Meme yarasına hangi doktor bakıyor?

Anac ana

Aktif Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
3 Şubat 2023
1.837
1.339
Merhaba arkadaşlar doğum yapalı 1 ay oluyor ve 1 aydır meme ucu yara ve yarıklarıyla başım dertte ne uyguladıysam ne denediysem geçmedi. Hatta ağrısı gitgide artarak tüm memeye yayıldı. Sürekli emzirmek zorundayım ve emzirirken çektiğim acıyı tarif bile edemem. Emzirmeden sonra da 2 saat sızlıyor. Sürekli ağlıyorum hiçbişey fayda etmiyor bugün genel cerraha randevu aldım. Acaba bakar mı yaralara çare olur mu bilemedim. Burda bilen vardır diye bir danışayım dedim kızlar zor durumdayım meme bıraktıracam nerdeyse😭😭

Merhaba geçmiş olsun ben 3 ay çektim memelerim hep yarık ve kan geliyordu bağıra bağıra emzirdim 3 ay sonrasında başka sağlık problemlerim de eklenince ağır antibiyotikler kullanmak zorundaydım emme sayısı azaldı epey anca o zaman iyileşti memelerim hiç bir şey çare etmedi piyasadaki bütün kremleri kullandım ne paralar döktüm. Artı olarak 3 keZ mastit oldum emzirdiğini dönemde . Seni çok iyi anlıyorum ve acını şuan hissettim diyebilirim .

Merhaba arkadaşlar doğum yapalı 1 ay oluyor ve 1 aydır meme ucu yara ve yarıklarıyla başım dertte ne uyguladıysam ne denediysem geçmedi. Hatta ağrısı gitgide artarak tüm memeye yayıldı. Sürekli emzirmek zorundayım ve emzirirken çektiğim acıyı tarif bile edemem. Emzirmeden sonra da 2 saat sızlıyor. Sürekli ağlıyorum hiçbişey fayda etmiyor bugün genel cerraha randevu aldım. Acaba bakar mı yaralara çare olur mu bilemedim. Burda bilen vardır diye bir danışayım dedim kızlar zor durumdayım meme bıraktıracam nerdeyse😭😭
Doktor konusunda emin değilim ama gümüş kapak öneririm. Ben aylarca kullandım yara olmadı. Bıraktığım an yara olacak gibi olurdu, o yüzden bırakmadım uzun süre.

Merhaba geçmiş olsun ben 3 ay çektim memelerim hep yarık ve kan geliyordu bağıra bağıra emzirdim 3 ay sonrasında başka sağlık problemlerim de eklenince ağır antibiyotikler kullanmak zorundaydım emme sayısı azaldı epey anca o zaman iyileşti memelerim hiç bir şey çare etmedi piyasadaki bütün kremleri kullandım ne paralar döktüm. Artı olarak 3 keZ mastit oldum emzirdiğini dönemde . Seni çok iyi anlıyorum ve acını şuan hissettim diyebilirim .
Çok sağol canım sanırım ben de uzun zamandır mastit olmuşum farkında değildim. Antibiyotik kullanıyordum zaten ama faydasını görmedim sanırım daha ağır ilaçlar gerekecek.

Doktor konusunda emin değilim ama gümüş kapak öneririm. Ben aylarca kullandım yara olmadı. Bıraktığım an yara olacak gibi olurdu, o yüzden bırakmadım uzun süre.
Saol canım benimki mastit olmuş ondan ağrısı geçmiyormuş😟

Birşey soracam sütünüzü sağıp verince öyle de mi acır

Göğüs ucu koruyucu kremler var doğal içerikli onlardan kullanıyor musunuz? Gümüş kapak var onlardan alabilirsiniz bütçeniz yetiyorsa. Ben de aynı durumu yaşadım en son silikon uç kullanım rahata erdim ama bu sefer de sütüm azaldı. Uç da seçenek ama dikkatli kullanmak lazım.

Göğüs ucu koruyucu kremler var doğal içerikli onlardan kullanıyor musunuz? Gümüş kapak var onlardan alabilirsiniz bütçeniz yetiyorsa. Ben de aynı durumu yaşadım en son silikon uç kullanım rahata erdim ama bu sefer de sütüm azaldı. Uç da seçenek ama dikkatli kullanmak lazım.
Çoğunu kullandım canım fayda etmedi. Benimki mastit e dönmüş artık boşaltmaya çalışıyorum pompayla ama hep bi sertlik kalıyor. O da ağrı yapıyor.

Genel cerraha gitmelisin .
Vallahi ne çektiğini çooooooooooooook iyi anlıyorum. 56 gün tamı tamına 56 gün günde 8-9 öğün hüngür hüngür ağladım bağırdım her emzirmede . 56 gün sonunda artık çenesimi kuvvetlendi yoksa yaptığım şeyleri işe yaradı geçti mucize gibi geldi bana. Herkes mutlu mesut emzirirken ben neden her emzirmede ağlıyorum bağırıyorum diyede ağlardım emzirme sonrasi acısıyla sırta saplaniyordu acı sonra. Esimede diyordum sanki iki tarafıma sırtıma kılıçlar sapliyorlar .🫤

İlk önce bebeğinde dil bağı varmı kontrol ettir. Biberon veriyorsan hemen en acilinden çöpe at. Kaşık biberonla ver. Biberon bebeğin emme refleksini bozuyor . Sonra doğru pozisyonda emzirdiginden emin ol . Bebeğin başı memeye ve karnı kendi karnına sana dönük olmali . Ve siyah bölgeyi mümkün olduğunca ağzında olmalı değilse sokustur alttan üstten . Dudakları dışa dönük olmali değilse sen dışa döndür. Sonra pozisyon değiştir emzirirken . Ters beşik koltuk altından emzir yatarak emzir hangisinde rahat olucaksan. Demem oki bu yanlışlarını duzeltirsen bütün yaralar otamatik düzeliyor. Sana krem verebilirler sadece ben aklına gelebilecek bütün kremleri kullandım . Lansinoh ,garmastanpomad, tahin yağı , zeytinyağ,kendi sütümü gümüş kapak hep vardı 6 ay çıkarmadım korkumdan yara olur diye. onun çok yararını gördüm . En büyük yanlış göğüs pedi kullanmak . Çünkü göğüs pedi o bölgeyi kurutuyor sonra çıkarıp bebeğe veriyorsun daha çok çatlıyor ve açık yara olusuyor. Kullanıyorsan at onları gumus kapak kullan. Bebege kupkuru meme verme hep nemlendir. Sütünden sık gerekirse ovala biraz öyle verm En son madescar ve fito kremi karıştırıp beklettim emzirme öncesi iyice yıkadım. Birde arkadaşıma anestol önermiş dru eğer bunlar ise yaramasaydi onuda alacakdim. Geçmiş olsun inşaallah bir önce seninde geçer. 16 aylık şuan birdaha olmadi merak etme önemli olan doğru pozisyonda ve doğru emmesi bebeğine emmeyi öğret .

Son düzenleme:
Çoğunu kullandım canım fayda etmedi. Benimki mastit e dönmüş artık boşaltmaya çalışıyorum pompayla ama hep bi sertlik kalıyor. O da ağrı yapıyor.
Memeyi doru emmediginden bosaltamiyor. O kanallarda şişiyor . Banyoda ovala hatta yoğur hamur gibi sonra yağ sur normal bir tarak al ve meme ucuna doğru tarama yap alttan üstten . Sonra sağ makinayla veya emzir yada elinle boşalt . Bunu her emzirme sonrası yap boşalt memeyi.sik sık meme ver saat tutmadan. Gak dese guk dese. Gece emzirmelerini atlama.Benim yaptıklarım bunlar . Geçmiş olsun.

Bir öneride bulunacağım ama yanlış mı olur bilmem ablamda doğum yaptığında aynı sizin gibi ağlayarak emdirirdi göğüs uclari yara içindeydi baya uzun sürdü ve mama almaya kadar gitmek üzereyken benim aklıma soğanı kozlemek geldi nerden geldi bilmiyorum bı anlık his deyin yada bilmiyorum anlık çözüm üretme gerekiyordu kremler falanda fayda etmiyordu çünkü . Soğanı kozledim hafif ilidiginda göğüs uclarina koyduk ve günden güne iyileşti tavsiye edebilirim .naçizane fikrim . Ve çocuğu emzirmeye devam etti çok şükür hala dua eder bana 🤭

Bir öneride bulunacağım ama yanlış mı olur bilmem ablamda doğum yaptığında aynı sizin gibi ağlayarak emdirirdi göğüs uclari yara içindeydi baya uzun sürdü ve mama almaya kadar gitmek üzereyken benim aklıma soğanı kozlemek geldi nerden geldi bilmiyorum bı anlık his deyin yada bilmiyorum anlık çözüm üretme gerekiyordu kremler falanda fayda etmiyordu çünkü . Soğanı kozledim hafif ilidiginda göğüs uclarina koyduk ve günden güne iyileşti tavsiye edebilirim .naçizane fikrim . Ve çocuğu emzirmeye devam etti çok şükür hala dua eder bana 🤭
Soğanı közlemeden koymuştum. Bi de o şekilde deneyeyim canım çok saol

Memeyi doru emmediginden bosaltamiyor. O kanallarda şişiyor . Banyoda ovala hatta yoğur hamur gibi sonra yağ sur normal bir tarak al ve meme ucuna doğru tarama yap alttan üstten . Sonra sağ makinayla veya emzir yada elinle boşalt . Bunu her emzirme sonrası yap boşalt memeyi.sik sık meme ver saat tutmadan. Gak dese guk dese. Gece emzirmelerini atlama.Benim yaptıklarım bunlar . Geçmiş olsun.
Saol canım dediğini yapacağım inşallah faydası olur. Doğru emzirmeye çalıştım azıcık boşalttı sanki ama sürekli uyuyor memede düzgün çekse tam boşalırdı. Hastaneye gitsem boşaltırlar mı acaba onların pompası nasıl oluyor bilemedim.

X