Bebek Aylık Gelişimi, Aşı Takvimi Montessori Eğitimi

Bebeğimizin Aşıları, Kontrolleri, Aylık Gelişim Bilgileri
Benim annemde emekli öğretmen o yüzden çok şanslı hissediyorum ben de kendimi. Çınar'la birlikte alışamadığı emekliliğe adepte oluyor o da.. Bir nevi terapi oldu torunu. Ben hastanedeyken at resimlerini yapıştırmış bir kartona. Sonra atla ilgili masal anlatıp, şarkı söylemiş, sesini çıkartmış. Çınar'ın küçük bir midillisi var hareket eden ve ses çıkaran. Tekrar onu tanıtmış. Bindirip üstüne evde dolaştırmış. Oğlanı arabaya atıp yanlarında da yaptığı kartonla at çiftliğine gitmişler. Çınar canlı atları görünce büfff demiş. Şimdi soruyoruz at sana ne dedi diye büfff diyor. Kendince atın taklidini yapıyor.

Benim annemde emekli öğretmen o yüzden çok şanslı hissediyorum ben de kendimi. Çınar'la birlikte alışamadığı emekliliğe adepte oluyor o da.. Bir nevi terapi oldu torunu. Ben hastanedeyken at resimlerini yapıştırmış bir kartona. Sonra atla ilgili masal anlatıp, şarkı söylemiş, sesini çıkartmış. Çınar'ın küçük bir midillisi var hareket eden ve ses çıkaran. Tekrar onu tanıtmış. Bindirip üstüne evde dolaştırmış. Oğlanı arabaya atıp yanlarında da yaptığı kartonla at çiftliğine gitmişler. Çınar canlı atları görünce büfff demiş. Şimdi soruyoruz at sana ne dedi diye büfff diyor. Kendince atın taklidini yapıyor.

süperrr çok güzel bir aktivite biz de bugün oğlumla bahçede dolaşmaya çıktık , ağaca tırmanan kedi gördük kedi ağaçtaki kuşu yakalamak için ağacın en tepesine tırmandı demir de onu seyretti ben de fonda pisi pisi ağaca çıkmış mama yiycek falan dedim sonra eve geldik demirin eline uzun püsküllü bişey verdim mama sandalyesinden sarkıttık kedimiz geldi onunla oynadı pisi pisi oyun oynuyor dedim arka fonda bir de puzzle var bizde anne kedi ve yavrusunu birleştiriyorsun akşam onu göstereceğim ben biraz kolaya kaçtım evde kedi olduğundan oğlum zaten kedileri tanıyor ve pisi pisi kedi falan deyince eğilip yerde kediyi arıyor ama bugün bahçedeki kedinin fotoğrafını gösterince ediii tsi gibi sesler çıkardı:)

işte fotomuz:

cimg4078wp4.jpg

w800.png

Süperrrr. Bu arada ben resim eklemeyi başaramıyorum. Yarın bizimkilerde kuşu tanıyacaklar.. Annem derin hazırlık içinde. Çınar'dan ayrı hazırlıyormuş kartları çünkü benim yemek yeme özürlü oğlum kartlara büyük bir iştahla saldırıyormuş. Annem bunları yaparken Çınar şuan dedesi ile renkli kağıt koparıyor. Anneme göre bu Çınar'ın parmak kaslarını geliştirirmiş.

arkadaşlar çok güzel ya bende düşünüp duruyorum ne yapsam diye ne biçim öğretmensem aklıma bişey gelmiyor oysaki okulda neler neler yapardım .gerçi bütün gün asyaya ne yedirsem nasıl yedirsem diye düşündüğüm için pek vakit bulamıyorum.artık sizden kopya çekerim bravo kızlar.

ben de kendim bez kitap yapıcam. çocuk gelişimi öğretmeni bir arkadaşım var, ondan fikir aldım. mutfakta kulladığımız sarı bezler varya onları kullanıyorlarmış. birkaş rengini alıcam. basit şekiller kesip sayfalara dikicem. bir sayfaya düğmeler falan koyucam. çok seviyor defne düğmeleri.
bitince gösteririm burdan

Öncelikle böyle bir konuyu bizlerle paylastigin icin tesekurler canim.
Ben bu egitim sistemini 25 yildir biliyorum ve buradada anaokulunda calistim.Okula giderkende biraz okumustuk zaten.Turkiyedede bunun yayginlasmaya baslamasina cok sevindim.
Bizler yetistirilirken hersey önumuze hazir kondu.Bize dusunme ve yaratilicik hakki verilmedi.Ama bu yöntemle cocuklarimiza yol gösterecegiz ama dusunceyi ve yaraticiligi onlara birakacagiz.Onlar oynarken,yemek yerken anliyacagi dilde yol gösterici sorular sorup ilgilenecegiz.Cocuklarimizin yetistiricisi televizyon,pc degil bizler olacagiz.Ama bu tabiki benim zamaninda böyleydi.Simdigi genc anneler daha bilincli ve bilgili.Burada(isvec) bu yöntem yillardir anaokullarinda ve hatta bazi özel okullardada kullaniliyor.Kisaca cok sevindim vatanimdada bu yöntemin bilinip yayginlasmasina.Tekrar tesekurler canim.:))))))))

arkadaşlar çok güzel ya bende düşünüp duruyorum ne yapsam diye ne biçim öğretmensem aklıma bişey gelmiyor oysaki okulda neler neler yapardım .gerçi bütün gün asyaya ne yedirsem nasıl yedirsem diye düşündüğüm için pek vakit bulamıyorum.artık sizden kopya çekerim bravo kızlar.

Yaa öyle şeyler söyleme kendine :KK43: tam tersi eğitimci çocukları o kadar şanslı ki, hayata hep 1-0 önde başlıyorlar. Annem olmasa ben ne yapardım nasıl yeterdim Çınar'a bilmiyorum

Öncelikle böyle bir konuyu bizlerle paylastigin icin tesekurler canim.
Ben bu egitim sistemini 25 yildir biliyorum ve buradada anaokulunda calistim.Okula giderkende biraz okumustuk zaten.Turkiyedede bunun yayginlasmaya baslamasina cok sevindim.
Bizler yetistirilirken hersey önumuze hazir kondu.Bize dusunme ve yaratilicik hakki verilmedi.Ama bu yöntemle cocuklarimiza yol gösterecegiz ama dusunceyi ve yaraticiligi onlara birakacagiz.Onlar oynarken,yemek yerken anliyacagi dilde yol gösterici sorular sorup ilgilenecegiz.Cocuklarimizin yetistiricisi televizyon,pc degil bizler olacagiz.Ama bu tabiki benim zamaninda böyleydi.Simdigi genc anneler daha bilincli ve bilgili.Burada(isvec) bu yöntem yillardir anaokullarinda ve hatta bazi özel okullardada kullaniliyor.Kisaca cok sevindim vatanimdada bu yöntemin bilinip yayginlasmasina.Tekrar tesekurler canim.:))))))))

isveç te bu uygulamaya başlamak için en uygun ay nedir?

isveç te bu uygulamaya başlamak için en uygun ay nedir?

Canim cocuk bakiminda ve yetisirilmesinde uygun bir ay yok.Dogdugu andan itibaren cocukla ilgileneceksin..onu kucuk diye yedirip icirp yatirmiyacaksin.uyanik zamanlarinda konusabilirsin,sarkilar söyleebilirsin,oynayabilirsin.Yasi ilerleyipte sana sorular sorumaya basladiginda usanmadan cevap verip karsit sorularla yönlendireceksin.Burada cocuklar genelde bir yasnda yuvaya veriliyor cunku annenin izini asagi yukari bir sene kadardir.Bu yönyemle calisan yuvalar,ana oullari ve okullar var.Isege bagli.Yani sana kalmis brsey.Nekadar cok ilgilenirsen okadar cok cocugunu motive etmis olursun.Bilmem yardimci olabildimmi?:lepi:

Dün annem Çınar'a bir kitap yaptı. Arkadaşlarının fotoğraflarını küçük iskambil kağıdı kadar kartonlara yapıştırdı tek tek. Kartonların üst köşesini deldi hepsini bir rafya ile bağladı. Tek tek gösterdi bak bu Arda, Ege vs.. diye fakat her resimde ayrı bir şarkı çaldı. Sonra ona sordu arkadaşlarını tek tek..

Arkadaşlar Montessori metodunu duydunuz mu bilmem ama ben son günlerde birhayli bu metodla uğraşıyorum aşağıdaki linkte bu metodu bulan maria montessorinin hayatı ve materyalleriyle falan ilgili bilgiler var bir inceleyin isterseniz ben özetlersem eğer bu eğitim evde yapılıyor değişik materyaller kullanılarak ve her seferinde bir konu belirlenerek yapılıyor çocuk yaparak yaşayarak öğreniyor bu linkte örnekleri var Montessori Egitimi ama bu çocuklar epey büyük burada biz de her hafta bir konu belirleyerek bizim yaşlardaki bebeklere bu tip etkinlikler yaptırabiliriz ne dersiniz?

Montessori Eğitimi
Montessori Eğitimi

verdiğin linki inceledim inciboncuk, bebeğim henüz iki aylık ama bu eğitim metodu çok hoşuma gittihihoyyyt teşekkür ederimm

bilgilendirmeleriniz paylaşımınız ve fikirleriniz harika çok heyecanlandım süperrrr...bende hemen araştırmalara ve birşeyler üretmeye başlıcam önce hayvanlardan başlamayı düşünüyorum kedi köpek kuş ördek inek resimleri ve seslerini öğreticem bir haftamı buna ayırıcam bakalım neler öğrenicez

bilgilendirmeleriniz paylaşımınız ve fikirleriniz harika çok heyecanlandım süperrrr...bende hemen araştırmalara ve birşeyler üretmeye başlıcam önce hayvanlardan başlamayı düşünüyorum kedi köpek kuş ördek inek resimleri ve seslerini öğreticem bir haftamı buna ayırıcam bakalım neler öğrenicez

Anneme göre bu eğitimler çok zevkli oluyormuş. Kuş için yem alıp beslemeyi unutmayın

Anneme göre bu eğitimler çok zevkli oluyormuş. Kuş için yem alıp beslemeyi unutmayın

evet harika balığımız var balık besleriz bahçede komşumuzun kedisi var onu besleriz kuşlara yem atarız zevkli olur gerçekten..:dance:

Çınar bugün aşağı ve yukarı kavramını öğrendi. Çınarın bir iple birbirine bağlı eldiveni var. Eldiveninin üstünde ayıcık var gözleri oynayan. Eldiveninin tekine annem daha büyük ayıcığını koydu. Ana kucağının oyuncağı üzerinden atıp diğer tekini Çınar'ın eline verdi. Çınar elindeki teki çekince diğer tek yukarıya çıktı ve annem yukarı dedi. Çınar serbest bırakınca eldiven aşağıya inerken annem aşağı dedi. Bunu tekrarladılar içinde aşağı ve yukarı kelimeleri geçen uydurmasyon şarkı ile. Bebek ayı annesiyle yukarıya çıktı. Balkondan baktı. Bebek ayı annesiye aşağıya indi. Sonra annem Çınarı koltuk altından tuttu ve güzel Çınar yukarı çıktı diyip havaya kaldırdı.Sonra aynı ezgi ile aşağı indirdi. Şimdi Çınar yukarı diyince tavana, aşağı dediğimizde yere bakıyor :)

Pazartesi gününden beri Taylan a klasik müzik eşiliğinde kitap okuyorum yaklaşık bir saat sürüyor.Taylan bu esnada oyun oynuyor,önemle belirtmek isterimki kitap okumaya başladığımızdan beri Taylan sürekli konuşuyor hiç durmadan gezerken,oynarken vs...Okuduğum kitap onun yaşına uygun değil ama benim için gerekli tabi oğlum içinde faydalı oldu.benim köpeğim vardı ama biraz yorucu ve aksi bir köpek olduğundan annemde kalıyor şuan kardeşimde ufacık bir köpeği vardı oda annemde Taylan kardeşim köpeğini çok seviyor ufacık olduğundan belkide köpeğe dokunmak istiyor bizde dokunmasına izin veriyoruz nasıl mutlu oluyor anlatamam ve sokakta bile köpek görse heyecanlanmaya başlıyor.Resimleri çekip eklicem.

Son düzenleme:
Merhaba bebeğime gelişimi, eğitimi gibi konularda nasıl faydalı olurum diye bütün izinlerimi ve boş vakitlerimi internette geçiriyordum. yemek tarifleri, oyuncakları, bakım yöntemleri derken "montessori egitimi" ile tanıştım bu başlık sayesinde. inanın hazine bulmuş gibi hissettim kendimi! inciboncuk arkadaşıma teşekkür etmek istiyorum. bu yöntemden çok faydalanacağıma inanıyorum. oğlum henüz 5,5 aylık ama bu zamana kadar yapmadıklarımla vakit kaybettiğimi hissettim. izinli olduğum süre boyunca uyanık olduğu vakitleri tümüyle onunla birlikte geçirdim.. oyunlar, danslar, şarkılar, yemekler.. daha ne yapacağımı bilemiyordum. iyi ki bu yöntemle tanıştırdınız bizi. artık işe başlayacağım, iznim bitiyor ama yine de evde olduğum vakitlerimde oğlumla şimdi olduğundan daha dolu ve kaliteli vakit geçirebileceğim. yazılarınızı takip edeceğim. teşekkürler..

Son düzenleme:
Ne zamandır yazamadım. Annemle Çınar sürekli oyun oynuyorlar. Acaba annem benimle bu kadar oynadı mı diye merak etmiyorda değilim hani?? tek çocuk olmak böyle birşey herhalde :))))) Geçen hafta İzmir'de yağmur vardı. Bunu öğrenen annem pet şişeye su doldurmuş. Odanın ortasında bir leğen, leğenin içinde benim bebeklerim, bebeklerin ellerine pasta süsü şemsiyeler, leğenin yanında açılmış şemsiyeler.. Sonra pet şişeyi delip bebekleri yağmurla ilgili şarkıyla ıslattı. Yağmurla ilgili hikaye uydurdu. Dışarda yağmur başlayınca da Çınar'ı dışarıya çıkardık. Araba ile sokakları arşınladık oğlumla. Arabanın camından bakarken nasıl eğlendi anlatamam, annem evde söylediği şarkıları tekrar etti. Yağmuru tanıdı mı?? anladı mı?? işte orası bir muamma.. Ben yine de sizlerle paylaşmak istedim oğlumun yağmur macerasını :)))

Ne zamandır yazamadım. Annemle Çınar sürekli oyun oynuyorlar. Acaba annem benimle bu kadar oynadı mı diye merak etmiyorda değilim hani?? tek çocuk olmak böyle birşey herhalde :))))) Geçen hafta İzmir'de yağmur vardı. Bunu öğrenen annem pet şişeye su doldurmuş. Odanın ortasında bir leğen, leğenin içinde benim bebeklerim, bebeklerin ellerine pasta süsü şemsiyeler, leğenin yanında açılmış şemsiyeler.. Sonra pet şişeyi delip bebekleri yağmurla ilgili şarkıyla ıslattı. Yağmurla ilgili hikaye uydurdu. Dışarda yağmur başlayınca da Çınar'ı dışarıya çıkardık. Araba ile sokakları arşınladık oğlumla. Arabanın camından bakarken nasıl eğlendi anlatamam, annem evde söylediği şarkıları tekrar etti. Yağmuru tanıdı mı?? anladı mı?? işte orası bir muamma.. Ben yine de sizlerle paylaşmak istedim oğlumun yağmur macerasını :)))

Canim merak etme anlamistir.Arastirmalara göre cocuk anne karninda basliyor anlamaya hatta söylenenlere göre dogdugu zaman annenin ve babanin sesini diger seslere göre taniyormus.Benim oglum 2 aylik kadardi birgun oynuyorduk denemek icin göz kontagi kurarak ona kizarak konustum..bakti bakti dinledi dudagi titremeye basladi ve agladi.Cok uzulmustum.Siz oynamaya ve konusmaya devam edin.Faydasini görmeye baslarsiniz.Oglunu benim icin öp..saglikli ve uzun ömur dileklerimle.:1hug:

X