Öğrenim kredisi borcunuz ve Aile desteği?

idealist_m35

aynı ben..
Kayıtlı Üye
5 Eylül 2008
466
1
37
kızlar,benimde ailemle ilgili sorunlarım var,babam çok sorumsuz bulduğu parayı içkiye kumara yatıran bir adam emekli oldu,aldığı toplu parayı bitirdi bizim geleceğimiz için hiç bişey ayırmadı.ayrıca bunu üstüne 2 kere 12.000 tl lik kredi çekti maaşından kesiliyor eve hiç bişe gelmio anlıcağınız saolsun annem ev temizliğine gidioyorda eve 3 5 kuruş geliyor.ben de yardım ediyorum çalışıyorum allahtan evimiz kira değil yoksa halimiz ne olur ne olur bilmiyorum.ben 2 yıllık myo okudum öğrenim kredisi aldım babadan hiç bi destek görmedim ama okumam gerekiyorudu ve direttim.okul bitti iş de bulamadım hemen neyse şükür 1 yıldır çalışıyorum 3 ten aöf işletme ile devam ediyorum çeyizimi kendim alıyorum.okul harç paramı kendim yatırıyorum şimdi 3.000 tl lik öğrenim kredi borcum var onu ödemeliyim ancak babam ben ödemem kendin öde diyor ben hangisini yapayım çeyiz mi ,okul harc parasıımı, eve katkımı, öğrenim kredisi borcunu ödemek mi? desteğinizi bekliyorum kızlar çok kötüyüm,benim durumum da olan arkadaşlarım var mı?

o zaman açık açık konuş canım ödersem eve katkım olmaz de... Çünkü bu ödenmesi gereken bir ücret ödemediğin takdirde daha çok sıkıntıya girebilirsin...Babanda eve katkı yapamadığını görünce belki biraz kendine gelir...

Canım nişanlımısın?? Eğer değilsen çeyiz işine biraz ara ver.... Eve katkını da biraz azalt, yada ev masraflarınızda daha tasarruf yapın... Böylelikle öde borcunu, zaten taksitlendiriyorlar bu borcu....

Canım nişanlımısın?? Eğer değilsen çeyiz işine biraz ara ver.... Eve katkını da biraz azalt, yada ev masraflarınızda daha tasarruf yapın... Böylelikle öde borcunu, zaten taksitlendiriyorlar bu borcu....

cnm nişanlı değilim ama ciddi bi ilişkim var şimdiden alıyorum ilerde eksik olmasın die

canım bence ilk önce öğrenim kredini öde bizde evlendik ailesinden az bi destek görerek ve eşimin 5,500 öğrenim kredisi borcu vardı yavaş yavaş ödemeye çalışıyoz bakalım nezaman bitecek ikimizde çalışıyoruz ama zorlanıyoruz başka borçlarda oluyo çünkü onunda ailesi sormuyo bile ne yaptınız ne ettiniz diye sadece okuttuk biz demesini biliyolar.zorr çokk zorr

canım bence ilk önce öğrenim kredini öde bizde evlendik ailesinden az bi destek görerek ve eşimin 5,500 öğrenim kredisi borcu vardı yavaş yavaş ödemeye çalışıyoz bakalım nezaman bitecek ikimizde çalışıyoruz ama zorlanıyoruz başka borçlarda oluyo çünkü onunda ailesi sormuyo bile ne yaptınız ne ettiniz diye sadece okuttuk biz demesini biliyolar.zorr çokk zorr

evet cnm gerçekten çok zor bi destek görmeden kendi ayaklarının üzerinde durmak.

ben babamdan 1 kuruş bile almadan öğrenim ve katkı kredimi yatırdım, evlenmeden önce tamamladım..Ama şanslıydım maaşım iyiydi...
Ancak, şunu söylemek istiyorum, evlenmeyeceksen yakın zamanda çeyiz işini ertele...
kredini öde, kalırsa biriktir, zamanı gelince alırsın evine ne lazımsa...

ciddi bir ilişkin bile olsa sonuçta evlilik tarihi konmamış, gerekirse evliliği 1 yıl ertelersin ama öğrenim kredisi borcunu ödemen lazım... Şimdi çeyiz alman mecburi değil, ama kredini ödemen mecburi....
Kimse çeyiz almadın diye seni cezalanndırmaz ama kredi borcunu ödemezsen faiz işliyor....
Ayrıca çeyiz dediğin nedir ki, alıp evlendikten sonra da ödeyebilirsin, şuan aciliyeti yok bence...

canım öğrenim kredini ödemezsen faiz biner şimdi bi de icraya vermeye başlamışlar ödemeyenleri

önceliğini kredine ver eve katkıyı azalt lafı olursa da bu kadar oluyor dersin çeyizi de daha az alırsın bir süre ya da küçük şeyleri alırsın idare edersin bir süre

Öğrenim kredisi alırken babanızın da ismi geçti mi? Geçtiyse eğer, sizin gücünüzün yetmediği yerde ödemekle yükümlüdür.. Yok geçmediyse ilk sıranızda bu borcu ödemek olsun ki ileride faiz binip sizi zor durumda bırakmasın..

Öğrenim kredisi alırken babanızın da ismi geçti mi? Geçtiyse eğer, sizin gücünüzün yetmediği yerde ödemekle yükümlüdür.. Yok geçmediyse ilk sıranızda bu borcu ödemek olsun ki ileride faiz binip sizi zor durumda bırakmasın..

yok cnm ben kendim imza attım bi takım belgeler götürdük o kadar..ödemekle yükümlü ancak ödemem de ödemem diye tutturdu.bir ikiinci şoku da iş yerinde yaşadım maaşımın düşmesi gerekiyormuş krizi sebebi ile şuan da maaşım 550 tl yol yemek dahil her tülü iş de yapıyorum muhasebe ,sekreterlik, temizlik, ne çileli ömrüm varmış benim offfffffffffff..........

canım benim çok üzüldüm senin adına anne ve baba olak çok kolay ama layıkıyla bu görevi yürütmek çok zor...
canım ilk önce borçlarını öde ve babanada söyle ben borcumu ödersem eve katkı yapamam annemin aldığı paraylada geçinemeyiz o zaman sen iş bul ev katkı yap de.

canım benim çok üzüldüm senin adına anne ve baba olak çok kolay ama layıkıyla bu görevi yürütmek çok zor...
canım ilk önce borçlarını öde ve babanada söyle ben borcumu ödersem eve katkı yapamam annemin aldığı paraylada geçinemeyiz o zaman sen iş bul ev katkı yap de.

hayatım evde oturmaktan başka birşey yapmıo bulduğu parada kumar içki sigara niye böyle niye allahım ben bunca sene baktım bundan sonra siz bakın diyo bize.hertürlü yükü üzerimize attıyo babalık bu mudur arkadaşlar ya?

kızlar,benimde ailemle ilgili sorunlarım var,babam çok sorumsuz bulduğu parayı içkiye kumara yatıran bir adam emekli oldu,aldığı toplu parayı bitirdi bizim geleceğimiz için hiç bişey ayırmadı.ayrıca bunu üstüne 2 kere 12.000 tl lik kredi çekti maaşından kesiliyor eve hiç bişe gelmio anlıcağınız saolsun annem ev temizliğine gidioyorda eve 3 5 kuruş geliyor.ben de yardım ediyorum çalışıyorum allahtan evimiz kira değil yoksa halimiz ne olur ne olur bilmiyorum.ben 2 yıllık myo okudum öğrenim kredisi aldım babadan hiç bi destek görmedim ama okumam gerekiyorudu ve direttim.okul bitti iş de bulamadım hemen neyse şükür 1 yıldır çalışıyorum 3 ten aöf işletme ile devam ediyorum çeyizimi kendim alıyorum.okul harç paramı kendim yatırıyorum şimdi 3.000 tl lik öğrenim kredi borcum var onu ödemeliyim ancak babam ben ödemem kendin öde diyor ben hangisini yapayım çeyiz mi ,okul harc parasıımı, eve katkımı, öğrenim kredisi borcunu ödemek mi? desteğinizi bekliyorum kızlar çok kötüyüm,benim durumum da olan arkadaşlarım var mı?

canım benim.bende myo mezunuyum. AÖF den işletmeye devam ediyodum ama uzak ve kalacağım yer olmadığı için bıraktım ben. ailem bana destek olacağını sölüyo ama ben ısrarla kndm ödeme taraftarıyım.geçen yıl ödeme kağıdı geldi.bu eylülde ödemeye başlamam gerekiyor.1-2 kez 1000 tl ye kadar para biriktirdim ancak babam küçük bi kaza yaptı.arabada çok masraf vardı. kredi çekmesin die ona verdim.sıfırlandım.yine biriktirdim.annemin ameliyatı çıktı yine babamla toparladık hallettik.her ay anneme mutlaka 150 tl veriyorum eline. gün yapıyo ona veriyo,kndne harcıyo falan.bunun yanında ufak tefek çeyizimide tamamlıyorum yetebildiğimce.ve yinede şuan kıyıda 900tl birikmişim var çok şükür.eylüle kadar ne tutarsam hemen yatırıp,birikime devam edicem.ki tahminime görede şubatta falan tamamlarım kredimi. diyeceksinki çokmu para kazanıyosn.azmı çok mu bilemem.çoğu insana göre bu değişir ama ben 640 tl alıyorum. ve bu 1 yıllık süreçte bazı şeyleri kıstım tabiki.aşırı pahalı kıyafetler almıyorum mesela.ayda 50 tl ayırıyorum giyime sadece.ki ben pek para tutamayan,giyim gördümü dayanamayıp alan biriydim. bence sende yavaş yavaş biriktirmeye başla.gerekirse çeyizi 2.plana at. çokta rahat ödersin bence.kendine dert etme.

canım benim.bende myo mezunuyum. AÖF den işletmeye devam ediyodum ama uzak ve kalacağım yer olmadığı için bıraktım ben. ailem bana destek olacağını sölüyo ama ben ısrarla kndm ödeme taraftarıyım.geçen yıl ödeme kağıdı geldi.bu eylülde ödemeye başlamam gerekiyor.1-2 kez 1000 tl ye kadar para biriktirdim ancak babam küçük bi kaza yaptı.arabada çok masraf vardı. kredi çekmesin die ona verdim.sıfırlandım.yine biriktirdim.annemin ameliyatı çıktı yine babamla toparladık hallettik.her ay anneme mutlaka 150 tl veriyorum eline. gün yapıyo ona veriyo,kndne harcıyo falan.bunun yanında ufak tefek çeyizimide tamamlıyorum yetebildiğimce.ve yinede şuan kıyıda 900tl birikmişim var çok şükür.eylüle kadar ne tutarsam hemen yatırıp,birikime devam edicem.ki tahminime görede şubatta falan tamamlarım kredimi. diyeceksinki çokmu para kazanıyosn.azmı çok mu bilemem.çoğu insana göre bu değişir ama ben 640 tl alıyorum. ve bu 1 yıllık süreçte bazı şeyleri kıstım tabiki.aşırı pahalı kıyafetler almıyorum mesela.ayda 50 tl ayırıyorum giyime sadece.ki ben pek para tutamayan,giyim gördümü dayanamayıp alan biriydim. bence sende yavaş yavaş biriktirmeye başla.gerekirse çeyizi 2.plana at. çokta rahat ödersin bence.kendine dert etme.

cnm benim beni anlamana sevindim ama olmuyor işte aile de destek olmayınca olmuyor hangi bir yana bölüneyim ilerde düğün naişan olursa millete rezil oluruz bu şekilde devam ederse ama eminim senin ailen sana destek ki ailende söylemiş öderiz diye.

cnm benim beni anlamana sevindim ama olmuyor işte aile de destek olmayınca olmuyor hangi bir yana bölüneyim ilerde düğün naişan olursa millete rezil oluruz bu şekilde devam ederse ama eminim senin ailen sana destek ki ailende söylemiş öderiz diye.

sölediler ama onlar değil ben destek oluyorum şuan onlara.dediğim gibi son 1 yıldır kazaydı,ameliyattı derken çok para gitti. ve babamla elele verdik hiç borçsuz kapattık hayırlısıyla.anneme harçlık veriyorum 150 tl.gerektiğinde babamada veriyorum.kardşm dersaneye gidiyo,biçok taksitimiz falan yetişemio bazen oda.kardşme hep öss ye moral olsun hediyeler alırım her ay.ayrıca sözlü sayılırım.2011 nasipse kesin gibi düğünüm.ve düşündüğümde çok para tutacak eşyalarımın bazıları henüz eksik yani.ama kredime ağırlık verdim ben. sende öyle yap.ve gereksiz gördüğün nekadar harcama varsa çıkar hayatından.ben çok savurgan biriydim.sözlüm bukonuda dize getirdi beni yani.bu sayede çok yol kat ettim.elimdeki para neye yetiyosa onu alıyorum.fazlasına bakmıyorum hiç. inş hayırlısıyla bu kredileri ödediğimiz günleride görürüz canım.

Bence hi de zor değil, sen hala ilerde nişan düğün olursa rezil oluruz diyorsun, ille hemen evlenmek yada nişanlanmak zorundamısın...
Çeyiz almaya ara ver, gereksiz masraflarını kıs, eve daha az vermeye çalış, ve kredi borcunu da taksitlendir....
Böylece rahatlıkla ödersin... 540 ytl ile ev geçindiren, kra ödeyen birde üstüne çocuk büyüten aileler var....

bence çeyize ara ver..bu borcu ödemek zorundasın madem babandan fayda yok kendin ödiceksin.
evlenirken yanında borç götüreceğine çeyiz götürme daha iyi..tabi bu benim fikrim..

çeyiz işine ara verip kredini öde bence.. hem faizle uğraşacaksın hem de bu kredi senin devlete olan borcun. nasıl zamanında devlet okumana yardım ettiyse şimdi kredini öde ki başkalarına da yardım edebilsin..:kahve:

X