Muğla'ya yerleşmek

TheQueeninthenorth

Guru
Kayıtlı Üye
22 Kasım 2010
10.783
18.738
Uzun zamandır istanbuldan tasinma planlarımız var. Antalya ve Çanakkale yi düşünüyorduk daha önceden ancak ben devlette öğretmenim. Tayin açısından Muğla daha rahat olacağı için önceliğimiz Muğla. Eşim de ben de dogma büyüme İstanbulluyuz. Ailelerimiz, düzenimiz, arkadaşlarımız burda. Istanbulun nezih denebilecek, diğer semtlere nazaran daha az kozmopolit bir semtindeyiz. 4.5 yaşında oğlum var. Onu büyütürken hen kv den hem kendi annemden destek gördüm. Ancak hiç bilmediğimiz bir şehirde bu desteği bulamayacak olmak işin en çok düşündüren kısmı. Bunun dışında şu anda evimiz işlerimize, oğlanın okuluna yakın. Trafik derdimiz yok. Ancak başka bir yere gitmek istesek trafik büyük dert. Kiradayiz, agustosta kontratın yenileme döneminde neyle karşılaşacağız bilmiyoruz. Oturduğumuz ev eski, deprem gerçeği var. Istanbulda ev sahibi olmak artık hayal oldu. Hoş muglada veya Türkiye nin başka yerinden de ev almak kolay değil. Ancak mugla, özellikle fethiye bayıldığım yerler. Havası, doğası, insanları, yazları gittigimde işte böyle sakin yerlerde yaşamak, çocuğumu bu huzurlu atmosferde büyütmek istiyorum dedirtti. Özür grubundan tayin isteyebilirim rahatlıkla, eşim remote çalışıyor. Dolayısıyla karar verdikten sonra oraya taşınmamizda bir engel yok ancak bizim için çok radikal bir karar. Çocuğun okulu bakımından düşünürsek özel okulların fiyatları da istanbuldan daha uygun. Oğlan sık sık denize girerek büyür. Bir şekilde çevre de ediniriz herhalde. Bu şartlarda muglaya, özellikle fethiye ye taşınır miydiniz? Orayi bilenler çocukla en yaşanası yerleri önerilerse sevinirim

Fethiye pahali bence ya :)
Oranin yerlisi olacak bile olsaniz mevki durumundan dolayi fiyatlar diger yerlere gore daha tuzlu oluyor
Sahsen ben tasinacak olsam marmaris civarina tasinirdim
Cesme fethiye marmaris 2 yildir gezdigimiz yerler ve bize en uygun yer marmaris geldi hem cevre de guzel
Ikinci bi şık varsa bu derim 🌸

11 yıldır Muğla/Bodrum ilçesinde yaşıyoruz. Dışarıdan her şeyin çok güzel göründüğünün farkındayım.Fethiye yi de biliyorum.Cocugunuz önceliğiniz olmalı.Bana sorarsanız buralarda çocuk yetiştirmek ergenlikte özellikle çok zor.Buralarin doğal güzellikleri var sadece.Saglik sistemleri berbat.Kiraliklar Bodrum ds senelik ödemeye döndü son 2 yildir.Cok yogunn bir göç var.Hic girmeyeyim o konulara.Mugla merkez bi derece daha iyi yerleşmek için bence.Yine de Muğla da olsa çocuk yetiştirmek zor turizm yerinde ,ben bir anne olarak tavsiye etmem.Biz buraya tercih olarak değil de iş yokluğundan gelmiştik zamanında. Şimdi dönme istegindeyiz. En kötü evlere aylik 17 bin senelik kira istiyorlar.Küf içinde iklimden dolayı. Fethiye de evler daha iyi ama Orası da çok pahalı.Bir de gel geç yer,tutunmak çok zor ,mesela bi kuaför begeniyorsunuz ,alışıyorsun,adam gidiyor ertesi sene.Usta bulamıyorsunuz tesisat,elektrik vs ev işleri için.Evlerde habere sorun çıkıyor, internet şimşek çakar kesiliyor..Su sıkıntısı hat safhada ,internetimiz 15 gündür kesik ,yapmıyorlar bizim şu an.bosuna para donuyo ,şikayet edecek muhatap yok gibi bi sürü şey anlatabilirim yer yetmez.Ama dışarıdan nasıl gorundugunun farkındayım.Mugla da çok pahalı bir yer.Bize buralara gelirken bunları söyleyen olmadı.Deprem derseniz burda da bekleniyor.. Her şeyi ince ayrıntısına kadar düşünün öyle hareket edin derim.Her şey gönlünüzce ,hayırlarla olsun inşallah 🙏

Bir yakınım Fethiye ye taşındı İstanbul dan gayet memnun.Çocukları da aynı kolejin orada da şubesi varmış oraya gidiyor.Hayat çok rahat,trafik yok,stres yok,gereksiz koşuşturmaca yokBence yaşanabilecek bir yer.

Fethiye pahali bence ya :)
Oranin yerlisi olacak bile olsaniz mevki durumundan dolayi fiyatlar diger yerlere gore daha tuzlu oluyor
Sahsen ben tasinacak olsam marmaris civarina tasinirdim
Cesme fethiye marmaris 2 yildir gezdigimiz yerler ve bize en uygun yer marmaris geldi hem cevre de guzel
Ikinci bi şık varsa bu derim 🌸
İnanın tatile gelmekle yaşamak aynı şeyler değil.Hele marmaris Bodrum ve Fethiye ye göre iyice mahrumiyet .Dışarıdan nasıl göründüğünü biliyorum ama her şeyi inceleyip öyle yerlesin derim.

11 yıldır Muğla/Bodrum ilçesinde yaşıyoruz. Dışarıdan her şeyin çok güzel göründüğünün farkındayım.Fethiye yi de biliyorum.Cocugunuz önceliğiniz olmalı.Bana sorarsanız buralarda çocuk yetiştirmek ergenlikte özellikle çok zor.Buralarin doğal güzellikleri var sadece.Saglik sistemleri berbat.Kiraliklar Bodrum ds senelik ödemeye döndü son 2 yildir.Cok yogunn bir göç var.Hic girmeyeyim o konulara.Mugla merkez bi derece daha iyi yerleşmek için bence.Yine de Muğla da olsa çocuk yetiştirmek zor turizm yerinde ,ben bir anne olarak tavsiye etmem.Biz buraya tercih olarak değil de iş yokluğundan gelmiştik zamanında. Şimdi dönme istegindeyiz. En kötü evlere aylik 17 bin senelik kira istiyorlar.Küf içinde iklimden dolayı. Fethiye de evler daha iyi ama Orası da çok pahalı.Bir de gel geç yer,tutunmak çok zor ,mesela bi kuaför begeniyorsunuz ,alışıyorsun,adam gidiyor ertesi sene.Usta bulamıyorsunuz tesisat,elektrik vs ev işleri için.Evlerde habere sorun çıkıyor, internet şimşek çakar kesiliyor..Su sıkıntısı hat safhada ,internetimiz 15 gündür kesik ,yapmıyorlar bizim şu an.bosuna para donuyo ,şikayet edecek muhatap yok gibi bi sürü şey anlatabilirim yer yetmez.Ama dışarıdan nasıl gorundugunun farkındayım.Mugla da çok pahalı bir yer.Bize buralara gelirken bunları söyleyen olmadı.Deprem derseniz burda da bekleniyor.. Her şeyi ince ayrıntısına kadar düşünün öyle hareket edin derim.Her şey gönlünüzce ,hayırlarla olsun inşallah 🙏

Bu yoruma katılıyorum ne yazık ki.

Ben de yazlık ev sahibiyim, yazın turizm mevsiminde bile su kesiliyor, elektrik kesiliyor, yol çalışması oluyor. Bir de bazı yerlerde altyapı berbat, yağmur yağıyor kanalizasyon basıyor etrafı ... Habire inşaat gürültüsü bakmışsın yanına bir yere yeni inşaat başlanmış. Geçen yıl bu yüzden erken kaçtık resmen kaçtık yani sabah 7de başladı inşaat gürültüsü.

Bir de ev kiraları fantastiktir diye tahmin ediyorum, ev sahibi değilsen hiç tavsiye etmem. Ev sahibi olmayı zaten tavsiye etmem kazığı yiyorsun🤐🤐🤐

İnanın tatile gelmekle yaşamak aynı şeyler değil.Hele marmaris Bodrum ve Fethiye ye göre iyice mahrumiyet .Dışarıdan nasıl göründüğünü biliyorum ama her şeyi inceleyip öyle yerlesin derim.
Bende İzmir'in baska bi tatil bolgesindeyim
Burasi da iyi tatilci agirliyor sehrin merkezine gore burasi asiri pahali
Kendimden pay bicerek yazdim
Marmaris bizim yasadigimiz yerden daha uygun geldi bana mesela
Yani tatile gelmekle yasamak nerdeyse ayni seyler
Tek farki otel ucreti vermemek

Turizm bölgesinde yaşamak çocuk büyütmek bence çok zor. Bir kere barınma probleminden dolayı sürekli kamu hizmeti çok zor aynı doktoru aynı öğretmeni özel sektörde olsa bulamazsınız. Yılın büyük kısmı kaos ile geçer usta lazım olsa yoğun olur kendine göre oluşan düzene adapte olmak zorunda kalırsınız su biter ekmek biter gibi saçma şeyler ile ugrasirsiniz
Ev kısmı iyi araştırılmalı, bu konuyu nasıl çözersiniz bilmiyorum yaşayanlar daha iyi bilgi verir
Ama başka bir sahil kasabası merkeze yakın hastahane problemi olmayan arastirilabilir

Fethiye çok pahalı bir yer. İlla Muğla diyorsanız başka ilçelerime bakmanızı öneririm. Pandemiden sonra özellikle yazlık beldelerde nüfus artışı fazla oldu bu durum fiyatlara da yansıdı. Yazlık yerde yaşama fikri insana güzel geliyor ama oraları bir de kışın görmek lazım. İstanbul’da doğup büyümüş insanlarsınız zorlanma ihtimaliniz yüksek. Bir heves gidip yapamayıp dönen arkadaşlarım çok var. Mevcut şartlarınız da gayet güzelmiş, işiniz eve yakın, aile desteği görüyorsunuz. Bu şartlarda bana maceraya atılıyorsunuz gibi geldi

Bende İzmir'in baska bi tatil bolgesindeyim
Burasi da iyi tatilci agirliyor sehrin merkezine gore burasi asiri pahali
Kendimden pay bicerek yazdim
Marmaris bizim yasadigimiz yerden daha uygun geldi bana mesela
Yani tatile gelmekle yasamak nerdeyse ayni seyler
Tek farki otel ucreti vermemek
Çok yanılıyorsunuz derim ben naçizane. Tatile gelmekle yaşamanın arasındaki farkı bir operasyonda sizi nasil 300_500 km ileri bir devlet hastanesine sevkettiklerinde en iyi anlarsınız Allah korusun 🤲🍀 Mesela Aydın,Manisa Denizli gibi sevkediyorlar. Yeterli doktor ve branşı asla yok.Benim eşimin böreğinden taş varmış 2,5 cm hem de ,Bodrum devlet hastanesinde taşı göremediler, büyük şehire gitti orda tetkik yaptırdı da öyle göründü ,siz düşünün gerisini Ha derseniz ki benim ekonomik durum çok iyi ,o zaman Acibadem de ,Amerikan hastanesinde çok iyi doktorlar ve tedaviler mevcut ama acibadem en son kışın gitmiştim sgk dahilinde 1000 tl civarı sadece muayene idi.Amerikan hastanesi ise sgk kabul etmiyor .Benim bi arkadaşımın bebeği oldu Bodrum da ,sırf doktorlara para yetmiyor diye buyuk şehire göçtüler.Bebegjn özel bi durumu vs de yoktu cok şükür.,sıradan sağlıklı ,kontrollere giden,aşısı takip edilen bi bebek yani.Neyse ,ben ne kadar yazsam buralarda yerlesik yaşamayan anlamaz ya da anlamak istemez çünkü cografya muhteşem gerçekten ,o yönden haklısınız.

Bu yoruma katılıyorum ne yazık ki.

Ben de yazlık ev sahibiyim, yazın turizm mevsiminde bile su kesiliyor, elektrik kesiliyor, yol çalışması oluyor. Bir de bazı yerlerde altyapı berbat, yağmur yağıyor kanalizasyon basıyor etrafı ... Habire inşaat gürültüsü bakmışsın yanına bir yere yeni inşaat başlanmış. Geçen yıl bu yüzden erken kaçtık resmen kaçtık yani sabah 7de başladı inşaat gürültüsü.

Bir de ev kiraları fantastiktir diye tahmin ediyorum, ev sahibi değilsen hiç tavsiye etmem. Ev sahibi olmayı zaten tavsiye etmem kazığı yiyorsun🤐🤐🤐
Çok katılıyorum dediklerinize .Buralarda ev sahibi olacaksın,küçük çocuğun olmayacak,ekonomik rahatin olacak işte o zaman çok tavsiye ederim .Yine bile usta bulurken sıkıntı, alt yapıda sıkıntı yaşarsınız ama bu kadar göze batmayabilir. Bizim arefe günü ve bayramın birinci günü sular kesikti mesela ki merkezde yaşıyoruz 24 saatten fazla sürdü kesinti ,şu deposundaki su da bitti ,eğer ev sahibi olsaydım burda su deposu 5_10 tonluk yaptırırdım ki kiralik.evlerde genelde depo yok.maalesef..insanlar bilmiyor nasıl bir cendereye girecek.Soylemek ,uyarmak lazım bence de

Çok katılıyorum dediklerinize .Buralarda ev sahibi olacaksın,küçük çocuğun olmayacak,ekonomik rahatin olacak işte o zaman çok tavsiye ederim .Yine bile usta bulurken sıkıntı, alt yapıda sıkıntı yaşarsınız ama bu kadar göze batmayabilir. Bizim arefe günü ve bayramın birinci günü sular kesikti mesela ki merkezde yaşıyoruz 24 saatten fazla sürdü kesinti ,şu deposundaki su da bitti ,eğer ev sahibi olsaydım burda su deposu 5_10 tonluk yaptırırdım ki kiralik.evlerde genelde depo yok.maalesef..insanlar bilmiyor nasıl bir cendereye girecek.Soylemek ,uyarmak lazım bence de

Geçen hafta duşta kaldım , su kesildi saçım da şampuanlıydı ... neyse bekledim 10 dk sonra şansıma geldi hemen saçımı temizleyip kaçtım.

muglayi cok severim ama yasamak istemem .kirasi yuksek .ogretmen,doktor vs gibi calisanlarda surekli devir daim var .kusadasinda yasayan bir tanidigim yazin gece 4-5 gibi para cekmeye gidiyorum yoksa kalabaliktan cekemiyorum diyordu komik gelmisti ama yazin bir sure cesmede yasadik esimin isinden dolayi cok kotu bir surecti.yazin dumduz ise gitmek istiyorsun her yer tiklim tiklim rutin islerini iki kat eforla yapiyorsun alt yapilar nasil dayansin zaten .yazin kac milyon insan gocuyor ayni yere .benim tavsiyem aydin olur konu sahibi ist da zor cidden aydini bi arastirin isterseniz

Geçen hafta duşta kaldım , su kesildi saçım da şampuanlıydı ... neyse bekledim 10 dk sonra şansıma geldi hemen saçımı temizleyip kaçtım.
Bizim Allahtan 1 tonluk su deposu var da acil durumlarda işe yarıyor kısa süre de olsa.Gecen sene taktirdi ev sahibimiz ,normalde yoktu ve ben de sizin gibi duş alırken kalicam diye yanımda yedek su bulunduruyordum. Kışın daha zor oluyor ,buzz gibi soğuk ve sıvı sabunun donduğunu gören varmış 🤣 Dogalgaz yok tabii.Klima ya da ısıtıcı ile ısınıyoruz, yerlileri soba yakıyor, çok soğuk oluyor Aralık ve mart arasi .

Bizim Allahtan 1 tonluk su deposu var da acil durumlarda işe yarıyor kısa süre de olsa.Gecen sene taktirdi ev sahibimiz ,normalde yoktu ve ben de sizin gibi duş alırken kalicam diye yanımda yedek su bulunduruyordum. Kışın daha zor oluyor ,buzz gibi soğuk ve sıvı sabunun donduğunu gören varmış 🤣 Dogalgaz yok tabii.Klima ya da ısıtıcı ile ısınıyoruz, yerlileri soba yakıyor, çok soğuk oluyor Aralık ve mart arasi .

Bir kaç yıl önce yılbaşında Bodrum'a gitme gafletinde bulunduk. Her yer tıklım tıklım insan. Marketler dolu, restoranlar dolu. Trafik İstanbul'dan beter. Üstüne inşaat gürültüsü. Hava gündüz güzeldi ama akşam olunca donduk. Klima ve elektrik sobasıyla zor ısındık. Bodrum'a son gidişimiz oldu bu. Denk gelirse Mayıs'ta veya Eylül-Ekim gibi giderim, bir hafta kalır dönerim. Çekilecek çile değil gerçekten.

Bir kaç yıl önce yılbaşında Bodrum'a gitme gafletinde bulunduk. Her yer tıklım tıklım insan. Marketler dolu, restoranlar dolu. Trafik İstanbul'dan beter. Üstüne inşaat gürültüsü. Hava gündüz güzeldi ama akşam olunca donduk. Klima ve elektrik sobasıyla zor ısındık. Bodrum'a son gidişimiz oldu bu. Denk gelirse Mayıs'ta veya Eylül-Ekim gibi giderim, bir hafta kalır dönerim. Çekilecek çile değil gerçekten.
Çok sevindim beni anlamanıza 🤗 Buraların en güzel zamanı dediğiniz tarihler evet.Su an mesela biz eve hapis yaşıyoruz, dışarısı çıkılacak gibi değil.Geceleri halk plajlarinda,araba içlerinde, kamyonet arkalarında yatan tatilciler var.Sadece bir kez denize girebildim daha bu yaz ve o da kişi başı sezlong ucreti 250 tl idi .Ertesi gün bayram tatili diye 500 e çıkarmışlar, iyi ki gidip girmişiz dedik ,siz düşünün.Lüks bir plaj aslaa değil hem de.Halk plajlarinin çoğunda sezlong yok ,olanlarda sabah 6 da gidip yer bulmak gerekiyor ,dolayısıyla ekonomik durumu parlak olmayan insanlar için büyük çile buralar ...

Adı ezberlenmis, yabanci yerli turistin doluştugu, pahaliligin tavan yaptigi yerler insanlarin neden bu kadar ilgisini cekiyor hic anlamiyorum. Illa buralar daha havali o yuzden ille de mugla diyorsaniz siz bilirsiniz. Ama ben de bir tatil beldesinde yasiyorum, boyle bir yerde yasamak o kadar guzel ki sonuna kadar tavsiye ederim. Ama bir yandan da geldigimden beri tecrube ettigim sy, bizimkisi cok daha gozlerden uzak bir tatil beldesi olmasina ragmen normal bir şehre, ilceye gore pahalilik burda bile var. Muglayi vs hayal bile edemiyorum. O populer tatil beldelerine tayinimiz ciksa fiyatlari ve kalabaligi dusununce oturur aglarim heralde. Dedigim gibi cok daha az tercih edilen bir yer olmasina ragmen mesela bu bayram tatilinde yaşadığımiz yerde bir anda normal donemdeki huzurumuz kalmadi. Trafik kalabalik, bakin ciddi anlamda ekmek bulamadik firinlarda. Her sey sorun. Kalabalik igrenc. O yuzden ozetle tayil beldesi, deniz kenari yasamini yuzde yuz tabsiye ederim, ama mugla antalya kovalamak yerine daha sakin yerleri degerlendirmenizi oneririm. Ben silifke taşucunda yasiyorum. Harika bir yer

X