Memeden kesmek

Benim bebegim cok memeciydi. Neredeyse 2 sene 1-2 saatte bir kalkip meme vererek uyudum. Nasil birakacagiz imkansiz duye dusunurken cok sukur rahat bir surec oldu. Plansiz bir sekilde dogru adimlar oldu.
Once memede uyuma isini biraktirdim. Birlikte sarilip uyumaya evrildi bu surec. 1-2 ay iyice pekisti.
Ardindan gece beslenmesini kestim. Biraz aglasa da soyledigim birkac sihirli -onu susturan kelimeler- kesfetmistim. Onlari duyunca hemen susup uyuyordu. Kendi kendine uyuyabilmesi de avantaj oldu.
1 ay sonra memeyi sabah aksama dusuedum gunduz de 4-5 sefer emiyordu.
Sonra sabah aksami da kestim.
Bu surecte aglayinca sakin kalip kafasini karistirmamak etkili oldu bence. Kendim inanamiyorken yapamamistim bunlari ama kendim kararli olunca bebegim de anladi.
Bebegi sabah aksama dusururken bant yapistirdim, ilk gorunce agladi ama ikna etti onu. Hep aktiviteler yaptik. Surekli disarilari gezdik. Karnini guzel doyurmak icin elimden gelenk yaptim ki aklina meme gelmesin. Oncesinde cok uzun sure buyudun artik meme gidecek, azalacak diyordum pek ikna olacak gibi degildi ama hazirlik acisindan katkisi olmustur.
Insallah sizin de rahat gecer bu surec.
O sihirli cümleler neydi 🙈

Sakin olmak süreci çocuğa açıklayarak gitmek çok önemli. Öncelikle buna karar verdiyseniz ona anlatın. Sen karnımdaydın göbek kordonundan benim yediklerimle besleniyordun. Sonra doğdun emdin memeden süt geldi emdin emdin ve büyüdün artık bu süt sana yetersiz geliyor. Seni büyütecek şeyler artık süt değil yiyecekler. gbi konuşun anlatın. Gündüz emmelerinde dikkatini başka yöne çekin dikkat dağıtın. Ya da tüm günü dışarıda parkta geçirmeye bakın böylelikle meme istemiyorlar. 1,5 haftada bir emme azaltın yok edin. Uykuya geçiş için de ona alternatif sunun. Ben uyku emmelerini en sona saklamıştım beni en zorlayacak bu olacağı için. Açıklamıştım uyumak için buna ihtiyacın yok. Elim var tutabilirsin sarılabilirsin. Kitap okuyabiliriz, hikaye anlatabilirim gibi. Süreci iyi planlayıp yönetmeniz çocuğu da bilgilendirmeniz çok önemli. Emzirme danışmanı melody büyükkaracanın güle güle meme kitabı var beraber okuyabilirsiniz kitabın bir kısmı çocuklar için hazırlanmış onların anlayacağı dilde. Bol bol duygularını çalışın. Çünkü emmek sadece beslenmek değildi. Korktuğunda canı yandığında, üzüldüğündede bir sığınaktı. Duyguları tanımasına yardımcı olab oyunlar oynayın. Bir de oral oyunlar la ağzı oyalayın. Pipetle suda kabarcık çıkarma. Baloncuk üfleme. Yüze üfleme gibi.
Iyi geceler. 24 aylık kızım var. Sütten kesmeye karar verdim. Bugün sabah on saniye kadar emdi sonra hiç emmedi. Bir şekilde oyaladim. Emerek uyuyan bir çocuk. Yatmadan çok ağladı vermedim. Sonra aşamalı bıraktırmaya karar verdim ve emzirdim uyudu. Şu an ne yapacağımı bilmiyorum ve vicdan azabı çekiyorum.

Iyi geceler. 24 aylık kızım var. Sütten kesmeye karar verdim. Bugün sabah on saniye kadar emdi sonra hiç emmedi. Bir şekilde oyaladim. Emerek uyuyan bir çocuk. Yatmadan çok ağladı vermedim. Sonra aşamalı bıraktırmaya karar verdim ve emzirdim uyudu. Şu an ne yapacağımı bilmiyorum ve vicdan azabı çekiyorum.
Sarılıp ağlayalım. Ben aralarda emerdi onları vermemeye çalısıyorum. O kadar bunalımda ki bana demeye çekiniyo mırıldanıyo filan. Yani reddedilme yaşamak istemiyo büyüdün acıdı filan diyorum. Geliyo direkt anne ben büyümedim ascık emelim diyo önceden emelim derdi hoop emilirdi.

Bir günde bütün emmeleri mi kestiniz? Bu çok ağır gelebilir. Alıştırarak anlatarak ilerlemek daha olumlu olurdu. En zoru zaten uykuda oluyor. 1 hafta benide zorlamıştı oğlum uykusuz kalıp sabaha karşı sızardık artık. Bu süreçte su, sarılma, kitap okuma
Bir günde hepsini mi kestiniz yoksa kademeli mi gittiniz? Bir günde komple memeyi kestiyseniz ağır olur onun için. Memeler de uyuyacak uyandığında süt dolacak ya da dolduğunda ben sana haber vereceğim gibi kademelendirebilirdiniz. 1 hafta bizimde çok krizli geçmişti özellikle 5 gün uyku saatlerinde mahvolmuştuk. Gece uyumadığında sarılmayı, su içmeyi, kitap okumayı hepsini teklif ettim. Sabah uyandığındada kahvaltısını ettirip bebek arabasına bindirdim akşama kadar gezdirdim öğle uykusunu da gezerken yapmış oluyordu böylelikle. 1 hafta çok zorladı ama sonra azaldı herşey yok oldu. Siz kararlı durum sizin duruşunuz çok ama çok önemli biliyorum çok zor ama işte😢

Sarılıp ağlayalım. Ben aralarda emerdi onları vermemeye çalısıyorum. O kadar bunalımda ki bana demeye çekiniyo mırıldanıyo filan. Yani reddedilme yaşamak istemiyo büyüdün acıdı filan diyorum. Geliyo direkt anne ben büyümedim ascık emelim diyo önceden emelim derdi hoop emilirdi.
Evet bir de çok sık emiyorduk biz hala. Bir anda pat diye kestiğim için çok pişmanım. Dün akşam boşa ağlamış oldu o kadar. Araştırmadan başlamıştım. Aşamalı bırakmayı deneyeceğim ama sanmıyorum. Evde benimle tekken mümkün değil emmeden durmaz. Ne zormuş anne olmak dediğim anlar. Teşekkür ederim :KK43:

Bir günde bütün emmeleri mi kestiniz? Bu çok ağır gelebilir. Alıştırarak anlatarak ilerlemek daha olumlu olurdu. En zoru zaten uykuda oluyor. 1 hafta benide zorlamıştı oğlum uykusuz kalıp sabaha karşı sızardık artık. Bu süreçte su, sarılma, kitap okuma

Bir günde hepsini mi kestiniz yoksa kademeli mi gittiniz? Bir günde komple memeyi kestiyseniz ağır olur onun için. Memeler de uyuyacak uyandığında süt dolacak ya da dolduğunda ben sana haber vereceğim gibi kademelendirebilirdiniz. 1 hafta bizimde çok krizli geçmişti özellikle 5 gün uyku saatlerinde mahvolmuştuk. Gece uyumadığında sarılmayı, su içmeyi, kitap okumayı hepsini teklif ettim. Sabah uyandığındada kahvaltısını ettirip bebek arabasına bindirdim akşama kadar gezdirdim öğle uykusunu da gezerken yapmış oluyordu böylelikle. 1 hafta çok zorladı ama sonra azaldı herşey yok oldu. Siz kararlı durum sizin duruşunuz çok ama çok önemli biliyorum çok zor ama işte😢
Merhaba zaten anlatıyorduk. Kahvaltıdan sonra emdi. Sonra anlatinca ısrarcı olmadı. Gün içinde de disarda olunca bir iki sordu anlattım yine ısrar etmedi. Ama yatarken çok ağladı. Bir anda kesmeye çalıştım maalesef. Aşamalı biraktirmaya karar verdim. Ama çok caresiz hissediyorum.

Merhaba zaten anlatıyorduk. Kahvaltıdan sonra emdi. Sonra anlatinca ısrarcı olmadı. Gün içinde de disarda olunca bir iki sordu anlattım yine ısrar etmedi. Ama yatarken çok ağladı. Bir anda kesmeye çalıştım maalesef. Aşamalı biraktirmaya karar verdim. Ama çok caresiz hissediyorum.
Bu hisleriniz çok normal her anne böyle hissetmiştir. O noktadan dönmemek kararlı durmak önemli. Yani bir kaç ay konuşup 1-2 haftada bir emmeyi kaldırıp uykuları en sona bırakıp ya gece ya gündüz uykusundan başladaydınız keşke😢

Kızlar gündüzleri 5 dkda bir emen oğlumun gündüz emmelerini azaltmak zor olmadı. Gerçekten işi gücü bırakıp bire bir ilgilenerek her meme istediğinde kitapla atıştırmalık sevdiği bişeyle oyunla oyalamak unutturmak gerek. Yaz olsaydı daha iyiydi ben balkona dışarıya falan da çıkardım. İlk günler 5 isteğinden 2sini sonraki günler 5 isteğinden 4ünü reddederek 1 hafta 10 gün içinde gündüz emmeleri bitti.
Benim sorunum uyku ve meme ilişkisini bitirmek. Gündüz uyursa da memeyle uyuyor gece uyumak için de uzun uzun emerek uykuya dalıyor, gece sık sık uykudan uyanıp meme istiyor. Sabah bile huysuz uyanırsa mutlaka meme almadan keyfi yerine gelmiyor.
Şuan 27.5 aylık hala gece emmelerimiz devam ediyor.
2 yaşından birkaç ay önce gündüz emmelerini söylediğim şekilde bitirdik, gündüz uykusu yoksa emme hiç olmaz gündüzleri ama geceyi asla yapamadım. 2 yaşına girdiği hafta denedim konuştum babası destek olmaya çalıştı anneannesi uğraştı ama yok memesiz çok ağladı hiç dayanamadım 2. Gece pes ettim hala cesaretimi toplayamadım.
O gün ağlayarak gidip sabır taşı aldım son çare olarak hala bekliyo rafta beni.. napıcam bilmiyorum o kadar şiddetli ağlamasına dayanamıyorum..

X