Müta/Muta nikahı

katikula

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
15 Eylül 2008
34.741
12.322
Müta veya Muta nikahı; (Arapça: زواج المتعة Zawāj al-Mut'ah veya نكاح المتعة Nikah al-Mut'ah) bir erkeğin, rızası olan bir kadınla, bir ücret karşılığında, belirli bir süreliğine birlikte olmak üzere evlenmesidir. Bazı kaynaklarda Acem - Fars nikahı ya da muvakkat (geçici) nikah da denir.

İslam öncesi Arap geleneklerinde de görülen müt'a nikahı, ticari yolculuklar ve savaş gibi nedenlerle evlerinden belirli bir süreliğine ayrılan erkeklerin cinsel ihtiyaçlarını karşılamada kullandıkları bir yöntemdi.

Sözlükte "kendisinden faydalanılan şey" anlamına gelen müt'a, bir fıkıh terimi olarak, boşanma veya evliliğin feshinden sonra kocanın, kadına verdiği elbise ve benzeri hediyeye denir.

Müt'a nikahında erkek ve kadın belirli bir süre ve ücret karşılığında anlaşırlar. Bu evliliğin süresi en az bir cinsel birleşme kadar, en çok 99 sene olabilir. Erkek, rızası olan kadına, "Beni (...) (aylık) bir zaman için mütalandır" veya " (...) kadar para karşılığında seninle mütalandım " der.

Müt'a nikahı ile evlenen kadın, nikahın süresi ne kadar olursa olsun mirastan hak iddia edemez.
Müt'a nikahı kıyan erkek, sonradan normal nikahın şartlarını yerine getirip bu kadını sürekli eş olarak alabilir.

Ücret karşılığı belirli bir süre birlikte yaşama ve cinsel birlikteliği kapsayan Mut'a uygulamasını nikah ile ilişkilendirmek zorlama bir yorum olsa gerekir. Ticari bir anlaşmaya benzeyen Mut'a sözleşmeli evliliklerle benzerlikler taşıyabilir ancak mütayı geleneksel evlilik kurumu ile ilişkilendirmek, anlaşma karşılığı verilen ücreti de evlilikteki mehir olayı ile bağlantılamak sosyolojik gerçeklerle ve nesnellikle bağdaşmayan bir durumdur.

(Vikipedi'den alıntıdır.)

bir çeşit parayla seks. kimi kandırıyorlarsa ama Allahı kandıramazlar.

Son düzenleme:
Anlayamıyorum .
Erkek yolculuğa çıkacak kendini tutamıyormu yani ?
Kadın çıksa aynı şey olurmu acaba.
Bu bildiğin "F......" ...
Hiç tasvip etmiyorum bu tarz şeyleri ..

Anita Ammirezvani "Çiçeklerin Kanı" kitabında bu konuyu çok güzel ele almış.

X