Nasıl davranmam gerektiğini kestiremiyorum yardım eder misiniz?

Ortak iş için altın vermek istemiyorsanız sadece bunu konuşmalıydınız. Konu bu çünkü.
Olay eve, arabaya, zengin kocaya dayandıysa sebebi sizsiniz bence. Basit bir mesele için istemediğini belirtmek, başka çözümler üzerine kafa yormak varken, adamı "git zengin birini bul" diyecek noktaya getirmişsiniz.
Ben olsam ben de aynı cevabı verirdim bu kadar ev tartışmasının üzerine.

Yaşınız kaç ki daha? Adam yeni girmiş işe ve özel sektör. Ha deyince nasıl ev alsın?
Tam bir ayranı yok içmeye, atla gider çeşmeye durumu sizinki.
Ben 10 bin ihtiyaç kredisi çekmiştim seneler önce. Kredinin daha ilk taksidi gelmeden işten çıkarılmıştım.
Ev için kredi çekip birinizden biri işsiz kalırsa ne yapacaksınız?

Nişanlınızın annesine olayı anlatmakla da hata yapmışsınız.
"Bana zengin birini bul dedi, ben bu sözü kabul edemem."
Nişan atmayı mı düşünüyorsunuz?
Eğer atmayacaksanız gözlerinde bu sözü kabul etmiş biri olacaksınız artık.

İlişkide tartışmalar olur, söylenmemesi gereken cümleler kurulabilir ve bunları hazmedip hazmetmek sizin bileceğiniz iştir.
Ama sadece kendiniz bilerek hazmetmeniz ayrı, aileler duyduktan sonra hazmetmek ayrı.
Bence biraz sakinleşin ve kendinizi küçük düşürecek hamleler yapmayın.

Bunu okuyana kadar annesine anlatmakla hata ettiğimi düşünmüyordum. Haklısınız bu açıdan bakmamıştım. Ama gerçekten o an nişanı atabileceğimi düşündüm ve bir şey yapmak istedim. Kendi anneme anlatsam bile anlattığıma inanmazdı nişanlım. Ben de annesine anlattımki anlatabileceğimi görsün istedim. Çok yanlış olduğunu şu an farkettim.

Takıyla eniştenin borcunu ödeyin .
O borç ödenmeden ne ev ne işten hayır gelmez .
Para basan işyerinde bir hafta bedavadan çalışın kimse para getiren yeri devretmez .
Hangi şehir bilmiyorum ama yüzbinlik takı da gelse o peşinatla ev kredisine girmem.

Borcunu şu an ödüyor. ailesiyle yaşadığı için aldığı maaşın tamamını borcuna ve nişanda aldığı takının taksidine veriyor. Yani borç düğünden önce bitmiş olacak.

Kredilerden haberiniz var mı, peşinatsız nasıl verirler, verseler de nasıl ödenir, gelecek takılar ne kadar tutar bilmiyorsunuz. Ben anlamıyorum bu ev ısrarını, kirada oturunca ne oluyor ki sizin durumunuzda ultra lüks. Adamın dolarla borcu var bir de. Düğün yok ortada. Herşey ne kadar mantıksız konuda.

Kendi derdimi bıraktım burda bazı insanlara kendimi ispatlamaya çalıştığımı farkettim. Neden insanları bu duruma düşürüyorsunuz ki. Yardımcı olacağınız yerde üstüne dert oluyorsunuz. Yardımcı olmak adına bir fikriniz yoksa yorum yazmanıza gerek yok ki. Artık nasıl bir kin doluysanız nasıl hayatlarınız varsa gelip acısını burdaki insanlardan çıkarıyorsunuz.

Bakın birçoğunuz diyor ki ne kadar maddiyatçı oooo ev araba istemiş. Aynı kişi devamında diyor ki zaten borcu varmış ne kadar mantıksız davranmışsın.

Asıl mantıklı davransam maddiyatçı olurdum. Ben hiçbir detaya takılmadım çünkü sevdim. Tabiki burda sevgiden aşktan bahsetmedim. Sorunum neyse onu yazdım. Bazıları da diyor ki hiç sevgi yok sadece maddiyat var. Konuya şöyle mi başlasaydım: nişanlım için ölüyorum ona çok aşığım ama parası yok. Gerçekten ne istiyorsunuz anlamıyorum.

akrabayla iş yapacak kadar saf mı nişanlınız ya. söylediklerinizde haklısınız bunları düşünmesi lazım zaten birinin ama maddiyatçı olarak anlaşılmaya da müsait söyleme tarzınız çok daha dikkatli özenli olmalıydı diye düşünüyorum. önce borçlarını ödesin evliyken kimsenin borcunu harcını ödemeyin altınlara güvenip bilmediği işlere akrabayla atlamaya da kalkmasın ence. kaynanaya da anlatmayın bir şey iki gün sonra konuşur düzeltirsiniz o iki yıl konuşur

Kendi derdimi bıraktım burda bazı insanlara kendimi ispatlamaya çalıştığımı farkettim. Neden insanları bu duruma düşürüyorsunuz ki. Yardımcı olacağınız yerde üstüne dert oluyorsunuz. Yardımcı olmak adına bir fikriniz yoksa yorum yazmanıza gerek yok ki. Artık nasıl bir kin doluysanız nasıl hayatlarınız varsa gelip acısını burdaki insanlardan çıkarıyorsunuz.

Bakın birçoğunuz diyor ki ne kadar maddiyatçı oooo ev araba istemiş. Aynı kişi devamında diyor ki zaten borcu varmış ne kadar mantıksız davranmışsın.

Asıl mantıklı davransam maddiyatçı olurdum. Ben hiçbir detaya takılmadım çünkü sevdim. Tabiki burda sevgiden aşktan bahsetmedim. Sorunum neyse onu yazdım. Bazıları da diyor ki hiç sevgi yok sadece maddiyat var. Konuya şöyle mi başlasaydım: nişanlım için ölüyorum ona çok aşığım ama parası yok. Gerçekten ne istiyorsunuz anlamıyorum.
Canım ben seni anladım amacın maddiyat değil, zaten olsa öyle biri ile evlenirdin. Diyorsun ki nişanlın yeni ile girdi, bir sürü borcu var, evleninceye kadar borçları ödeyecek. Peki düğünü kim yapacak? Altınlar, eşya, mobilya bunlar da mı kredi ile olacak. Yani biz de borçla evlendik ama çok fazlaya kaçmadık ikimizde çalışıyorduk, en önemlisi öncesinde borcumuz yoktu. Altınlarla eşinin kardeşi ardına iş yeri açma fikri bilemiyorum aileye bağlı, bugün bir konu vardı bununla ilgili, kimseye güven olmuyor. Çok iyi düşünün. Yarın bir gün kardeşi sizin hakkınız yok derse, eşin de umursamazsa olan senin takılarına olur.

Canım ben seni anladım amacın maddiyat değil, zaten olsa öyle biri ile evlenirdin. Diyorsun ki nişanlın yeni ile girdi, bir sürü borcu var, evleninceye kadar borçları ödeyecek. Peki düğünü kim yapacak? Altınlar, eşya, mobilya bunlar da mı kredi ile olacak. Yani biz de borçla evlendik ama çok fazlaya kaçmadık ikimizde çalışıyorduk, en önemlisi öncesinde borcumuz yoktu. Altınlarla eşinin kardeşi ardına iş yeri açma fikri bilemiyorum aileye bağlı, bugün bir konu vardı bununla ilgili, kimseye güven olmuyor. Çok iyi düşünün. Yarın bir gün kardeşi sizin hakkınız yok derse, eşin de umursamazsa olan senin takılarına olur.

Askerlik borcu ve nişanda aldığı takıların borcu yılbaşında bitiyor. Sonrasında eşyaları ödemeye başlayacak. Ailesi de destek olacak. Düğün Temmuz’da olacak zaten. Yani düğün sonrasına yüklü bir borç kalmayacak büyük ihtimalle. Maaşı da kötü değil.

Askerlik borcu ve nişanda aldığı takıların borcu yılbaşında bitiyor. Sonrasında eşyaları ödemeye başlayacak. Ailesi de destek olacak. Düğün Temmuz’da olacak zaten. Yani düğün sonrasına yüklü bir borç kalmayacak büyük ihtimalle. Maaşı da kötü değil.
İyi o zaman, altınları verip vermemek sizin kararınız olsun.

Bence siz kesinlikle haklisiniz. Paragoz olarak siz degilsiniz aksine nisanljsiniz oyle davranmis.hakli olarak altinlari verip bide isin kayninizin adina olmasi cok sacma ve bu devirde kimseye guvenmiyceksin kardes baba dahi olsa.. biraz burnu surtsun ozlemedin mi beni demis demekki kendisi cok ozlemis hemen yelkenler fora olmayin:) anlasin ve size söylediği laflar icin ozur dilesin.

Kesinlikle ortak iş için altın falan vermeyin.
Olan altınlara olur.
Sizin ne demek istediğinizi çoook iyi anladım.
Ev araba konusunu önemsemeyin , ama eşinizin ortak iş yapması maddiyattan önce manevi açıdan huzurunuzu bozar.
Bu konuda net olun.baştan nasıl alıştırırsanız öle gider.

Bunu okuyana kadar annesine anlatmakla hata ettiğimi düşünmüyordum. Haklısınız bu açıdan bakmamıştım. Ama gerçekten o an nişanı atabileceğimi düşündüm ve bir şey yapmak istedim. Kendi anneme anlatsam bile anlattığıma inanmazdı nişanlım. Ben de annesine anlattımki anlatabileceğimi görsün istedim. Çok yanlış olduğunu şu an farkettim.

Gerçekten nişanı bozmak isteseydiniz onun annesine değil kendi annenize anlatırdınız ve biterdi.
Siz sinirle burnunu sürtmek istemişsiniz ama çok yanlış kişiye anlatmışsınız olayı. Aranız çok iyi olsa bile kimse kolay kolay kendi evladını suçlamaz, gidip hesap sormaz.

Nasıl ki sevgiliyken gidip annenize ya da onun annesine bir şey anlatmıyordunuz, şimdi de aynı şeyi yapın. Ayrılma niyetiniz olmadığı sürece, aranızda olan aranızda kalsın.

Altın ve ortak iş konusunda haklısınız bence ama konu çok yanlış yerlere gitmiş, çok dallanıp budaklanmış.
Ev almak kolay değil. Bu konuda gerçekçi olun ve konuyu buraya çekmeden sorun neyse onu konuşun.
Çok borç varsa ve yatırım konusunda ortak karara varamıyorsanız da evliliği erteleyin.
Borç içinde evlenmek ikinize de eziyet olur.

Ben seni gayet iyi anladim ve haklı buldum. Kusura bakmasinda evlenmesini ise girmesini hatta ve hatta kredi cekerim altinlara güvenmedim demesini biliyor. Erkek kardesine de güveniyor artık aralarinda ne konuşuyorlarsa sen yuzde 1 ini biliyorsundur eeee ama beyefendi hazretleri sonra sıkışınca zengin koca bul o zamaaagğğn diye fakir edebiyati yapip kustahlasiyor mu? Ev almasını bilmiyor mu

Evet iyi yapmışsın,anladigim kadarıyla ailen de sen de görgülü insanlarsiniz tabiki soylenmez nisanda 5 bilezik takin 2 set takin diye ama o da biraz efendi olsun, sana takilan altınlara guvenip isyeri acmak ne demek?

Aslinda tam olarak sunu anlamadim. Bunlar abi kardes sirket kuracak sirket kardesinin uzerine olcak oylemi yoksa dukkan ofis gibi bir yer alacaklar tapu kardesin uzerine mi. 2.söylediğim ise vahim. Mal kaçırma.
Ilki ise soyle bisey varmi? Nisanlinin vergi borcu veya gelirine is tecrübesine guvenmemesi gibi. Simdi sirketin aslında onun uzerine olmamasinin avantajlari da var çünkü. Kasa ortaksa aksam,muhasebe defterine bakılır, kalan kırışılır aralarinda. Yani ben sirketin erkek kardes uzerine olmasini pek art niyetli görmedim ama bilemem yarin birgun senin ne hakkin var defol diyebilir kardesi.

Yok bu aile içi içler zaten karmasik bir de senin altinlara guvenmek ne demek

Ben senin yerinde olsam ev mev icin de altın vermem.Ev almak erkegin işi. Birak alsin evlenmeyi biliyor.Illa kira odemekten sıkılacak ama 3 sene ama 5 sene. Nereye kadar? Yani su da var bir ev alirsin o duvarlar uzerine uzerine gelir kavgalar olur. O zamanda o evin anlami yok. Yani yeni evlenmişken ev borcuna girmekte cok mantıklı degil
Tabi bu birazda olayin duygusal boyutu
Ben senin yerinde olsam tavrımı korurum.
Kayinvalideninde belki haberi var senden sakliyor olabilir. Aranizda halledin diyerek

kesinlikle çok yanlış.
Her anne evladını tutar.
Elin kadınına değil kendi annenize güvenip anlatmalıydınız.
Bu tavrınızla ailenizi ezip nişan atılmasın korkusuyla yalvarır pozisyona düştünüz.
O yüzden nişanlınız sorun çözmek yerine pişkince özlemedin mi diyor.

Son düzenleme:
Ben 2 tarafı da hatalı buldum. Onun planları çok uçuk, sizin de istekleriniz. İş yeri açılmasa bile hem düğün yapmak, hem eşya hem ev-araba almak mümkün değil. Düğünde 500 binlik altın takılacaksa başka tabii. Adamın 5 kuruş birikimi olmadığı gibi borcu da var. Ev araba olmadan evlenmem derseniz, o da zengin koca bul der, bu lafa siz çanak tutmuşsunuz.

Onun da altınlarla kardeşinin üzerine olacak işi kurma planı felaket. Kardeşinin üzerine olması zaten sakan bir de iyi iş yapan yer, niye devrediyor akrabaları? Kolay peynir fare kapanında olur, bu işte bir iş var. Yeni iş kurdum hop para basıyorum diye bir durum yok. Bu işler zaman, emek ister.

Daha ayakları yere basan planlar yapana kadar bu işleri erteleyin yoksa ya birbirinizi yersiniz ya da borç batağına saplanırsınız.

Güncelleme sayfa 13: nişanlım mesaj attı

1 ay önce nişanlandım. Nişanlım uzun bir süredir işsizdi. Birikimi de yoktu. Nişandan kısa bir süre önce iş buldu. Babasının kredi kartını kullanarak nişan yaptı şu an nişan borcunu karta ödüyor. Bir de daha önce halasının eşinden dolar üzerinden borç alarak bedelli askerlik yapmış. henüz onu bile ödememiş işi olmadığı için.

Lütfen madem birikimi yoktu, borcu vardı neden nişan yaptınız demeyin çünkü konu bu değil. Düğüne daha 9 ay var ve ben sevdiğim için birçok şeyi sorun etmedim. Mesela masraf olmasın diye nişan alışverişine dahi gitmedim. İstesem yapılırdı ama zorlamak istemedim. Şimdi düşünüyorum da onların da işine gelmiş. Hiç demediler olur mu öyle şey alışveriş yapılacak diye. Oysaki bohça istemediğim halde getirdiler adettir diye. Alışveriş de adettir ama yapılmadı.

Neyse asıl konuya gelirsek dün şöyle bir konuşma oldu aramızda. Ev nerde olacak ne yapacağız nasıl olacak vs. Ben kendi evimiz olsun istiyorum dedim. Kredi çekip öderiz kira ödeyeceğimize. O da peşinatsız kredi çekersek geri ödemesi çok olur dedi. Ben de kendi evime eşya almak istiyorum dedim. Düğünden sonra ne borcumuz olacak önümüzü bi görelim ona göre bakalım dedi. Düğünde takılanları da peşinat yapmak istemiyorum dedi. İnsanlar düğünde takılanı aldığı gibi eve yatırıyor. Öyle olacağına bunu bir iş için sermaye olarak kullansalar ev araba daha kolay alınır dedi. Bana da mantıklı geliyor zaten hep istiyordum kendi işimizi yapmayı. Buraya kadar tamam. Sorun şu ki kardeşiyle ortak iş yapmak istiyor ve iş kardeşinin üzerine olacak. Hazırda teyzelerinin devam eden bir işi var geliri iyiymiş. Onu devralacaklar ama nakitleri yok şu an. Muhtemelen düğünden gelecek takılara güveniyorlar. Bu düşünce beni çok rahatsız ediyor.

Sonra ben dedim ki yakınınla ortak iş yapmak zaten riskli. Hele bir de onun üzerine olacaksa ben çok rahatsız olurum bu durumdan. Kendi abim bile olsa istemem ki o da biliyor bunu. Benim de daha önce abimle böyle bir konu olmuştu kendi abimle bile iş yapmak istememiştim. sonra tartışmaya başladık. Eğer ortaklık bir kişinin üzerine olacaksa takıları vermeyi kabul etmeyeceğimi söyledim. Takılara güvenerek yola çıkmadım kredi çekerim dedi. Ben düğünden önce ev istiyorum diye direttim. Bunu sinirden yaptım aslında. Dedi ki o zaman kredi çekeriz sen ödemeye başlarsın ben düğün borcunu bitirene kadar. Normalde çalışmana karışamam senin tercihin ama ben sana göre hesap yapmıyorum diyen insan takılar konu olunca krediyi benim üzerime yıktı bir anda. Evi geçindirip kredi ödeyebileceğim kadar çekerim senin maaşına göre hesap yapmam o senin emeğin diyen insanın böyle söylemesi de ne bileyim demek ki atıp tutuyormuş. Bunu tabi ki sorun etmezdim senin benim yok birlikte yaşayacağımız ev için ikimiz de çaba göstereceğiz. Ama bu şekilde söylemesi sinirlerimi daha da bozdu. Tartışmak istemiyorum uyuyacağım dedi sinir oldum hep böyle yapıyor çünkü. Bir şey demedim bir süre sonra aradı. Küs uyumayalım diye aramış güya. Sinirliydim açmadım. Biraz da kendi kendimi kurdum herhalde.

Konunun başında anlattıklarım alakasız gibi ama başından beri maddi konular bu şekilde ilerledi. Tüm gece bunları da düşündükçe sinirlendim ve mesaj attım. Ev ile araba olmadan evlenmeyi düşünmüyorum dedim. Demek ki atıp tutuyordun belki de hiçbir zaman ev alamayacağız dedim. Ki böyle düşünüyorum gerçekten de. Düğüne kadar alırız alırız diye oyalıyor sanki. Düğünden sonra da takılar ortak işe gidecek. Öyle kalacağız ortada.

Ben hiç kirada yaşamadım doğduğum günden beri de arabamız var aksini düşünemiyorum bu şartlar oturmadan da evlenmeyeceğim dedim. Bunu önceden düşünseydin diyenler olabilir. Evet düşündüm ama niyete baktım bu zamana kadar karşımda çabalayan bir insan vardı. Bazı şeyleri sorun etmedim. Yine etmezdim ben zaten göze almıştım. Konuşulanlar ve arka planda düşünülenler midemi bulandırdığı için bu tepkiyi verdim.

O da o zaman kendine zengin birini bul dedi. Benim durumum ortada dedi. Bu saatten sonra da bana bir şey söyleme aileler konuşsun nişanı falan bozmayı düşünüyorsan onlar halletsin konuşmak istemiyorum dedi. O kadar moralim bozuldu ki.

Lütfen taşlamadan laf sokmadan bana göremediğim şeyleri gösterir misiniz? Dışardan bakınca anlaşılır bazı şeyler. Ben şu an kendi olayıma dışardan bakamıyorum?

Nerde hata yapıyorum?

Üstelik zengin birini bul nişanı da atacaksan at demesini de hazmedemiyorum. Hemen aileleri karıştırmak istemediğim için anlatmadım aileme. Nasıl bir yol izlemeliyim?

Güncelleme: yine okuduğunu anlamadan yorum yapmak için yapanlar olmuş. Üzerine basa basa derdimin ev arabadan ziyade farklı şeyler olduğunu söyledim oysaki. Bu tarz yorumlara cevap vermeyeceğim.

Güncelleme: sayfa:8
Canım gerekçelerin çok haklı en son benim arkadaşım bu nedenleri ertelediği ve önemsemediği için nişan attı... nişan alışverişinde iki aile birbirine girdi şuanda mahkemelikler, o derece yani

Güvenme hiç sorumluluğu yok gibi geldi bana işsiz olabilir sorun değil ama nişan yapıyor babasının kredi kartıyla bunu ödemeye çalışıyor ailesinin hiç mi birikimi yok veya bu kredi borcunu neden babası ödemiyor bedelli askerlik için aldığı borç cabası ortak iş yapacak düğün takılarına güveniyor işler tek başına olunca iyi gider ama ortak olunca iyi gitmez ortaklar arasında her zaman sorun çıkar bence senin ev düşüncen her zaman için en doğrusu evi Bir gün para ihtiyacın olduğunda satabiliyorsun herzaman aynı değerde olmayabiliyor kar elde ediyorsun bence düğün takılarını eve yatırın ortaklık için de ailesi kredi çeksin hem işiniz olsun hem eviniz

X