Mutfağımda Bugün Ne Pişti ? Resimli / Tarifli

hoşgeldin gözdecim özlettin yahu nerelerdesin bi sıkıntı yoktur inşallah....
paylaşımlarını özledik :)
kır pidesinin malzemeleri az görünüyor canım ama büyük kare fırın tepsisiyle iki tepsi çıkıyor...
tepsinin birini iftarda yeseniz, diğeri de sahura yeter diye düşünüyorum...ama aileni sen biliyorsun tabi çok yiyorsanız eğer birazcık artırabilirsin içndeki malzemeleri....
aynen şu resimdeki ortadan tutturark yapıştır...hamuru ne çok ince aç, nede kalın...parmağının yarısı kalınlığında...

Eki Görüntüle 771058

ausum ne bunlar allasen :) kroket şnitzel falan :) bide bana diyonuz abidik gubidik isimler yazıyon diye :)

tatlının üzerine kekik mi döktün :KK53:

ayy yanlış yazmışım ama beni ne çok güldürdün kekin diycektim kekik yazmışım :KK1:

kızlarsize bir sorum var bu Kıbrıs tatlısı tamam hiç de fena görünmüyor ama dolaba koysam mı şerbetli ya kötü olmaz dimi hava çok da sıcak

selam kızlar
ben akşama fırında patates köfte yapacağım
herkes bilir bu tarifi, ama ben şöyle yapıyorum:
patates ve köfteleri tavada hafifçe kızartıyorum
sos hazırlıyorum : un kavurup domates rendesi sarımsak az şeker tuz kekik nane k.biber ekliyorum sonra da su koyuyorum
patates köfte biberleri borcama dizip sosu döküp fırına veriyorum bu kadar
unlu sos çok lezzet veriyor
yemek çabuk da pişiyor çünkü öncesinde kızartıyorum
az önce d ekıbrıs tatlısını denedim ama sanırım muhallebi tam soğumamıştı krem şantisini koydum sanki topaklandı ama çaktırmadan kekik üstüne döktüm bilmiyorum tadı nasıl olacak:)))

Ne kadar un koyuyorsun? katılaşmıyor mı pişince sos?
Ben kıbrıs tatlısının krem şantisini ocağı katacınca yani sıcakken ekliyorum 10 dk kadar çırpıyorum hiç pütür mütür kalmıyo. 2 kere yaptım ikisi de çok beğenildi.

Manj fasülyesini merak edenler, misafirlerim yeşil mercimek salatası sandı :KK1: Tadı yeşil mercimeğe benziyor demek ki.
Fotoğrafını çektim çiğ halini de salatamı da ama atamıyorum maalesef :KK43: Her zaman telefonumdan fotoğraf atardım hiç sorun yaşamadım şimdi bilgs. telefonumu görmüyor aralarında ne geçtiyse artık :KK1: Eşim de uğraştı baya yapamadı.

Çorbamdan var biraz, Ankara tavamdan da bir tabak kadar var tavuk baget-patates yapayım bari fırında.

Ne kadar un koyuyorsun? katılaşmıyor mı pişince sos?
Ben kıbrıs tatlısının krem şantisini ocağı katacınca yani sıcakken ekliyorum 10 dk kadar çırpıyorum hiç pütür mütür kalmıyo. 2 kere yaptım ikisi de çok beğenildi.

Manj fasülyesini merak edenler, misafirlerim yeşil mercimek salatası sandı :KK1: Tadı yeşil mercimeğe benziyor demek ki.
Fotoğrafını çektim çiğ halini de salatamı da ama atamıyorum maalesef :KK43: Her zaman telefonumdan fotoğraf atardım hiç sorun yaşamadım şimdi bilgs. telefonumu görmüyor aralarında ne geçtiyse artık :KK1: Eşim de uğraştı baya yapamadı.

Çorbamdan var biraz, Ankara tavamdan da bir tabak kadar var tavuk baget-patates yapayım bari fırında.

ne bileyim telle çırp yazınca elimde tel çırptım kaç dk sonra mikserle çırptım iyice fena olur diye de çekindim bıraktım:))) ama görüntüsü iyi.

ayyy un sadece bir kaşık koyuyorum suyunu bol koydum domates de sulandı zaten güzel oluyor katılaşmıyor zaten sosu tavada iyice pişiriyorum yani aslunda her şey pişmiş oluyor sadece özdeşleşsin diye fırına atıyorum ben
bu sefer sosa biberiye de ekledim içimden geldi:)

ayyy un sadece bir kaşık koyuyorum suyunu bol koydum domates de sulandı zaten güzel oluyor katılaşmıyor zaten sosu tavada iyice pişiriyorum yani aslunda her şey pişmiş oluyor sadece özdeşleşsin diye fırına atıyorum ben
bu sefer sosa biberiye de ekledim içimden geldi:)
Bir sonraki misafirimde senin tarifinle bu yemeği yapacağım o zaman.
Soslara biberiye çook yakışıyor fakat öyle ağza gelince de kötü oluyor diken gibi,sert.

Ben tavuklarımı buzluğa geri koydum eşim aradı dışarda yiyecekmişiz :21:
Yalnız aklım tatlımda kalacak çok canım çekti ooh soğuk soğuk, iftarımı tatlıyla açacaktım:)

Son düzenleme:
herkesın elıne sağlık...ıclı köfte var ama ben tarıfını bulamadım sayfalarda..atladığım bır sayfa var sanırım..bır yardım edersenız mutlu olacağım..ıclı kofteyı cok severım ama hıc denemedim..ılk kez yapıp tutturmak süper:)

Buraya içli köfte eklenmedi sanırım.Aşağıdaki başlıkta ıspanaklısı var.Siz değiştirip kıymalı yapabilirsiniz.

http://www.kadinlarkulubu.com/yemek-tarifleri/589191-nevrestenin-mutfagi-3.html

Hepinize hayırlı kadir geceleri dilerim,hayırlı kandiller olsun...

yemek olarak

Tutmaç çorbası

Lahmacun

Salata var

Bugün kadir gecesi diye hemde ölmüşlerimizin ruhuna gitsin diye un helvası yaptım bide ev yapımı limonata hazır limonatalar çok şekerli geliyo bana...
Sürahinin içine bide nane yaprakları attım o kadar güzel kokuyo ki iftar gelsinnn :KK1:

Mutfak sever hatunlar
hunkarbegendi yapasım var
tavaya koyup 1 saat yavaş yavaş pişirme niyetim var, hangi eti alacagımı bilmiyorum
biz evde et pişirme özürlüsüyüz de biraz, köfte yaparız hep, o yuzden et çeşitlerini et pişirmeyi hiç bilmem
gerdan eti alayım mı ?

Ben patates çorbasını çok sık yaparım.En sevdiğim çorbadır. Mercimek çorbası gibi fakat patatesi çok mercimeği az koyuyorum. Senin bahsettiğin renkte oluyor. Soğanı az sıvı yağda kavuruyorum 2 patatesi rendeleyip ekliyorum küçük kahve fincanı mercimeği de yıkayıp ekliyorum kaynar suyum hazır oluyor onu ekliyorum 1,5 lt kadar ve et bulyon 1 adet(tadını bu veriyor) piştikten sonra da üzerine tereyağı eritip döküyorum bu kadar :KK76:

Topiği baştan beri okudum 140lara geldim daha da okuyamıcam kaç gündür boynum tutuldu valla :KK53:
hepinizin ellerine sağlık hamarat hanımlar :) Çok da hoşsohbetsiniz maşallah :KK34:
Gözdecim özellikle sana bayıldımm! Senden epeyce büyüğüm ama inan senin kadar marifetli değilimdir. Yani yapsam yaparım da yapasım yok :KK1:

Cuma iftara misafirlerim var. Menüm;
Erişteli yeşil mercimek çorbası
Ankara tavası
Taze fasülye(hiç yapasım yok ama fasülye var değerlendirmem gerek)
Köz patlıcan salatası(patlıcan,domates,biberin hepsini közleyip yapıyorum)
Paçanga böreği
Manj fasülyesi salatası
Fellah köftesi mi yapsam patates mantısı mı karar veremedim burda yardım istiyorum kızlar :KK54:
Cacık
Tatlı daaaa tabi ki meşhur kıbrıs tatlısı :KK1:

patates çorbasını ben böyle deneyey,m bir bakayım
teşekkürler tarif için:KK16:
bu arada salça koymucam dimi:KK1:
güzel sözleriniz içinde çoookk çooookk teşekkür ederim
elimden geldiğince yapmaya çalışıyorum işte birşeyler
insan severek yapınca herşeyi yapabiliyor
zorla birşey yapmaya kalksam yapamıyorum:KK52:

ayy yanlış yazmışım ama beni ne çok güldürdün kekin diycektim kekik yazmışım :KK1:

kızlarsize bir sorum var bu Kıbrıs tatlısı tamam hiç de fena görünmüyor ama dolaba koysam mı şerbetli ya kötü olmaz dimi hava çok da sıcak

dolapta durması gerek kesinlikle
çünkü muhallebisi soğudukça dahada güzelleşiyor
çok şerbetli olmadığından bişey olmaz zaten
ben şekerpareleri bile dolaba koyuyorum:KK1:

gazelciğim:KK52::KK52:
kır pidelerini yaptım:KK53:
gül gül karnım ağrıdı valla
pidelerimde sahibine çekti obez gibi oldular:KK9::KK9::KK9:
görsen çok gülerdin:KK53:
önce hamuru yaptım 45 dk mayalandırdım sonra şekillendirdim yarım saatte tepside mayalandırdım kocaman kocaman oldular:KK1:
tarifi değiştirdim ben biraz
bide benimkiler tam 1 tepsi birde artı 1 tane çıktı
ben fazla açmamışım sanırım
hepsini elimle açtım
en sonuncusunu oklavayla açtım o daha iyi oldu
şekil şemal olarak pek iç açıcı değiller çekmedim o yüzden:KK52:

gazelciğim:KK52::KK52:
kır pidelerini yaptım:KK53:
gül gül karnım ağrıdı valla
pidelerimde sahibine çekti obez gibi oldular:KK9::KK9::KK9:
görsen çok gülerdin:KK53:
önce hamuru yaptım 45 dk mayalandırdım sonra şekillendirdim yarım saatte tepside mayalandırdım kocaman kocaman oldular:KK1:
tarifi değiştirdim ben biraz
bide benimkiler tam 1 tepsi birde artı 1 tane çıktı
ben fazla açmamışım sanırım
hepsini elimle açtım
en sonuncusunu oklavayla açtım o daha iyi oldu
şekil şemal olarak pek iç açıcı değiller çekmedim o yüzden:KK52:

ay gözdeee çok güldüm kız :KK9::KK9:
hepsini oklava ile açacaktın..elinle sünmez o kadar uzun sündüremezsin mayalı hamuru...
uzun uzun olacak tepsinin boyunca...
neyse seninkide kır pidecikleri olmuş :) afiyet olsun keşke resim çekseydin :)
aslında o kadar tombul olmamaları gerekirdi ama neden o kadar kabardı acaba...hımm belki de uzun açmadığın için hamur kalın kalmıştır ve çok kabrmıştır...neyse tombul tombul kır pidecikleri...sıcak sıcak üfffff nasıl canım çekti...:)
biz bugün makarna çorba tarzı yiyecez :KK43: şükür yine de ...napıyım pek dermanım yoktu yattım bütün gün...
oruç beni sallıyor yaa....ramazan bitesi oldu hala vücut alışamadı heralde tansiyon düşüyor sürekli...

kızlar bayram önümüz malum....
şimdiden şöyle pratik bayram için baklava tarifi bilenler yazabilirmi...
her sene hazır baklava yufkası alırım öyle yaparım ama eşim ev baklavasını çok seviyor...
yada baklava olması şart değil..bayram için yaptığınız tatlıların tariflerini paylaşırmısınız.....

ay gözdeee çok güldüm kız :KK9::KK9:
hepsini oklava ile açacaktın..elinle sünmez o kadar uzun sündüremezsin mayalı hamuru...
uzun uzun olacak tepsinin boyunca...
neyse seninkide kır pidecikleri olmuş :) afiyet olsun keşke resim çekseydin :)
aslında o kadar tombul olmamaları gerekirdi ama neden o kadar kabardı acaba...hımm belki de uzun açmadığın için hamur kalın kalmıştır ve çok kabrmıştır...neyse tombul tombul kır pidecikleri...sıcak sıcak üfffff nasıl canım çekti...:)
biz bugün makarna çorba tarzı yiyecez :KK43: şükür yine de ...napıyım pek dermanım yoktu yattım bütün gün...
oruç beni sallıyor yaa....ramazan bitesi oldu hala vücut alışamadı heralde tansiyon düşüyor sürekli...

Cancagızım actım uzun uzun elimle tepsi kadar yaptım yani ama yinede kabardılar ama guzel olmuşa benziyor :):)
Oklavayla acsam rahat 2tepsi cıkarırdm 4buyuk 2kucuk cıkardm ay nası koktu valla cok fena oldum :):):)
Çektm resimde bi tanesi patladı bi tanesi ters bu sefer böyle idare edin beni :):)
Leyla gbiyim bu aralar
sorma ramazan bitti bende hala alışamadm
ama cok şukur hep tuttm orucumu bu sene
Rabbim hepimizin oruclarını kabul etsin insallah
bu guzel gecede de inşallah tum dualarımız kabul olur
Cumleten hayırlı iftarlar :):)

Cancagızım actım uzun uzun elimle tepsi kadar yaptım yani ama yinede kabardılar ama guzel olmuşa benziyor :):)
Oklavayla acsam rahat 2tepsi cıkarırdm 4buyuk 2kucuk cıkardm ay nası koktu valla cok fena oldum :):):)
Çektm resimde bi tanesi patladı bi tanesi ters bu sefer böyle idare edin beni :):)
Leyla gbiyim bu aralar
sorma ramazan bitti bende hala alışamadm
ama cok şukur hep tuttm orucumu bu sene
Rabbim hepimizin oruclarını kabul etsin insallah
bu guzel gecede de inşallah tum dualarımız kabul olur
Cumleten hayırlı iftarlar :):)

amin canım inşallah, rabbim tüm müslümanların dualarını kabul, günahlarını af eylesin...

Hepinize hayırlı kadir geceleri dilerim,hayırlı kandiller olsun...

yemek olarak

Tutmaç çorbası

Lahmacun

Salata var

Bugün kadir gecesi diye hemde ölmüşlerimizin ruhuna gitsin diye un helvası yaptım bide ev yapımı limonata hazır limonatalar çok şekerli geliyo bana...
Sürahinin içine bide nane yaprakları attım o kadar güzel kokuyo ki iftar gelsinnn :KK1:

Limonata bende yapmak istiyorum nasıl yaptın hep denemek istiyorum ama kalıyor
yazarsan çok sevinirim :)

kızlar bayram önümüz malum....
şimdiden şöyle pratik bayram için baklava tarifi bilenler yazabilirmi...
her sene hazır baklava yufkası alırım öyle yaparım ama eşim ev baklavasını çok seviyor...
yada baklava olması şart değil..bayram için yaptığınız tatlıların tariflerini paylaşırmısınız.....

Bende kara kara dusunuyorum napcam diye
tabi senin gibi baklava işine girememde :):)
Hazır baklava yufkasından biz burma tatlısı yapmştk bol cevizli cok guzeldi hala tadı damagmda ama o bile ugrastırıcı hic yapamam
hazr yufkadan baklavada pek guzel olmuyor
banada basit bi tatlı önerin :)
Bu bayram bize pek gelen olmayacak
birazda o yuzden ugrasasm yok valla
adra gecen gun bi link vermişti muhallebili kadayıf tarifi vardı cok guzeldi
onu yapsam olmaz mı ki acaba
gerci kupta falan olmaz dimi bayramda
bi yandanda gelcek olan bi kuzenlerim onlarında hoşuna gider öyle bi tatlı diye dusunuyorum
yada hic riske grmeyip kıbrs tatlısı yapaym ben :):):):)

X