Mimarlık Ofisi Açmak ♥

Bağlama şansınız olan işler de varken ofis açma fırsatını kaçırmayın derim. Bazen korkaklık edip yerimizde sayıyoruz yıllar geçiyor fark etmeden.

Sadece şunu söylemek isterim bence şantiye şefliği almayın. Ben mimarların ve projeci mühendislerin artık bu büyük deprem sonrası şantiye şefliği almayı bırakmaları gerektiğini düşünüyorum. Sadece şantiyeci mimar/mühendisler şeflik almalı ve gidip yerinde kontrollerini yapmalı.

Başarılar diliyorum umarım her şey çokk güzel olur benim bile buradan içim kıpır kıpır oldu :KK73: :KK73:

Hiçbir iş kendi işin gibi olmayacak, istediğin saatte gidip istediğin saatte gelmek ve en önemlisi bir patron bir müdürün olmaması o kadar güzel ki resmen benim de hayalim...

Merhaba, bu gün mütahit bir arkadaşımla bu konuyu konuştuk. Kızının mimar olmasını ona hazır proje getirebileceğini, tüm çevresinde destekler diye konuşurken,,, x birinden bahsetti... Çocuk yeni ofis açtı bu gün konuştum yanına 8 tane çalışan almış dedi...

Şimdi Bn sadece bu örneği verebilirim, bu sektörü bilemediğim için yönlendirmem zor.. Umarım gzl bir karar verir çok başarılı olursunuz.
Çok teşekkür ederim. Evet benim bulunduğum bölgede de açıkçası işi hiç bilmeyen insanlar dahi çok güzel işler yapıyorlar. 8 çalışan almak da epey bir başarı çok tebrik ederim. Ben birkaç sene tek başıma yürütürüm diye düşünüyorum... :)

Valla konu sahibesi şans senden yana durma yardırrrrrrrrrrrrrr bizi bırak vergi dairesine koş:halay:
Hahahaha ya çok teşekkürler. Açıkçası şimdi elimde bir fırsat daha var. Benim patronum inşaat mühendisi, 26 yıldır projelerini dışarıdaki mimarlara imzalatarak çalışmış. Benim de bir arkadaşım yeni ofis açtı, 2000 TL imza parası ile bu işi yapabileceğini söyledi. Yerimi tutana kadar birkaç işi bu şekilde de yürütebilirim :)

Bağlama şansınız olan işler de varken ofis açma fırsatını kaçırmayın derim. Bazen korkaklık edip yerimizde sayıyoruz yıllar geçiyor fark etmeden.

Sadece şunu söylemek isterim bence şantiye şefliği almayın. Ben mimarların ve projeci mühendislerin artık bu büyük deprem sonrası şantiye şefliği almayı bırakmaları gerektiğini düşünüyorum. Sadece şantiyeci mimar/mühendisler şeflik almalı ve gidip yerinde kontrollerini yapmalı.

Başarılar diliyorum umarım her şey çokk güzel olur benim bile buradan içim kıpır kıpır oldu :KK73: :KK73:
Bağlama şansım olan işler var ve henüz ofisimin yeri belli bile değilken. Kartvizit ve broşür yaptırmayı düşünüyorum. Broşürde vizyon, misyon, iş teslim süreleri, daha önceki projelerimden birkaçı yer alacak. Tabii ofisin yerinin belli olması gerekiyor tüm bunlar için. :)
Şantiye şefliği konusunda kontrol etmediğim hiçbir işi asla almam bu vakitten sonra. Zaten ofis kendi yerim olacak izin alma derdi de olmadan haftada 2-3 kez mutlaka uğrar kontrollerini yaparım...

Herkese merhabalar kadınlar kulübünün çiçek üyeleri... :)
Yıllardır burada açtığım konulara bakınca gerçekten çok duygulanıyorum. Hayatımın her aşamasında ara ara fikirler almak, sizlerle sohbet etmek bana hep çok iyi gelmiştir. Şimdi yine tatlı bir derdim, dertten daha çok fikir alma ihtiyacım var. Yorum yapan tüm arkadaşlarıma şimdiden teşekkürler.

Geçtiğimiz aylarda bir konu açmıştım. Konu başlığı "Mimarım ve Maaşım." İncelemek isteyenler için link : MİMARIM VE MAAŞIM...

Geçtiğimiz sene 9.500 olan maaşım ocak ayı itibariyle 13.000 TL oldu. Ama bu 13.000 TL'ye bağlanana kadar yetkilim 2 ay boyunca bu konuşmayı erteledi. Ocak ve Şubat ayı maaşlarını birlikte aldım. Mimarlar odasının belirlemiş olduğu asgari ücret brüt 17.500 olduğu için ben de bu miktarı talep ettim. Fakat iş verenim "tüm ofisler bu şekilde, çok fazla da mimar var" gibi bir üslupla, hiç orta yolu bulmadan bu rakamı vereceğini söyledi ve konu kapandı. Ben de birkaç gün izin alıp, durumuma dışarıdan bakmak istedim. Bilmeyenler için detaylı yazacağım. Yıl sonuna kadar yetiştirilen projelerden 2022 harcı alınırken, ocak sonrası ruhsat harçlarına %150 zam geleceği için aralık ayında toplam 13 proje çizdim. Bu projelerden biri fabrika, bir tanesi otel, 2 apartman ve kalanlar villa projesi. En düşük proje ücretimiz 40.000, fabrika 300.000 idi. Bu projelerin hiçbirinden prim almadım. Belediyedeki raportörler, en iyi işi bizim ofisimizin çıkarttığını, en çok proje onayını bizim yaptırdığımızı söyleyerek tebrik ettiler. Tüm bunları ve iş yerimdeki azmim, titizliğim, çalışkanlığımı düşününce yetkilimin "işine gelirse" tavrı bir mimar olarak beni rahatsız etti.

Şantiye şefliklerinde 17.500 TL mal sahiplerinden alınıp, 5.000 TL'sinin bana verilip, gerisinin yetkilime kalması ve imzanın tüm sorumluluğunu benim alıyor olmam da çok rahatsız ettiği için bir karar verdim. Yetkilimle Nisan başı görüşüp, 20.000 TL ücret istediğimi, ailemi geçindirdiğimi ve bu ücreti veremeyecek ise alternatif aramam gerektiğini söyledim. O da iş bakabileceğimi söyledi.. Şimdi ihbar süremin bitmesine 1 hafta kaldı. Müteahhitlerim, mal sahiplerim, kalfalar ve belediyedeki arkadaşlar ofis açmam gerektiği, kesinlikle iş yapacağımı söyleyerek bana destek oluyorlar. 3 yıldır deneyimim var fakat diğer ofislerdeki 7-8 yıldır çalışan arkadaşlarım bana telefon açıp fikrimi, bilgimi sorarlar. Bir yandan ayrılacağımı duyan ofisler (yaklaşık 6-7 ofis) beni arayarak görüşmek istediklerini söyledi. Bunlardan 2 tanesiyle görüştüm. Mevcut ofisimde haftada 6 gün 9-7 çalışıyorum. Maaşım 13.000 TL. İlk görüştüğüm yer haftada 5 gün 9-5.30 çalışacağımızı, mesai saatleri dışında kesinlikle telefon görüşmelerini yapmayacağımızı, belediye iski takiplerinden sorumlu olmayacağımı ve yalnızca ofiste çizim yapacağımı söylediler. Maaş olarak ne dersen direkt tamam diyeceğim, mutlu olacağın rakamı söyle dedi. Ben de biraz da cesaret alıp 24.000 istedim. Kabul ettiğini, en kısa zamanda haber vermemi ve direkt başlamamı istediğini söyledi.

Şimdi çok büyük kararsızlık yaşıyorum. Bir mimarlık ofisi açma isteğim ve heyecanım var idi. Bu teklif de çok cazip geliyor. Kenarda bir miktar birikimim var. 25 yaşındayım. Kosgeb 30 yaş altının 1 sene boyunca BAĞKUR'unu da karşılıyormuş. Şimdi size sormak istediğim. Bir mimarlık ofisi açmak için kenarda ne kadar param olmalı? Veya gelen teklifi değerlendirip, birikimimi artırarak açmak daha mı iyi olur? 1-2 sene çalışıp sonra çıkmak da yüz üstü bırakmak olur gibi geliyor.. Değerli fikirlerinizi, tecrübelerinizi bekliyorum. Sevgilerimle... :)
İşverene dava da aç. Eksik maaş sebebiyle iş sözleşmesini haklı nedenle feshedip kıdem tazminatı ve dişer işçilik alacaklarına hak kazanırsın. Eksik yatırılan maaşlarını da talep edebilirsin. Mimarlar odasının taban ücret uygulaması varsa muhtemelen iş sözleşmesi noter huzurunda imzalanmıştır.

Yaaaa süpersiniz mesajınızı okumak bile inanılmaz cesaret ve keyif verdi. :)) Dün tek blokluk bir yere teklif verdim. 55.000 TL olarak. 2-3 tane tek blok iş + 5 villalık işi aldım mı, hemen açacağımmmm :))
Rabbim sana yol gösteriyor ne şanslısın
şansın açık olsun durma devam et

Benim bu 3 senede zoruma giden çok şey oldu. Şantiye şefi olarak riski alan ben oldum, üstümden para kazanıldı. Tüm mimari çizimleri, tüm müşteri ilişkilerini, evrak takiplerini, para tahsilatlarını ben yaptım yine üstümden para kazanıldı. 1 sene bu şekilde 13.000 TL ye burada kalsaydım, yaklaşık 140 bin lira para kazanmış olacaktım, hem de canım çıkarak. Şuanda 5 blokluk bir proje için bir müteahhit ile görüşüyorum ve en az 150.000 TL para kazanmış olacağım. Bunun için 2 haftalık bir emek ve 2 aylık bir takip süreci olacak yalnızca... Emeğim o kadar değersiz ki bir başkasının yanında çalışırken.
Sizce ofis açmadan dışarıdan 2-3 iş alarak, 250-300 bin lira ile bir ofisi 2 sene döndürecek sermaye elde etmiş olmaz mıyım? Yanıldığım göremediğim bir nokta varsa uyarılarınızı seve seve dikkate alırım...
Unutmayın hep yatırımı yapan kazanır elemanlar hep azla idare ettirilir imkanınız varsa işyerinizi açın kendinize kalsın paranız az buçuk nasıl para döndüğünü anlamışsınız zaten

Herkese merhabalar kadınlar kulübünün çiçek üyeleri... :)
Yıllardır burada açtığım konulara bakınca gerçekten çok duygulanıyorum. Hayatımın her aşamasında ara ara fikirler almak, sizlerle sohbet etmek bana hep çok iyi gelmiştir. Şimdi yine tatlı bir derdim, dertten daha çok fikir alma ihtiyacım var. Yorum yapan tüm arkadaşlarıma şimdiden teşekkürler.

Geçtiğimiz aylarda bir konu açmıştım. Konu başlığı "Mimarım ve Maaşım." İncelemek isteyenler için link : MİMARIM VE MAAŞIM...

Geçtiğimiz sene 9.500 olan maaşım ocak ayı itibariyle 13.000 TL oldu. Ama bu 13.000 TL'ye bağlanana kadar yetkilim 2 ay boyunca bu konuşmayı erteledi. Ocak ve Şubat ayı maaşlarını birlikte aldım. Mimarlar odasının belirlemiş olduğu asgari ücret brüt 17.500 olduğu için ben de bu miktarı talep ettim. Fakat iş verenim "tüm ofisler bu şekilde, çok fazla da mimar var" gibi bir üslupla, hiç orta yolu bulmadan bu rakamı vereceğini söyledi ve konu kapandı. Ben de birkaç gün izin alıp, durumuma dışarıdan bakmak istedim. Bilmeyenler için detaylı yazacağım. Yıl sonuna kadar yetiştirilen projelerden 2022 harcı alınırken, ocak sonrası ruhsat harçlarına %150 zam geleceği için aralık ayında toplam 13 proje çizdim. Bu projelerden biri fabrika, bir tanesi otel, 2 apartman ve kalanlar villa projesi. En düşük proje ücretimiz 40.000, fabrika 300.000 idi. Bu projelerin hiçbirinden prim almadım. Belediyedeki raportörler, en iyi işi bizim ofisimizin çıkarttığını, en çok proje onayını bizim yaptırdığımızı söyleyerek tebrik ettiler. Tüm bunları ve iş yerimdeki azmim, titizliğim, çalışkanlığımı düşününce yetkilimin "işine gelirse" tavrı bir mimar olarak beni rahatsız etti.

Şantiye şefliklerinde 17.500 TL mal sahiplerinden alınıp, 5.000 TL'sinin bana verilip, gerisinin yetkilime kalması ve imzanın tüm sorumluluğunu benim alıyor olmam da çok rahatsız ettiği için bir karar verdim. Yetkilimle Nisan başı görüşüp, 20.000 TL ücret istediğimi, ailemi geçindirdiğimi ve bu ücreti veremeyecek ise alternatif aramam gerektiğini söyledim. O da iş bakabileceğimi söyledi.. Şimdi ihbar süremin bitmesine 1 hafta kaldı. Müteahhitlerim, mal sahiplerim, kalfalar ve belediyedeki arkadaşlar ofis açmam gerektiği, kesinlikle iş yapacağımı söyleyerek bana destek oluyorlar. 3 yıldır deneyimim var fakat diğer ofislerdeki 7-8 yıldır çalışan arkadaşlarım bana telefon açıp fikrimi, bilgimi sorarlar. Bir yandan ayrılacağımı duyan ofisler (yaklaşık 6-7 ofis) beni arayarak görüşmek istediklerini söyledi. Bunlardan 2 tanesiyle görüştüm. Mevcut ofisimde haftada 6 gün 9-7 çalışıyorum. Maaşım 13.000 TL. İlk görüştüğüm yer haftada 5 gün 9-5.30 çalışacağımızı, mesai saatleri dışında kesinlikle telefon görüşmelerini yapmayacağımızı, belediye iski takiplerinden sorumlu olmayacağımı ve yalnızca ofiste çizim yapacağımı söylediler. Maaş olarak ne dersen direkt tamam diyeceğim, mutlu olacağın rakamı söyle dedi. Ben de biraz da cesaret alıp 24.000 istedim. Kabul ettiğini, en kısa zamanda haber vermemi ve direkt başlamamı istediğini söyledi.

Şimdi çok büyük kararsızlık yaşıyorum. Bir mimarlık ofisi açma isteğim ve heyecanım var idi. Bu teklif de çok cazip geliyor. Kenarda bir miktar birikimim var. 25 yaşındayım. Kosgeb 30 yaş altının 1 sene boyunca BAĞKUR'unu da karşılıyormuş. Şimdi size sormak istediğim. Bir mimarlık ofisi açmak için kenarda ne kadar param olmalı? Veya gelen teklifi değerlendirip, birikimimi artırarak açmak daha mı iyi olur? 1-2 sene çalışıp sonra çıkmak da yüz üstü bırakmak olur gibi geliyor.. Değerli fikirlerinizi, tecrübelerinizi bekliyorum. Sevgilerimle... :)
Merhaba öncelikle hakkınızda hayırlısı olsun ama piyasadan iş almak için çevreniz bar mı bu çok önemli. Maalesef bu işlerde torpil tanıdık vs gerekiyor ve çok stresli. 25.000 tl teklif verenle çalışırdım ben( piyasa şartlarında baya iyi bir rakam) . Daha sonra çevremi daha da genişletip 5 sene sonrası için ofis düşünürdüm. Ama bu benim düşüncem. Çevreniz varsa ve iş bağlanabileceğinizi düşünüyorsanız yapın. Ama kendi işiniz olması çok masraflı ve stresli. Şirket kurmak çok masraflı vergileri çok yüksek bunları da hesaba katın. Bence en az 10 yıllık bir tecrübe ve çevre ile şirket açılmalı. Siz kaç yıldır aktif çalışıyorsunuz bilemiyorum. Ama şöyle bir durum da var bir arkadaşım mezun olduktan 1-2 yıl sonra ofis kurdu ve baya işte bağlıyor kendi çapında. Ama aşırı girişken bir çocuk sürekli gidip insanlara kendini tanıttı vs. Yani isterseniz yapabilirsiniz

Çok güzel noktalara parmak basmışsınız, çok teşekkür ederim kıymetli yorumunuz için. Açıkçası 2 kalfam var, epey de müteahhit ile bağlantıdayım. İşten ayrılacağımı toplu mesaj olarak dün bildirdim. 2 farklı tapu elime ulaştı.. Birisi tek blokluk, belediye ile görüşülmesi gereken karmaşık konuları var. Diğer dosya 5 blokluk sıkıntısız bir proje gibi gözüküyor. Düzenli iş getirebilecek bağlantılarım var, ofisteyken de gelen müşteriler ile birebir ön görüşmeyi yaparak sözleşmeleri karşılıklı imzalıyorduk. Fakat içimde tabii ki bir çekimserlik var. Yeterli portföyü elde ettiğimi nasıl anlarım? Bölgemdeki tüm müteahhit ve kalfalarla işbirliği yaptım, ilişkilerim de iyi. Fakat yola çıkmadan düzenli iş geleceğini nasıl anlarım bu konuda yardımcı olabilir misiniz?
Eğer şuanda 0dan başlıyor olsaydım nasıl iş bağlardım... İlk nereye giderdim diye düşündüğümde, birkaç kalfayla ve emlakçıyla bağlantı kurmak, haritacılar ile görüşerek getirdikleri iş başına komisyon vermek vs. fikirler geliyor.
Merhabalar tekrar. Rica ederim.

Yeterli portföyü elde ettiğinizi anlayabilmeniz için öncelikle ihtiyaç duyacağınız miktarı tam olarak belirlemelisiniz. Her ay minimum iş yeri masraflarınız + yaşam için ihtiyaçlarınız ne olacak? Örneğin 40 bin mi ortaya çıktı.

İlk önceliğiniz mümkünse sizi rahatlayabilecek toplu para bağlantısı kurup en az 4 aylık bu miktarı edinmek, sonra da bahsettiğiniz ufak ufak şu işleri de yapsam aslında geliyor dediğiniz tüm işleri her ay bu 40 a ulaşabilmek için bağlamaya başlamanız.

Yani işleri şu işler de var ben ama bunları istiyorum diye bölmeden ben iş bağlama üzerine ne biliyorum? Nelerden bu işte para kazanılıyor diye tek tek maddeler halinde liste yapmanız. Topluca elinize para geçmesini sağlayacak olanları ayrı listeleyip bunlara uzun vadeli kendinizi rahat hissedebilmeniz için odaklanırken bunu asla tek gelir olarak görmeyip bir de her ay ne tarz yeni ve daha basit işlerden size lazım olacak olan o miktar zaten çıkar buna odaklanmalisiniz.

Bu uzun vadede işinizin oturmasına ve bir esnaf olmaktan çıkıp işinizi buyutmenizi de sağlayacak olan doğru bakış açısı olacaktır.

Yola çıkmadan düzenli iş gelemez belki ama en azından neye odaklanmanız gerektiğini bilir, bir yerden toplu para gelecek diğer yerden daha basit evrak işi ama para getiren işler baglamanin önce ilk aşamalarını sonra ikinci aşamalarını yaptınız mı o şekilde bir ofis vs işine girmenizi tavsiye ederim.

Bunlar es zamanlı olursa bereketli bir ofis olacağınıza eminim. Şimdiden yolunuz açık olsun, başarılar dilerim

Mimarlılk çok ama çok güzel bir meslek.
hakkınızda hayırlısı olsun
istersen yaparsin :) Doğru yoldasin:)

Hiçbir iş kendi işin gibi olmayacak, istediğin saatte gidip istediğin saatte gelmek ve en önemlisi bir patron bir müdürün olmaması o kadar güzel ki resmen benim de hayalim...
Yani inanın ki iş hayatına girdiğimde hiç böyle hayallerim yoktu. Maaşımın belli olduğu, aile gibi olduğumuz sıcak güzel bir ofisi kendi yerim gibi benimseyip, uzun yıllar orada çalışmak ve o iş yerini büyütüp geliştirmeyi hayal ediyordum. Bu iyi niyetler ve gözümdeki perdelerle 1.5 yıla yakın hiç sıkıntısız stressiz, 3-4 bin maaşı çoook iyi görerek çalıştım. Fakat kötü komşu ev, kötü patron iş sahibi edermiş felsefesi işlemeye başladı :) Gerçekten hakkımı vererek çalıştırıp, maksimum verim almak varken hem 1 yıla yakındır ben şartlarımdan memnun değilim ve huzursuzum hem de doğal olarak eskisi kadar şevkli ve verici değilim. Günde 4-5 kere belediyeye gider gelir evrakı fazladan 1 saat bile kendimde tutmadan teslim ederdim. Bu zamanla günde 1 kere gitmeye evrildi. Sonrasında "yarın teslim ederim"e dönmeye başlayınca bu sefer kendime ve öz saygıma ciddi anlamda zarar verdi bu süreç. Emeğimin karşılığını almadan ilk çalışma şeklimle devam etmem de yine öz saygımı zedeliyordu. Çıkmakla doğru bir karar verdiğime çok eminim....

İşverene dava da aç. Eksik maaş sebebiyle iş sözleşmesini haklı nedenle feshedip kıdem tazminatı ve dişer işçilik alacaklarına hak kazanırsın. Eksik yatırılan maaşlarını da talep edebilirsin. Mimarlar odasının taban ücret uygulaması varsa muhtemelen iş sözleşmesi noter huzurunda imzalanmıştır.
Merhabalar... İş verenime dava açacaktım fakat tazminatımı vereceğini söylediği için, elime direkt nakit geçeceğini düşünerek ihbarımı yapıp 1 ay çalışıp maaşımı ve tazminatı alıp çıkarım diye düşündüm. İhbar sürem dolduğu için konuyu kendisine bildirdim ve çıkacağımı söyledim. Bana yazıklar olsunmuş, ofisteki işleri yarım bırakarak nasıl gidermişim. İşleri yarım bırakmadığımı, yasal süremin ve maaş günümün dolduğunu, anlaşırsak projeleri fason olarak dışarıdan ücreti karşılığında çizip onu mağdur etmeyeceğimi söyledim. "Nasıl böyle bir şey söylersin! Ne demek ekstra ücret isterim. Şurada sıkıntısız gürültüsüz ayrılmaya çalışıyoruz. İşleri bitir, sonra git. Ya da hemen istifa dilekçeni yaz. Bi kağıda istifa ettim yaz imzala hemen" diye tutturdu. İstifa etmediğimi, haklı nedenlerle fesih ettiğimi söyledim.

Yine işleri bitirmeden çıkamayacağımı söyledi. Bugüne kadar bekledim maaşımı aldım, akşam üzeri kendisiyle konuşup pazartesi günü noterden ihtarnameyi göndertmeyi düşünüyorum. Aklınca beni hala çalıştıracak. Bir de tazminatımın üstüne yatmak istiyor. 2-3 hafta daha çalıştıktan sonra tekrar istifa ettin diyerek vermeyeceğine nasıl garanti verebilir? Tutun ki kendisine hiç güvenim kalmadı. İyi niyetli bir adam olsa tazminatımı verir, projeleri de fason çizerek gelir elde etmemi ister, ofisimi rahat açmam için bir abi desteği olarak görürdü.

Rabbim sana yol gösteriyor ne şanslısın
şansın açık olsun durma devam et
Çok teşekkür ederim desteğiniz için. Verdiğim teklife malesef henüz dönüş olmadı. Çok fazla da sorarak üstelemek ya da işe muhtaç gözükmek de istemiyorum. Pazartesi günü bir yoklarım. Umarım bu işi alırım. Bana o kadar büyük cesaret ve güven verecek ki. Ofisimin de ufak tefek eksiklerini alabilirim... :) Bu arada ofis malzemeleri için liste yaptım. Eklemem gereken başka neler olabilir, heyecandan atlamış olabilirim.. :)

Eklentiler

• cb16be0a-159d-4423-8d21-07e32bce7003.jpg
    cb16be0a-159d-4423-8d21-07e32bce7003.jpg
    70,8 KB · Görüntüleme: 98
O iş yerinden kaçın istediğiniz parayı vermeyen yerle de çalışmayın 13 bin komik bir rakam
Evet ama gerçekten işin içindeyken bu rakamın komikliğini göremedim. Yani baktığınızda benim ondan talep ettiğim, 18.000 TL de ahım şahım bir şey değildi. Egosu, kibiri yüzünden geldiğimiz durum bu. Ben açıkçası blöf yaptığımı sandığını düşünüyorum. Benim ciddi olmadığımı ve istediğim maaşı almak için zarf attığımı düşündü. Ama çok kötü baltayı taşa vurdu :)))

Evet ama gerçekten işin içindeyken bu rakamın komikliğini göremedim. Yani baktığınızda benim ondan talep ettiğim, 18.000 TL de ahım şahım bir şey değildi. Egosu, kibiri yüzünden geldiğimiz durum bu. Ben açıkçası blöf yaptığımı sandığını düşünüyorum. Benim ciddi olmadığımı ve istediğim maaşı almak için zarf attığımı düşündü. Ama çok kötü baltayı taşa vurdu :)))
Mimarlık en popüler mesleklerden biri ben de satış işiyle ilgileniyorum basit şeyler ama önceden ticarette para var derlerdi inanmazdım işin içine girince ne paralar dönüyormuş vay be dedim insan imkanı varsa kendi işini kuracak maalesef patronlar hep cebe hep bana hesabı yapıyorlar nasıl zengin oluyorlar sanıyorsunuz 😂ordan kırp burdan kırp 😂

Merhabalar... İş verenime dava açacaktım fakat tazminatımı vereceğini söylediği için, elime direkt nakit geçeceğini düşünerek ihbarımı yapıp 1 ay çalışıp maaşımı ve tazminatı alıp çıkarım diye düşündüm. İhbar sürem dolduğu için konuyu kendisine bildirdim ve çıkacağımı söyledim. Bana yazıklar olsunmuş, ofisteki işleri yarım bırakarak nasıl gidermişim. İşleri yarım bırakmadığımı, yasal süremin ve maaş günümün dolduğunu, anlaşırsak projeleri fason olarak dışarıdan ücreti karşılığında çizip onu mağdur etmeyeceğimi söyledim. "Nasıl böyle bir şey söylersin! Ne demek ekstra ücret isterim. Şurada sıkıntısız gürültüsüz ayrılmaya çalışıyoruz. İşleri bitir, sonra git. Ya da hemen istifa dilekçeni yaz. Bi kağıda istifa ettim yaz imzala hemen" diye tutturdu. İstifa etmediğimi, haklı nedenlerle fesih ettiğimi söyledim.

Yine işleri bitirmeden çıkamayacağımı söyledi. Bugüne kadar bekledim maaşımı aldım, akşam üzeri kendisiyle konuşup pazartesi günü noterden ihtarnameyi göndertmeyi düşünüyorum. Aklınca beni hala çalıştıracak. Bir de tazminatımın üstüne yatmak istiyor. 2-3 hafta daha çalıştıktan sonra tekrar istifa ettin diyerek vermeyeceğine nasıl garanti verebilir? Tutun ki kendisine hiç güvenim kalmadı. İyi niyetli bir adam olsa tazminatımı verir, projeleri de fason çizerek gelir elde etmemi ister, ofisimi rahat açmam için bir abi desteği olarak görürdü.
Valla kolay kolay vermiyorlar o nedenle siz dediğim yolu izleyin. Noterden ihtarnamenizi çekin. Sadece kıdem değil eksik ücretlerinizi de alın. Arabulucuya gidilecek zaten davadan önce. Arabuluculukta anlaşılır muhtemelen

Merhaba üstünden zaman geçmiş ama naptiniz ofis açtınız mı? Konu beni heyecanlandırdı ben de tasarimciyim ve iç mimarlık ofisinde sizinkine çok benzer şeyler yaşadım....

X