Namazi kotuleyen sohbetler

ben de bir kere komşumuzun cuma günü yaptırdığı bir mevlide gitmiştim orda hoca diye tuttukları kadın bir peygamber için çok misafir Perverdi karısını bile misafirlere sunardı demişti şok olmuştuk. İslam'ın ve imanın şartları bellidir. buna teslim olmayan kendine farklı farklı şeyler çıkarıyor işte

Gidemiyorum ki uzagiz. Nasil vazgeciricem onu bu saçmalıktan bilmiyorum
Babaniz hayatta mi? O nasıl bu konularda? Aileden teyze dışından başka birileri var mı?
Bu mesele namazla başlar başka şeylere kadar gider inanç noktasında. Koskoca kadın hemen nasıl vazgeçebilmis, namazı inkar edenin dindeki yeri üzerinden falan konuşun, kâr eder belki.
Kilmamak ayri bir şey, namaza gerek yokmuş demek başka şey bu arada. Bunun bile farkında değiller herhalde.

Son düzenleme:
Bu tarz yasantida olabilirler baskalarina bunu tesvik edip dogru olan bu namaz onemli degil namazi kilmayin demiyorlardir sanirim aileniz.
Yok hayır bizimkiler gizli ve dışarıdan katılım yok. Kimseye de söylemezler. Ayrıca çok özel bir durumla evlilik vs ile sonradan katılan olursa da namaz kılınıp kılınmadığı ile ilgili bir paylaşım yok zaten. Sadece kılmıyorlar inanmıyorlar ama bu sohbet konusu değil elbette. İsteyen de kılar.
Ama herkesin aklı var. Kafasına yatmıyorsa gitmez bir daha. Demek ki ona mantıklı gelmiş. Koca kadına ne diyebilirsin ki.
Saf bir insan mı? Kolay mı değişir fikirleri?

Yok hayır bizimkiler gizli ve dışarıdan katılım yok. Kimseye de söylemezler. Ayrıca çok özel bir durumla evlilik vs ile sonradan katılan olursa da namaz kılınıp kılınmadığı ile ilgili bir paylaşım yok zaten. Sadece kılmıyorlar inanmıyorlar ama bu sohbet konusu değil elbette. İsteyen de kılar.
Ama herkesin aklı var. Kafasına yatmıyorsa gitmez bir daha. Demek ki ona mantıklı gelmiş. Koca kadına ne diyebilirsin ki.
Nereye ceksen oraya gider ben oyle goruyorum annemi. Sorunum bu. Kadinlarla eglence hosuna gitti herhalde. Cok fazla arkadasi yok yeni boşandı annem. Sanriim kalabalik istiyor kafasi dağılıyor.

Insanlari kandirmak icin mantikli teoriler soyluyorlardir arastirmayan biride kolayca inaniyordur. Dinle insanlari kandiran oldugu gibi dinde de kandiranlar var . benim tanidigim biride buna kansa bende caba harcarim dogruyu bulmasi icin. Burdaki durum sizin ailenizden farkli onu demek istemistim zaten . Namaz kilmamak farkli namaz kilmaya gerek yok diyip islamin bes sartindan birini yok saymak ve insanlara bunu empoze etmek tamamen farkli anlatabilmisimdir umarim.

Insanlari kandirmak icin mantikli teoriler soyluyorlardir arastirmayan biride kolayca inaniyordur. Dinle insanlari kandiran oldugu gibi dinde de kandiranlar var . benim tanidigim biride buna kansa bende caba harcarim dogruyu bulmasi icin. Burdaki durum sizin ailenizden farkli onu demek istemistim zaten . Namaz kilmamak farkli namaz kilmaya gerek yok diyip islamin bes sartindan birini yok saymak ve insanlara bunu empoze etmek tamamen farkli anlatabilmisimdir umarim.

Ben inançlı bir ailede o 5 şart inancıyla büyümediğim için garip geldi neyse ben daha bir şey demeyeyim 🤓

Ben inançlı bir ailede o 5 şart inancıyla büyümediğim için garip geldi neyse ben daha bir şey demeyeyim 🤓
Olabilir tabi inancli buyuyunce insan daha degisik dusunuyor. Herkesin inancina saygim var benim inancimi degistirmeye bozmaya calismadigi surece. Iyi gunler dilerim size.🥰

Kesinlikle. Bunların yaptığı namaza gerek yok biz her an zaten allahi dusunuyoruz allah bizi seviyor biz allahi seviyoruz namaz sadece sekilden ibaret gibi laflar

Müslümansızlar çıksın abi kasıyo 🤣🤣 ya şöyle ki bu biz böyle inanıyoruz buyrundan ziyade gerçekten bi inca zarar verme sistematiği gibi. Yoksa buyursun güneşe tapsınlar toprağa tapsınlar. Allah allah diyip halay çeken salak sulak hareketler yapan tarikatlarla ilgili de bunu düşünüyorum.

Kesinlikle. Bunların yaptığı namaza gerek yok biz her an zaten allahi dusunuyoruz allah bizi seviyor biz allahi seviyoruz namaz sadece sekilden ibaret gibi laflar
Annenize gercek sohbet veren yerler bulmaniz lazim o zaman yalniz kalmak istemiyor ortama girmek istiyorsa. Ya da oyalanacagi baska bir aktivite. Uzaktan sizin yapmaniz zor olur baska kardesiniz yakininiz yok mu?

Müslümansızlar çıksın abi kasıyo 🤣🤣 ya şöyle ki bu biz böyle inanıyoruz buyrundan ziyade gerçekten bi inca zarar verme sistematiği gibi. Yoksa buyursun güneşe tapsınlar toprağa tapsınlar. Allah allah diyip halay çeken salak sulak hareketler yapan tarikatlarla ilgili de bunu düşünüyorum.

Evet de inancın sınırlarını kim belirliyor işte o da müslümanım diyor. Sünniliği neden baz alıyoruz. Belli ki onlar başka bir şey. Bence tek sorun insanları etkilemeye çalışmaları. Ay neyse yüz yüze olsak herkesle kalp kırmadan rahatça kendimi ifade edebileceğim bir konu da. Yazmak istemiyorum fazla 😂

Sizi ilgilendirmez ki aklınıza uymuyorsa katılmazsınız annenize uyuyorsa devam eder.
Ben inançlı değilim ama benim ailem de bu tarz bir yaşantıda. Eski bir şey üstelik. Yıllardır başlarına bir şey gelmedi. Üstelik polis gözetiminde toplanılıyor izinli.
Ailem de Bu tarz yaşati da derken yani bir araya geliyorlar ve namaz kılınmaz oruç tutulmaz gibi gibi sohbetler mi yapıyorlar

Bide nasıl bir toplantı ki polis gözetimde yapılıyor

Konu sahibi anneniz o toplantıya gidip namazı bırakıyorsa ve dinle ilgili bilgisi azsa

Bu onların suçu değil anenenin ve o toplantıya gidenlerin dinden bi haber olmaları

Yanı din bilgileri yok birileri bir şey diyorsa ondan etkileniyorsa yeteri kadar islamiyeti bilmiyorlar demektir

Başka bir gruba sohbete gitse bu seferde oraya yönelir

Bu yüzden önce kendi islamiyeti dini öğrensin

Namaz kılınmaz diye bir şey yok melekler bile her an namaz kılarken peygamberimiz namaz kılarken ve Mescid-i Aksa da Miraca yükselen peygamberimize müslümanlara farz kılındı namaz

Namaz kabirde ilk sorgu

Kulun borcu

Böyle topluluklar niyetleri farklı Şeytanla işbirliği yapan insanların inançlarıyla oynayan garip tuhaf
Gruplar

Insanın inancı tamsa bilgisi tamsa Kuran yada dinimizle ilgili kitaplar okuyup neyin ne olduğunu anlayan bu dünyasını ve öbür dünyasını düşünen inançlı kişlerI kimse caydıramaz ve kimse inançlarından ödün vermez başkalarının dediği saçmalıklara inanmaz

Bu tarz toplulukları gereken yerlere şikayet eder
Instagram da görüyorum tuhaf tuhaf şeyler yapıyorlar diyorlar

Kendilerince başka bir din ortaya çıkarıyorlar
Rezillik başka bir şey değil

Ailem de Bu tarz yaşati da derken yani bir araya geliyorlar ve namaz kılınmaz oruç tutulmaz gibi gibi sohbetler mi yapıyorlar

Bide nasıl bir toplantı ki polis gözetimde yapılıyor

Tarikatlar izinsiz toplanmalar falan yasak aslında. Muz cumhuriyeti değil çok şükür. Atatürk türkiyesindeyiz ne kadar saçma sapan şeyler yaygınlaşmışsa da. Herkes dinini istediği gibi yaşamakta özgür başkalarının sınırlarını ihlal etmedikçe.
500 kişilik bir salon. 500 kişi sohbeti yapan kişiyi dinliyor. Sohbeti yapan kişi bir efendi hoca ya da saygı duyulan kişi değil. Görece daha bilgili olduğu için seçilmiş biri. Değişebiliyor. Bir evliya peygamber vs yoksa allahtan başka kimseye o şekilde bir itaat olmaz.
Sohbetleri izlemeye bir polis giriyor.
Uygunsuz bir durum olursa müdahale edilebilmesi için.
İzin almadan bu kadar insanı toplayamazsın. Toplanıyorlarsa da onlar tepeden izinlidir. Tuhaf tuhaf cemaatler gibi. Bizim tüm sohbetlerimiz kayıtlı polis gözetiminde. Hiçbir yanlış bir şey yok. Zaten Bizimkiler eli kolu uzun insanlar değil.
kendilerine koydukları bir isim de var yani kendileri kymamış elbette tasavvuf ilkesine dayanan Anadolu ve Rumeli topraklarında hep varolmuş bir tarikat/mezhep. Ben bu ayrımları çok bilmiyorum. Tarikat demek Allah yolu demek zaten.
Benim ailem namaz kılmıyor oruç tutmuyor buna inanmıyorlar. O grupta kılanlar da vardır elbette böyle bir şey öğütlenmiyor. Namaz kılınmaz asla denmez. Konuşulan şeyler böyle şeyler değil. Dünyevi işlerle ilgili konuşulmuyor. Hacca giden de vardır orucunu tutan da. Ama dediğim gibi bunlar dünyevi şeyler.
Yetişkin bir kadın namazı mantıksız buluyorum dediyse mantıksız gelmiştir.
Yarın öbür gün hiçbir şeye inanmıyorum da diyebilir.
Bunlar korkunç şeyler değil.
Her koyun kendi bacağından asılır.

Son düzenleme:
X