normal ve haftalara göre HCG değerleri

Zeliha

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
25 Nisan 2007
1.360
2
37
Yine normal bir gebelikte haftalara göre ortalama beta-hCG düzeleri ise şöyledir.
Son adet tarihinden itibaren geçen hafta sayısı
HCG (mIU/ml) (INCIID)
3 hafta 5 - 50
4 hafta 3 - 426
5 hafta 19 - 7,340
6 hafta 1,080 - 56,500
7 - 12 hafta 7,650 - 288,000
13 - 16 hafta 13,300 - 254,000
17 - 24 hafta 4,060 - 165,400
25 - 40 hafta 3,640 - 117,000

Görüldüğü gibi normal bir gebelikte kandaki beta hCG düzeyleri çok değişken olabilmektedir. Normalin alt ve üst sınırları arasındaki büyük farklar doğal olarak kabul edilir. Bu nedenle sadece kan beta-hCG düzeyine bakılarak gebelik haftası konusunda sağlıklı bir tahminde bulunulamaz. Yine benzer şekilde tek bir ölçümün sağlayacağı yararlar da sınırlıdır. Ancak yapılan seri ölçümler ile gebeliğin sağlıklı olup olmadığı konusunda fikir edinilebilir.

Anormal değerler
Bazı durumlarda beklenen beta-hCG değeri normalden fazla olabilir ya da seri incelemelerde artış beklenenden daha yavaş saptanabilir. Bu durumların altında yatan olası nedneler şunlardır:

Erken gebelik kaybı ya da biyokimyasal gebelik:
Bazı durumlarda yumurta döllenip embryo oluşur ancak rahim içinde tutunma aşamasında gebelik kaybedilir. Birkaç günlük adet gecikmesi olabilir ya da olmayabilir. Böyle bir durumda adet gecikmesinden önce ya da tam o günlerde kanda yapılan gebelik testinde hCG'nin gebelik ile uyumlu olduğu gözlenir ancak seri ölçümlerde artış ya normalden az olur ya da değerler giderek düşer ve gebelik öncesi düzeye iner. Bu durumda biyokimyasal gebelikten söz edilir. Tüp bebek tedavilerinde sıkça karşılaştığımız bir durumdur.

Dış gebelik:
Gebeliğin rahim içinde değil de başka bir yerde yerleşmesi durumunda dış gebelikten söz edilir. Dış gebelik varlığında normalde erken gebelikte karşılaşılan tüm yakınmalar bulunabilir. Bunun yanısıra kanda yapılan ölçümlerde hCG artışının olmsı gerekenden daha düşük olduğu görülür.

Mol gebelik:
Mol gebeliklerde kan beta hCG değerleri çok yüksek seviyelere ulaşabilir ve 2.000.000 IU/mL kadar olabilir. Mol gebelikte serbest beta hCG değerleri de artış gösterir. Mol gebelik sonrası durumun normale dönüp dönmediği sık aralıklarla yapılan beta hCG ölçümleri ile takip edilir.

Kanser:
Bazı yumurtalık kanserleri, testis kanseri ve yine bazı mesane kanserlerinde hCG üretimi saptanabilir.Ancak değerler çok yüksek değildir. hCG salınımının en önemli olduğu kanser türü ise plasenta hücrelerinden köken alan koriyokarsinomdur.

Hipofizer hCG:
Hipofiz bezinde LH üreten hücreler çok az miktarda hCG de üretirler. Gebe olmayan bir kadının kanında 5-10 IU/mL düzeyinde hCG saptanmasının nedeni bu üretimdir.

Çoğul gebelikler:
İki ya da daha fazla sayıda bebeğin bulunduğu gebelikler de kan hCG değerleri normalden daha yüksek olur. Bununla birlikte kaybolan ikiz varlığında hCG artışı beklenenden daha yavaş olabilir.

İlaç olarak hCG
Hamile kadınların idrarından elde edilen hCG hormonu kadın doğumda bazı durumlarda ilaç olarak da kullanılmaktadır. hCG'nin en önemli kullanım alanı infertilite tedavisinde yumurtlamanın uyarılması sırasında son olgunlaşmanın ve yumurtlamanın gerçekleşmesi amacıyla verilmesidir. Halk arasında çatlatma iğnesi olarak da bilinir. Bunun yanısıra yine infertilite tedavilerinde bazı hastalarda embryo transferi ya da aşılamayı takiben korpus luteumu desteklemek amacıyla da uygulanabilir.

Son düzenleme:
kızlar slm.
benim adetimin 35. günü.
normalde 35-45 arasında değişiyor siklusum.
dünden beri gelen kahverengi azıcık lekeyi adetten saymayıp implantasyon kanaması olabilir mi diye ümitlendim.
kan testim 4,52 çıktı :KK43:
sizce bu değer yükselir mi?
daha önce negatif olduğunda hep 1'in altında çıkıyodu.
yarın tekrar baktırsam mı yada beklesem mi bilemedim.
buna benzer olup sonra değeri yükselen var mı?
noooolur paylaşın, umutsuzum :KK19:

kızlar slm.
benim adetimin 35. günü.
normalde 35-45 arasında değişiyor siklusum.
dünden beri gelen kahverengi azıcık lekeyi adetten saymayıp implantasyon kanaması olabilir mi diye ümitlendim.
kan testim 4,52 çıktı :KK43:
sizce bu değer yükselir mi?
daha önce negatif olduğunda hep 1'in altında çıkıyodu.
yarın tekrar baktırsam mı yada beklesem mi bilemedim.
buna benzer olup sonra değeri yükselen var mı?
noooolur paylaşın, umutsuzum :KK19:
canım 2 gun bekle 2 gunde bır artıyo 2 kat artması lazım eger artarsa hamılesındır bu sonuc hamılelık deıl cunku 5 olması lazım ama 2 gun sonra yaptır

sitede yeni sayılırım konuları sürekli okuyorum ama hiç yazmamıştım başıma gelince yazmak istedim.

son adet tarihim : 6 aralık 2010

aşılama tarihim : 22 aralık 2010

3 ocak beta hcg değeri 17
5 ocak beta hcg değeri 39
10 ocak beta hcg değeri 417

doktorum yinede tedbirli davranıp haftaya randevu verdi keseyi göremediği için...

sizce nedir durum biz şimdiden sevinmeye başladık???

sitede yeni sayılırım konuları sürekli okuyorum ama hiç yazmamıştım başıma gelince yazmak istedim.

son adet tarihim : 6 aralık 2010

aşılama tarihim : 22 aralık 2010

doktorum yinede tedbirli davranıp haftaya randevu verdi keseyi göremediği için...

sizce nedir durum biz şimdiden sevinmeye başladık???

sonuç ne oldu inşaallah güzel haberler almışsınızdır

ben adetıme 2 kala yaptırdım kan tahlılı 256 cıktı adet gunum yaptırdım 592 cıktı adetım 5 gun gecdı pazartesı doktora gıdecem basımdan bos gbelık gecdı ondada 10 gecmısdı adetım 1000 cıkmısdı

sonuç ne oldu inşaallah güzel haberler almışsınızdır

17 ocak beta hcg değeri 4357 çıktııı

keseyi gördük ama okadar 10 gün sonra tekrar çağırdı. yani bu cuma kontrolüm var...
bu süre içinde de dinlenmemi söyledi...

kızlar merhaba benim hcg değerim 266 idi perşembe günü iki güm sonra yani bugün doktora gittik eşimle değerim 2 ye katlamamış 377 olmuş doktor pazartesi de yapalım dedi geç döllenme olabilir dedi ben çok stres yaptım buna benzer olaylar yaşayıp bebişine kavuşan var mı?

kızlar benim beta hcg degerim 505.43 adetim geceli 2 gün oldu sizce normalmi lütfen cevap

3
ocak beta hcg değeri 17

keseyi gördük ama okadar 10 gün sonra tekrar çağırdı. yani bu cuma kontrolüm var...

Vaaaayyy dört sene geçmiş uzerinden eger kaybetmeseymisim buyumustu demekki...
Allahtan hayirlisi bu ikinci acilamam bugun
10. Gun beta hcg 1.74
İnşallah tutar deger dusuk gibi ama bilmiyorum. ...

Kadınlar Kulübü Mobil uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Arkadaşlar merhaba bana yardımci olur musunuz bilgisi deneyimi olan varsa benim son adet tarihin 15.10.14 ben dun beta HCG baktirdim yani 20.11.14de deger 13737 çıktı bu nedir sizce bi yorum nolur ya simdidenn TSK kızlar.

Arkadaşlar merhaba bana yardımci olur musunuz bilgisi deneyimi olan varsa benim son adet tarihin 15.10.14 ben dun beta HCG baktirdim yani 20.11.14de deger 13737 çıktı bu nedir sizce bi yorum nolur ya simdidenn TSK kızlar.
Merhaba konunun üzerinden 4 sene geçmiş ama bunu yazdıktan sonra durumunu nasıl ilerledi

Umarım benimde öyle olur ayın 11de yaptırdım 25 bugünde 40 cıktı insallah yükselir

X