Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Arkadaşlar aranızda çocuğunu Yankı YAZGAN,Nahit Motavallı MUKADDES ve Barış KORKMAZ gibi isimlere muayene ettirenler varmı ? Bu üç doktor hakkında deneyimlerinize,fikirlerinize ihtiyacım var. Bir isim seçip düzenli kontrollerimize onunla devam etmeyi planlıyorum.Sürekli İstanbul dışından gideceğim içinde doğru isimi bulabilecekmiyim kaygısı taşıyorum.Paylaşırsanız çok memnun olurum.

slm

benim de oğlum ileilgili endişelerim var.( otizm )oğlum 2.5 yaşında yarın madalyondan fatih ünal dan randevum var ama ilgisi nasıl üstünkörü mü bakıyor.ne kadar süre ayırıyor test vs mi yapıyor yoksa gözlem mi yapıyor ? yorum bekliyorum lütfen çok acil ve önemli

Arkadaşlar aranızda çocuğunu Yankı YAZGAN,Nahit Motavallı MUKADDES ve Barış KORKMAZ gibi isimlere muayene ettirenler varmı ? Bu üç doktor hakkında deneyimlerinize,fikirlerinize ihtiyacım var. Bir isim seçip düzenli kontrollerimize onunla devam etmeyi planlıyorum.Sürekli İstanbul dışından gideceğim içinde doğru isimi bulabilecekmiyim kaygısı taşıyorum.Paylaşırsanız çok memnun olurum.

Biz izmirdeyiz ama yankı yazgan ve barış korkmaz ile ilgili çok övgü duydum.İstanbul'a götürürseniz yankı yazgana götürün muhakkak dediler.

İzmirde doktor ve eğtim merkezi,özel eğitim öğretmeni önerisi olan varsa bana da yazarsanız sevinirim.

slm

benim de oğlum ileilgili endişelerim var.( otizm )oğlum 2.5 yaşında yarın madalyondan fatih ünal dan randevum var ama ilgisi nasıl üstünkörü mü bakıyor.ne kadar süre ayırıyor test vs mi yapıyor yoksa gözlem mi yapıyor ? yorum bekliyorum lütfen çok acil ve önemli

Merhaba..Fatih Bey ile 1 seferlik bir görüşmemiz oldu. 2 ay kadar önce çocuğum 22 aylıktı. Öncelikle odaya girer girmez çocuğa endeksleniyor.Sizinle ilk etapta hiç konuşmuyor..Çocuğu kendince yöntemleri ile sınıyor.(Göz teması,ismine olan tepkisi,zihinsel gerilik,tepkileri,vs)Bizim muayenemiz taş çatlasa 20 dk sürmüştür.Test vs yapmıyor.İlk girer girmez baloncuk üflüyor. Ufak komutlar vs (al-gel vs)daha sonra yorumluyor çocuğu.Çocuk konusundaki gözlemine güvenebilirsiniz. Aile'yi de sınıyor tabi..Tavsiyeler vs.vs. Benim Fatih Ünal'dan çok memnun kaldım diye bir yorumum olamaz.Ama bu belki sadece bize özel bir durumdur.Çünkü oğlumun yaşı küçük dedi.Teşhis için küçük dedi.6 ay içerisinde otizm benzeri bulguları yaşantınızdaki bir takım değişiklikler ile tamamen üzerinden silip atan çocuklarda var..Bekleyip görelim dedi.Tabi tv ipad vb.herşey yasak.Bolca ilgi,oyun vs ile aşabilirsiniz belki dedi.Ama kreş önermedi.Uyum problemi olursa dahada geriye gider durumu diye.Ve özel eğitimede yönlendirmedi. Biz başlayalımmı dediğimizde siz bilirsiniz zararı olmaz gibi bir tavır sergiledi.Ama ben ondan riske atmayın eğitime başlayın demesini beklerdim.Bu kafamı karıştırdı.Çünkü bence kırıntı kadar dahi sorunu olan bir çocuk için eğitimin zararı olacağını düşünmüyorum.Ki her yerde bangır bangır geç kalmayın diye bağırırken herkes..Ben belki 6 ay onun dediği gibi bekleyip sonra kafamı kaybettiğim 6 ay için duvardan duvara vuracaktım..Böyle bir riske giremezdim..Böyle bir lüksümde oğlumun hayatı adına yok tabiki.Onu dinlemedim.Kreşe de başlattım özel eğitimede.Zaten herkes yavrusunu bilir. Kreşte en ufak bir negatif durum sezersem hemen alacağım.. Ama belki sizin durumunuz,çocuğunuzun durumu, vs başka bir şekilde seyrediyordur.Ve Fatih Bey sizi bu yönden çok tatmin edebilir. Bilemem..Yazdıklarımın sizi negatif etkilemesini istemiyorum.Çünkü Büyük bir kitle tarafından da isim yapmış bir fdoktor.Vardır bir keramet :) Ön yargılı yaklaşmadan gidin. Çok Geçmiş olsun..Umarım güzel neticeler alır güzel şeyler duyarsınız.

merhaba arkadaşlar oğlum 16 aylık hala emekliyor ayakta durmaktan korkuyor hemen oturuyor, hala konuşamıyor -imma, -adi gibi sesler çıkarıyor, eliyle tutup hiç birşeyi ağzına götürmüyor çok sevdiği emziğini bile... al-ver gibi oyunlar yapıyoruz ama hiç ilgilenmiyor, anne karnındayken gelişim geriliği vardı 40 haftalıkken 37 haftalık görünüyordu, bu davranışlarının bununla alakası olabilir mi? ne yapmak gerekir yardımcı olursanız sevinirim,şimdiden teşekkürler.

slm
bugün gazi ünv. görme ve öğrenme yetersizliği olan cocukları eğtim merkzeine gittik (goycem) oğlum 32 aylık bazı davranışları konuşma gecikmesi beni telaşlandırdı. yaklaşık 1 aydan fazladır burayı satır satır okudum .öncelikle tüm annlelere çok ama çok teşekkür ediyorum. bana öylesine yardımcı aydınlatıcı geldi ki paylaşılanlar iyi ki varsınız. dün bana cevap yazan arkadaşa da ayrıca teşekkür ediyorum. bugün kü görüşme sonrası fatih beyle olan randevumu iptal ettim.

bugün ki hoca özel eğitimcileri eğiten öğretim üyesi (ismi Selda Özdemir ) iki odalı oyun odaları var önce oğlumu izledi.oyuncaklarla ilgisini oynama sekline vs baktı. bizmle de konuştu. eşimin kişilik yapısı nedeniyle oğlumun genetik olarak etkilenmiş olduğunu düşündğünü söyledi eşim pek göz teması kurmaz.konuşması kısık sesle ve siliktir. otizmi kesinlikle düşünmediğini çünk oğlumun benimle sürekli iletişim halinde olmasını sıkılıpdönüp banaa gelmesini çok beğendi. işaret parmağını kullanmasını renkli ışıklara ilgisinin olmamasını olumlu buldu. ben en çok oğlumun koridorda alkış yaparak koşmasını dert ediyordum. bana koşarken tameamen kopuk mu dedi. ben de karşısına gelen birşeyde durduğunu son zamanlarda da deneme amaçlı flüt çalınca dönüp baktığını söyledim. güzel dedi.

sonuç olarak oğlumun 1 yaş geriden geldiğini oyun oynama itibariyle de bunları doğruladığını bunu birebir ilgiyle aşabileceğimizi genetik olarak ta babaya çekmiş olabileceğini düşündüğünü söyledi. ayrıca haal aşamadığımız işitme testimiz var. oğlum testte hep uyanıyor. onu da mutlaka yaptırın dedi.

oyun için se abartlı ses abartılı mimikler kullanın dedi. şapka renkli gözlük takın yüzyüze temas ilişki kurun dedi. bu arada göz temasımız her daim var idi zaten gözlemlemiş. onda sorun yok dedi. benimle oğlum köpek uçmak istemiş şarkısını oynadık. çok beğendi benim çabalarımı çok olumlu buldu. oyunda oğluma öğretirken on gün sonra falan yarıda kesip onun oyunu devam ettrimesine çalışıyordum. gerçekten de elleriyle ne yapmam gerektiğini gösteriyor oğlum bunu çok beğendi. en önemli nokta oyun oynarken çocuk sizinle paylaşacak. yüzünüze bakacak dedi. br de o neyle ilgileniyorsa onu devam ettrin dedi. gel şunu oynayalım yerine aaa o neymiş oğlum bakk arabaymış bu ya da oynadığı neyse bak bakalım sürelim bunu ses çıkarıp abartlı mimikler ekleyin dedi.oğlum halı desenlerine takılmıştı bi ara onu da unutturdum. hep ilgisini başka yöne çekmeye çalıştım.

bu arada çalışan anneyim sağlık personeliyim. geçen aydan beri ücretsiz izindeyim. 6 ay daha oğlumla yanyanayım. kreşe başlattığımı söyledim. çok iyi dedi. öğretmenle normal dr tavsiyesi gibi konuş dr arkadaşlarıyla oynasın yalnız kalmasın dedi diye konuş dedi. zaten onlar hep faaliyet halindeler mutlaka çocuk dahil olur onlara dedi.

meyve araba trafik işaretlerinin olduğu ahşap oyuncaklar al dedi. kocaman remli hayvan ve meyve resimli kitaplar al dedi zaten var almıştım. çocuk kitaba bakaken aaa bak kzu ymuş bu de kuzu meee dermiş dee tarzında konuş dedi.

benim dezavantajım kızımla oğlum arasında 11 yaş var kızım sbs telaşında haftaya sınavı var. iletşim zayıf kalıyor bir de apartman da dahi çocouk yok ailenin en küçükleriyiz çocuklaar hep büyük hatta genç artık.

yani diyeceğim aklıma geleni yazdım çok dağınık oldu ama

buraya gitme nedeinim bu işin ticari kaygılarla yapılmadığı gerçekten aile değerlendirmesinin yapıldığı bir yerden başlamak istiyordum.özel eğitim öğretmeni bir arkadaştan yol göstermesini istedim ve bana başlangıç olarak burayı önerdi. onlar sana yol çizer neye ihtiyacın olduğunu söyler dedi. iyi iki de öyle yaptım.

hem maddi hem manevi sömürülmek istemiyorum.Allah bu yolda savas veren her ailenin yardımcısı olsun aynı düz yolda giderken kapkara toz bulutlarının içine girmek gibi bir durum bu.

ayrıca burada paylaşımda bulunan ( nikini tam bilemdim )beni arayan ankaradaki özel eğitimci arkadaşa çok minnettarım sesiyle bilgisiyle bana destek oldu.bu işi yüreğiyle yapan insanların olması çok umut verici rabbim yolunu açık etsin inşallah.

önümde çok yolum var ama aşacağıma inanıyorum.ben anneyim ve güçlü hatta en güçlü olmalıyım. oğlumun arkadaşı da benim annesi de benim özel öğretmeni de benim.

Son düzenleme:
ek olarak kelime sayınız 3 ayiçinde 30 olmalı dedi şu an 10 tane falan var. etrafındaki şeylerin ismini öğretin dedi. sonra 2 kelimeli cümleler gelir dedi.

6 ay içinde belirgin yol alamazsanız ünv. son sınıftan öğrencileri eğitim için size gönderriz dedi. şimdilik sizler bunu yaparsınız dedi. bir de bi hocanın kitabını önerdi. daha bakmadım. bakıp bulunca ismiyle ve bulduğum yerle birlikte paylaşırım.orada doğal iletişimin yoları anlatılıyormuş.

ayrıca otizmle ilgili face den çok okudum. tohum otizm vakfının portalına üye olun. orada oyun oynama yöntemleri adım adım anlatılmış çok beğendim.

son olark ta oğlum ismine bazen dönüp bakıyor bunu da telaş yapma zaten gelişim gecikmesi olduğu için 1.5 yaşında gibi davranıyor ismine bakmaması da bu yüzden dedi.

kafamızda üretip kurmak yerine bile gören birinden destek almak çok daha doğru. ben ismine bakmıyor nasıl olur kesinlikle otizm var eyvah diye düşünürken yolum aydınlandı.

yine ekleme yapıyorum.

tek tip yiyecek isteği var mı diye sordu ben dde yokçeşitli yiyecekelri beğenir dedim.
düzen bozulmasına tepki verir mi dedi hayır dedeim çünkü oğlum için salonu değiştirdim eşyaları azallttım oraya geçtim oturma odsını da tamamen oyun osaına dönüştürdüm gayet mulu oldu.

bir de sevdiği yiyecekleri az az verin dedi. mesela çikolatalı ekmek azıcık ver tekrar istesin dedi.iletişim kurmak zorunda kalsın dedi.

sevdiği oyuncakları uzağa ama onun görecği sekilde koy dedi görsün ve sitesin senden dedi.

ayrıca parmağılyla mutfak dolabından bardak istediğini söyledim. isterken dönüp sana da bakıyor mu bu çokönemli dedi. isterken sevinirken seninle de temas kurmalı dedi. mesela sokakta köpek gördü seninle de heyecanı paylaşmalı dedi. bunlara dikkat et bunları görmelisin dedi. bunun içinde bol oyun bol sözcük bol mimik gerkir dedi.

merhaba..kızım tam 36 aylık ve 18 aylıkken şüphelerimiz üzerine zorlu süreç başladı bizim için..çocuk gelişim uzmanları ile başladı takip sürecimiz ve 27 aylıkken doçent psikyatri uzmanının sınırda bu çocuk şuan yaşıtları gibi olan durumlarıda,olmayan durumlarda mevcut işimizi şansa bırakmayalım özel eğitim ve kreş önerdi.24 aylıkken kreşe zaten başlamıştık ama istediğimiz sosyalleşmeyi ve verimi aldığımız söylenemez..hemen eğitime başladık tabi 6 aydır haftada 2 gün 1 saat gidiyoruz faydasınıda görüyoruz kesinlikle eğitim eğitim olmazssa olmazlarımız.yaz tatilinde 2 ay kadar kreşe ara verdik tatil,eş dost,komşu ziyaretleri derken kızım çok çok iyi her söyleneni anlayan wc eğitimine başladığımız bir çocuk haline gelmiştiki;tekrar kreşe başladık tamda kreşin faydasını göreceğiz derken çocuk kreşe gitmek istememeye ağlamaya,başladığımız wc eğitimine karşı çıkmaya başladı,kısaca biz tekrar sorunlar yaşamaya başladık,1 ay önce tekrar kreşten aldık ve evde bizim ilgimizle daha iyi yol almaya başladık...uzun zamandır bu konuyu takip ediyorum ve çok önemli bilgiler kattı bize burası,nasılki bize faydası oldu ise bende paylaşmalıyımki aynı durumdan müzdarip olan arkadaşlarda faydalansınlar isteyerek yazmaya karar verdim..buarada eskiden yazan ve çok faydalandığımız arkadaşların (çok masum,nazdem melodi vs)özellikle yaşadıkları süreci paylaşırlarsa çok memnun olurum

merhaba..kızım tam 36 aylık ve 18 aylıkken şüphelerimiz üzerine zorlu süreç başladı bizim için..çocuk gelişim uzmanları ile başladı takip sürecimiz ve 27 aylıkken doçent psikyatri uzmanının sınırda bu çocuk şuan yaşıtları gibi olan durumlarıda,olmayan durumlarda mevcut işimizi şansa bırakmayalım özel eğitim ve kreş önerdi.24 aylıkken kreşe zaten başlamıştık ama istediğimiz sosyalleşmeyi ve verimi aldığımız söylenemez..hemen eğitime başladık tabi 6 aydır haftada 2 gün 1 saat gidiyoruz faydasınıda görüyoruz kesinlikle eğitim eğitim olmazssa olmazlarımız.yaz tatilinde 2 ay kadar kreşe ara verdik tatil,eş dost,komşu ziyaretleri derken kızım çok çok iyi her söyleneni anlayan wc eğitimine başladığımız bir çocuk haline gelmiştiki;tekrar kreşe başladık tamda kreşin faydasını göreceğiz derken çocuk kreşe gitmek istememeye ağlamaya,başladığımız wc eğitimine karşı çıkmaya başladı,kısaca biz tekrar sorunlar yaşamaya başladık,1 ay önce tekrar kreşten aldık ve evde bizim ilgimizle daha iyi yol almaya başladık...uzun zamandır bu konuyu takip ediyorum ve çok önemli bilgiler kattı bize burası,nasılki bize faydası oldu ise bende paylaşmalıyımki aynı durumdan müzdarip olan arkadaşlarda faydalansınlar isteyerek yazmaya karar verdim..buarada eskiden yazan ve çok faydalandığımız arkadaşların (çok masum,nazdem melodi vs)özellikle yaşadıkları süreci paylaşırlarsa çok memnun olurum

merhaba.Sanırım durumumuz benziyor.Benim de kızım var 1 ay sonra 3 yaşında olacak.Ben de 18 aylıkken şüphelenmeye başladım ve hala teşhis koyulmuş değil.Biz de 2 yaşında oyun grubuna 2,5 yaşında ise tam gün kreşe başlattık.Başta hiç sorun çıkarmadan giden kızım şimdi ağlıyor gitmek istemiyor.Hasta olmasına bağlıyorum ama sizin dediğiniz gibi hazır olmadan başlamak da çok iyi değil galiba.acaba kreşi değiştirip ya da bıraksam mı?kreşin bize tek faydası yemek düzeni ve uyku düzeni oldu.Başka bir faydasını gördüğümü söyleyemem.Özel eğitime başlayalı bir ay oldu.Göz teması çok iyi hale geldi ve anne,baba,ve yaklaşık 10-15 kelime söylemeye başladı.Yani özel eğitim çok daha faydalı bence.Sizin kızınızın durumu nasıl şu an.Neleri yapabiliyor ve konuşması nasıl?Özel eğitim nasıl faydalarını ne kadar zaman sonra görmeye başladınız.Yazarsanız sevinirim.

merhaba.Sanırım durumumuz benziyor.Benim de kızım var 1 ay sonra 3 yaşında olacak.Ben de 18 aylıkken şüphelenmeye başladım ve hala teşhis koyulmuş değil.Biz de 2 yaşında oyun grubuna 2,5 yaşında ise tam gün kreşe başlattık.Başta hiç sorun çıkarmadan giden kızım şimdi ağlıyor gitmek istemiyor.Hasta olmasına bağlıyorum ama sizin dediğiniz gibi hazır olmadan başlamak da çok iyi değil galiba.acaba kreşi değiştirip ya da bıraksam mı?kreşin bize tek faydası yemek düzeni ve uyku düzeni oldu.Başka bir faydasını gördüğümü söyleyemem.Özel eğitime başlayalı bir ay oldu.Göz teması çok iyi hale geldi ve anne,baba,ve yaklaşık 10-15 kelime söylemeye başladı.Yani özel eğitim çok daha faydalı bence.Sizin kızınızın durumu nasıl şu an.Neleri yapabiliyor ve konuşması nasıl?Özel eğitim nasıl faydalarını ne kadar zaman sonra görmeye başladınız.Yazarsanız sevinirim.

merhaba..önceleri kreşe giderken hiç tepki vermiyordu çünki ayrılığın ve olayların farkında değildi,soruyorum kreşte öğretmenlerine nasıl diye;katılımı iyi çok iyi falan diye yapay klişe sözler duyuyordum zira aslı öyle değildi..burda dikkat etmemiz gereken en önemli şey ticari kaygı gütmeyen insanların yardımlarını kabul etmek,zira doğru yolu ancak böyle bulabiliriz diye düşünüyorum.çocuk yaşıtlarının seviyesinde değilki o çocuktan faydalanıp iletişim kurabilsin,ve kreşte birebir sizin çocuğunuzla ilgilenmediği için faydasını göremedik biz benim kızım evde birebir ilgiyle daha iyi,ama sosyalleşmeside gerekli yaşıtları ile birarada olmalı ama bizim desteğimizle birebir olmalı..ben böyle düşünüyorum çünki sorun her ne olursa olsun bizim çocuklarımızın özel desteğe ihtiyacı var..şuan durumumuz daha iyi kelime artışı çok fazla olmasada yapabildikleri işaret parmağı ile istediğini gösteriyor,anneyi,babayı tanıyor baba nerde gösterir ama genelde baba diye iletişimi başlatması gerekirken yapmaz,istediği şeylere ulaşmak için çareler arar asla vazgeçmez bu çok iyi bence,herşeyi amacına uygun yapar mesela gözlüğü alır gözüne bazende saçına takar,çorabını giyer çıkarır yemeğini kaşıkla yer,suyunu içer,bize gelip sarılır öp deyince öper,parfümü alıp oh oh diye sıkar.ama dışarıda çevresine ilgisi merakı fazla değil ve beni asıl düşündürende bu çok önemli

Merhablar..benim kizimda 3.5 yasinda.aşağıyukari aynı şeyleri yaşıyoruz bizde eğitime yeni baslicaz malesef:KK43:(faydasını gorduk demissiniz neler oldu biraz bahseder misiniz.neler yapabiliyor .yaptığı bazi davranışlar var mi.eğitimden sonrada devam ediyor mu bitti mi..kusura bakmayın cok sordum amaboyle gelişmeleri okuyunca insan umutlaniyor.

merhaba arkadaşlar...
oğlum 4.5 yaşında ve otizmli..2 senedir eğitim alıyor ve daha öncede bir çok kez gelişimi hakkında paylaşımlarım olmuştu...herşey çok güzel ve yolunda gidiyor,ama şu aralar yani yaklaşık 2 haftadır kapılara karşı takıntısı başladı.sürekli evdeki kapıları odadan bişiler alma bahanesi ile açıp kapıyor ,açarken yada kaparken kapının menteşelerine bakıyor..çoğu zaman kızıyorum ben açıp kapıyorum ama gözü sürekli kapıda büyülenmiş gibi seyrediyor...sadece evde değil kreştede aynı şekildeymiş,kapı açık olduğu zman bi hışımla yerinden kalkıp kapıyı hızla kapatıyormuş yada kapıları hep kendi açmak istiyormuş o esnada öğretmeni hemen yanına alıp dikkatini dağıtıyormuş ve o anda alakasını kesiyormuş.garip bi durum...bu akşam sordum;oğlum neden kapıya bakıyorsun ne görüyorsun diye nokta görüyorum diyor...anlamış değilim..acaba çocuğunda bu tip takıntıları olan anneler varmı aramızda?

aynı benim oğlum ayyynıı. 4-5 aydır kapı aç kapa takıntısı var. alışveriş merkezlerine gidemiyorum. tuvaletim geldi diye yalan söylüyor amaç orada kapı çok ya. oynayacak güya. bu olmasa takıntı yani herşey yoluna girecek ama hala vazgeçmiş değil.. 3.5 yaşında benimki de. aralarında 1 yaş var. şu an oğlunuz nasıl konuşması falan yani. arkadaş edinebiliyormu?

Merhablar..benim kizimda 3.5 yasinda.aşağıyukari aynı şeyleri yaşıyoruz bizde eğitime yeni baslicaz malesef:KK43:(faydasını gorduk demissiniz neler oldu biraz bahseder misiniz.neler yapabiliyor .yaptığı bazi davranışlar var mi.eğitimden sonrada devam ediyor mu bitti mi..kusura bakmayın cok sordum amaboyle gelişmeleri okuyunca insan umutlaniyor.

merhaba..arkadaşlar öncelikle şunu belirtmek istiyorumki forum çok sakin bu aralar biz burda yaşadığımız süreci (özellikle eski arkadaşlarda)dahil paylaşmalıyızki daha hızlı ve bilinçli yol kat edelim,eskiden paylaşan arkadaşlar;bir zamanlar sizin ihtiyaç duyduğunuz yardıma şimdide bizim ihtiyacımız var,formu baştan sona okudum çok yararlı bilgiler edindik sayenizde ama şimdi ne durumda olduğunuz bizide bilinçlendirecek ve yolumuza ışık tutacaktır...gamzezeynep hanım eğitim bu işin tedavi yöntemi bilimsel olarak kanıtlanmış başka bir yolu yok sizde biran önce daha fazla zaman kaybetmeden ne olursa olsun eğitiminize başlayın ve sakın ha sakın ihmal etmeyin,ağaç yaş iken eğilir atasözü tamada bizim durumumuzda olan ailelerin temel taşı olmalı.eğitimi ne yazıkki evde biz tekrar ettiremiyoruz bizimle yapmıyor orda öğretmeni ile çok iyi çalışıyorlar galiba biz o otoriteyi kuramıyoruz,oyun ve sosyalleşmek çok önemli olduğunu söylüyor öğretmeni en az eğitim kadar önemli,bireysel olarak herşeyi yapabiliyor kızım yukarıda yazmıştım ama etrafı ile olan ilgisi zayıf bana göre,öğretmeni o zamanla artacak diyor,işte tam kilit nokta orda bana göre o ilgi ne kadar çabuk ve yoğun olursa herşey dahada kolay aşılacak ben buna inanıyorum.hatta geçmişte çokmasum arkadaş paylaşmış(önce hiçbirşeyin farkında değildi demiş oğlu için)ne zamanki farkındalık başlamış arkasından konuşma ve diğer beceriler gelmiş bu çok önemli.bizde sıradışı davranışlar hiç olmadı ama tabiki göz kontağı,isme bakma konuşmama temel sıkıntımızdı,şimdi göz kontağımız daha iyi arada dalgalanmalar duraksamalar yaşıyoruz ama eğitim ve sosyalleşmekle aşacağız inşallah.sadece eğitimde yeterli değil bunu oyunla komşu avm kalabalık ortamlarda sadece bulundurmakla değil insanlarla ve yaşıtları ile etkileşime iletşime girmeye teşvik etmek ve doğal yolları kullanarak normalleşmelerini yaşıtlarını yakalamalarını beklemeliyiz diye düşünüyorum

merhaba..arkadaşlar öncelikle şunu belirtmek istiyorumki forum çok sakin bu aralar biz burda yaşadığımız süreci (özellikle eski arkadaşlarda)dahil paylaşmalıyızki daha hızlı ve bilinçli yol kat edelim,eskiden paylaşan arkadaşlar;bir zamanlar sizin ihtiyaç duyduğunuz yardıma şimdide bizim ihtiyacımız var,formu baştan sona okudum çok yararlı bilgiler edindik sayenizde ama şimdi ne durumda olduğunuz bizide bilinçlendirecek ve yolumuza ışık tutacaktır...gamzezeynep hanım eğitim bu işin tedavi yöntemi bilimsel olarak kanıtlanmış başka bir yolu yok sizde biran önce daha fazla zaman kaybetmeden ne olursa olsun eğitiminize başlayın ve sakın ha sakın ihmal etmeyin,ağaç yaş iken eğilir atasözü tamada bizim durumumuzda olan ailelerin temel taşı olmalı.eğitimi ne yazıkki evde biz tekrar ettiremiyoruz bizimle yapmıyor orda öğretmeni ile çok iyi çalışıyorlar galiba biz o otoriteyi kuramıyoruz,oyun ve sosyalleşmek çok önemli olduğunu söylüyor öğretmeni en az eğitim kadar önemli,bireysel olarak herşeyi yapabiliyor kızım yukarıda yazmıştım ama etrafı ile olan ilgisi zayıf bana göre,öğretmeni o zamanla artacak diyor,işte tam kilit nokta orda bana göre o ilgi ne kadar çabuk ve yoğun olursa herşey dahada kolay aşılacak ben buna inanıyorum.hatta geçmişte çokmasum arkadaş paylaşmış(önce hiçbirşeyin farkında değildi demiş oğlu için)ne zamanki farkındalık başlamış arkasından konuşma ve diğer beceriler gelmiş bu çok önemli.bizde sıradışı davranışlar hiç olmadı ama tabiki göz kontağı,isme bakma konuşmama temel sıkıntımızdı,şimdi göz kontağımız daha iyi arada dalgalanmalar duraksamalar yaşıyoruz ama eğitim ve sosyalleşmekle aşacağız inşallah.sadece eğitimde yeterli değil bunu oyunla komşu avm kalabalık ortamlarda sadece bulundurmakla değil insanlarla ve yaşıtları ile etkileşime iletşime girmeye teşvik etmek ve doğal yolları kullanarak normalleşmelerini yaşıtlarını yakalamalarını beklemeliyiz diye düşünüyorum

benim oğlum baya baya yol katetti. başladığımızda cok kötüydük. şimdi ise sadece arkadaş edinme konusu sıkıntılı

X