Mantar rahatsızlığı olanların paylaşım alanı...

Kadınlar ne zaman vajinal mantara karşı savunmasız
Mantarlar, özellikle beslenme kaynakları konusunda rakipleri durumunda olan bakterilerin herhangi bir nedenle zayıflaması ve bunun sonucunda vajinada mikrobiyolojik dengenin bozulmasının ardından mukozada çoğalmaya müsait bir ortam bulur. Mikrobiyolojik denge çeşitli sebeplerden dolayı bozulabilir.

... hormonal dengenin bozulmasıyla
Kadınların hormonal dengesinde meydana gelen önemli değişimler daima vajinada bulunan mikroorganizmaları da etkiler. Östrojen ve gestajen denen dişi hormonların oranının yükselmesi, mantarların rahatça çoğalmasını teşvik eder. Bu nedenle hamilelik sırasında vajinal mantar enfeksiyonları sık sık görülür. Hormon oranlarının yükselmesi, erginlik çağına gelmiş kızların kadınlık döneminin hemen bir vajinal mantar enfeksiyonuyla başlamasının nedeni olabilir.

Doğum kontrol haplarının da muhteviyatında östrojen ve genajen bulunur. Bu hormonların oranı bugün sık sık kullanılan küçük haplarda artık mantar hastalığına yol açmayacak kadar düşüktür. Ama "âdet sonrası hapları" olarak adlandırılan haplarda bunların dozajı daha yüksek olup, bu haplar daha sık vajinal enfeksiyona yol açabilmektedirler.

... "rakipleri" zayıfladığında
Bir antibiyotik tedavisinin amacı bakterileri öldürmektir, ancak tedavi yararlı vajinal bakterilerin de ölmesine veya zayıflamasına da neden oluyor. Antibiyotik ilaçlar mantarları etkilemediğinden, candida olarak tanımlanan mantarlara ve refakatçilerine meydan boş kalıyor.

Mahrem bölgelerin aşırı derecede dezenfeksiyon losyonu ve benzer maddelerle hijyenik bakıma tabi tutulması da benzeri sonuçlara yol açabiliyor. Bunlar da sadece bakterileri öldürüyor, mantar kolonileri ise ölmeyip çoğalma imkânı buluyor.

... sıcak ve nemli ortamda
Candida mantarının en çok sevdiği ortam nemli, sıcak ortam. Mahrem bölgede bu ortam zaten mevcut, ama biz de mantara daha rahat büyüme imkanları sunabiliriz. Sentetik elyafla imal edilmiş çoraplar, sentetik iç çamaşır, dar giysiler, mahrem bölgenin sıcak ve nemli kalmasına neden oluyor. Plastik yüzeyli kadın bağları da mantarın sevdiği koşulların oluşmasına katkıda bulunuyor. Şişman insanlarda da mantar az hava alan cilt katları arasında istediği ortamı buluyor.

... vücudun savunma sistemi zayıfladığında
Vücudumuzun savunma hücreleri de mantar kolonilerinin büyümesini engelliyor. Bu nedenle vücudumuzun savunma sistemi, örneğin; kortikosteroid ilaçlar alınması veya bir grip hastalığı nedeniyle zayıf düştüğünde mantar kolonileri büyüme imkânı buluyor. Vajinal mukozada da savunma hücreleri bulunmaktadır. Mukozada örneğin; çok asitli sabunlar veya klorlu su kullanılması nedeniyle tahrişat baş gösterdiğinde savunma hücreleri tahrişatla meşgul oldukları için mantar kolonileriyle ilgilenemiyorlar.

... kendini sefil halde hisseden insanlarda
Problemli ilişkiler, meslek stresi veya çocuklarla ilgili sorunlar – bu gibi durumlarda vajinal mantar enfeksiyonunun kapıda beklediği kadınların sayısı az değil. Ruhsal durumun ise ne şekilde mantar hastalıklarını teşvik ettiği henüz tam olarak bilinmiyor.

buyur canim benim afiyet olsun moralda onemli herseyde oldugu gibi mantarida stres tetiklermis[/QUOTE]

sağol canım evet stres çok önemli bende şuan kist var aşırı stresten çıktı
ama napıyım elimde değil çok hassas bir yapım var hemencecik ağlarım üzülürüm
bu arada sebamed bende kullanıyorum doktorum ne kadar yıkarsanır yıkayın o bölge zaten temiz değil dedi sadece 5 dak bi temizlik olur su yeterliyniş ben bıraktım sebamedi çok şükür bi sıkıntım yok sadcee kistim dışında :Saruboceq:

arkadaşlar bi ara yazmıştım banada eczacı travazot gibi bi krem vermişti kullandım kaşıntım geçti ama ara ara bişeyler oluyordu doktora gidememiştim o hafta regl oluyordum ve geçen ctesi gitti. durumu anlattım zaten smear testide yapacaktım
test için sürüntü alırken kendi dedi içersi yara olmuş hep. Kremi içine süremediğim için içinde iyileşme olmamış.fitil verdi 7 günlük bakalım inşallah düzelir.
şuan günlük hayatımı etkileyen bir şikayetim yok sadece ilişkiye giremiyorum

Merhaba arkadaşlar mantar problemi bendede var.hatta bu gün doktorumla görüştüm..Travacort diye bir krem önerdi.Umarım iyi gelir.:Saruboceq::Saruboceq:

sağol canım evet stres çok önemli bende şuan kist var aşırı stresten çıktı
ama napıyım elimde değil çok hassas bir yapım var hemencecik ağlarım üzülürüm
bu arada sebamed bende kullanıyorum doktorum ne kadar yıkarsanır yıkayın o bölge zaten temiz değil dedi sadece 5 dak bi temizlik olur su yeterliyniş ben bıraktım sebamedi çok şükür bi sıkıntım yok sadcee kistim dışında :Saruboceq:

gecmis olsun bitanemm

selam kızlar nerdeyse 4 senedir bende akıntı sorunu vardı kendi cabalarımla netten duydugum ilaclar falan içtim geçmedi haliyle, dün doktora gittim, bekarım siddetli kasık agrım ve sarı akıntım var dedim sadece yumurtalıklarıma baktı temiz dedi, kaşıntım falan yok dedim. İdrar ve smear testi falan yapmadı. Receteye tanı olarak vajinit ve idrar yolu enfeksiyonu yazmıs, tarivid, biteral, purinol ilaçlarını verdi. Kontrole gelmem gerekir mi dedim geçmezse ürolojiye gidersin dedi böbreklerlemi ilgili acaba, nisanlıyım seneye evlenecegim bu akıntı tüpleri tıkamıs olabilirmi acaba, yardımcı olursanız sevinirim, iyi aksamlar..

arkadaşlar evlendiğim ilk hafta başladı bana kabus olmuştu bir ay çektim balayında havuzdan kaptım kesin sonuç verim eczanelerde satılan bir ürün var dezenfekter derseniz verirler şuan adı yasaktır yazmak diye veremiyorum.bir litre suyu kaynatın bir kapak bu üründen koyun devamlı kılozetin yanında dursun lavoboya gittikçe (özür diliyerek)taaretlenme suyu olarak onu kullanın iç çamaşırınızı göne iki kez değişin ve ütülemeyi unutmayın.pamuklu olmasıda önemli bana dua edeceksiniz.eşim eczacı tüm fitilleri denedim çok yakıyorlar daha kötü oluyor bir de doktorunuzun vereceği haplarıda es geçmeyin

yaklasık 6 senedir mantar rahatsızlıgım var kullandıgım haplar ve ilaçlar hiçbir işe yaramıyor bir geçiyor sonra gene tekrarlıyor ...geçen gün doktora gittim gene bir sürü ilaç verdi inş bir gün hepimiz bu dert kurtuluruz

opuyorumnanaktan
yaklasık 6 senedir mantar rahatsızlıgım var kullandıgım haplar ve ilaçlar hiçbir işe yaramıyor bir geçiyor sonra gene tekrarlıyor ...geçen gün doktora gittim gene bir sürü ilaç verdi inş bir gün hepimiz bu dert kurtuluruz

canim benim gecmis olsun kiyamam ben sana hayatim opuyorumnanaktan

arkadaşlar anal çatlak rahatsızlığınız varsa (çamaşırda lekelenme, arkadan kaşıntı,acı,kabızlıkla gelen az kanama) ...bana cildiye dr.u chico bebek ürünlerinin pişik kremini önerdi.hemoroid kremleri ile geçmeyen çatlak bir ayda geçti.su bazlı olanı değil eski kremi olanı alın.20 tl
3 aylık gebeyim.hala vajinal mantar sıkıntısı yasıyorum(3 yıldır her regl öncesi)...ilaç kullanamıyorum...

anüste kaşıntı çatlak için chico bebe ürünlerinin pispik kremini öneririm .1ay sonunda bitti hersey.cildiye önermişti...

arkadaşlar aynı problem bende de var ve her adet dönemimde yeniden oluyor. kullanmadığım krem ve fitil tarzı şey kalmadı ama her seferinde yenileniyor. ne yepmam gerekiyor bilemiyorum artık.

kutu11.jpg

ben üniv.de öğrenciyken yurtta kaptım.hem vajinal hem tırnak ama mahvoldum.sürekli tekrarlıyordu.ne haplar ne kremler kullandım geçmedi.çünkü aynı ortamdaydım sürekli banyodan tuvaletten bulaşıyordu.tırnak mantarı için 2 ay günde 2 kullanım hap kulandım o benim vajinal mantarımı da tamamen kuruttu.öncesinde kaç kere jinekolojiye gittim hap krem neler neler geçmedi.2 aylık o hap kurtardı beni.illet bişey.

selam kızlar nerdeyse 4 senedir bende akıntı sorunu vardı kendi cabalarımla netten duydugum ilaclar falan içtim geçmedi haliyle, dün doktora gittim, bekarım siddetli kasık agrım ve sarı akıntım var dedim sadece yumurtalıklarıma baktı temiz dedi, kaşıntım falan yok dedim. İdrar ve smear testi falan yapmadı. Receteye tanı olarak vajinit ve idrar yolu enfeksiyonu yazmıs, tarivid, biteral, purinol ilaçlarını verdi. Kontrole gelmem gerekir mi dedim geçmezse ürolojiye gidersin dedi böbreklerlemi ilgili acaba, nisanlıyım seneye evlenecegim bu akıntı tüpleri tıkamıs olabilirmi acaba, yardımcı olursanız sevinirim, iyi aksamlar..

canım öncelikle geçmiş olsun ben yeni evlendim evlenmeden 1,5 sene boyunca sarı-yeşilimsi akıntım oldu çok defa doktora gittim ve kullanmadığım ilaç kalmadı hep devam etti evlendikten sonra tekrar doktora gittim fitil verdi çok şükür akıntım kalmadı canım bendede sol kasık ağrısı oluyor doktor baktı hiç bir sıkıntı yok dedi ufacık bişeyden bile üşütme olabiliyormuş tuvalet sonrası temizliği yaparken soğuk su kullanılmaması gerekiyormuş...

canım öncelikle geçmiş olsun ben yeni evlendim evlenmeden 1,5 sene boyunca sarı-yeşilimsi akıntım oldu çok defa doktora gittim ve kullanmadığım ilaç kalmadı hep devam etti evlendikten sonra tekrar doktora gittim fitil verdi çok şükür akıntım kalmadı canım bendede sol kasık ağrısı oluyor doktor baktı hiç bir sıkıntı yok dedi ufacık bişeyden bile üşütme olabiliyormuş tuvalet sonrası temizliği yaparken soğuk su kullanılmaması gerekiyormuş...

çok teşekkür ederim canımcım.. bende de sol kasık ağrısı vardı özellikle. şuan ilaçlarımı kullanıyorum şikayetlerim azaldı gibi.. kendine iyi bak

BELıRTıLERı

Vajinal mantar enfeksiyonunun en önemli ve en sık görülen belirtisi kaşıntıdır. Bu kaşıntı geceleri şiddetlenir ve sıcak etkisi ile artar.

Hastaların çoğunda dış genital organlarda yanma vardır. Özellikle idrar yaparken, idrarın değdiği bölgelerde şiddetli yanma hissi olur.

Bazı hastalarda cinsel ilişki esnasında ağrı olabilir.

Vajinal kandidiazisde akıntı her zaman olmaz. Eğer mevcut ise bu akıntı beyaz renkli ve içerisinde süt ya da peynir kesiği şeklinde tanımlanan ya da kireç benzeri olarak nitelendirilen parçacıklar bulunur.

Akıntıda kötü koku görülmez. Kokunun olması kandidiazise eşlik eden ikinci bir enfeksiyonun varlığını akla getirmelidir.

Vulva ve vajinada kızarıklık ve şişlik olabilir. Vajina duvarında mantar plakları bulunabilir.Bunların görülmesi kandidiazis için tipiktir. Kaşımaya bağlı olarak vulva derisinde soyulmalar ve küçük kanamalar olabilir.

TANI

Vajinal mantar enfeksiyonlarının tanısı güç değildir. Genelde muayene esnasında hastanın şikayetleri ve muayene bulgularının birarada değerlendirilmesi ilave bir laboratuvar tetkikine gerek kalmadan tanı koydurur. Vajinal kandidiazisde kültür almanın rolü yoktur. Bunun yerine alınan akıntı örneğinin potasyum hidroksil ile muamele edildikten sonra mikroskop altında incelenmesi ve tipik mantar psödohiflerinin görülmesi tanıyı kesinleştirir.

TEDAVı

Vajinal mantar enfeksiyonlarının tedavisi hem çok kolay hem de zordur. Tedavi ile akut şikayetler büyük ölçüde giderilir. Ancak hastaların %5-25'inde hastalık daha sonra tekrarlar. 1 yıl içinde en az 4 defa kandidazis atağı geçirilir ise bu durumda tekrarlayan enfeksiyonladan söz edilmektedir. Bu yeniden atakların nedeni mantar mayalarının vajinadaki sağlam dokuların içine girerek derinlere kadar ilerlemesi ve burada sessiz kalmaları ve ilaçlardan da etkilenmemesi olarak açıklanmaktadır.

Vajina hücreleri sürekli bir yenilenme içinde bulunduğundan üstteki hücreler dökülüp alttaki hücreler yüzeye çıktıkça bu mayalarda yüzeye yaklaşmakta ve uygun ortam bulduğunda yeniden enfeksiyona neden olmaktadır. Bu duruma invazif kandidiyazis adı verilir. ınvazif kandidiazisin önlenmesinde predispozan faktörlerin ortadan kaldırılması şarttır.

Tedavide hem sistemik hem de lokal ilaçların kullanılması gereklidir. Lokal ilaçlar hem vajinal ovül (fitil) hem de krem şeklinde olabilir. Tekrarlayan enfeksiyonlarda ise bazı yazarlar eş tedavisi gerektiğini düşünmektedirler. Kronik bir enfeksiyon yoksa eş tedavisi gerekli değildir.

Ağızdan alınan sistemik tedavide tek günlükten 1 haftalığa kadar tedavi protokolleri ve ilaçlar mevcuttur. Aynı durum vajinal ovüller için de geçerlidir.

Tedavi esnasında naylon giysiler giyilmemesi, çamaşırların pamuklu olması, kaynatarak yıkanması ve buharlı ütü ile ütülenmesi, dar giysilerden kaçınılması, vajinanın su ile yıkanmaması bunun yerine nötr pH derecelerine sahip ve bu amaçla üretilmiş sıvı sabunların kullanılması tedaviyi kolaylaştırır.

bugün dr bana bir fitil bir krem verdi birde içinde iki tane bulunan bir hap ama muaynede birini eşine yazıyorum dedi ecz öle biilça çıkmadı :KK43: tekrar sormadımda tel açıp çok canım yandığı için dr koşar adımlarla kaçtım :)

TEDAVı
Vajinal mantar enfeksiyonlarının tedavisi hem çok kolay hem de zordur. Tedavi ile akut şikayetler büyük ölçüde giderilir. Ancak hastaların %5-25′inde hastalık daha sonra tekrarlar. 1 yıl içinde en az 4 defa kandidazis atağı geçirilir ise bu durumda tekrarlayan enfeksiyonladan söz edilmektedir. Bu yeniden atakların nedeni mantar mayalarının vajinadaki sağlam dokuların içine girerek derinlere kadar ilerlemesi ve burada sessiz kalmaları ve ilaçlardan da etkilenmemesi olarak açıklanmaktadır.

Vajina hücreleri sürekli bir yenilenme içinde bulunduğundan üstteki hücreler dökülüp alttaki hücreler yüzeye çıktıkça bu mayalarda yüzeye yaklaşmakta ve uygun ortam bulduğunda yeniden enfeksiyona neden olmaktadır. Bu duruma invazif kandidiyazis adı verilir. ınvazif kandidiazisin önlenmesinde predispozan faktörlerin ortadan kaldırılması şarttır.

Tedavide hem sistemik hem de lokal ilaçların kullanılması gereklidir. Lokal ilaçlar hem vajinal ovül (fitil) hem de krem şeklinde olabilir. Tekrarlayan enfeksiyonlarda ise bazı yazarlar eş tedavisi gerektiğini düşünmektedirler. Kronik bir enfeksiyon yoksa eş tedavisi gerekli değildir.

Ağızdan alınan sistemik tedavide tek günlükten 1 haftalığa kadar tedavi protokolleri ve ilaçlar mevcuttur. Aynı durum vajinal ovüller için de geçerlidir.

Tedavi esnasında naylon giysiler giyilmemesi, çamaşırların pamuklu olması, kaynatarak yıkanması ve buharlı ütü ile ütülenmesi, dar giysilerden kaçınılması, vajinanın su ile yıkanmaması bunun yerine nötr pH derecelerine sahip ve bu amaçla üretilmiş sıvı sabunların kullanılması tedaviyi kolaylaştırır.

X