Nasıl bir yol izlemem gerektiği konusunda fikir verir misiniz?

Ay bu konu şaka mı konu sahibi sizi üzmek için demiyorum ama.

Akrabaların okurken tek kuruş hayrı dokunmamış. Okulu uzattın diye laf ediyorlar bir de. Ne hakla yahu? Onlara neymiş? 29 yaşında gencecik kıza evde kaldın baskısı yapıyorlar. Cidden insanlar bu haddi nereden buluyor ki?

Siz kendi kendinizi gecindiren kimseye hesap vermek zorunda olmayan bi insansınız. Ama bence akraba evliliğine bulaşmayın derim. Bu arada öğrenirlerse öğrensinler. Size ne maaşımı siz mi veriyorsunuz size ne oluyor diyebilirsiniz yani.

Seneler önce de yine aynı konuları açıyordunuz siz. Üniversiteyi yeni kazanmış gencecik bir kızken de akraba baskısıyla görücü usulü evlenme vardı gündeminizde. Tek ders problem değil, okuduğunuz bölüm zor. Uzatan çok oluyor zaten. Bu konuda kimseye açıklama yapmak zorunda hissetmeyin kendinizi. Ve sırf evlenmiş olmak için de evlenmeyin. Bu kafayla giderseniz öyle yapacakmışsınız gibi duruyor.

Fakat şöyle de bir durum var. Bu adam kadar iyi özellikleri olan biri çıkmıyor karşıma. Bu yaşıma kadar çıkmadı... Ve bu konuda sanırım şanssız bir insanım...

30 Ağustos 2016 konunuza göre, üniversiteye yeni başlamış bir öğrenciyken de odak noktanız : evlenememek ve evde kalma korkunuzmuş.

Üniversite eğitimi alan genç bir kadının görücü usulü akraba evliliği yapmak istemesine anlam veremiyorum.

Annenize Allah rahmet eylesin. Yalnız hayatınızda yapamadığınız her şey için annenizin kaybını tekrar tekrar öne sürmek sizi ileri götürmüyor. Geçmiş konularınıza göre okulla ilişiğiniz çoktan kesilmiş olmalı gibi duruyor.

Zamanında,iyi bir üniversitede önceden iyi olduğunu düşündüğüm bir bölüm(mimarlık) kazandım.

Kendisi(anneannemin amcasının torunu oluyor),

3 Ağustos 2017 konunuzdan
.4 senelik okulum.3 yıl gittim ama 3 yıl daha gitmem gerekiyor.Okulu da en fazla 7 sene içinde bitirmemiz gerekiyor,okulla ilişiğimin kesilmemesi için.Benimki şimdiden 6 yıl oldu.

7 Eylül 2017 konunuzdan
Sakarya Üniversitesinde mimarlık okuyorum. şu an 4. sınıfa geçmem gerekiyordu ama projede hala 2. sınıftayım. Diğer derslerimden 1-2-3. sınıftan tamamına yakınını geçtim gibi. Ama projede durumlar böyle olduğundan okulum 2 yıl uzadı. Yani 4 yıllık okul,6 yıl oldu.4 yıllık okulu 7 yılda bitirmek gerektiğinden iki defa daha projeden kalırsam okulla ilişiğim kesilecek. Yani mezun olamayabilirim.

11 Aralık 2017 konunuzdan
Mimarlıkta yaz okulu olan üniversiteleri araştırdım. Trakya Üniversitesinde böyle bir imkan var. Eğer her yaz yaz okuluna gidersem ve hepsinden geçersem okulumun bitmesine 3 yıl kalmışken bu süreyi 2 yıla düşürme şansım var.

22 Eylül 2018 konunuzdan
Merhaba.Ben Sakarya'da oturuyorum.Trakya Üniversitesine yatay geçiş yapmıştım.İntibak ve ders seçimi için bir günlüğüne okula gittim.

5 Ağustos 2019
Mimar oluyorum,müezzinle evlenmem ileride sorun oluşturur mu? konunuzdan
Merhaba ben iki yıl sonra mimar olacağım.Yaşım da 23-24 civarı.Okulum çok zor olan projelerden dolayı uzadı.Annem iki yıl önce vefat etti.Annemin arkadaşı beni oğluna istiyor.Ailesini tanıyorum,iyi insanlar.Oğlunun da eli ayağı düzgün,fena sayılmaz.

Merhabalar.Önemli bir konu hakkında fikre ihtiyacım vardı.Ben 28 yaşındayım.Ağustos ayında 29 yaşıma gireceğim.Bekarım.Ve hem çevrem,hem de baba tarafımdan evlilik konusunda sıkıştırılıyorum.Kendi isteğimle de bu sene içinde evlensem iyi olur diye düşünüyordum ama bu işler nasip tabi.Şöyle ki,şu ana kadar 3 defa erkek arkadaşım oldu.İlki,ciddiyet konusunda adımlar atmıyordu.İkincisi,çalışmamı istemediği için anlaşamadık.Diğeri ise,hem baskıcı hem aşırı kıskançtı.Hem de,dini vecibelerini yerine getirmediğinden tam anlamıyla içime sinmeyen durumlar vardı.Bu yaşıma kadar bekar durmamın en önemli sebebi,önce ekonomik özgürlüğümü kazanma konusunda ısrarcı olmamdı.Görücü usülü görüştüğüm birkaç kişi oldu.

Zamanında,iyi bir üniversitede önceden iyi olduğunu düşündüğüm bir bölüm(mimarlık) kazandım.Şu an öyle olduğunu düşünmüyorum.Ancak,bu bölümü okurken kelimenin tam anlamıyla tökezledim.Problemli dönemlerim oldu.Çalkantılı bir dönem geçirdim.Annem ölümcül hastalığa yakalandı,hastalığıyla mücadele ettik,kendisi vefat etti.Ardından babam ikinci evliliğini yaptı.Ve,babam evlendikten sonra,yani yaklaşık 5 yıldır annemin evinde yalnız yaşamak zorunda kaldım.(Pandemi ve deprem dönemleri,diploma projesini aldığım dönemler,üniversite okuduğum şehirden her döndüğümde burada kalıyordum)Daha kendi paramı tam anlamıyla kazanamazken,maaşım yokken, hem ayaklarımın üstünde durmam hem de üniversiteyi bitirmem gerekli oldu.Kimi zaman garsonluk yaptım,kimi zaman bulaşık yıkadım,kimi zaman pişmaniye sattım.Babam ekonomik olarak biraz destek oluyordu ama tamamen tek yaşayınca onun gönderdikleri yetmiyordu,çünkü az gönderiyordu.Şöyle ki,okuduğum bölümde aldığım projeler dönemlik olduğu için her proje bir döneme denk geliyordu.Mezuniyet için 8 projeyi ve kalan 56 dersi vermek gerekiyor.Ben 63 dersimi ve stajlarımı tamamlamıştım.Bir senedir diploma projemle uğraşıyordum.Yani,diplomamı almak için tek ders olarak diploma projesi kalmıştı.Bir projeyi veremediğimiz zaman bir dönemimiz uzuyordu.Veremediğim dönemler oldu ve malesef ki 7 yılımı doldurdum.Tam zamanında bitiremediğim için çok üzülüyorum ama inanın ben her defasında elimden geleni yaptım.Sonunda olan oldu ve kalan tek projeyi veremediğim için yani azami sürede okulu bitiremediğim için kaydım silindi ve şu an o tek projem duruyor yani diplomamı alamadım.Ve o tek projeyi vermem için öğrenci affını beklemem gerekiyor.Af ise önümüzdeki güz döneminde de çıkabilir,1.5 sene sonra da,2,5 sene sonra da,yani ne zaman çıkacağı belli olmuyormuş,gündemi takip etmek gerekiyormuş.Hocalarımla,bu ciddi durumumu konuşup beni bu projeden geçirmeleri konusunda konuştum,ısrar üstüne ısrar ettim.Fakat,hatalar bulduklarını ve dönem içi notlarımı daha yüksek tutmam gerektiğini söylediler ve sonuç olarak son projem geçerli not alamadı.Okulumun uzaması konusunda ailemle çok büyük sorunlar yaşadığım için bu durumu ailemden sakladım ve mezun olup mimar olduğumu söyledim.(tam anlamıyla mezun olamadım,mezuniyet için diploma projesi duruyor)Bir haftadır iş başvuruları yapıp cvler yolluyorum.Özel sektörde, bu durumum(tek dersimin duruyor olması) çok çok büyük sıkıntı değil yani zor da olsa iş bulabilirim.Fakat,bulunduğum şehirde benim bölümümle ilgili işe girmek inanılmaz zor.İstanbul,Ankara,İzmir gibi şehirlerde bu bölümle ilgili daha fazla iş imkanı bulunuyor.Neyse ki,tanıdık vasıtasıyla bulduğum bir işin patronu, haftasonu şehir dışından döndükten sonra bu konuyla ilgileneceğini söyledi ve beni iş görüşmesine çağırdı.(Sonucu ne olur bilmiyorum)Birkaç firma daha irtibata geçmemi söyledi.Ve alacağım maaşın ne durumda olacağı da tartışılır durumda.Bu arada geç kalmış olduğumu bilmekle birlikte, benim proje teslimleri şubat ayında bittiğinden dolayı, 1 aydır kpss çalışmaya başladım.Diplomamı alamadığımdan yeterli puan alsam da bu sene atanamayacağım.Hem bölümümden atanmam için yüksek puan lazım hem de alım çok az.Fakat mimar değil de memur olarak atanmak istersem biraz daha şansım artıyor.Bu durumlardan dolayı ve uzun süredir evde olduğumdan dolayı sadece kpssye yüklenmek istemedim.(Evde olmak bana iyi gelmiyor,işe gitmek istiyorum,hem kredi kartı borcum olduğundan çalışmam da gerekiyor)Bu dönem,hem özel sektörde çalışıp hem de kpssye gireceğim.Sayısal çıkışlı olduğum için temelim var.En azından kendimi denemiş olurum...

Yukarıdaki durumumu anlattıktan sonra esas konuya gelmek istiyorum.Anneannemler,geçen yıl umreden geldiklerinde onları ziyarete gitmiştim ve anneannemin amcasının oğlu ile eşi de gelmişlerdi.Ve kendileriyle ilk orada tanıştım.Ayrıca,yazın akraba düğününde de görmüşler.Bu sene ise,annemin yengesi aracılığıyla teyzeme haber göndermişler.Annemin yengesi de,ben onlara gittiğimde oradaydı.Ve beni beğendiklerini,oğluyla görüştürmek istediklerini söylediler.Biraz düşündükten sonra görüşmeyi kabul ettim.Kendisi(anneannemin amcasının torunu oluyor),İstanbul'da 15 günlüğüne seminere gitmiş ve muhtemelen pazartesi günü gelecek.Yani,görüşeceğimiz güne çok az kaldı.Kendisi,benden 5 yaş büyük,aynı şehirde yaşıyoruz.Sosyal medyadan fotoğraflarına baktım ve iyi bir insana benziyor.Akrabalarım da kendisini tanıdığı için ,iyi bir insan olduğunu ve kötü alışkanlıklarının olmadığını söylediler.Ekonomik anlamda da durumu baya iyiymiş.Kariyer olarak da çok çok iyi.Direk ayrıntısını yazmayacağım, çünkü bu mesajlar silinmediği için arama sonuçlarında çıkmasından endişeleniyorum.Buraya kadar saydıklarım,çevremden duyduklarım ve aldığım ilk izlenimler,geriye kendisini tanımak kalıyor.Annemin yengesi,hem onu hem beni tanıdığı için onun evinde görüşeceğiz.

Fakat,bu kalan tek dersimi hem ailem bilmiyor,hem de sağa sola,çevremdeki insanlara bitti dedim.Bitiremediğimi söylemek istemiyorum çünkü o psikolojinin altından asla kalkamıyorum.Kendimi inanılmaz değersiz hissediyorum.Normalde benim planım,kendi tanıştığım biriyle evlenmek ve evlenmeden önce, ona yalnızca kendisinin bileceği bu gerçeği söylemekti.Af ne zaman gelir belli olmadığından ben işe girdikten sonra,evlilik de olabilir diye düşünüyordum.Yani bu durumu,evliliğe engel olarak görmek istemiyordum.Bu kişi,anne tarafımdan biri olduğu için bu konuyu nasıl çözüme kavuşturacağım konusunda çıkmazlara giriyorum.Hiç kimse(mimarlıktaki bazı yakın arkadaşlarım hariç) bu durumumu bilmemeye devam edecek.Ancak,kendisi ile görüşmelerimiz olumlu devam ederse ona bu durumumu aramızda kalması şartıyla çıtlatmayı düşünüyorum.Ama olumsuz tepki vermesinden endişeleniyorum.Sanırım bunun sebebi,bu işin olması için gönlüm var.Ve o öğrenince,ya diğer insanlar da öğrenirse vs...Bunun bilinmesini asla istemiyorum.Bir yandan baba tarafımdan da görüştürmek istedikleri biri vardı.Okulum bitmedi diye önceki yıllarda görüşmemiştim ve o konu kapandı gibi oldu.Endişelendiğim ikinci konu ise şu...Anne tarafım,beni her konuda eleştiren insanlar(dedem,anneannem,yengem, vs).Bu nedenle ben,bu çevreden uzaklaşıp bambaşka bir çevreye gitmek isterken yine anne tarafımın çevresi içinde biriyle tanışmış olacağım.Ayrıca,üniversite okuduğum şehir ,yaşadığım şehirden 7 saat uzaklıkta.Yani bu şehirde evlenirsem,bu kalan tek projemi vermem baya problemli olacak.Bu arada son proje için her gün derse gidilmiyor.3 haftada bir teslimlerimiz oluyor.

İlk öğrendiğimde,kendisiyle tanışacak olmam beni heyecanlandırmıştı.Ancak,yukarıda anlattığım durumları düşündükçe çıkmaza giriyorum,işin içinden çıkamıyorum.Nasıl bir yol izlemem gerektiği konusunda fikir verir misiniz...
Öncelikle sakin ol. Yaşadıkların kolay şeyler değil.
Hepsi geçecek. Beyefendi ile tanışmak istersen tanış görüş. Baktın ki iyi anlaşıyorsunuz iş ciddiye biniyor. Ona bir sır vereceğini ve kimseye söylememesini rica et. Üniversite ve mesleğinle ilgili olan sırrını söyle. Mesleğini eline almak istediğini ve diploma almak istediğini ve bu konuda sana destek olup olamayacağını sor. Yani bu konuyu sorun eder mi? Eğer sorun etmezse onunla ciddi bir yola girersin. Eğer “sana destek olamam. Böyle problemleri olan birisiyle evlenmem” vs. derse yollarınızı ayırırsınız.

X