Narsist kisilik bozuklugu olan eski sevgili

simeyra

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
5 Ağustos 2020
2.952
4.619
Kızlar merhaba,
Daha önce bununla alakalı konu açmadım ama konu yorumlarinda sürekli bahsediyordum bir ara. Benim birkaç yıl önce bir sevgilim olmuştu. Narsist kelimesini herkese kullanmayı sevmem ama ilişkinin son dönemlerinde gitmeye başladığım psikiyatrist bu taniyi onun için koymuştu. Üstüne daha önce de narsist bir adamla evlenip ayrilinca sorunun bende olduğunu kabullenip bu konuda adım atıp baya ilerleme gösterdim ve daha sağlıklı insanlar ilgimi çekmeye başladı. Psikoloğa gittim ve süreci tamamladim. Bu arada seansa başladığım siralarda psikolojik olarak karmakarisiktim. Ne ayrilabiliyor ne beraber olmak istiyordum. Kendimi hiç ezdirmedim ama direnirken çok sinirlerim bozuldu. En sonunda da hayatımdan cikardim. Bu kişi tipik bir narsist olarak hemen akabinde bir hanimla tanıştı ve süreç sonunda evlendi. Ben bunu ayrılık sonrası iki sevdiğim arkadaşımla konuşurken ogrenmistim. Tesadüf mü bilmiyorum ama kadın bu iki arkadaşımın arkadasiydi. O dönem bana ulaşmaya çalışıyordu adam ve bende ona saf gibi terapi alıp bu durumdan kurtulmasini, ileride mutlu ilişkiler yaşamak için bunun şart olduğunu ve onun iyiliğini dusundugumu soyledim. Tabi cevap olarak hastasin sen senin ihtiyacın var tarzı şeyler duydum. O sırada bu kızla tanıştı ve devam etti. O süreçte kızın ortak arkadaşlarına adamın böyle bir sorunu olduğunu ve kız yakın arkadaşları ise bu durumla ilgili isterlerse uyarabileceklerini soyledim onlar da karismayiz dediler. Sen uyar dediler ben de üstünde durmadim konu kapandı sonra da konusu gecmedi. Bir iki ay sonra adam gene yazınca da engelledim gitti. Yaşadıklarım da ders oldu bana.

Bu kadar zaman sonra o arkadaşlardan biri ile gorustum. Bana diğer hanımın ayrıldığını, adamın baya şeyler yaptığını, tipik narsist davranışları sergilediğini ve kızın da ailesinin de çok kötü durumda olduğunu söyledi. Neşe saçan bir kizken şu an durumlarinin baya kötü olduğunu ana kızın sürekli ağladığını ve kızın kendisini afedersiniz bk gibi hissettiğini söyledi. Narsist partnerlri olanlar beni iyi anlar o süreç berbat bisi. Adam valla umrumda değil de kız için o kadar üzüldüm ki. Neden üzüldüm onu da bilmiyorum. Evlendiğini duyduğumda da üzülmüştüm ama yemin ediyorum adam için değil kız için üzülmüştüm sonra gecmisti. Kız 20 kilo vermiş stresten. Maddi manevi baya kaybı olmuş. Belki de o ben olabilirdim diye empati yaptığım için üzüldüm bilemiyorum.

Konuya gelecek olursak arkadaşımın bana bunu anlatma sebebi şuydu. O kızın yaşadıklarını sen bize birebir anlatmistin. Hepsi çıktı. ( çünkü bende yasamistim). Üstüne bunlar şu sebeplerden su surede bosanir olan kiza olur, iyi biriyse sevdiginiz bir arkadasiniz ise uyarin dedin.Madem öyle niye kizi uyarmadin ya da bize ustelemedin diyor. Kızın evinde cenaze evi gibi her şey. Babası fenalasmis falan. Yani benim kıza ulaşıp bu adam şöyle böyle demem ne kadar doğru olabilir ki. Ne kadar inanırdı bana? Ben gerçekten çok üzüldüm sanki kendi kızımın başına gelmiş gibi. Çünkü basit anlasmazliklar değil. Kendini değersiz hissettirip kandırılmak, kullanılmak, yalanlar, sinir krizleri, yalancı konumuna dusurulmek, başkaları ile flortlerinde paranoyak ilan edilmek öyle çok şey var ki. Sizce uyarmali miydim? Bosanmalara üzülen biri değilim normalde hayatın genel akisi gibi gelir üzüldüğüm bosanmalarindan ziyade yaşadıkları. Şu an ne kadar uzgundur tahmin ediyorum. Kendini sucluyordur. Aynı şeyleri defalarca aynı adam tarafından yıllarca yaşadım ve cehennem gibiydi. Evliliğin eşiğinden döndüm diyelim yüzük evlenme teklifi falan kabul etmiştim. Vicdan azabı çekmeli miyim? Bir kadının hayatını mi mahvettim cidden?

Bence boşuna üzülme yaşamadan anlamazdı. Bilen bilir ki seni kıskanç ya da ayrılığı hazmedemeyen sorunlu kadın olarak yaftalardı o adam ya da kadın her neyse işte inanırlardı buna. Açıkçası kendimde suç bulmam kader diye birşey var. Sen onun her hayatına gireni uyarmakla görevli bir melek değilsin hayatına devam etmen gerekiyor. Herkes az çok karşısına çıkan insanı iyi analiz etmek zorunda.
Yaşadıkları üzücüymüş ama bazıları da çile çekmeyi seviyor son raddeye kadar sömürülmeye izin veriyor. Atlatırlar onlar da inşallah keşke kötü insan kötü insan bulsa da rahat etsek dünyaca. Hayat enerjisi yüksek insanı eli ile koymuş gibi bulur bu keneler.
Geçmiş olsun size.

Gebersin isterse ne üzülüyon be, derdin mi yok hiç?

Düzeltme: Konuyu daha iyi okuyunca meselenin adam olmadığını anladım bu mesaj da adama yazılmıştı. Şimdi sen o kızı uyarmaya kalksan zamanında, çok farklı tepkiler almayacağını garantisi yoktu. Takıntılı eski sevgili ilan edilmen işten bile değildi. Senin sorumluluğun değil yani elalemin kızını uyarmak. Arkadaşların çok biliyomuş kendileri uyarsaymış.

Son düzenleme:
Arkadaşlarınız ne kadar saçmalamış. Kendi suçluluklarını bu şekilde örtbas etmeleri çok çirkin.

Öte yandan, o kızın bu deneyimi yaşaması gerekti. Yani, 7 mahalle bir araya gelse onunla yine evlenecekti.

Keşke olaylara mutlak madde olarak değil de, biraz da ruhsal açıdan bakmayı öğrenebilsek.

şimdi kız sizin yakın arkadaşınız değil, yakın arkadaşlarınızın arkadaşı
uyaracak biri var ise o da yakın arkadaşlarınız olmalıydı
siz uyarmaya çalışsaydınız muhtemelen eski sevgili tribi diyecekti ya da adama anlattıgında deli yaftasını ve binlerce yalanı yapıştıracaktı adam ve bunlarla ugrasacaktınız
siz iyi niyetinizden üzülüyorsunuz şu an
keşke uyarsaydım demeyin sizlik birşey yok ayrıca yakın arkadaşlarınız durumu biliyor asıl konu onlarda
yakın arkadaşımız ile birlikteydi o adam çok hoş şeyler yaşamadı dikkat et istersen gibi bir tavsiyede bulunabilirlerdi
konu sizlik değil hiç üzmeyin kendinizi
ve bazen yaşayıp öğrenmek gerekiyor duyulanlarla insan hareket etmiyor
illa başına gelecek o iş

Bence boşuna üzülme yaşamadan anlamazdı. Bilen bilir ki seni kıskanç ya da ayrılığı hazmedemeyen sorunlu kadın olarak yaftalardı o adam ya da kadın her neyse işte inanırlardı buna. Açıkçası kendimde suç bulmam kader diye birşey var. Sen onun her hayatına gireni uyarmakla görevli bir melek değilsin hayatına devam etmen gerekiyor. Herkes az çok karşısına çıkan insanı iyi analiz etmek zorunda.
Yaşadıkları üzücüymüş ama bazıları da çile çekmeyi seviyor son raddeye kadar sömürülmeye izin veriyor. Atlatırlar onlar da inşallah keşke kötü insan kötü insan bulsa da rahat etsek dünyaca. Hayat enerjisi yüksek insanı eli ile koymuş gibi bulur bu keneler.
Geçmiş olsun size.
Ben de aynısını dusumustum ama arkadaşım ayrılan sensin adamların mesajları var sonuçta kıskançlık olduğunu dusunmezdi dedi. Ama ben herseyin mükemmel olduğunu düşündüğüm ilişkinin başında eski hatun beni arayıp bu adamdan uzak dur hasta bu adam dese inanmazdim o zamanlar sanırım. Ama şimdi arasa dese dikat et diye dinlerim kadını ve adamı gozlemlerim ve çok yavaş ilerlerim güvendiğim kişilere danisirim vs. En ufak suphede de ayrılırım sanırım. Üzüldüm yasadiklarina bin beterini yaşamış benimkilerin. Serumlar almış hastanede vs. Çok yazık ya gencecik kız bide. Ah ya. Allah iyilerle karsilastirsin şansı bahtı düzelsin inşallah. Benim gibi toparlasin mutlu olsun.

şimdi kız sizin yakın arkadaşınız değil, yakın arkadaşlarınızın arkadaşı
uyaracak biri var ise o da yakın arkadaşlarınız olmalıydı
siz uyarmaya çalışsaydınız muhtemelen eski sevgili tribi diyecekti ya da adama anlattıgında deli yaftasını ve binlerce yalanı yapıştıracaktı adam ve bunlarla ugrasacaktınız
siz iyi niyetinizden üzülüyorsunuz şu an
keşke uyarsaydım demeyin sizlik birşey yok ayrıca yakın arkadaşlarınız durumu biliyor asıl konu onlarda
yakın arkadaşımız ile birlikteydi o adam çok hoş şeyler yaşamadı dikkat et istersen gibi bir tavsiyede bulunabilirlerdi
konu sizlik değil hiç üzmeyin kendinizi
ve bazen yaşayıp öğrenmek gerekiyor duyulanlarla insan hareket etmiyor
illa başına gelecek o iş
Onların o dönem arası biraz mesafeliymis o yüzden uyarmamislar. Ben dedim iyi bir kizsa, küs bile olsanız yazık uyarın en azından aklında bulunsun dikkat etsin. Yazık dedim ama aramiz limoni sen ara konuş dediler. Ben de unuttum gitti. Adamı başıma sarmak istemedim bu konuşmadan zaten birkaç gün önce baya uzun mesajla yardirmisti adam engellemistim. Keşke kadınlar birbirine guvense de kötü adamlar elense

Sen niye hala bu herifle hatta ex esiyle ilgileniosun?
Konuyu tekrar okuyun ben adamı arayıp bulmadım eşini de napiyor
Gebersin isterse ne üzülüyon be, derdin mi yok hiç?

Düzeltme: Konuyu daha iyi okuyunca meselenin adam olmadığını anladım bu mesaj da adama yazılmıştı. Şimdi sen o kızı uyarmaya kalksan zamanında, çok farklı tepkiler almayacağını garantisi yoktu. Takıntılı eski sevgili ilan edilmen işten bile değildi. Senin sorumluluğun değil yani elalemin kızını uyarmak. Arkadaşların çok biliyomuş kendileri uyarsaymış.
Ya kıza çok üzüldüm cidden. Normalde takmam bencilim bu konularda. Maddi bir sürü borca girmişler babası kalp krizi geçirmiş falan. Kızın yaşadıkları ayrı. Ben de yaşadım bir kısmını. Empati duygum yüksek o yüzden. Adama notrum zaten. Ama kıza üzüldüm cidden. Yaşı da küçük.

Arkadaşlarının davranışları daha saçma, hem biz karışmayalım diyorlar hemde sana neden söylemedin diyorlar çok acayip. Asıl seni düşünüp okadar zor kurtuldu tedavi gördü, şimdi kıza söyler adamın kulağına gider de sizi tartaklar vb diye düşünemiyorlar mı? Siz arkadaşı bile değilsiniz söylemeseler bile ima bi kaş göz yapabilirlerdi. Sorumluluk almayıp mağdur edebiyatı yapmasınlar.

Onların o dönem arası biraz mesafeliymis o yüzden uyarmamislar. Ben dedim iyi bir kizsa, küs bile olsanız yazık uyarın en azından aklında bulunsun dikkat etsin. Yazık dedim ama aramiz limoni sen ara konuş dediler. Ben de unuttum gitti. Adamı başıma sarmak istemedim bu konuşmadan zaten birkaç gün önce baya uzun mesajla yardirmisti adam engellemistim. Keşke kadınlar birbirine guvense de kötü adamlar elense
O keşke maalesef hiç olmayacak
İyi yanından bak kız şu an gerçeği görmüş kötü bir deneyimle de olsa artık yapacak birşey yok
Sen üzme kendini artık senlik inan hiçbir durum yok
Sen de kendini düşünmek zorunda olan bir kadınsın

Ben ayrıldıktan sonra eşiyle eski sevgilisiyle vs ne yapmış umrumda olmazdı. Bir gözünüz geride kalmış aman dikkat edin. Bilahare kız merak edip diğer arkadaşlarına sorabilirdi. Kimse kimsenin derdine düşmez. Herkes kendi derdine düşsün bir zahmet.

Konuyu tekrar okuyun ben adamı arayıp bulmadım eşini de napiyor

Ya kıza çok üzüldüm cidden. Normalde takmam bencilim bu konularda. Maddi bir sürü borca girmişler babası kalp krizi geçirmiş falan. Kızın yaşadıkları ayrı. Ben de yaşadım bir kısmını. Empati duygum yüksek o yüzden. Adama notrum zaten. Ama kıza üzüldüm cidden. Yaşı da küçük.
Yakın arkadaşları uğraşmamış üstüne atmış gitmiş, bildikleri bişeyler vardı belki? Şimdi de sana yıkıyorlar. Hepsi de vicdan rahatlatma peşine düşmüş.

Arkadaşlarının davranışları daha saçma, hem biz karışmayalım diyorlar hemde sana neden söylemedin diyorlar çok acayip. Asıl seni düşünüp okadar zor kurtuldu tedavi gördü, şimdi kıza söyler adamın kulağına gider de sizi tartaklar vb diye düşünemiyorlar mı? Siz arkadaşı bile değilsiniz söylemeseler bile ima bi kaş göz yapabilirlerdi. Sorumluluk almayıp mağdur edebiyatı yapmasınlar.
İşte bencil davranmisim falan. En azından deneyebilirmisim. Yani ben unuttum bile konuyu. Bugün bulusunca senin böyle kötü biri olduğunu dusunmezdim diye girdi konuya. Sonra bunu anlattı. Geçmiş olsun dedim yorum yapamadim. Ne diyebilirim ki. Bahane bulup kalktım bende. Ama iyi niyetli davranmadin diyor işte. Adamın kumar bagimligi falan da vardı ben geç öğrenmiştim en azından onu soyleyebilirdin diyor. Kız bir sürü kredi çekmiş. Bana da demişti ben cekmemistim.

Sizinle alakalı bi durum yok ortada. O kadını uyarsaydınız kıskançlıktan yaptığınızı düşünüp ciddiye almayacaktı sizi.
O arkadaşlarınız da manasızca size yüklenmiş. Onlarla da arkadaşlığınızı değerlendirin derim ben.
Onların söz konusu hanımefendiye, bizim bir arkadaşımıza böyle böyle şeyler yaptı normal biri değil o demelerinin sizin müdahalede bulunmanızdan daha çok kredisi olurdu eminimki.

İşte bencil davranmisim falan. En azından deneyebilirmisim. Yani ben unuttum bile konuyu. Bugün bulusunca senin böyle kötü biri olduğunu dusunmezdim diye girdi konuya. Sonra bunu anlattı. Geçmiş olsun dedim yorum yapamadim. Ne diyebilirim ki. Bahane bulup kalktım bende. Ama iyi niyetli davranmadin diyor işte. Adamın kumar bagimligi falan da vardı ben geç öğrenmiştim en azından onu soyleyebilirdin diyor. Kız bir sürü kredi çekmiş. Bana da demişti ben cekmemistim.
Çok sevgili yakın arkadaşları dururken sana düşmeyen şeyler bunlar.

Ben ayrıldıktan sonra eşiyle eski sevgilisiyle vs ne yapmış umrumda olmazdı. Bir gözünüz geride kalmış aman dikkat edin. Bilahare kız merak edip diğer arkadaşlarına sorabilirdi. Kimse kimsenin derdine düşmez. Herkes kendi derdine düşsün bir zahmet.
Yok kız burda tanıyan eden yok tamamen anonimim. Adamla en ufak ilgim olsa söylerdim acikca. Zaten ayrılık süreci tacizleri falan aylarca sürdü. Telefonumu parcaladi kapılara dayandı bileğimi catlatti dışarı çıkarmaya çalışırken falan. Yani özlenecek adam değil.

X