Konuşma Problemleri otizm şüphesi

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.
Aynen çok doğru sektör olmuş hem de baya büyük bi sektör. Çözümü de basit aslında bence doktorlar otizm GENİŞ bir spektrum deyip farklı farklı sorunları olan çocukların tamamına aynı teşhisi koymasa, eğitimler de ona göre olsa anne babalar bu kadar perişan olmayacak ve çocuklar da tabi.

Sadece yemek yemiyor diye de atipik otizm teşhisi koydularsa artık diyecek bişey bulamıyorum.
evet söyle bi bakrsak en büyük sorunumuz bu birde ismin ne diye sorunca ne diye cevp veriyo henüz onu öğretemedim.bortu böcek herşeyi biliyo sicak soguk ayrimi yapiyo arabalrdan kaciyo vall bende şaşırdım yani artık

Benim cocugumdada iletişimle ilgili hiç problem yok Ama bazen sacmalar:) ama yeme sorunu Ve davranış sorunu var.. dehb ya da uyaran emin değilim ya da atipik bilmiyorum ama eğitim bende aldırmıyorum siz neler yapıyorsunuz..

Benim cocugumdada iletişimle ilgili hiç problem yok Ama bazen sacmalar:) ama yeme sorunu Ve davranış sorunu var.. dehb ya da uyaran emin değilim ya da atipik bilmiyorum ama eğitim bende aldırmıyorum siz neler yapıyorsunuz..
ben kızım ne isterse genelde onu yapiyoruz.bebeklerle oynuyoruz,yemek yapiyoruz oyuncaklariyla,karalama yapiyoruz ,cocuk sarkilari soyleyip oyun oynuyoruz portakal adam gibi...bunlari en fazla 10ar dk kadar oynayıp baska bişeye geçiyor zaten. cisimlerin renklerini sorguluyo,bolca disarda vakit gecirmek istiyo bende elimden geldince cikariyorum cikinca herseyi söylüyor karincalari bile inceliyor.bahceye inip kum oynuyoruz evdede en çok sevdigi sey suyla oynamak.

suan durumunuz nedır ?
Merhabalar , şuan kızım 43 aylık oldu geçen sene yazmıştım buraya ilk o zamanki haliyle şimdiki hali arasında dağlar var diyebilirim. Buraya yazdığım olumsuz durumların hemen hemen hepsi silindi ama şuan sıfır problemde diyemiyorum henüz yolumuz var gibi . Zamanla bir problem kapanıyor fakat başka bir problem başlayabiliyor malesef. Biz özel eğitim alıyoruz başta bende çok karşıydım şu her köşe başında bulunan rehabilitasyon merkezleri özellikle bende aynı fikirdeyim tamamen ticari…özellikle bizim gibi çok arada bulunan raporu olmayan çocukları havada kapıyorlar . Ama bizim şansımıza tesadüfen denk geldiğim başka bir kurum buldum 6 aydır oraya gönderiyorum şans diyorum çünkü gerçekten alanında iyi bir kurum eğitim sistemleri biraz daha farklı . Ama şunu belirteyim şuan gittiği özel eğitim olsun psikiyatri olsun hep aynı şeyi söylüyorlar zaten… çocuğun potansiyeline bağlı diyorlar öncelikle , sonra aile en son biz diye . Yani şimdi dönüp bakınca büyük bir ihtimalle yaşla düzeliyor bir çoğu bence kaldıki benim küçük bebeğimde var öyle amanda aman ödevleri yaptıramadım ilgilenemiyorum hala yeterince ona rağmen bu noktaya geldik. Duyu bütünleme duyusal eksikliği olan çocuklar için evet faydalı forumda da bununla ilgili bir çok yazı var hatta bu kuruma ilk gidiş sebebim buydu ama yapılan değerlendirmede buna ihtiyacının olmadığını söylediler. Birde haftada 1 saat spor dersi alıyor aslında kanaatimce en çok bu fayda sağlıyor çünkü kızımda en çok farkettğim şey buydu yaşıtları çok daha hareketliydi bizimkinden vestübüler dengemiz biraz gerideymiş bununla alakalıymış bu duurmda onun için egzersizler var zamanla düzeliyor düzeldikçe bir çok şeyde normalleşiyor .

Evet evet iki yerle görüşüp bilgi aldım, ikisi de hastanede doktorların bize önerdiği yerlerdi. Devlet aylık 8 saat eğitim karşılıyor, biz daha yoğun eğitim alsın istiyoruz. İlk gittiğim yer 40 dakikalık seans ücretinin 225 TL olduğunu söyledi. İkinci gittiğim yerde 1 saatlik seans 100 TL idi. Ücretlendirmeden bağımsız olarak ikinci görüştüğüm yer daha çok içime sindi. Hem bina daha kreş kreş duruyordu hem evimize 6 dakika, ücretsiz servisi var ve kendimi iyi hissetmediğimde psikiyatri servisinden ücretsiz faydalanabileceğimi söylediler. Çarşamba günü kızımla ilgilenecek olan öğretmenlerle tanışıp ön değerlendirme yapmaları için tekrar gideceğiz. Kızımın hal ve tavırları da olumlu olursa oraya hemen başlatacağız.
merhaba. raporu çocuğunuz kaç aylıkken ve nasıl bir yöntem izleyerek çıkardınız acaba? bir de şuan ne durumda acaba?

Merhabalar arkadaşlar,
Konunun neredeyse tamamını okudum ve konu sahibi ile birlikte yeni otizm tanısı almış birkaç anne daha olduğunu gördüm ve üzüldüm tabi ki. 1 senedir bizim yaşadığımız sürecin başında yine birilerinin olduğunu görmek üzücü ama ben bu yollardan geçtim sizlere bir faydam olsun isterim. Benim oğlum şu anda 3 yaşında, 2 yaşındayken "hafif otizm" teşhisi aldık. Başlarda ben de sizler gibi ne yapacağımı şaşırdım, kitaplar okudum, çevremde hatta daha uzaklarda araştırmadığım özel eğitim kurumu kalmadı, aldığımız setlerin vs. haddi hesabı yok, 2 yaşındaki çocuğa saatlerce tabiri caizse ders çalıştırdım her gün. Kendi sağlığım bozuldu, psikolojim bozuldu, evde huzurum bozuldu, büyük kızımla aramızdaki iletişim bozuldu kısacası çok kötü etkiledi bu durum ailecek bizi. Şimdi böyle zor geçen 1 senenin ardından geldiğimiz noktada çocuğumun çoğu yönden yaşıtlarını yakaladığını sadece dil gelişiminden yana ufak bi gerilik olduğunu söylüyorlar. 1 senede artık söylemesi ayıp bir tek kulağının arkası kalan ben adım gibi eminim ki; bu dil gelişimindeki gerilik de bizim yüzümüzden oldu. Yanlış yönlendirmelerden, ne yapacağını bilememekten kaynaklı çocuk konuşsun diye evde o kadar anormal bir ortam oluşturduk ki normal bir konuşma ortamı görmeyen bir çocuktan hele de şu pandemi ortamında başka ortam görmezken nasıl normal konuşmasını beklemişiz yada bekliyor doktorlar şaşırıyorum. Çok uzatmadan yolun başındaki annelere birkaç tavsiyede bulunmak istiyorum. Ama özellikle "hafif otizm" teşhisi almış çocukların annelerine sadece diye belirtmek isterim çünkü otizm çok geniş bir yelpaze ve gördüğüm kadarıyla eğitimle düzeldiği söylenen çocuklar hep hafif otizm teşhisi almış ve bilişsel geriliği olmayan çocuklar.

1. Birçoğunuzun benim de okuduğum kitabı okuduğunuzu gördüm. O kitaptan okuduklarım ve özel eğitim öğretmenlerinin yönlendirmesiyle çocuk konuşsun diye gün içinde her yaptığımızı söylememiz, her nesnenin adını tekrar tekrar söylememiz bizim çocuğun dil gelişimine vurduğumuz en büyük darbe oldu sanırım. Ekolali, tekrar ve kendi kendine konuşma gibi durumlar gelişti çocukta. Benim oğlum ilk götürdüğümde hiç konuşmadığı için konuşması bizim için mucize gibiydi ve o tekrarladıkça ağzından birşeyler çıktıkça çok seviniyorduk ama şimdi bu durum kabusumuz oldu. Farkettim ki evin içinde sadece o değil biz yetişkinler de adeta ekolali olduk ve saçma sapan bir konuşma tarzı oluştu bu tavsiyelere uydukça. 10 ay kadar bu ekolali ile cebelleştikten sonra ne oldu biliyor musunuz? Ailemin yanına gittim, orda normal konuşan insanların arasında 21 gün kalmasıyla çocuk normal konuşmaya başladı. Hem de hiç özel bir çaba sarfetmeden. Demem o ki o kitaplardaki öneriler ağır otizmli çocuklar için, otizm için verilen her öneriyi çocuğunuza uygulamayın. Normal konuşma tarzınızı bozmayın, çocukla farklı ses tonlarıyla anormal cümle kalıplarıyla konuşursanız çocuk öyle öğreniyor ve o normal konuşacağına siz bir süre sonra onun konuştuğu gibi konuşurken buluyorsunuz kendinizi.

2. Çocuğa çok yüklenmeyin. Biraz ağır bir itham olabilir, bana kızanlar da olabilir ama ben böyle düşünüyorum; hafif otizmli çocuklar özel eğitim kurulumları için şahane bir kazanç kapısı. Biz kreşe gönderiyorduk, haftada 8 saat de özel eğitim alıyordu ama o bile çok fazla geliyordu çocuğa resmen bıktı artık. Sonuçta 2 yaşında bir çocuk oyun oynaması, sabahları kendi uyandığı saate kadar rahatça uyuması gerekirken ilkokul çocuğu gibi her gün okula git, okuldan gel saatlerce özel eğitimde verilenlere çalış gerçekten aykırı bir durum ve şimdi çocuğumun üstüne o kadar gittiğim için gerçekten üzülüyorum. Özel eğitim kurumlarına gittiğinizde hafif otizm tanısı olmasına rağmen hemen hemen hepsi size ekstra ders almanızı söyleyecektir. Ama inanın bana orada yaptıkları da mucize yaratmak filan değil. Tabiri caizse ilk kez bisiklete binen bir çocuğun arkasından bisiklet selesini biraz tutup dengeyi kurunca bırakıp kendisinin gitmesinden bir farkı yok yaptıkları işin. Yine altını çiziyorum bahsettiğim durum hafif otizmli olan çocuklar için. O yüzden ekstradan ders alıp çocuğunuza ekstradan yük yüklemeyin, biraz akışına bırakın belki o zaman daha fazla gelişim gösterecektir.

3. Rapor almaktan kaçının çünkü o rapor ileride karşınıza çıkabilirmiş. Ben ilk teşhis konulduğu zaman keşke yol gösteren biri olsaydı da almasaydım diye çok üzülüyorum şu anda. Hafif otizmli çocuklar zaten toplum arasına karışıyor ve birçoğu farkedilmiyor ilerleyen dönemlerde. Maddi durumunuz el veriyorsa özel eğitimi ücretiyle aldırın gerekiyorsa çocuğunuzu mimletmeyin.

4. Ne kreşlere, ne de özel eğitim kurumlarına tam olarak güvenmeyin ve sürekli kontrol altında tutun çocuğunuzu. Bu bizde biraz şanssızlık mı oldu yoksa hepsi mi böyle bunların bilmiyorum ama bir dokun bin ah işit denebilecek bir konu. Burda uzun uzun anlatmayacağım ama kreş seçerken çocuğunuza otizm teşhisi konduğunu veya otizmden şüphelendiğinizi söylemenizi pek tavsiye etmiyorum. Özel eğitim seçerken de tek odaklarının para olmamasına dikkat edin (ki böyle bir yer bulmak çok zor bence)

5. Çevrenizdekilerin çocuğunuza farklı davranmasına izin vermeyin ve siz de farklı davranmayın. Hani grip olsa bile çocuğun üstüne biraz fazlaca titrenir ya sürekli hastaymış gibi davranmayın çocuğunuza. Düzelme olmaya ve çocuk normal gelişimini yakalamaya başladığında bu defa da disiplin sorunu olan, özel davranılmaya alışmış bir çocuk buluyorsunuz karşınızda ve bu defa da çocuğu terbiye etme sorunuyla karşı karşıya kalıyorsunuz ve bu da çok zor oluyor her istediğinin yapılmasına alışmış bir çocuk için.

Biraz uzun oldu ama bir kişiye faydam olsa yeterli benim için. Sormak istediğiniz birşey olursa da her zaman yardımcı olmaya hazırım. Allah hepimizin evlatlarına sağlıklı ömürler nasip etsin.
Merhaba aynı acabalardan geçtiğiniz için beni anlarsınız diye bir kaç sorum olacak.cevaplarsanız çok sevinirim
32 aylık oğlum işaret ediyor,ortak ilgi var,komutları alıp yerine getiriyor.
Denver de otizm yok denildi.göz teması vs zaten hep vardı.tekrarlayan hareket de yok
Karşısındakinin heyecan,üzüntü gibi duygularını anlıyor.ben ağlayınca üzülüp ıııı diye sızlanıyor.fakat 20-30 kelime dışında konuşmuyor.sebebi ne olabilir?istediği olmazsa yada onu anlamazsak sürekli sinirlenip bağırıyor.ağzının içinde işteee oyaaa ııaa bişeyler geveliyor.
bisiklet sürme ve top dışında oturup oyun kuramıyoruz pek çünkü çok hareketli.motor becerileri çok iyi.18 aydan itibaren yardımsız merdiven inip çıkar.ekran hiç yoktu ve parklarda büyüdü ama bu çocuk niye böyle :KK43:

merhaba anneler.benim kizimda 2.5 yaşında gecen sene atipik otizm teşhisi konuldu biz özel eğitime başlamadık maalesef içime sinen düzgün biyer bulamadim.tecrubelerinizden faydalanmak için yazıyorum.kizimin hiç takıntılı davranışı yok,söylediğim çoğu seyi anlayarak yapiyor ikili cümlelere geçti,soyledigimiz her kelimeyi tekrarliyor ama ekolali olarak değil yerine uygun kullaniyor,renkleri biliyo bazen karistiryor,10a kadar sayıyor simdi 10 dan sonrasinida öğreniyor,vucudundaki heryeri öğrendi,kaba motor gelişimi yasitlariyla aynı,bizim en büyük sorunumuz yemek yemiyor süt ve devam sütü içiyor ve corba içiyor ama zorla,cigneyip yutabiliyor tost patates kizartmasi bazen karpuz kraker kuruyemiş yediği şeyler sadece bunlar bunun için ne yapabilirim sizce.duyu bütünlemeye gitmeye imkanim yok şuanda.evde yapabileceğimiz aktiviteler varmi önerebileceğiniz.tv hiç izlemez gunde en fazla 1 saat kadar telefondan cocuk sarkilari izliyo cogunuda ezberledi birlikte söylüyor.dans eder taklit yapar ilerlemesi nasil sizce
Merhaba biz çocuk psikiyatriçocuk gelişimci vs hepsine gittik bize tanı fala koymadılar ki 32 aylık ve konuşmuyor. yok işitme testi yapın vs sürekli yokuşa sürüyorlar.3 4 bin verip nasıl yaptırayım otesti.çocuk gayet duyuyor ayrıca.göz temas sıkıntısı yok.bay bay yaparak öüşüüz(görüşürüz )der.Yemeklerini bir buçuk yaşından beri çorba dahil kendi yer. 20-30 kelime anca var.ikili cümle sadece baba deel. bizim çocuğun sorunu ne dr lar anlayamadı.dil ve konuşma terapisine başlayacağız. yşaşırdığım konu maşallah sizin o kadar şey yapan çocuk nasıl otizmli olur.

Merhaba biz çocuk psikiyatriçocuk gelişimci vs hepsine gittik bize tanı fala koymadılar ki 32 aylık ve konuşmuyor. yok işitme testi yapın vs sürekli yokuşa sürüyorlar.3 4 bin verip nasıl yaptırayım otesti.çocuk gayet duyuyor ayrıca.göz temas sıkıntısı yok.bay bay yaparak öüşüüz(görüşürüz )der.Yemeklerini bir buçuk yaşından beri çorba dahil kendi yer. 20-30 kelime anca var.ikili cümle sadece baba deel. bizim çocuğun sorunu ne dr lar anlayamadı.dil ve konuşma terapisine başlayacağız. yşaşırdığım konu maşallah sizin o kadar şey yapan çocuk nasıl otizmli olur.
valla bende anlamıyorum 18 aylikken tabi koydular bizde o gafletle rapor aldik maalesef ama şimdi cok pismanim.kizim erken doğduğu için cogu seyi geriden geliyirdu zaten keşke bekleseydim. cogu tanidigimin cocuklari sizin bahsettiginiz gibi durum yaşıyor bence endise etmeyin bazi cocuklar geç konusuyor bi bakiyorsunuzki açılmışlar eminim sizinde öyle olacak.bolca konuşun zamanla sizden bi cok sey öğrendiğini gireceksiniz benim kizimda konusmuyordu birden çenesi düştü 😁

valla bende anlamıyorum 18 aylikken tabi koydular bizde o gafletle rapor aldik maalesef ama şimdi cok pismanim.kizim erken doğduğu için cogu seyi geriden geliyirdu zaten keşke bekleseydim. cogu tanidigimin cocuklari sizin bahsettiginiz gibi durum yaşıyor bence endise etmeyin bazi cocuklar geç konusuyor bi bakiyorsunuzki açılmışlar eminim sizinde öyle olacak.bolca konuşun zamanla sizden bi cok sey öğrendiğini gireceksiniz benim kizimda konusmuyordu birden çenesi düştü 😁
inşallah. o günlerin bir an önce gelmesini diliyorum.hiç bu kadar çaresiz hissetmemiştim çünkü

inşallah. o günlerin bir an önce gelmesini diliyorum.hiç bu kadar çaresiz hissetmemiştim çünkü
konusmamasi dışında baska bi sorunu varmi?aslinda konusmuyorda diyemeyiz sadece konusmasini gelistirmesi gerekiyor.kizimla ayni yaşta bi cocuk var sadece anne baba diyor mesela

konusmamasi dışında baska bi sorunu varmi?aslinda konusmuyorda diyemeyiz sadece konusmasini gelistirmesi gerekiyor.kizimla ayni yaşta bi cocuk var sadece anne baba diyor mesela
Konuşmamaya bağlı agresiflik dışında başka sıkıntısı yok

Konuşmamaya bağlı agresiflik dışında başka sıkıntısı yok
o zaman cok büyük problemi yok şükür ki insallah onuda atlatacaktir zamanla.benim kizimda çok agresif özellikle abisine karşı ısırma ve tırmalama huyu var bizimde ama en cok ona yapiyor

o zaman cok büyük problemi yok şükür ki insallah onuda atlatacaktir zamanla.benim kizimda çok agresif özellikle abisine karşı ısırma ve tırmalama huyu var bizimde ama en cok ona yapiyor
İnşallah 😔kendimi çok çaresiz hissediyorum. Allah kimseyi evladıyla sınamasın. Bizimki de en çok ablaya yapıyor çünkü abla da ona karşı tahammülsüz ve gizli gizli cırmalıyor. Oğlum da ablayı çok tırmalıyor. Onunla ancak öyle iletişime geçiyor . Mesela bişey mi isticek direk saçını çekiyor. Evde sürekli kavga ve saldırganlık olunca çok huzursuz bir ortam oluyor. İnanın gerginlikten çok bunaldım. Bir de ablanın kıskançlıkları…

İnşallah 😔kendimi çok çaresiz hissediyorum. Allah kimseyi evladıyla sınamasın. Bizimki de en çok ablaya yapıyor çünkü abla da ona karşı tahammülsüz ve gizli gizli cırmalıyor. Oğlum da ablayı çok tırmalıyor. Onunla ancak öyle iletişime geçiyor . Mesela bişey mi isticek direk saçını çekiyor. Evde sürekli kavga ve saldırganlık olunca çok huzursuz bir ortam oluyor. İnanın gerginlikten çok bunaldım. Bir de ablanın kıskançlıkları…
benim oglumda kiskanoyor tabi ama içten içe.onceden ben yanlarindan ayrilinca oglum gizlice kardeşinin sacini filan cekiuordu farkettigimden beri yanliz bırakmıyorum ve kizimda artık ona yapiyor.

benim oglumda kiskanoyor tabi ama içten içe.onceden ben yanlarindan ayrilinca oglum gizlice kardeşinin sacini filan cekiuordu farkettigimden beri yanliz bırakmıyorum ve kizimda artık ona yapiyor.
İşte aynı şekilde. Onlardan öğreniyorlar maalesef incitmeyi

selam anneler size bişey danışmak için yaziyorum.benim kizimda atipik otizmli.esim annem ve kiz kardesim dışında kimseye söylemedik.bi kac gun önce gece cocuklarimla esimle yuruyuse çıktık dönüşte eve girerken kızım babasinin arkasina agladi apartmana girince benim üst komşum gece basladi ertesi gun aksama kadar bunu anlatıyor çocuğuma gerizekali dedi ben asagidan herseyi duyuyorum esim esini aradi inkar ediyor zaten sürekli yok agladi yok bağırdı söylenip duruyo.kayinvalidem burdaydi dayanamadi çıktı kadina bagiriyorlar karsisindakiler bende ciktim inkar ediyor tabiki sürekli cocuklarima takti kafayi konustuk daha öncede ama değişen bisey olmadi siz olsaniz ne yapardiniz

selam anneler size bişey danışmak için yaziyorum.benim kizimda atipik otizmli.esim annem ve kiz kardesim dışında kimseye söylemedik.bi kac gun önce gece cocuklarimla esimle yuruyuse çıktık dönüşte eve girerken kızım babasinin arkasina agladi apartmana girince benim üst komşum gece basladi ertesi gun aksama kadar bunu anlatıyor çocuğuma gerizekali dedi ben asagidan herseyi duyuyorum esim esini aradi inkar ediyor zaten sürekli yok agladi yok bağırdı söylenip duruyo.kayinvalidem burdaydi dayanamadi çıktı kadina bagiriyorlar karsisindakiler bende ciktim inkar ediyor tabiki sürekli cocuklarima takti kafayi konustuk daha öncede ama değişen bisey olmadi siz olsaniz ne yapardiniz
Allah ıslah etsin derdim.insanlar hiç korkmaz mı benim çocuğumun torunumun başına bişey gelir diye acaba

İlk başta evet TV, telefon herşeyi tamamen çıkardık hayatımızdan. Şimdi onu da yapmıyorum. TV açık, pek fazla ilgisini çekmiyor. Telefonla oyun oynamak istediğinde de veriyorum telefonu 5 dk sonra dikkatini başka yöne çekip uzaklaştırıyorum hiçbir sorun yaşamıyoruz. Ekolali bizim kabusumuzdu resmen ama dediğim gibi bizim yüzümüzden oldu yada var olanı katmerlemişiz şimdi şimdi anlıyorum. Ekolaliyi 10 günde filan attı çocuk normal bir ortamda kalıp kendi haline bırakılınca. Oysa biz 7-8 aydır ekolaliyi atacaz diye neler neler yapmıştık. Bizim ekolalimiz de dediğiniz gibi başlamıştı, bir kelimeyi ben onaylayana kadar tekrarlıyordu. Araba, araba, araba.... ben evet araba diyene kadar tekrarlıyordu çocuk, çünkü kelime çalışması yaptırılırken çocuk söyleyene kadar tekrarlıyorlar eğitimde, söylediğinde de eveeet araba deyip yine tekrarlıyorlar, çocuk da bunu öğreniyor haliyle. Sonra konuşması ilerledikçe soru sorduğunuzda da sizin sorduğunuz soruyu tekrarladığını görürsünüz. Bu durumda söylemesi gereken cevabı önden siz söyleyin, o tekrar etsin cevabı öğrensin derler, siz de dedikleri gibi yapınca çocuk papağana döner iyice. Aylarca bu şekilde mücadele ettik ve farkettim ki biz çocuğa normal bir konuşma tarzı vereceğimize çocuğun konuşma tarzı bize sirayet etti, evde herkes ekolali yani :))
Yine söylüyorum çok üstüne varmamak lazım bence çocukların, biz küçücük yaşta ağır yük yüklemişiz zaman az diye telaşla. Bugünümüze çok şükür deyip 1 senedir çocuğuma veremediğimiz çocuk olmanın özgürlüğünü şimdi doyasıya yaşatmaya çalışıyorum.
Nasıl geçti peki ne yaptınız banada yardımcı olur musunuz

Nasıl geçti peki ne yaptınız banada yardımcı olur musunuz
Çocuğunuzun durumu nedir, yaşı kaç bilmeden birşey söyleyemem tabi ki ama bana forumdan özelden ulaşabilirsiniz, yardımcı olabileceğim birşey varsa seve seve yardımcı olurum. Özel mesajla ulaşan birçok arkadaşa yardımcı olmaya çalıştım, sizin de sorularınızı cevaplarım elimden geldiğince.

X