Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
oğlum 7 yasında birinci sınıta otizim tanısını 2 yaşında aldı öğretmenine biraz bahsettim ik gün gözlemliycem dedi bir kaç gün sonra bu çocuğun nesi var allah aşkına niye öyle dediniz bana diye kızdı ben kaynaştırma öğrencisi olur diye düşündüm ama değil sınıta ilk okumaya o başladı öğrtmenin gözdesi tabi öğretmen çok önemli bu konuda allah yüzümüze güldü hiç pesetmeyin arkadaşlar allah sizleri merhametli insanlarla karşılaştırsın ki yolunuz açık olsun

merhaba çOk masum.Ben de paylaşımlarınız için teşekkür ederim.Sizin yazdıklarınız benim için umut oldu.Oğlunuzun tamamen düzelmesi çok güzel.Sizin ilk baştaki durumu nasıldı.Göz kontağı,komutlar,adına bakma,elllerini seyretme vs.var mıydı.Konuşma ne zaman başladı?ne kadar eğitim aldınız.Çok soru sordum kusura bakmayın...yazarsanız sevinirim...

merhaba.Yazdıklarınızı okudum.Oğlunuz baya yol katetmiş.Eğitim aldıktan ne kadar sonra konuşmaya başladı.Eğitimde neler yaptılar.Teşekkürler.

evet sukurler olsun1 senede baya ilerledik. 3.5 yaşında şimdi 3 yaşında tektuk kelimerler geldi şimdi derdini anlatacak kadar konuşuyor.yani her istediğini söylüyor. ama mesela oğlum bugun kreşte naptınız diyorum onu anlatamıyor. o aşama kaldı şimdi aşmamız gereken. ama bence iyi durumda. ben konuşmayı dert etmiyorum. asosyallik bizimkisi bu baya baya bi problem. eğitim konuşma anlamında bişey yapmıyor bence. zaten çocuk buyuyor ve yaşla konuşma da geliyor. en başta kavram öğrettiler. meyveler sebzeler, taşıtlar, hayvanlar vs. komutlar üzerinde çalışıldı. al ver getir götür vs. tabi bu gitgide karmaşıklaştırıldı. şöyleki: mesela "mutfaktan su getir" bu basit bir komut. bunu aştıktan sonra "mutfaktan su ve peçete getir." gibi. hala derslerimiz devam ediyor ama bence öğretmen tıkandı. çünkü oğlum herşeyi biliyor. zaten 2 sorunu var biri arkadaş edinemiyor biri de takıntıları var. özel eğitimde bu noktada yetersizleşiyor. çünkü bu kalabalıkta düzelecek bir durum. kreşe verdim 2 aydır gidiyor. bakalım nolcak. takipteyim

günaydın...tek tük kelimeler çıkarıyor,bildiği birşeyi bazen söyletemiyoruz söylemiyor,genel olarak doktoruda öğretmenide çok beğeniyor çok şeyde iyiyiz aslında 5 6 aya kadar konuşacağını umuyorlar,ama ben hiç konuşmayacak diye düşünürken paylaşımlarınız içime umut oluyor

evet sukurler olsun1 senede baya ilerledik. 3.5 yaşında şimdi 3 yaşında tektuk kelimerler geldi şimdi derdini anlatacak kadar konuşuyor.yani her istediğini söylüyor. ama mesela oğlum bugun kreşte naptınız diyorum onu anlatamıyor. o aşama kaldı şimdi aşmamız gereken. ama bence iyi durumda. ben konuşmayı dert etmiyorum. asosyallik bizimkisi bu baya baya bi problem. eğitim konuşma anlamında bişey yapmıyor bence. zaten çocuk buyuyor ve yaşla konuşma da geliyor. en başta kavram öğrettiler. meyveler sebzeler, taşıtlar, hayvanlar vs. komutlar üzerinde çalışıldı. al ver getir götür vs. tabi bu gitgide karmaşıklaştırıldı. şöyleki: mesela "mutfaktan su getir" bu basit bir komut. bunu aştıktan sonra "mutfaktan su ve peçete getir." gibi. hala derslerimiz devam ediyor ama bence öğretmen tıkandı. çünkü oğlum herşeyi biliyor. zaten 2 sorunu var biri arkadaş edinemiyor biri de takıntıları var. özel eğitimde bu noktada yetersizleşiyor. çünkü bu kalabalıkta düzelecek bir durum. kreşe verdim 2 aydır gidiyor. bakalım nolcak. takipteyim

Çok teşekkürler cevabınız için.benim kızımda aynı.3 yaşına 1,5 ay kaldı.Yavaş yavaş kelimler çıkıyor.biz de 2-3 ay kadar önce eğitime başladık.İlk al-ver komutlarıyla başladık.O 1 ay içinde çözüldü.Göz temesımız iyi durumda.Bu arada benim farkettiğim ince motor gelişimi ile yaptırdıkları çalışmların hemsini kızım güzel yapıyor.Hiç bir sıkıntısı yok.Sadace yapmak istemiyor bazen ağlıyor.Komut almaların artması gerekiyor.karmaşık komutları yapamıyor.Bir de çocuğunuz seslenince bakmaya başladı mı.Benim kızım hala bakmıyor.Bazen bakıyor.Bizim en büyük sorunumuz sabırsızlığı,istediği yapılmazsa ağlaması,inatçılık.Bizmde sizin gibi konuşma sorunu çözülüp arkadaş edinmesi sorun olacak.Kreşte arkadaşları ile oynamıyor.Yanlarına gidip sarılıyormuş.Ama oyun kuramıyor.Çocukları görünce seviniyor.Takıntı bizde de var.Saçlarla oynamayı seviyor.Bir de elinde kaşık vs. gezdirmeyi seviyor.Bazen de ellerine bakıyor.Buna çok üzülüyorum.Son zamanlarda azalttı neyse ki.Bizde sizin gib çoğu şeyi atlatırız inşallah.Sosyal olmaması bir kişilk özelliği olarak kalır.Sonuçta sosyal ilişkileri zayıf olan o kadar çok kişi var ki.Sonuçta çok başarılılar.Benim çevremde çok var.Ben de arkadaşlarımla gezmektense evde kitap okumayı,ailemle vakit geçirmeyi,yalnız kalamyı seviyorum.Kardeşimde çok içine kapanık.3 yaşında konuştu.Zor bir çocukluk geçirdi.Ama şimdi üniversiteyi birincilikle bitirdi ve çok iyi bir iş buldu..vs.

merhaba arkadaşlar

ben birşey öğrenmek istiyorum. oğlumun atipik otizm teşhisiyle 2 yıllık hastaneden raporu var. ramdan rapor alıp geçen yıl eğitimine başladık. ram raporunun yenilenmesi gerekiyor. hastane raporu 2 yıllık olduğu için geçerli olur mu. yada tekrar rapor almalı mıyım.
rapor yenileme işlemini ilk defa yapıcam o yüzden bilemiyorum.

merhaba arkadaşlar

ben birşey öğrenmek istiyorum. oğlumun atipik otizm teşhisiyle 2 yıllık hastaneden raporu var. ramdan rapor alıp geçen yıl eğitimine başladık. ram raporunun yenilenmesi gerekiyor. hastane raporu 2 yıllık olduğu için geçerli olur mu. yada tekrar rapor almalı mıyım.
rapor yenileme işlemini ilk defa yapıcam o yüzden bilemiyorum.

hastane raporu 2 yıllık ise ram raporuda 2 yıllık olmalı,eğer öyle değilse bile sadece ram raporunu yenilemeniz gerekir,zaten hastane 2 yıllık vermiş

Çok teşekkürler cevabınız için.benim kızımda aynı.3 yaşına 1,5 ay kaldı.Yavaş yavaş kelimler çıkıyor.biz de 2-3 ay kadar önce eğitime başladık.İlk al-ver komutlarıyla başladık.O 1 ay içinde çözüldü.Göz temesımız iyi durumda.Bu arada benim farkettiğim ince motor gelişimi ile yaptırdıkları çalışmların hemsini kızım güzel yapıyor.Hiç bir sıkıntısı yok.Sadace yapmak istemiyor bazen ağlıyor.Komut almaların artması gerekiyor.karmaşık komutları yapamıyor.Bir de çocuğunuz seslenince bakmaya başladı mı.Benim kızım hala bakmıyor.Bazen bakıyor.Bizim en büyük sorunumuz sabırsızlığı,istediği yapılmazsa ağlaması,inatçılık.Bizmde sizin gibi konuşma sorunu çözülüp arkadaş edinmesi sorun olacak.Kreşte arkadaşları ile oynamıyor.Yanlarına gidip sarılıyormuş.Ama oyun kuramıyor.Çocukları görünce seviniyor.Takıntı bizde de var.Saçlarla oynamayı seviyor.Bir de elinde kaşık vs. gezdirmeyi seviyor.Bazen de ellerine bakıyor.Buna çok üzülüyorum.Son zamanlarda azalttı neyse ki.Bizde sizin gib çoğu şeyi atlatırız inşallah.Sosyal olmaması bir kişilk özelliği olarak kalır.Sonuçta sosyal ilişkileri zayıf olan o kadar çok kişi var ki.Sonuçta çok başarılılar.Benim çevremde çok var.Ben de arkadaşlarımla gezmektense evde kitap okumayı,ailemle vakit geçirmeyi,yalnız kalamyı seviyorum.Kardeşimde çok içine kapanık.3 yaşında konuştu.Zor bir çocukluk geçirdi.Ama şimdi üniversiteyi birincilikle bitirdi ve çok iyi bir iş buldu..vs.

seslenince bakmıyordu o dönemler. ama şimdi hiç sıkıntımız yok. uzaktan bile seslensem bakar. bizde de ele bakma oldu ama çok kısa sürdü. elinde eşya gezdirme çok sürdü ama. hiç eli boş durmazdı. şu kredi kartları var ya o tip şeyleri gezdirirdi elinde. bakar bakar dururdu. o da bitti şimdi. kapı aç kapa var şimdi. takıntının sonu yok. hep yenileri geliyor. bu ara çok anneci kreşte anne yok diyeağlıyomuş

Arkadaşlar çocuğuna diyet uygulayıp (kazein-glüten vs) fayda görenler varmı içinizde.. Ben denemek istiyorum.Ahmet Aydın vs.incelemelerde bulundum. Fakat yinede tecrübe gibisi yoktur diyerek size danışmak istedim. Birde ben içgüdülerim dğrultusunda çocuğuma metal testi yaptırmak istiyorum.. Fakat Fatih ÜNAL yaptırsanızda bazı değerler dengesiz çıksada siz fazla metali vücuttan temizlemeye çalışırken gerekli olanlarıda temizleyeceksiniz ve buda çocuğunuza daha da zarar verebilir dedi..Başka bir uzman Hiperbarik oksijen vs vs gibi uygulamaların hepsi sadece para tuzağıdır dedi. Kafam çok karışık..Kime neye inanacağını şaşırıyor insan..Deneyimli anneler yardımcı olursanız sevinirim.

Arkadaşlar çocuğuna diyet uygulayıp (kazein-glüten vs) fayda görenler varmı içinizde.. Ben denemek istiyorum.Ahmet Aydın vs.incelemelerde bulundum. Fakat yinede tecrübe gibisi yoktur diyerek size danışmak istedim. Birde ben içgüdülerim dğrultusunda çocuğuma metal testi yaptırmak istiyorum.. Fakat Fatih ÜNAL yaptırsanızda bazı değerler dengesiz çıksada siz fazla metali vücuttan temizlemeye çalışırken gerekli olanlarıda temizleyeceksiniz ve buda çocuğunuza daha da zarar verebilir dedi..Başka bir uzman Hiperbarik oksijen vs vs gibi uygulamaların hepsi sadece para tuzağıdır dedi. Kafam çok karışık..Kime neye inanacağını şaşırıyor insan..Deneyimli anneler yardımcı olursanız sevinirim.

merhaba,biz diyet yapmıyoruz ama ben kızıma 1 yaşından itibaren keçi sütü içiriyorum.Ama benim kzımın inek sütü alerjisi var.Mecbur kaldım.Bence keçi sütü içirin çocuğunuza çok faydalı.Buradaki birçok arkadaş keçi sütü içiriyor diye biliyorum.Ama onun dışında diyet yapmak biizm için zor kızım kreşe gittiği için.bence çocuğunuza mümkün olduğunca organik besinler yedirip eğitime ağırlık vermek gerekiyor.Ben oksijen tedavisivs. diğer uygulamalara karşıyım.Sizin çocuğunuzun çok ağır durumu yok diye biliyorum.Bence o tedavileri durumu ağır olan eğitimden fayda sağlayamayanlar son çare diye yaptırıyor. Zararı da olabilir gerçekten...Ben de merak ettin yaptıran ve fayda sağlayan arkadaşlar varsa yazarsa sevinirim.

merhaba..çokmasum arkadaşım merak ettiğim birşey var;oğlunuzun 3 yaşında konuşmaya başladığını yazmışsınız önceki sayfalarda,bu kelime olarakmı yoksa cümle kurmaya başladığı vakitmiydi?her çocuk bir olmaz biliyorum,ama kızım tam 3 yaşında bazı kelimelerin başlarını söyleyebiliyor ve öğretmeni kelimelerin başlamasından epey bir zaman sonra cümle kurmanın geleceğini söylüyor..sizdeki durum tam olarak nasıl gelişmişti aydınlatırsanız çok memnun olurum..inanın siz tecrübeli arkadaşlarımızın yaşadıkları yolumuzu ışık tutup kolaylaştırıyor

merhaba,biz diyet yapmıyoruz ama ben kızıma 1 yaşından itibaren keçi sütü içiriyorum.Ama benim kzımın inek sütü alerjisi var.Mecbur kaldım.Bence keçi sütü içirin çocuğunuza çok faydalı.Buradaki birçok arkadaş keçi sütü içiriyor diye biliyorum.Ama onun dışında diyet yapmak biizm için zor kızım kreşe gittiği için.bence çocuğunuza mümkün olduğunca organik besinler yedirip eğitime ağırlık vermek gerekiyor.Ben oksijen tedavisivs. diğer uygulamalara karşıyım.Sizin çocuğunuzun çok ağır durumu yok diye biliyorum.Bence o tedavileri durumu ağır olan eğitimden fayda sağlayamayanlar son çare diye yaptırıyor. Zararı da olabilir gerçekten...Ben de merak ettin yaptıran ve fayda sağlayan arkadaşlar varsa yazarsa sevinirim.

Merhabalar.Teşekkürler cevap için blue09.. Bende bir aydır keçi sütüne geçiş yaptım..Buda zaten bir dr önerisi vs üzerine değil tamamen kendi araştırmalarım neticesinde karar verdiğim birşeydi..Sanki doğru yoldayım..Çünkü okuduğum yazıların birinde diyet hakkında şöyle bir durum vardı..Diyete ilk önce kazein çıkarılarak başlanmalı..(İnek sütü,yoğurt,peynir vs) eğer başladıktan bir kaç gün sonra çocuğunuzun rahatsız olduğunuz özelliklerinde artma görürseniz bu sizin diyetten fayda göreceğinize işarettir diyor..İnek sütünün morfin etkisi yaptığından dolayımıdır nedir oğlum keçi sütünden itibaren geceleri daha huzursuz olmaya,gündüzleri daha sinirli ve sabırsız davranmaya başladı..Bir müddet keçi sütü,keçi yoğurdu,keçi peyniri kullanmaya devam edeceğim..Zaten glüten diyeti kazeinden belli bir zaman sonra uygulanmalıymış..Oğlumun durumu için ne ağır ne hafif diyemeyeceğim. Çünkü herşey askıda..Gün geliyor beni acayip mutlu ediyor,ertesi gün karalar bağlıyorum falan..Konulan bir teşhisi yok..önümüzdeki ay belli olacak herşey..İki dr'dan randevumuzu aldık bakalım.Aslında Yankı Yazgan'dan da randevu alacaktım ama mail yolu ile girdiğimiz iletişimde neredeyse en fazla 90 dk (ilk görüşme çocuk ile ikincisi aile ile) görüşme için 1.700 tl (yazı ile binyediyüztürklirası)taleb ettiğini duyunca ilk etapta vazgeçtim.Diğer iki doktorda Türkiye'de bu konuda hatırısayılır şekilde çalışmalar yapmış insanlar..İkisine toplam verdiğim ücret bile 1000 tl'yi bulmaz iken insan acaba neyi farklı yapıyor diye düşünüyor insan.. Bu kadar uçurum olması abes değil mi ? Sonuçta ortada 2 yaşında bir çocuk var.Bu çocuğun (A) yada (B) olduğunu gözlemleyebilmek için Yankı Bey altın gözlük kullanıyorda diğerleri gözlüksüz mü bakıyor ??? Enteresan !!!

Merhaba arkadaslar..bizde sali gunu egitime basliyoruz.sevineyim mi uzuleyim mi bilemedim.duygularim karmakarisik...insallah Uzun surmez by donem :KK43:(

Arkadaşlar çok merak ettiğim bir konu var benim; bir konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim

Hatrı sayılır bir kısmınızın bir takım diyetlerden bahsettiğine şahit oluyorum yalnız soracağım soru diyetin yararlılığı ile ilgili değil.

Otizm spektrum bozukluğundaki çocukların çok önemli bir bölümü, extremely picky eater(aşırı derecede yemek seçici) oluyorlar. Örneğin benim oğlum spektrumun en alt noktalarından birinde yani yüksek işlevli otizmli olmasına rağmen, sosyal hayatımızı en derinden etkileen problemi beslenme problemi.

Öyle ki biri bana çıkıp gelip dese ki bilmem ne diyetini uygulayın oğlunuza, otizme %200 çare, hatta bırakın otizmi, ölümsüz olacak dese, o diyeti uygulamamın yolu yok çünkü toplamda 7-8 tane yiyecek dışında - 7-8 yiyecek grubu değil yalnız, 7-8 tane yiyecek ve her Allah'ın günü aynı şeyler - ağzına zırnık bir şey sürdüremiyorum. Hatta önümüzdeki hafta ne yazık ki çok büyük paralar vererek, Türkiye'de bu konuda eğitimi olan tek eğitmen olan Yeşim Ünveren ile terapiye başlayacağız.

Benim oğlumun şu an konuşmasının çok akıcı olmaması - ki hiç fena da değil-, hala olduk olmadık şeyleri ağzına atıyor ve yalıyor olması ve bir kaç ufak takıntısı dışında- kapı ve çekmeceleri açıp kapatmak gibi - otizme dair hiç bir şeyi yok diyebilirdim!! eğer ki bu beslenme şekli mevzusu olmasaydı.

Ancak ne yazık ki otizm spektrum bozukluğundaki çocukların neredeyse %90'ında beslenme düzeni aynen bu şekilde seyredermiş yaptığım uzun araştırmalar sonucunda kesin olarak bu bilgiyi edindim.

Lakin sizlerden hiç birinin beslenme sorunlarından bahsettiğini görmedim bilakis sanki yiyip içtikleriyle gayet rahat oynayabiliyormuşsunuz, ne verirseniz yiyor içiyorlarmış gibi bir hal görüyorum.

Bu konuda bana bilgi verebilir misiniz acaba?

bu kapı açma kapatma işine ben de çok üzülüyorum aslında ama artık komik gelmeye başladı bazı zamanlarda. Bugün AVM nin birinde büyük bir ayakkabıcı dükkanının kapısını kapatıcam diye tutturdu da allahtan çok diretmedi. Bi gülesim geldi ki sormayın.. geçen aya kadar sokak boyu bütün apartmanların kapılarını kapatmadan yürüyemiyorduk. Şimdilerdeyse yine yelteniyor ama oğlum olmaz bizim kapımız değil o bizi ilgilendirmez hadi yürü deyince çok diretmiyor.
Merhaba,
Benim kzımda kapı kapatmayı,dolap kapaklarını açıp kapatmayı seviyor.Bir de saçlarla oynamayı.özelikle uykusu gelince saçlarıyla oynuyor.Neyse ki saç olayını kendiliğinden azalttı.ben de çok üzülüğyorum.Unutmasını istiyorum.Ama nasıl olur bilmiyorum:-)

Biz Nahit Hanım'a takip oluyoruz. Çok başarılı ve teşhisleri yanılmayan bir doktor lakin eğer çok ayrıntılı sorularınıza sizinle uzun uzun konuşarak ayrıntılı cevaplar verecek bir doktor bekliyorsanız doğru isim değil. Şu aşağıda anlattıklarınızı dinmeleyecektir bile. Size bir kaç soru soracak daha çok çocukla ilgilenecek ve soruların cevapları ve gördüklerinin kombinasyonu sonucu bir teşhis verecektir.

Tam da bu söylediğim sebepten dolayı, ben eş zamanlı olarak, ayrıntılarla ilgili konuşmaya daha açık bir başka psikiyatriste daha götürüyorum oğlumu lakin Nahit Hanım'a güvenim tam. Sadece benim karakter yapıma uygun değil. Nahit Hanım teşhis koyuyor, izlenmesi gereken yolu söylüyor lakin ebeveynleri rahatlatmak adına herhangi bir şey yapmıyor. Zannedersem, o da yetişkin psikiyatristinin işi, benim işim çocuğun durumu diye düşünüyor :)
Beynimi kemirircesine düşünerek geçirdiğim her gündüz ve gram uykusuz sabahladığım her gecenin faydasızlığını görüp artık birileri ile bir şeyler paylaşabilmeliyim diyerek araştırmalarım sonucu sizlere ulaştım.Bu forumu bütün postları olmasa da çoğunluk ile inceledim.. Deneyimleriniz paylaşımlarınız ve telkinleriniz ile birbirlerinizin doktoru olmuşsunuz. Sanal ortamda bu elektriği yakalayabilmek çok güzel.Bu güzel zincirin içerisinde yer alabilmek ümidiyle başlıyorum.
2 yaşında bir kız bir oğlan ikiz annesiyim. İkiside fiziksel olarak yaşıtlarından önde devam ediyorlar.Kızım diğer yönleriylede bir hayli güzel sürdürüyor gelişimini. Fakat oğlum maalesef içimin sızısı..İlk 18 aylıkken fark ettim ters giden bir şeyler olduğunu. Konuşmuyordu.Göz teması zayıftı.Çevresine ilgisiz,amaçsız oyuncaklar ile oynayarak tamamlıyordu gününü.. Kızım her şeyi problemsiz yerken oğlum çok seçici ve her şeyi püre istiyor.Geceleri 10-15 kere uyanıp amaçsızca ağlıyor..Ayağımda sallamazsam asla uyumuyor.1 yaş civarı baba mama dede dedi..Yürümesi zamanında oldu.Tv’ye çok maruz kaldı. Tv varken keyifli.Yoksa huzursuz mutsuz.. Canı isterse anne der,canı isterse baba..Ama nadiren. Başını,gözlerini gösterip kaldır ellerini dediğimde ellerini havaya kaldırabiliyor.Topa vuruyor.Baloncuk üflüyor.Ayaklarını yere vur dediğimde vuruyor.gel,al,ver,tak,çıkar,getir,kapat vs komutların hepsini yapıyor.ce oynuyor.merdiven inip çıkabiliyor.çak yapabiliyor. Puzzle boyama çivi oyunu Legolar ile güzel ve amacına uygun oyunlar oynuyor.Aynısını ver dediğim şekilin aynısını veriyor. Aynısını yap dersem Legolar ile yapıyor.Hadi eee yapalım dersem elimden tutup beni yatağına götürüyor.Ama asla konuşmuyor ,işaret parmağını kullanmıyor,ve ismine canı isterse ya da al Ata dersem dönüp bakıyor.. 18 aylık iken burada(kayseri) iki doktora (bir psikiyatr ve bir çocuk nöroloğu) götürdüm.Teşhis için çok küçük olduğunu 2 buçuk -3 yaştan önce bu hastalığa teşhis konmaması gerektiğini söylediler.İlgi eğitim ve gözleme devam dediler. Ve kreş önerdiler. Tatmin olamadım ve20 aylıkken Ankara’ya Fatih Ünal’a götürdüm. O da erken olduğunu söyledi.Zihinsel sıkıntı yok fakat iletişimi çabuk sonlandırıyor.Kapıları hemen kapatıyor. Bu kapıyı daha çok açık tutabilmek için uğraşacağız dedi.Eğitim için bekleyin (!) kreşide henüz önermiyorum dedi..Eğer yaşıtlarını yakalayamaz ve sıkıntı yaşarsa kreşte kendini iyice içe kapatabilir dedi.İşte bütün çelişkilerim burada başladı. %90 kreş derken şimdi ne yapmalıydım ?Özel eğitimde ister başlatın ister 2 ay daha bekleyin dedi..Açıkçası Fatih Bey’den de beklentilerimin cevabını bulamadım.Gerçi ne demeleri lazım bu da tartışılır (!) Biz belkide içinde bulunduğumuz buhran dolayısıyla biraz doyumsuzuz. Nitekim Evde 3 gün özel eğitime başladık..öğretmeni gayet memnun ve uyumlu diyor.Sesler çıkardığını ve bu babıldama tarzı seslerin arkasından konuşmanın geleceğini söyleyerek bizi ümitlendiriyor.İnşallah öyle olur.Yinede kreşe verdim.Orda da çok problem yaratmıyor ama tabiî ki diğer çocuklar gibi de asla değil.taklite ve grup faaliyetlerine katılmayı redediyor. Aralık ayında birde Nahit Motavalli mukaddes’e götürmeyi planlıyorum.Sizlerin bu doktor hakkında deneyimlerini öğrenmek isterim.. Artık hazırım. Teşhis konulsun yeter ki..Bunun adı ne ? Çünkü bu şekilde beklemek beni daha çok üzüyor.Boşa vakit kaybetmekten korkuyorum.Zaten bu şehirde çok ta içimin rahat edeceği ve verim alacağım şeyler yakalayamadım hissi ile içim içimi yiyor..KAYSERİ'de olup bu sorun ile mücadele eden,yol kateden kim varsa özellikle görüşmek isterim..Ve elbetteki önerilerinizi değerlendirmeye hazırım..Bizim hikayemiz de böyle. Tekrardan merhaba..

Merhaba arkadaslar..bizde sali gunu egitime basliyoruz.sevineyim mi uzuleyim mi bilemedim.duygularim karmakarisik...insallah Uzun surmez by donem :KK43:(

Merhaba.. Hayırlısı olsun. Zaman geçtikçe çocuğunuz adına faydalı birşey yapıyor olmanın sevincini yaşayacaksınız mutlaka.. Hele de ilk gelişmeleri gözlemledikçe..üzülmeyin.

Biz Nahit Hanım'a takip oluyoruz. Çok başarılı ve teşhisleri yanılmayan bir doktor lakin eğer çok ayrıntılı sorularınıza sizinle uzun uzun konuşarak ayrıntılı cevaplar verecek bir doktor bekliyorsanız doğru isim değil. Şu aşağıda anlattıklarınızı dinmeleyecektir bile. Size bir kaç soru soracak daha çok çocukla ilgilenecek ve soruların cevapları ve gördüklerinin kombinasyonu sonucu bir teşhis verecektir.

Tam da bu söylediğim sebepten dolayı, ben eş zamanlı olarak, ayrıntılarla ilgili konuşmaya daha açık bir başka psikiyatriste daha götürüyorum oğlumu lakin Nahit Hanım'a güvenim tam. Sadece benim karakter yapıma uygun değil. Nahit Hanım teşhis koyuyor, izlenmesi gereken yolu söylüyor lakin ebeveynleri rahatlatmak adına herhangi bir şey yapmıyor. Zannedersem, o da yetişkin psikiyatristinin işi, benim işim çocuğun durumu diye düşünüyor :)

Teşekkür ederim Nahit Hanım ile ilgili verdiğiniz bilgiler için.. Ayrıntı kısmından ziyade teşhis artık önemli zaten bizim için.. Gerekirse bize adımızı bile sormasın ama yeter ki çocuğumuzun derdinin adını koysun.. Zaten bizim beklediğimizde bu.. Bende kendisi hakkında teşhisleri ve gözlemleri güvenilirdir yorumlarını aldığım için ona yöneldim.. Hayırlısı olur umarım..

Arkadaşlar çok merak ettiğim bir konu var benim; bir konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim

Hatrı sayılır bir kısmınızın bir takım diyetlerden bahsettiğine şahit oluyorum yalnız soracağım soru diyetin yararlılığı ile ilgili değil.

Otizm spektrum bozukluğundaki çocukların çok önemli bir bölümü, extremely picky eater(aşırı derecede yemek seçici) oluyorlar. Örneğin benim oğlum spektrumun en alt noktalarından birinde yani yüksek işlevli otizmli olmasına rağmen, sosyal hayatımızı en derinden etkileen problemi beslenme problemi.

Öyle ki biri bana çıkıp gelip dese ki bilmem ne diyetini uygulayın oğlunuza, otizme %200 çare, hatta bırakın otizmi, ölümsüz olacak dese, o diyeti uygulamamın yolu yok çünkü toplamda 7-8 tane yiyecek dışında - 7-8 yiyecek grubu değil yalnız, 7-8 tane yiyecek ve her Allah'ın günü aynı şeyler - ağzına zırnık bir şey sürdüremiyorum. Hatta önümüzdeki hafta ne yazık ki çok büyük paralar vererek, Türkiye'de bu konuda eğitimi olan tek eğitmen olan Yeşim Ünveren ile terapiye başlayacağız.

Benim oğlumun şu an konuşmasının çok akıcı olmaması - ki hiç fena da değil-, hala olduk olmadık şeyleri ağzına atıyor ve yalıyor olması ve bir kaç ufak takıntısı dışında- kapı ve çekmeceleri açıp kapatmak gibi - otizme dair hiç bir şeyi yok diyebilirdim!! eğer ki bu beslenme şekli mevzusu olmasaydı.

Ancak ne yazık ki otizm spektrum bozukluğundaki çocukların neredeyse %90'ında beslenme düzeni aynen bu şekilde seyredermiş yaptığım uzun araştırmalar sonucunda kesin olarak bu bilgiyi edindim.

Lakin sizlerden hiç birinin beslenme sorunlarından bahsettiğini görmedim bilakis sanki yiyip içtikleriyle gayet rahat oynayabiliyormuşsunuz, ne verirseniz yiyor içiyorlarmış gibi bir hal görüyorum.

Bu konuda bana bilgi verebilir misiniz acaba?
Kesinlikle aynı sıkıntıları bizde yaşıyoruz.. Ek gıda başladığından beridir oğlum kızıma göre(ikiz) her zaman beslenmede sorun yaşadı.. Bir kere ağzına ekmek kırıntısı dahi gelse boğulacak gibi olurdu.. Tabi Buda benim her yemekte panik yaşamam demekti.. Kızım taneli gıdalara çok rahat geçti.. Şu an biz ne yiyorsak sorunsuzca yer.. Ama oğluma hala bulamaç kahvaltı, az pütürlü çorba, ve katı olupta ağızda eriyen(poğaça,çubuk kraker,kek,köfte elma vs) dışında yediremiyorum. Bendemiydi hata çokmu titiz davrandım acaba diye düşündüğümde Allah'tan ikizi var ve onuda ben yetiştiriyorum diye düşünüp kendimi telkin etmeye çalışıyorum.. 1 aydır kreşe başlattım ama sırf yemek yemiyor ve yediremiyorlar diye tam gün ücreti ödeyip 10 buçukta götürüp 12 buçukta geri alıyorum.. Alışır burda dediler ama maalesef!! Üstelik bizimki uykuda da çok sorunlu. Ayakta sallamaZsam asla uyumaz.. Üstelik geceleride 5-10 kere uyanır ve kendi kendine geri uyuyamaz.. Bütün bunlar kreşe tam gün vermemi güçleştiriyor. Yemek konusunda çiğneme sıkıntısı olsa turşuyu yiyemez değilmi ? Ama kıtır kıtır turşu yerken daha yumuşak birşey versem hemen öğürür.ör:muz. Daha bir gün olsun peyniri domatesi yumurtayı tek yemedi.. Yediremedim.. Pilavı bile robotta çekmişliğim vardır. Birde benim hatam tv karşısında ya da İpad iPhone vs yardımı ile yemek yedirmek oldu. Başka çare bırakmamıştı çünkü bana. O yüzden şimdide masa düzeninde ilgisini çeken birşey yoksa çok zor yemek yedirebiliyorum. Maalesef bu durumda adı konmamış olmasına rağmen içgüdüsel olarak beni bu hastalığa daha çok inandırıyor... Yalnız değilsin yani arkadaşım :)

X