Normal doğum- sezaryen dogum- nelere dikkat etmeliyim?

yasayipgorelim

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
10 Aralık 2022
2.088
1.084
Selam arkadaşlar,

Kimine doğum şekli seçim hakkı vermiyor ama benim ilk gebeliğim seçme şansım olacaksa normal doğum mu sezaryen doğum mu tercih etmeliyim sizce?

Kolaylıkları ve zorlukları nelerdir?
Nelere dikkat etmem gerekir?
Prenses doğum, epidural doğum vb. Neler yapıldı neler önerirsiniz bana

Bilgi vermenizi rica ederim şimdiden iyi bayramlar 🌸

Selam arkadaşlar,

Kimine doğum şekli seçim hakkı vermiyor ama benim ilk gebeliğim seçme şansım olacaksa normal doğum mu sezaryen doğum mu tercih etmeliyim sizce?

Kolaylıkları ve zorlukları nelerdir?
Nelere dikkat etmem gerekir?
Prenses doğum, epidural doğum vb. Neler yapıldı neler önerirsiniz bana

Bilgi vermenizi rica ederim şimdiden iyi bayramlar 🌸
Ben spinal sezaryen oldum doğum sonrası 10 gün zordu ama sonrası fena değildi. O gün korktuğum için normal doğum denemedim aslında açıklığım vardı ama şimdiki aklım olsa bi denesem mi diye zorlardım normali, doktorum da normali denememi istedi ama ben istemedim. Bebeğiniz çok iri bebek değilse normal doğum düşünün derim, her birinin belli zorluğu kolaylığı var iyice tartmak lazım

Ben spinal sezaryen oldum doğum sonrası 10 gün zordu ama sonrası fena değildi. O gün korktuğum için normal doğum denemedim aslında açıklığım vardı ama şimdiki aklım olsa bi denesem mi diye zorlardım normali, doktorum da normali denememi istedi ama ben istemedim. Bebeğiniz çok iri bebek değilse normal doğum düşünün derim, her birinin belli zorluğu kolaylığı var iyice tartmak lazım
Ben aslında epidural ile normal doğum yapabilirim çocuğun kilosu çok yok normale elverişli ama tek korkum vajinismus hastasıydım halen alttan muayene olamıyorum. Eski doktorum demişti ki açılma muayenesi yapmadan da normal doğum yapabilirsin. Ama sonrasında tekrar tekrar alttan muayene olacak mı bilemiyorum tedirgin ediyor.
Mesela şu an bile işlem yaptırmam gerekiyorsa anestezi alıyorum o şekilde anlatayım,

Her ikisini de öven ve kötüleyenler dolu forumda. Prenses dediklerinden deneyecektim ama başı kanala tam yerleşemedi sezaryen oldum. En fazla 3 4 gün yatıp kalkarken zorlandım sonrası ben bile ameliyatlı olduğumu kendime sık sık hatırlatıyodum ters bi hareket yapmamak için. Çok yürüdüm. Eve geldik koridorda saat başı turladım bana o iyi geldi bence.

Her ikisini de öven ve kötüleyenler dolu forumda. Prenses dediklerinden deneyecektim ama başı kanala tam yerleşemedi sezaryen oldum. En fazla 3 4 gün yatıp kalkarken zorlandım sonrası ben bile ameliyatlı olduğumu kendime sık sık hatırlatıyodum ters bi hareket yapmamak için. Çok yürüdüm. Eve geldik koridorda saat başı turladım bana o iyi geldi bence.
Dün bir arkadaşım dedi ki, sezaryen doğumdan sonra kalkarken çok zorlandım. Resmen organlarım yerine yerleşirken bunu hissettim. Birisine de göğüs altından çok fazla bastırıp organları yerleştirmeye çalışmışlar böyle şeyler yaşadınız mı?

Dün bir arkadaşım dedi ki, sezaryen doğumdan sonra kalkarken çok zorlandım. Resmen organlarım yerine yerleşirken bunu hissettim. Birisine de göğüs altından çok fazla bastırıp organları yerleştirmeye çalışmışlar böyle şeyler yaşadınız mı?
Aslaa pıt diye kalktım ayağa nerdeyse. Bir sancı saplanması ve geçti. Bastırma filan hiç yok.

Ben de 1 hafta once spinal sezaryen oldum. Hamileligimin basindan beri normal dogumdan baska hic bir secenek sunmamistim kendime, cok istiyordum doktoruma da soyledim asla sezaryen istemiyorum diye. Ama benimki iri bebekti. Suni sanci ile normal dogum denemek istedim ama asla aciklik olmadi. Mecbur sezaryen oldum ki zaten doktorum cok zorlanirdin normal olsa dedi, bebegim 4180 kg dogdu :)
Oncelikle benim etrafimdaki herkes rahatligindan dolayi sezaryen oldugunu soyledigi icin ben hep rahat bir dogum olarak dusunmustum. 1 hafta oldu sezaryen olali herhangi bir agrim vs yok sadece yururken dikis yerlerim hafif sizliyor. Ama ameliyat sonrasi 2-3 gun birinin yardimini almaniz cok iyi olur bebegi tasimak vs cok agrili oluyor. Sutum de 3 gun sonra geldi. Normal dogumda hemen geldigini soyledi etrafimdakiler. Keske normal dogurabilseydim ama yine de cok negatif bir sezaryen deneyimi yasamadim ben, eger bebeginizin pozisyonu, kilosu, acikliginiz vs her sey yolundaysa size tavsiyem normal dogum olur, normal dogumun toparlanma suresi dikis vs yoksa cok daha kolay oluyor..

Sezeryan ilk 1 hafta zor evet,spiral belden altın uyuşuyor bacaklarını yok gibi düşün ağrı acı duymadan uyanık şekilde bebek çıkıyor gösteriyorlar hemen sesini duyuyorsun z,genel anestezi sezeryan ise tamamen uyutuluyorsun,
Onun dışında da evet ilk günler 1 hafta işte yataktan kalkmak zor kesi çok acıyor ama dayanıyorsun ilk günden beri bebeğimi hep kendim alıp koydum ağrı acı hepsi katlanılacak türden yani ,organlara baskı dediğiniz de kan pıhtısı çıksın diye karın üstünden 3-4 defa hastanede bastırıp kontrol ediyorlar rahim kendini toplamış mı sertleşmiş mi diye o sebeple yani
Başka bir organ durumu yok gün gün toparlanıyorsun hızlı şekilde zaten

Merhaba, ben de vajinal doğum diye yola çıkıp sağlık sebebiyle sezeryan oldum. Sezeryani hiç araştırmamistim. Bilmeden girdim çıktım. İyi de oldu. Eğer istiyorsanız vahinal doğuma hem bedenen hem de fikren kendinizi hazırlayın. Pilates yürüyüş yapın. Her doğum biriciktir, her doğum şahsidir. Bu yüzden olumlu hikayelere odaklanın. Tevekkül Doğum kitabını tavsiye ederim.
Sezeryana gelince sonuçta bir ameliyat ve sekiz kat alttan bir can dünyaya geliyor. Ayrıca herkesin acı eşiği farklıdır. Olumsuz hikayeleri dinleyip de kendinizi korkutmayin. Ben kan aldirirken fenalaşan iğneden korkan biriydim. Spinal anestezi ile doğum yaptım. İlk 24 saat her ameliyatta olduğu gibi ağrılı sancılı. Korkmayın sürekli ağrı kesici serum takılıyor. Ne kadar yürüyüş o kadar hızlı iyileşme. Koridorları yürüyeceksiniz hastanede, evde. Hemen toparlanirsiniz. Evet, yürürken ben de organlarının yerleştigini hissediyordum, korkmayın bu iyi bir şey. Anlık hisler. Bastırma işi de organlar için değil rahimdeki kalan kan varsa çıksın diye. Hepsi anlık durumlar. Olumluya ve küçük mucizenize odaklanın. İlk günler bir daha çocuk dogurmam diyordum. Bir ay sonra ikinci neden olmasın demeye başladım. Doğum çok mükemmel, sahane ve mucizevi bir olay. Ne şekilde olursa olsun ikinizin de sağlıklı olması asıl hedefiniz olsun. Doğum şekli bir araç, siz amaca odaklanın. Sevgiler🤗

Allah razı olsun hepinizden, Allah kolay doğum nasip etsin insallah bana da 🐣🧿 vajinal muayene biraz tedirgin ediyor o da vajinismus geçmişimden belli ki, insallah bende sizler gibi sağlıkla kucağıma alırım yavrumu. Allah hepinizin evladını bağışlasın sizlere 🧿

Ben iki kez spinal sezaryen oldum. Kendi seçimim değildi. Normal istiyordum. İlkinde o kadar hızlı iyileştim ki, iyi ki normal yapmamışım dedim. Ama ikincisinde geç toparladım. Keşke normal yapabilseydim dedim. Annem iki kez normal doğum yaptı. İlkinde sancıları geldiği gibi hastaneye gitmiş, doğumhanede doktor yerinden kalkıp gelene kadar ebeyle doğurmuş. İkincisinde 10 saat suni sancı ile çok zorlanarak doğurmuş. Diyeceğim o ki, iki doğum şeklininde kolayı var zoru var. Aslında doğum her zaman zordur ama bazıları daha zordur ve yaşamadan bilemeyiz. Siz hangisinde daha az stresli olacağınızı düşünüyorsanız ona yönelin bence. Stres en kötüsü çünkü.

1 ay once belden uyusmali sezeryan oldum. Ilk kalkma biraz zor oluyor ama dayanilmicak gibi degil. Bebegime ilk gunden beri kendim bakiyorum. 6 ci gun hastaneden topukluyla çıktım. Zaten yurudukce agri azaliyor çok iyi geliyor. Zatn bebekten dolayı yatmak pek mumkun degil 🥴. Ilk dogumu normal yaptim bana sorarsan sezeryan bin kat daha iyi. Başkasi için normal daha iyi çünkü bu insandan insana degisiyor. Benim ilk dogumum çok çok zor oldugu içinde boyle düşünüyor olabilirim. Saglikla al bebişini şimdiden bol bol uyu lazim olcak sonra😍

Peki kızlar iyileşme süreciniz nasıldı? Yani sezeryan sonrası dikiş izinsiz ve ya karında şişkinlik kaldı mı çünkü beni sezeryandan soğutan en önemli unsur göbeğimin kalması

Peki kızlar iyileşme süreciniz nasıldı? Yani sezeryan sonrası dikiş izinsiz ve ya karında şişkinlik kaldı mı çünkü beni sezeryandan soğutan en önemli unsur göbeğimin kalması
İlk sezaryenimden sonra hiç göbek kalmadı. Dikiş izim neredeyse kaybolmuştu. çok şaşırmıştım. 4 ay önce ikinci sezaryenimi oldum. Kilolarımı henüz tam veremediğimden göbeğim var biraz şuan. ama hiç çatlağım olmadı iki doğumda da. Doktor korse hiç önermedi bana karın kaslarını sıktığı için. Serbest bırakınca kasların daha iyi çalışacağını, sezaryen göbeği kavramının bir uydurmadan ibaret olduğunu, herkesin bedenine göre değişeceğini söylemişti.

Allah Allah her doktor farklı mı acaba anlamadım ki. Doğum yaklaştıkça sanki gicikliga anlatıp duruyorlar doğumu insan korkuyor
Kadınlar doğum konusunda birbirini korkutmayi seviyor galiba. En çok acıyı ben çektim yarışına mi girmek istiyorlar bilmem. Ben de geçen arkadaşlarıma dogumumu anlattım, zor değildi ama tabi ağrı sancı oluyor normal olarak. Ama bunlar sizi korkutmasın, sonu çok güzel dedim. Endiselisiniz doğal olarak ama olumlu hikaysleri dinleyin dinleyecekseniz de. Hamilelik, doğum, bebeğiniz hepsi mucize. Ben 5 yıl sonra hamile kaldım. Her an benim için çok değerli. Belki bir daha çocuğum olmayacak diye düşünerek bakıyorum hamileligimden beri. Ağrı sanciya rağmen doğum çok güzel bir olay. Umarım Ben de tekrar yaşarım. Kıymetini bilin bu günlerin 🌸 tadını çıkarın, dogumu kurtuluş değil kavuşma olarak değerlendirin. Tevekkül Doğum kitabında öyle diyordu, çok hoşuma gitmişti. Güzel bir olay iken neden kurtuluş olarak görelim ki değil mi? 🤗 kavusmaniz güzel olsun 💜

X