Namazi kotuleyen sohbetler

Tarikatlar izinsiz toplanmalar falan yasak aslında. Muz cumhuriyeti değil çok şükür. Atatürk türkiyesindeyiz ne kadar saçma sapan şeyler yaygınlaşmışsa da. Herkes dinini istediği gibi yaşamakta özgür başkalarının sınırlarını ihlal etmedikçe.
500 kişilik bir salon. 500 kişi sohbeti yapan kişiyi dinliyor. Sohbeti yapan kişi bir efendi hoca ya da saygı duyulan kişi değil. Görece daha bilgili olduğu için seçilmiş biri. Değişebiliyor. Bir evliya peygamber vs yoksa allahtan başka kimseye o şekilde bir itaat olmaz.
Sohbetleri izlemeye bir polis giriyor.
Uygunsuz bir durum olursa müdahale edilebilmesi için.
İzin almadan bu kadar insanı toplayamazsın. Toplanıyorlarsa da onlar tepeden izinlidir. Tuhaf tuhaf cemaatler gibi. Bizim tüm sohbetlerimiz kayıtlı polis gözetiminde. Hiçbir yanlış bir şey yok. Zaten Bizimkiler eli kolu uzun insanlar değil.
kendilerine koydukları bir isim de var yani kendileri kymamış elbette tasavvuf ilkesine dayanan Anadolu ve Rumeli topraklarında hep varolmuş bir tarikat/mezhep. Ben bu ayrımları çok bilmiyorum. Tarikat demek Allah yolu demek zaten.
Benim ailem namaz kılmıyor oruç tutmuyor buna inanmıyorlar. O grupta kılanlar da vardır elbette böyle bir şey öğütlenmiyor. Namaz kılınmaz asla denmez. Konuşulan şeyler böyle şeyler değil. Dünyevi işlerle ilgili konuşulmuyor. Hacca giden de vardır orucunu tutan da. Ama dediğim gibi bunlar dünyevi şeyler.
Yetişkin bir kadın namazı mantıksız buluyorum dediyse mantıksız gelmiştir.
Yarın öbür gün hiçbir şeye inanmıyorum da diyebilir.
Bunlar korkunç şeyler değil.
Her koyun kendi bacağından asılır.
Okuyunca çok ama çok üzülüyorum dinimizi ne hale getiriyorlar ve buna din deniyor

Kendilerine göre din olabilir ama Allahın emrettiği peygamberiyle kitabıyla gönderdiği din değil

Ne yazık ki bu dünyada böyle gelip geçiyorlar ama öbür dünyalarını perisan ediyorlar

Allah ıslah etsin kalplerine gerçek iman ask-i versin

Diyecek bir şey yok var ama yok

Okuyunca çok ama çok üzülüyorum dinimizi ne hale getiriyorlar ve buna din deniyor

Kendilerine göre din olabilir ama Allahın emrettiği peygamberiyle kitabıyla gönderdiği din değil

Ne yazık ki bu dünyada böyle gelip geçiyorlar ama öbür dünyalarını perisan ediyorlar

Allah ıslah etsin kalplerine gerçek iman ask-i versin

Diyecek bir şey yok var ama yok

Evet olabilir ama bu sizi ilgilendirmez ki. Herkes kendine üzülsün. Kimin nereye gideceğini siz nasıl bilebilirsiniz ki.
Dininizde böyle kınamak var mı insanları?
Mezhepleri farklı diyorum hanımefendi.

Evet olabilir ama bu sizi ilgilendirmez ki. Herkes kendine üzülsün. Kimin nereye gideceğini siz nasıl bilebilirsiniz ki.
Ben nerden bileyim ben şuraya gidecekler buraya gidecekler demedim ki bunu ancak yaradan bilir

Fakat bizim dinimizde namaz var ve farz bunu yok saymak dinen uygun değil heleki dini bambaşka hale sokmak Allahın emirleri yok saymak şirktir

Bu yüzden dedim. Dinimiz üzerinden bambaska şeyler yapılıyor diye ve dinimiz bilinmiyor böylelerine inanılıyor diye

Ve.beni lgilendiren kısım şu ben inanıyorum dinimin emrettigini yapmaya çalışıyorum ve dinime uzanan ellere dillere sessiz.kalamiyorum kalmamalıyız da zaten

Yoksa herkes.nereye gider gitmez o benimle.ilgili bir şey değil Rabbim bilir

Inanmiyorum diyen kişi inanmaz daha nettir benide.ilgilensirmez kendi secimi ama inanıyorum deyipte islam adı altında.baska bir din duruma getirmek üzücü hemde çok üzücü

Ben nerden bileyim ben şuraya gidecekler buraya gidecekler demedim ki bunu ancak yaradan bilir

Fakat bizim dinimizde namaz var ve farz bunu yok saymak dinen uygun değil heleki dini bambaşka hale sokmak Allahın emirleri yok saymak şirktir

Bu yüzden dedim. Dinimiz üzerinden bambaska şeyler yapılıyor diye ve dinimiz bilinmiyor böylelerine inanılıyor diye

Ve.beni lgilendiren kısım şu ben inanıyorum dinimin emrettigini yapmaya çalışıyorum ve dinime uzanan ellere dillere sessiz.kalamiyorum kalmamalıyız da zaten

Yoksa herkes.nereye gider gitmez o benimle.ilgili bir şey değil Rabbim bilir

Inanmiyorum diyen kişi inanmaz daha nettir benide.ilgilensirmez kendi secimi ama inanıyorum deyipte islam adı altında.baska bir din duruma getirmek üzücü hemde çok üzücü
Cok doğru aynen sizin gibi düşünüyorum. Ben inanmıyorum diyen bir insani tutup da saatlerce onu anlamaya çalışıp dusuncelerini degistirmeye calismiyorum her koyun kendi bacagindan. Ama soz konusu annem ve hal boyle olunca bunu gorev biliyorum sessiz kalmayi vicdanima yediremem. Ama dusuncelerini ve yanlis yaptigini ona sakince anlatmam gerekiyor bunu nasil yapacagimi bilmiyorum. Allah dinimizi yalan yanlış saptiranlardan kalbimizi bozanlardan bizi korusun gercekten.

Başka dine inanır yada inanmaz beni ilgilendirmez inançlara lafım yok

Kim neye inanırsa inansın yada inanmasın beni ben ilglendiririm

Sadece islam dini deyip müslümanım deyip islam dinine uygun olmayan yada islamiyetin emirleri dışıda başka başka şeyler diyenlere böyle yaparak dinimizi başka sekle sokanlara lafım

Yanlış anlaşılmasın

Aklıma ilk gelen ayet bu oldu

"Sabır ve namazla Allaha sığınıp yardım dileyin.Şüphesiz namaz, Allah'a derinden saygı duyanlardan başkasına ağır gelir." 2/45

Allah hidayet versin, annenize dogru yolu gostersin. Namaz en büyük en faziletli zikirdir.
Fazileti buyuk oldugu icin nefsin en zorlandıgı ibadettir.Annenize kuran meali okumasını soyleyin namazla ilgili ayetleri okursa yaptıgı hatayı farkedebilir..

Nereye ceksen oraya gider ben oyle goruyorum annemi. Sorunum bu. Kadinlarla eglence hosuna gitti herhalde. Cok fazla arkadasi yok yeni boşandı annem. Sanriim kalabalik istiyor kafasi dağılıyor.
Bir kadın var. Onun konuşmasına denk gelmiştim. Çok minnoş minnoş konuşuyor ama boş konuşuyor bazı konularda. Bunun gibi biriyse etkisi altına girmiştir.

Ben de birkaç hafta önce psikolojik temelli bir eğitime katıldım ama konu hep din tarihi. Neyse dedim. Birkaç ders sonra çüüüüş, yuuuuh, ohaaaalar çektim. O grupla tartışıp ayrıldım eğitimden. Bir Allah'ın kulu destek çıkmadı bana. Resmen misyonerlik yapıyorlardı. Anlatan da s*lağın tekiydi. Felsefede çok temel olan bir terimi yanlış açıkladı. Önüne gelen eğitimci olmuş.

Bir kadın var. Onun konuşmasına denk gelmiştim. Çok minnoş minnoş konuşuyor ama boş konuşuyor bazı konularda. Bunun gibi biriyse etkisi altına girmiştir.

Ben de birkaç hafta önce psikolojik temelli bir eğitime katıldım ama konu hep din tarihi. Neyse dedim. Birkaç ders sonra çüüüüş, yuuuuh, ohaaaalar çektim. O grupla tartışıp ayrıldım eğitimden. Bir Allah'ın kulu destek çıkmadı bana. Resmen misyonerlik yapıyorlardı. Anlatan da s*lağın tekiydi. Felsefede çok temel olan bir terimi yanlış açıkladı. Önüne gelen eğitimci olmuş.
Evet öyle gercekten. Su minnos konusan kadin yaşlı süslü bi kadin mi youtubeda videolari var baya seveni var :)

Herkese merhaba. İzmir'de bir sohbet topluluk adi her neyse bir grup olusturmus kadinlar. Ve buna annem de bir sekilde bulasmis. Bes vakit namaz kilan kadına ve gruba katilan daha bir cok kisiye namazı biraktirmislar. Kapanmaya namaza vs karsilar. Namaz sekilcilikmis. Ama sürekli allahi zikrediyorlarmis hos sohbetler yapiyorlarmis iyi insan olmak HİÇ OLMAK VS temel konular. Ne yapildigini henuz annemde anlamamis kafasinda bir suru soru varmis ama ben namazi biraktigi icin cok üzüldüm ve acikcasi sinirlendim. Toplulugun adini soruyorum ne oldugunu da bilmiyor.

Grupta yazılan bir yazi biraz uzun ama az cok anladiginiz bildiginiz kadariyla yorumlar misiniz

İhvan olmayı,insan olmayı,hz.ibrahimin uzantısı olan,Muhammedin ahlakıyla bürünmeye çalışan bir topluluk sadece

Kişi sevdiği ile beraberdir Ben kulumun şah damarından daha yakınim Demek ki hep bizi seviyor sevdi de yarattı. Biz de beraber olduğumuzu seviyoruz Aslında biz de Allah'i çok seviyoruz secde ettik Beli dedik yeryüzüne indirildiğimizde dünyalık işlerle onu unuttuğumuzu düşünüyoruz ister araya şeytan girdi diyelim ister nefis zaten bu işlerde de onunla beraberiz celal de cemal görmek ve cemal için de celal görmek hep tecelliler ile mümkün izmir den İstanbula yolculuk hakk a yakınlığa benzetilirse ne daima İstanbul da kalabiliriz ne de daima izmir de hep bir yolculuk üzerine yolun neresinde olduğun olaylara nasıl cevap verdiğine bağlı ve nerede olduğun sadece seni ilgilendirir başkasına hesap vermene gerek yok başkasının nerede olduğunu da sen sorgulayamazsin...
Nasrettin hocanın elinde bir torba ceviz var ve çocuklara dağıtmak istiyor ve soruyor Allah in adaletiyle mi dağıtayım eşit mi dağıtayım çocuklar Allah kelimesi duyunca adaletli dagit diyorlar sonra başlıyor hoca rastgele dağıtmaya kimine çok veriyor kimine az kimine hiç vermiyor çocuklardan sesler yükselmeye başlıyor hocam böyle iş mi olur Allah in işine akıl sır erer mi çocuklar kabul edin verdiğimi bundan sonrası bizim işimiz aklımızin erdiği kadar...
Taklit edilen iman kişiyi vezirde eder rezilde.
Dua öğretmekten çok duanın neden edilmesi gerektiğini namaz kıl demekten çok namazın neden gerekli olduğunu salavattan çok peygamberimizi (s.a.v.) tanıtmaya yonelmeliyiz. Nedeni ise yarın öbür gün namaz lazım değil dediklerinde neden namaz kılmanız gerektiğinin cevabını insanlara çatır çatır vermemiz lazım.Altı doldurulmamış yetersiz kalmış ilimler insanları dinden çıkarabilir.
Yazdıklarınızı okuyunca annenizin kafasının karışma nedeni eksik olan bilgileri şeklinde görünüyor.
İslam'ın şartlarında bile gayet açık ve net 4-5 yaşındaki çocuğun anlayabileceği şekilde sıralanmış. Kutsal ve rehber kitabımız Kur'an-ı Kerim'de yüzlerce namaz hakkında ayetler var hangi müslüman bunu gereksiz bulup kabul etsin ki?
Anneniz madem toplu katılımlardan hoşnutluk duyuyor daha doğru kaynaklı olanlar var camilerde bulun onlara yönlendirin.
Hangi zikirleri yapıyorlar bir de?

X