebilirim hastanedeki ebeler sütüm için ananas suyu icirdiler onun çok faydasını gördüm diyebilirim. Daha 20 günlük zaten alışır zamanla. Çoğu kişinin öyle şakır şakır gelmez ilk zamanlar

X