Otizm şüphesi

seyma6y

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
19 Ocak 2024
26
26
21
Selam. Kızlar 28 aylık bir oğlum var yurtdışında yaşıyoruz kız kardeşi var 6 aylık sorum şudur ki oğlum cümle kurmuyor kelimeler söylüyor mesela hayvanlar bitkiler meyveler şekiller sayılar bazı eşyaları biliyor lakin cümle hiç yok anne baba dede mama anneanne kardeşine kardeş diyor o şekilde göz teması çok güzel ismine dönüyor . Beni de anlıyor aslın da ama korkuyorum çok aşırı hareketli arkadaş çok seviyor onları görünce oynamak istiyor hemen onlarla seviniyor mutlu oluyor çocuk lütfen kızlar ben biraz bu durumu çok yalnız olmasına da bağlıyorum birşeyler söyleyin doktora götürdüm kulağı güzel herşeyi güzel bı sıkıntı yok . Ama ben rahat değilim geceleri uyuyamama yan biri oldum lütfen bu durum başından geçen varmı nasıl konuşturacak iz bilmiyorum yardımcı olun lütfen bana kendi yemeğini yer bazen eliyle bazen çatalla . Ayakkabısını giyer merdivenden iner çıkar şu da var bir şey istediği zaman elimden tutuyor mesela çişini yaptığın da elimden tutar değiştir diye o bölgeye götürür . Çorabını çıkarma için de aynı şeyi yapar dışarı çıkmak istediği zaman montunu getirir benim önüme koyar lütfen yardımcı olun birşeyler yazın piskolojim bozulacak düşün düşün 😥

O kadar içimi rahatlattiniz ki şuan içim rahat olduğu için ağlıyorum Allah razı olsun .
Oğlum artık bir kaç gündür isimlerimizi de söylemeye başladı babasını ismiyle çağırıyor
Oğlum 4 buçuk aylikken alttan 2 dışını cikardi 5 buçuk 6. ayina gireceği zaman süründü .
Parmak ucunda hiç yürürken görmedim çok dikkatli de bakıyorum . Çok şükür sizden bunlari duymak o kadar çok rahatlattiki beni kocaman öptüm güzel kalbinizden 😘
Diger gelisimsel durumlari zamanlama olarak cok güzel görünüyo. Biraz teşvik edebilirsiniz tatli tatli. Cok acil durumlar disinda inatlaşmaya döndermeden su ver demesini beklemek gibi yada oyunun icine katip top at demesini beklemek gibi zaten kardesi varmis hemde kiz kardeş bulunmaz bi nimet. Bi ögrencim vardi sirf kiz kardesiyle oyun oynarken büyük cogunlugunu atlatmisti otizmin. Umarim hersey güzel gider 🥰

Diger gelisimsel durumlari zamanlama olarak cok güzel görünüyo. Biraz teşvik edebilirsiniz tatli tatli. Cok acil durumlar disinda inatlaşmaya döndermeden su ver demesini beklemek gibi yada oyunun icine katip top at demesini beklemek gibi zaten kardesi varmis hemde kiz kardeş bulunmaz bi nimet. Bi ögrencim vardi sirf kiz kardesiyle oyun oynarken büyük cogunlugunu atlatmisti otizmin. Umarim hersey güzel gider 🥰

Selam. Kızlar 28 aylık bir oğlum var yurtdışında yaşıyoruz kız kardeşi var 6 aylık sorum şudur ki oğlum cümle kurmuyor kelimeler söylüyor mesela hayvanlar bitkiler meyveler şekiller sayılar bazı eşyaları biliyor lakin cümle hiç yok anne baba dede mama anneanne kardeşine kardeş diyor o şekilde göz teması çok güzel ismine dönüyor . Beni de anlıyor aslın da ama korkuyorum çok aşırı hareketli arkadaş çok seviyor onları görünce oynamak istiyor hemen onlarla seviniyor mutlu oluyor çocuk lütfen kızlar ben biraz bu durumu çok yalnız olmasına da bağlıyorum birşeyler söyleyin doktora götürdüm kulağı güzel herşeyi güzel bı sıkıntı yok . Ama ben rahat değilim geceleri uyuyamama yan biri oldum lütfen bu durum başından geçen varmı nasıl konuşturacak iz bilmiyorum yardımcı olun lütfen bana kendi yemeğini yer bazen eliyle bazen çatalla . Ayakkabısını giyer merdivenden iner çıkar şu da var bir şey istediği zaman elimden tutuyor mesela çişini yaptığın da elimden tutar değiştir diye o bölgeye götürür . Çorabını çıkarma için de aynı şeyi yapar dışarı çıkmak istediği zaman montunu getirir benim önüme koyar lütfen yardımcı olun birşeyler yazın piskolojim bozulacak düşün düşün 😥
Merhaba , bu konuda aylarca hatta yıllarca pimpiriklenio kurban kesmiş biri olarak söylüyorum , anlattıklarınıza göre çocuğunuz otizm falan değil herşeyi anlayıp daha söylemeden yaptığınız için konuşma gereği duymuyor yalnızlığında etkisi var tabi bende 27 aylık falan Acıbadem Altunizade ye götürdüm sırf bu endişeler ile orda da yok dediler konuşana kadar rahat edemedim , aynı dediğiniz
Gibi anne baba dede nene o kadar suya uuuu , huuu derdi
Şimdi susmuyor :) bu arada sıfır tv ve telefon 3 yaşa kadar 2 yaş sonrası hafta da 1 di şimdi 3.5 yaşında telefonumun şifresini çözmüş baka baka günde 1-2 saat izliyor bazen sırf sizin üyelik aktifleştirdim sabredin fırsat verin konuşur bire çift dil sanırım çift dile maruz kalanlarda da gecikme olabiliyormuş

Bende çok pimpirikliyim 😢. Allah'ım razi olsun sizlerden içimi rahatlattiyorsunuz . 2 gün önce yine yurtdışında türk doktora götürdüm oda birşey yok dedi otizim den şüphelendigimi söyledim yok otizim değil kesinlikle dedi çok yalnız kalmış sosyallesirse çok çabuk açılır dedi inşallah rabbim büyüktür hiç konuşmayan çocuklar var bura da . Burada o kadar çok konuşmayan çocuk var ki benim oğlum yine 90'a yakın cümlesi henüz yok ama kelimeleri var. Bizim de biraz ihmallimiz oldu ben de burada yalnızım hiç kimsem yok o ara hep oğlumun böyle zayıf bir bebekti hep zayıflığıyla ilgilendim böyle hiç aklıma gelmedi böyle hani tam ayına göre gelişimlerini falan hiç öyle şeyler hiç aklıma gelmedi sadece evde oğlumla beğendim babası işe gidiyor işten geliyor yorgun oluyordu erken yatıyordu babası ilgilenemiyordu sürekli ben yani beni ilgileniyordum lakin beni ilgilendiğimde yetmiyordu. Babaannesi dedesi var çok gençler ilgililer de. Ama herhalde iki çocuk kaynanam doğurmuş biraz böyle kafaları kaldırmıyor sanırım sesi gürültüyü onun için oraya gittiğimizde çocuğu hep böyle durdurmak amacıyla hep televizyon açtılar çok fazla böyle oyun oynamazlar yani ağır oturaklı bir insanlar çocuklarla oynayayım torunumu alıp böyle biraz etkileşime geçeyim öyle şeyleri yok. Öyle benim ilgim de tek yetmedi sanırım. İzine Türkiye'ye gittiğimde benim ailem babamgil falan çok ilgililerdi biraz izinden geldikten sonra oğlum çok gelişti. Benim kendi ailem de çok kalabalık olduğu için çocuk böyle çok açıldı yani böyle kelime haznesi çoğaldı. İnşallah biraz benim sabrımla biraz da ilgimizle daha güzel yerlere gelir oğlum inşallah.

X