Mezhep farklılığı bir ilişkiyi bitirebilecek kadar güçlü mü???

şimdi herkes sevgi,sevgi,sevgi diyor
ama durum çok başka
ne kadar seversen sev ailenin elini yanında hissetmek istersin
aileleri bu konuda bilinçlendirmediğiniz sürece hergününüz kabusa dönebilir emin olun
öncelikle siz ve partneriniz hayatınızda kendinizi iyi eğitmiş iseniz
zihniyet olarak çarpışmıyorsanız (bunları muhakkak konuşun,çok önemli)
dine bakış açınız,ibadet özgürlüğüne duyduğunuz saygı uygun bir seviyede ise ilişkinizi aileize açın derim
bu birinci adım,ilk olarak ,böyle bir adamla, birlikte olduğunuz bilinsin
(evin bayanları tarafından)
daha sonra mezhepler arasında saçma düşünceler vardır(mum söndü muhabbeti,müslüm gündüz olayları vs..)bunları yıkmaya,ne kadar salakça uydurulmuş şeyler olacağına onları inandırın.
her iki tarafta ailenin güvenini kazanmaya çalışsın
ki
ağlayacak bir omuz aradığınızda aileniz yanınızda olsun
hem onları dinlemeyip hem farklılıkların altından kalkamazsın
büyük bir aile olmak istersen,çift olarak fazladan emek sarfetmeniz gerekir.

bazı arkadaşlar dini konulara pek bilgileri olmadığı halde kendilerine göre fetva vermişler.yok başka dinden olsa ne olacak .sevgi hepsinden üstündür falan filan gibi.Herşeyin üzerinde olan Allah cc emridir.eğer ahiret inancı varsa mutlaka dikkat edilmesi gerekiyor.
müslüman bir hanım başka bir dinden bir erkekle evlenemeyeceği gibi dinin aslını kabul etmeyen kimselerlede evlenemez.evlense ne olacak evlenir işte derseniz elbette ki bu kendi bileceği iştir ancak nikah dinen sahih yani geçerli olmadığından dinen ilişkileri zina hükmüne girer.istediğin kadar resmi nikah yaptır.
Alevilik 12 fırkaya ayrılmıştır.bunlardan biri ehli sünnet vel cemaat üzere diğerleri ise bozulmuş haldedir.
Alevi bir kardeşimiz derse ki ben Allah resulünü kendime peygamber , kuranı kitap seçtim namaza oruca zekat ve haccında farz olduğuna iman ettim dese. bu kardeşimizle sünni ,hanefi,hanbeli,şafi olanlar arasında hiç bir fark yoktur.bu kısım alevi kardeşlerimizin bizden tek farkları Hazreti Ali efendimize muhabbetlerinin çok olması sebebiyle bu ismi almalarıdır.isterse ömründe bir rekat namaz kılmasın bir gün oruç tutmasın.burada ölçüt ibadet yapmak değil onu inkar edip etmemektir.
ancak bir alevi kardeşimiz çıkarda Hz. Ali peygamber olacaktı da Peygamber a s onu aldattı kendisi oldu haşa.yada bizim namazımızı Hazreti Ali kıldı der ve namazın farz olduğuna iman etmese,ramazanda oruç farz değildir dese bu kişi islam dini üzere değildir.kendi istediği kadar ben müslümanım desin.
öncelikle erkek arkadaşının hangisinden olduğunu öğren.benim için fark etmez dinen zinada sayılsa diyorsan elbette ki sen bilirsin.Ancak şunuda unutma ailen kabul etsede Ramazanda o senin ailenle beraberken iftardan önce yemek isteyecek yada olaki mutfakta atıştıracak bunu ailen kendilerine yapılmış bir hakaret sayabilir.sen onların oruç tuttuğu zaman ne yapacaksın.mutlaka sorun olacaktır.
bir tanıdığım var kendisi gizli gizli namaz kılmak zorunda kalıyor çünkü eşinin ailesinde ki kadınlar niye kılıyorsun sen boşa kılıyorsun falan deyip rencide ediyorlar namaz ve oruçla alakalı.hem oğlumun parasını yiyorsun hemde sünnisin sana haram oğlumun parası deyip duruyormuş anneside.

Zor bir yola girmişsin.şunada dikkat et eğer her ikinizin aileside kabul etse her iki tarafta içten içe damadı bize döndürelim gelini bize dönderelim diye düşünecek bu yönde girişimlerde bulunacaklardır.
eğer gerçekten birbirinizi çok seviyorsanız dua edin her ikinizde bu evliliğin hayırlısıyla olması için. Bir hayır kapısı açar Rabbim size inşallah.
Allah yardımcın olsun umarım tatlılıkla bir çözüm bulursunuz.

Son düzenleme:
Aileler ve kişiler önemli bizimde aramızda mezhep farklılığı var aslında yok denilebilir benim eşimin ailesi alevi biz sünniyiz şükürki sorun yok herkesin kendi fikri tabiki herkes kendi mezhebinden ister ama şöyleki benim eşim asla aleviyim veya sünniyim demez ben sorduğum zaman dedği şu benim RABBİM YÜCE ALLAH PEYGAMBERİM S.A.V HZ.MUHAMMET buda onun düşüncesi şükürki ailesi öyle olduğu halde namazda kılıyor oruçta tutuyor gusülünüde alıyor. Birazda yapı meselesi mesela eşimin abileri bu düşüncede değil..... Aileler araında da sorun olmuyor gayet iyiyiz... ama bu sizinde iyi olacağınız anlamına gelmiyor bazen 2 tarafta görüşleri zıt olunca sorun çıkabiliyor ben biraz şanslı çıktım eşim ve ailesi bakımından umarım sende şanslı çıkarsın... ( hEE BU ARADA BENDE KARŞIYIM MEZHEP OLAYINA HATTA HİÇ BU TÜR KONUŞMALAA GİRMEYİ SEVMEM BAZEN SORUYOLAR BANA AAA EŞİN ŞÖYLE SEN BÖYLE BEN KABUL ETMİYORUM MEZHEP FALAN sünniyim FALAN YAZDIĞIMA BAKMAYIN BENİM İÇİN NEYSE O ALLAH'ımIZI KİTABIMIZI PEYGAMBERİMİZİ BİLELİM GERİSİNİNDE ADI YOK BENDE ALEVİ SÜNNİ İŞTE ESKİLER BİR BAŞLATMIŞ HURAFELER UYDURUK HİKAYELER HALA DEVAM EDİYOR......)

Son düzenleme:
kudra sizin mesajınızda beni güldürdü yüksek müsadenizle :) teoloji okumak pek işe yaramıyormuş demekki:)
Müslüman bir kadının bir kâfirle evlenmesi icma ile haramdır "Müşrik erkekler iman etmedikçe onlara mümin kadınları nikahlamayın " bakara 221. ayeti kerime.o şu bu diye falanca kişiden rivayetle değil Alemlerin Rabbim Allah cc kitabından ayeti kerime yazıyorum.kimin kiminle evleneceğine karar verecek olan elbette ki ben değilim hüküm sahibi allahü tealadır.dileyen dilediğini yapar .İsterse Ben Kuranı kerimi haşa takmıyorum diye bilir.bu kendi sorunu.ama herkes çıkıpta özgür kız modunda sallama hiçbir şeyi diyemez.ruzi mahşerde duruma kendilerinide ortak etmesinler.

december kardeşimizin mesajının bir kısmınıda buraya yazıyorum.kendim yazmakla uğraşmayacağım.
Soru
müslümanlığın bütün şartlarını kendine göre yerine getirmeye çalışan,namaz kılan,oruç tutan ve diğer ibadetleri de elinden geldiğince yerine getirmeye çalışan fakat alevi birinin sünni bi kızla evlenmesine dinimizde nasıl bakılır?
Cevaplanma Zamanı 20-Eylül-2006 - 14:05:23
Cevabımız

Değerli Kardeşimiz;

Müslüman bir hanım ancak müslüman bir kimse ile evlenebileceğinden önce müslümanı tanıtmamız lazımdır. Müslüman, İslâm dininin bütün kesin hükümlerini kabul edip hiç birisini reddetmeyen kimsedir. Yani namaz, oruç, zekât, hac, abdest, gusül ve benzeri emirleriyle; zina, içki, faiz ve benzeri nehiyleri kabul edip onlara inanan kimsedir. Ama zikredilen şeylerin tümünü veya bir kısmını kabul etmeyen kimse müslüman sayılmadığı gibi onunla evlenmek de caiz değildir. Evlenme vaki olduğu takdirde evlilik hayatı gayri meşrudur. Bunun adı ister sünni olsun, ister alevi olsun.

Demek ki evlenmenin ölçüsü İslâm'dır. Maalesef bugün yurt içinde veya dışında birçok müslüman hanım, durumu sormadan ve İslâm'ın hükmünü öğrenmeden müslüman olmayan kimse ile evlenir ve kendini kıyamete kadar Allah'ın lanetine müstahak eder.

Halil GÜNENÇ, Günümüz Meselelerine Fetvalar II. 119

'' ne hakla bir kisim alevi vatandaslarimizin inancina "bozulmus" diyebiliyorsunuz'' demişsiniz bu gerçekten çok komik geldi bana :)
bir kimse ister alevi ister sünni ister şafi hangi mezhepten olursa olsun yada mezhepsiz olsun ben müslümanım diyen herkes Allahın emir ve yasaklarını kabul etmiş,Allahü tealanın farz dediğinin farz haram dediğinin haram olduğunu kabul etmiş demektir.islamiyetin özü iman etmektir.
şimdi ayeti kerimelere bakalım:
Nisa / 103. Namazı bitirince de ayakta, otururken ve yanınız üzerinde yatarken (daima) Allah'ı anın. Huzura kavuşunca da namazı dosdoğru kılın; çünkü namaz müminler üzerine vakitleri belli bir farzdır.
Allahü teala namaz farzdır buyuruyor kimi vatandaşlarda çıkıp arkadaş benim namazı falanca kıldı diyor ve namazın farz olduğunu kabul etmiyorsa Allah cc emrini inkar etmiş bulunuyor demektir.
bir insan namazı üşendiğinden kendisine zor geldiğinden kılmıyor ancak namazın farz olduğuna iman ediyorsa bu kişi günah işleyen bir müslümandır.
ancak bir başka kişi namaz boş iştir namaz diye birşey yok deyip allahü tealanın emrini kabul etmiyor inkar ediyorsa o kişinin imanın da bozukluk vardır.allahü tealaya istediği gibi iman etmemiş olur.
her kim hangi mezhepten olursa olsun Allahü tealanın emrini inkar ederse o kişi küfre girmiş olur.isterse zemzem suyula yıkansın.
ahkam kesmiyorum kesen ve boş konuşanlara dikkatli davranmalarını tavsiye ediyorum.bu konuda daha fazla yazmayacağım çünkü niyeti hakkı öğrenmek değil cedelleşmek olanlarla uğraşmak istemiyorum.Allah muhafaza boşu boşuna günaha girmesinler.
leküm diniküm veliye din.

konuyu açan üye, sizlerin yorumlarınızı anlamıştır. o yüzden uzatmaya gerek kalmadığını düşünüyoruz

X