Miyop olanlar hayatınızı nasıl idame ettiriyorsunuz ?

leylosvemecnun

Cennet kuşu Deniz'im ❤
Kayıtlı Üye
24 Aralık 2014
4.679
6.269
Yanlış yere açtıysam taşıyabilirsiniz bu benim için gerçekten bir dert olduğu için buraya açtım.Hastalık değil sadece bir görme bozukluğu biliyorum kendimi bildim bileli hiç net göremedim şu anda 4 numara miyop 0.75 astigmatım mevcut 3 yıldır ilerlemiyordu en sonki göz muayenemde ilerlediğini farkettik doktor lenslerim gözlerimde takılı iken o deneme gözlüğüyle yazı okuttu onlarla bile göremedim sonra çıkardım ölçüm yapıldı vs gözlerim çizime müsait değilmiş göz tansiyonum biraz yüksek çıkmış ileride kalıcı lens taktırabilirsin ama yaşın bir 35 40 olsun dedi evde gözlük kullanıyorum ama ancak %80 net görüşüm var gerisi bulanık sayılır net görmüyorum numaram ilerledikçe.. süpürüyorum her yer temiz gibi geliyor bir bakıyorum her yer toz sadece lenste net görüş var onu da her zaman takamıyorum en çok zoruma giden de bir yakınım ee sen bu gözlerle çocuk nasıl bakacaksın lensle bile pörtlek bakıyorsun 3 5 seneye pertsin diyip kahkaha attı dalga geçti ben ister miydim böyle olmayı ? Evim merdivenli hani ani yangın gibi bir şey olsa gözlüğü unutup aceleyle çıkamam belki kızımı bile bulamam gözlüksüz lenssiz lavaboya gidemiyorum.Gözümde gözlük lens olsa dahi dışarıda yağmur yağıp yağmadığını anlayamıyorum 28 yaşındayım daha 18den sonra durur derler neden durmuyor ? Biliyorum muhakkak daha yüksek numaralı olan insanlar vardır görme engelli insanların yanında bu dert hiçbir şeydir.Sadece içimi dökmek istedim bu lafın üzeribe bir de kardeşim dedi ki oha abla polis falan olsan sen şu an malulen emekli olurdun ya gerçekten öyle mi çok mu vahim durumum ? 😭

Bana problem oluyor zaman zaman.Birini secemedigimde yada uzaktan bakıp benzettigimde söz konusu kişi erkekse kendisiyle flört ettiğimi dusunuyor :)
Yani miyop da öyle çok büyük bir görme engeli değil açıkçası..

Son düzenleme:
Başlığınıza cevaben: Gözlükle.. 😄

8 numara miyopum. 16 yıldır gözlük kullanıyorum. Durumunuzu fazla abartmıyor musunuz sizce de?
Evim merdivenli hani ani yangın gibi bir şey olsa gözlüğü unutup aceleyle çıkamam belki kızımı bile bulamam gözlüksüz lenssiz lavaboya gidemiyorum.Gözümde gözlük lens olsa dahi dışarıda yağmur yağıp yağmadığını anlayamıyorum

Valla son cümlede yazdığınız gibi kör olmadığıma şükredip hayatıma devam ediyorum.
Lensle rahat edemiyorum bu yüzden gözlük takıyorum çoğunlukla evet doğal yoldan net görmeyi isterdim ama buna da şükür yani.
Numaralarımız yakın, hiç düşünmedim bebeklerime nasıl bakarım? diye. Biraz fazla büyütmüşsünüz sanki

3.75 astigmatım 1 de miyobum var. Uzun yıllardır gözlük kullanıyorum..Nasıl çocuk bakıcaksın ne alaka hiç anlamadım, Allah nasip ederse evlat sahibi olmak istiyorum gayette normal bakarım diye düşünüyorum..İnsanların dokuz on numaraya ulaşan problemleri var. Aile de genetik olduğu için iyi biliyorum...Canınızı üzdüğünüze değmez gerçekten, takın gözlüğünüzü ya da lensinizi devam edin hayatınıza..

6 numara miyopum, ayrıca astigmatım var. 9 senedir gözlük takıyorum ama gözümde gözlük varken yağmuru görememe, yine gözlük varken evi temizleyip tozları görememe gibi bir durumum hiç olmadı. Acaba astigmat ve miyoptan başka bir sorunu olabilir mi gözlerinizin?

Başlığınıza cevaben: Gözlükle.. 😄

8 numara miyopum. 16 yıldır gözlük kullanıyorum. Durumunuzu fazla abartmıyor musunuz sizce de?
Ben de farklı bir çözüm var mı diye konuyu takip ediyorum.
Hani gözümde bir sorun yok da miyop arkadaşlarımdan da bir şikayet duymadım. Acaba içlerine atıyorlar da bir faydam olur mu diye merak ediyorum.
Gözlük ya da lensten başka nasıl bir çare olur ki zaten?

Ben de farklı bir çözüm var mı diye konuyu takip ediyorum.
Hani gözümde bir sorun yok da miyop arkadaşlarımdan da bir şikayet duymadım. Acaba içlerine atıyorlar da bir faydam olur mu diye merak ediyorum.
Gözlük ya da lensten başka nasıl bir çare olur ki zaten?
Kendi adıma konuşayım, evet büyük bir problem olmasa da gözlük kullanmaktan sıkıldım. 1-2 yıl içerisinde eğer uygun adaysam lazer ameliyatıyla tedavi olmayı ve gözlüğü atmayı düşünüyorum. Veya hiç olmadı lense geçmeyi düşünüyorum. Ama olur ya ameliyata veya lense uygun değilimdir bu da dünyanın sonu değil elbette.

Yanlış yere açtıysam taşıyabilirsiniz bu benim için gerçekten bir dert olduğu için buraya açtım.Hastalık değil sadece bir görme bozukluğu biliyorum kendimi bildim bileli hiç net göremedim şu anda 4 numara miyop 0.75 astigmatım mevcut 3 yıldır ilerlemiyordu en sonki göz muayenemde ilerlediğini farkettik doktor lenslerim gözlerimde takılı iken o deneme gözlüğüyle yazı okuttu onlarla bile göremedim sonra çıkardım ölçüm yapıldı vs gözlerim çizime müsait değilmiş göz tansiyonum biraz yüksek çıkmış ileride kalıcı lens taktırabilirsin ama yaşın bir 35 40 olsun dedi evde gözlük kullanıyorum ama ancak %80 net görüşüm var gerisi bulanık sayılır net görmüyorum numaram ilerledikçe.. süpürüyorum her yer temiz gibi geliyor bir bakıyorum her yer toz sadece lenste net görüş var onu da her zaman takamıyorum en çok zoruma giden de bir yakınım ee sen bu gözlerle çocuk nasıl bakacaksın lensle bile pörtlek bakıyorsun 3 5 seneye pertsin diyip kahkaha attı dalga geçti ben ister miydim böyle olmayı ? Evim merdivenli hani ani yangın gibi bir şey olsa gözlüğü unutup aceleyle çıkamam belki kızımı bile bulamam gözlüksüz lenssiz lavaboya gidemiyorum.Gözümde gözlük lens olsa dahi dışarıda yağmur yağıp yağmadığını anlayamıyorum 28 yaşındayım daha 18den sonra durur derler neden durmuyor ? Biliyorum muhakkak daha yüksek numaralı olan insanlar vardır görme engelli insanların yanında bu dert hiçbir şeydir.Sadece içimi dökmek istedim bu lafın üzeribe bir de kardeşim dedi ki oha abla polis falan olsan sen şu an malulen emekli olurdun ya gerçekten öyle mi çok mu vahim durumum ? 😭
Ben de ilk okuldan beri gözlük takıyorum. Lisede lens takmaya başladım. gözlükleri sadece evde takıyorum benim de 3 küsur ikiside. astigmatta var. Zor tabi lens tak çıkar uğraş birde para yani o lensleri almak ama hiç sizin kadar dert etmedim. O kadar büyük bir sorun değil. Şükür ki lens takıp görebiliyorum o bile nimet. Dalga geçen akrabanız canınızı sıkmış ama o da kötü niyetli belli ki. Miyoplukla dalga geçmek ilkokul çocuklarının yapacağı bir şey. Bu arada babaannem 20 numara miyop gözlerle iki çocuk iki torun büyüttü 🧿🧿🧿 Hiç birimizide göremediği, bi yerde unuttuğu vs olmadı

X