Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Hayirli aksamlar arkadaslar.
22 aylik ogluma daha teshis konmadi ama belirtiler var dendi. Ben kisaca bir ozgecmisten bahsedeyim. Bakicida buyuyen bir cocuktu. Tv vs derken evde de maalesef isimi yapmak icin ben de video actim. Her ihtiyacini o demeden karsiladim. 3 4 saatte bir acikmistir susamistir deyip yedirdim. Bir psikiyatr cocuga Hic bakmadan 5 dk bizi dinleyerek orta duzey otizm dedi. Hemen mazhar osman a goturduk. Denver verdi. Uygulayan psikolog uyaran eksikligine benziyo dedi. Bugun sonucu psikiyatr a gosterdik. Onceki 1 ay icinde gelisme olmus( komut isim goz temasi vs) ama belirtiler devam ediyor bi de ÇODÖ testi verdi. Test icin randevu verilene kadar da sure gecmis olur cocuktaki gelismelere bakilir dedi. Catak kasik ben yedirdigim icin kullanmiyodu ama bugun kasikla kendisi makarnasini yedi. Cok ac kalmisti. Bi takim problem var farkindayiz. Universitede pdr hocasi bi tanidigimiz ort 2 saat fln gozlemledi cocukta bisey yok sadece dil gecikmesi ve ona bagli sosyal gelisimde aksaklik var dedi. Hatta parlak zeka sadece sizi kullaniyo dedi.zaten herseyini yapiyosunuz niye konussun ki. Oyle kolay bi hadise degil konusmak dedi. Biraz da inat var gibi dedi. Tabi icimi boyle rahatlatamam ama ozel egitimde 4. Seansimiz tum yonerge komutlara uyuyo. Ama bunu anneye gotur dediklerinde benim de getir diye israr etmem gerekiyo. Isme tepki %50. Bunu da tanidik psikologa sordugumuzda super egonun had safada oldugu icin sizi takmayabilir dedi. Asiri sosyal. Herkese gulucuk dagitiyo. Hatta onun yuzunden tanimadigim insanlarla konusmak zorunda kaliyorum cnku ilgileniyorlar. Cocuklari cok seviyo. Kosmaca vs oynuyorlar. Yetiskin gibi kalem tutabiliyo karalama yapmaya bayiliyo. Denver da ince kaba motor yasitlariyla cikti zaten. Olumlu yonleri de var olumsuz yonleri de. Aklim karisik.ÇODÖ Testi yaptiraniniz var mi? Diyete de baslamadim. Istanbul esenler de oturuyorum. Uygun bir kres ya da oyun grubu ariyorum avrupa yakasinda. Tavsiye edeceginiz bir yer var mi? Uzun oldu hakkinizi helal edin.

İyi geceler sevgili anneler.Ben günlerdir olduğu gibi yine ağlıyorum yine uyuyamıyorum. Aklımda binlerce soru beni en iyi siz anlarsınız. Arkadaşlar sizler özel eğitim de neler yapıyorsunuz. Size bir program veriyorlar mı. Biz tavsiye üzerine çayyolunda bir kuruma gidiyoruz.Saati 150 lira.para umrumda değil ama zaman çok değerli.iki ay oldu.acaba doğru yerdemiyim. Öğretmenimiz tatlı bir bayan ancak yapılanlar lego,halka geçirme,çivi takma,oyun hamuru Vs.bazen biz de sınıfta oluyoruz bunları oğluma biz yaptırıyoruz öğretmenimiz de bizi yönlendiriyor komutları nasıl vermemiz konusunda.sınıfta olmadığımız zamanda monitörde izliyoruz.Bir de yardımcı doçent bayan var o da bize rehberlik yapıyor biraz.Başka yerlerde mi böyle merak ediyorum. Farklı bir kurum mu araştırsam acaba.Oyun temelli eğitim böyle mi oluyor.Yoksa daha farklı şeyler mi yapılıyor. Lütfen tecrübelerinizi benimle paylaşın.Rabbim çocuklarımıza şifa versin iyi insanlarla karşılaştırsın inşallah

İyi geceler sevgili anneler.Ben günlerdir olduğu gibi yine ağlıyorum yine uyuyamıyorum. Aklımda binlerce soru beni en iyi siz anlarsınız. Arkadaşlar sizler özel eğitim de neler yapıyorsunuz. Size bir program veriyorlar mı. Biz tavsiye üzerine çayyolunda bir kuruma gidiyoruz.Saati 150 lira.para umrumda değil ama zaman çok değerli.iki ay oldu.acaba doğru yerdemiyim. Öğretmenimiz tatlı bir bayan ancak yapılanlar lego,halka geçirme,çivi takma,oyun hamuru Vs.bazen biz de sınıfta oluyoruz bunları oğluma biz yaptırıyoruz öğretmenimiz de bizi yönlendiriyor komutları nasıl vermemiz konusunda.sınıfta olmadığımız zamanda monitörde izliyoruz.Bir de yardımcı doçent bayan var o da bize rehberlik yapıyor biraz.Başka yerlerde mi böyle merak ediyorum. Farklı bir kurum mu araştırsam acaba.Oyun temelli eğitim böyle mi oluyor.Yoksa daha farklı şeyler mi yapılıyor. Lütfen tecrübelerinizi benimle paylaşın.Rabbim çocuklarımıza şifa versin iyi insanlarla karşılaştırsın inşallah
Valla canım ben de uyuyamıyorum aynı senin gibi gece olmuş 2 kafamda bir sürü sorular ama ağlamıyorum sen de ağlama canım Allah görüyor hepimizi çektiğimiz sıkıntıların mükafatını verecek bizi ummadığımız sürprizlerle sevindirecek inş
Evet canım bizde de benzer şeyler vardı özel eğitimde internette pony oyun ablası ( yanlış yazmış da olabilirim) duyu bütünleme gibi şeyler var belki daha farklıdır araştırabilirsin küçükler için biz artık 6 yaşında olduğunuz için sayıları falan yazdırmaya çalışıyorlar şimdilik
Yazdıklarımı okuduysan şu otizme çare bardaki diyete başlıcam ben de son çare...Ama Allah dan Ümit kesilmez Herşeyin düzeleceğine dair içimde kocaman bir umutla bekliyorum hepimizin çocuklarına rabbim şifalar versin

Hayirli aksamlar arkadaslar.
22 aylik ogluma daha teshis konmadi ama belirtiler var dendi. Ben kisaca bir ozgecmisten bahsedeyim. Bakicida buyuyen bir cocuktu. Tv vs derken evde de maalesef isimi yapmak icin ben de video actim. Her ihtiyacini o demeden karsiladim. 3 4 saatte bir acikmistir susamistir deyip yedirdim. Bir psikiyatr cocuga Hic bakmadan 5 dk bizi dinleyerek orta duzey otizm dedi. Hemen mazhar osman a goturduk. Denver verdi. Uygulayan psikolog uyaran eksikligine benziyo dedi. Bugun sonucu psikiyatr a gosterdik. Onceki 1 ay icinde gelisme olmus( komut isim goz temasi vs) ama belirtiler devam ediyor bi de ÇODÖ testi verdi. Test icin randevu verilene kadar da sure gecmis olur cocuktaki gelismelere bakilir dedi. Catak kasik ben yedirdigim icin kullanmiyodu ama bugun kasikla kendisi makarnasini yedi. Cok ac kalmisti. Bi takim problem var farkindayiz. Universitede pdr hocasi bi tanidigimiz ort 2 saat fln gozlemledi cocukta bisey yok sadece dil gecikmesi ve ona bagli sosyal gelisimde aksaklik var dedi. Hatta parlak zeka sadece sizi kullaniyo dedi.zaten herseyini yapiyosunuz niye konussun ki. Oyle kolay bi hadise degil konusmak dedi. Biraz da inat var gibi dedi. Tabi icimi boyle rahatlatamam ama ozel egitimde 4. Seansimiz tum yonerge komutlara uyuyo. Ama bunu anneye gotur dediklerinde benim de getir diye israr etmem gerekiyo. Isme tepki %50. Bunu da tanidik psikologa sordugumuzda super egonun had safada oldugu icin sizi takmayabilir dedi. Asiri sosyal. Herkese gulucuk dagitiyo. Hatta onun yuzunden tanimadigim insanlarla konusmak zorunda kaliyorum cnku ilgileniyorlar. Cocuklari cok seviyo. Kosmaca vs oynuyorlar. Yetiskin gibi kalem tutabiliyo karalama yapmaya bayiliyo. Denver da ince kaba motor yasitlariyla cikti zaten. Olumlu yonleri de var olumsuz yonleri de. Aklim karisik.ÇODÖ Testi yaptiraniniz var mi? Diyete de baslamadim. Istanbul esenler de oturuyorum. Uygun bir kres ya da oyun grubu ariyorum avrupa yakasinda. Tavsiye edeceginiz bir yer var mi? Uzun oldu hakkinizi helal edin.
Canım geçmiş olsun o testi hiç bilmiyorum biz hep denver yaptırdık komut alan sosyalliği olan 22 aylık çocuk bence de otizme benzemiyor ha deseler nolur demeseler nolur sana oyun grubu uygun olur anneli çocuklu...sen de sadece oyuna götürürsün tam gün için 3 yaşı doldurması laxım diye biliyorum grupta seninkinin yaş grubu çok çocuk var onların yazdıklarına da bakarsın
Onun dışında 5 yaşına kadar vakti var tam toparlanması için...bence durumu çok iyi bizimki kesinlikle yönergelere uymuyordu taaa 2,5 yaşında denver ı da hep geri çıkardı senin içinin daha rahat olması gerekir iyi şanslar dilerim sana

Cok üzüldüm okuyunca ayni seyleri yasamak inan bendevilk 1 ayda 8 kilo verdim yemedim uyumadim psikolojik tedavi aldim ama hicbirsey duzeltmedi aslinda su anda ayniyim ama cocugumuz icin kendimizi ikinci plana atmak gerekiyor belki ozel egitimle ilgili ise ben ilk etapta evde bir. ozel egitimciyle basladim kendi ortamini degistirmeden egitimci gidince beraber devam ediyorduk sizin yazdiginiz calismalarin aynisi.ozel egitimciden bir sure sonra sıkılmaya basladi biraktik biraz zaman verdim simdi yarim gun kres deniyorum ins bakalim gelisimi olursa devam yoksa artık bende kurum arastirmaya baslayacagim mecburen.. Sakin kendinizi yipratmayin okadar anliyorum ki ayni durumdayim bunu size söylemek istedim..

Herkese meraba , Lütfen bana yardım edin . Deprasif bir haldeyim son bir haftadır . Ellerim falan titiriyor yerimde oturamıyorum sıkıntıdayım .

Benim oğlum 20 aylık ( tüp bebek tedavisiyle dünyaya geldi ) Ve hala konuşmuyor . Komut falan verildiğinde yapıyor . Örnediğin git anneyi döv babayı döv dediğinde gidip anneyi arayıp vurup geri geliyor . Ayakkabını getir dediğinde gidip dolaptan ayakkabısını arıyor . Ama annede babada demiyor .

Göz teması var . Seslenildiğinde genellikle bakar. Oyuncaklarla oynamaz ama eline alır ve fırlatır . Ama bugün farkettim legoları diziyor . Diğer belirtilerine gelince . Yabancı biri eve geldiğinde önce utanıyor . Ya bir kenarda saklı kalıyor yada benim ve babasının arkasında saklanıyor . Sonra alışıyor tabi . Başka çocuklarla oynamayı sevmiyor ama . Hareketli müzik olduğunda oda oynuyor . Telefona merağı var . babası geldiğinde ellinden tutup montundan telefonu çıkarıp beraber video izlemeye bayılıyor . Hele telefonu babası cebinden çıkardığında çok heycanlanıp bunu özellikle bize belli etmek istermiş gibi rimikler yapıyor .

Çok hareketli , özellikle tırmanabilecek en ufak bir şey bulduğunda hemen bir şekilde zirvesine çıkmayı seviyor , çekmeceleri karıştırmayı falan .

Konuşmaması ve diğer çocukalra karşı olan ilgisizliği bende şüphe konusu oldu . Yaşıtı yabancı bir çocuk gördüğünde başta utanıyor . Biraz alıştıktan sonra genelde ya çocuğu dövmeye gidiyor yada çocuğun ilgilendiği şeyi gidip bozuyor .

Sizce bir çocuk psi. gitmelimiyim

Arkadaşlar çocuğunu hiç Özgür Yorbik e muayene ettiren oldu mu acaba? Geçen hafta 9 yaşındaki kızımı ona götürdüm . Son zamanlarda aşırı sinirlilik falan vardı. Neyse 2 tane ilaç verdi bir ay sonra tekrar çağırdı bazı testler falan verdi. Kaygı ve dikkat eksikliği olduğunu söyledi çok kararsızım ilaçları verip vermemekte kafam Bir haftadır davul gibi . Bu dr ye gidip tedavisi sonucu memnun kalan var mı aranızda ?

Herkese meraba , Lütfen bana yardım edin . Deprasif bir haldeyim son bir haftadır . Ellerim falan titiriyor yerimde oturamıyorum sıkıntıdayım .

Benim oğlum 20 aylık ( tüp bebek tedavisiyle dünyaya geldi ) Ve hala konuşmuyor . Komut falan verildiğinde yapıyor . Örnediğin git anneyi döv babayı döv dediğinde gidip anneyi arayıp vurup geri geliyor . Ayakkabını getir dediğinde gidip dolaptan ayakkabısını arıyor . Ama annede babada demiyor .

Göz teması var . Seslenildiğinde genellikle bakar. Oyuncaklarla oynamaz ama eline alır ve fırlatır . Ama bugün farkettim legoları diziyor . Diğer belirtilerine gelince . Yabancı biri eve geldiğinde önce utanıyor . Ya bir kenarda saklı kalıyor yada benim ve babasının arkasında saklanıyor . Sonra alışıyor tabi . Başka çocuklarla oynamayı sevmiyor ama . Hareketli müzik olduğunda oda oynuyor . Telefona merağı var . babası geldiğinde ellinden tutup montundan telefonu çıkarıp beraber video izlemeye bayılıyor . Hele telefonu babası cebinden çıkardığında çok heycanlanıp bunu özellikle bize belli etmek istermiş gibi rimikler yapıyor .

Çok hareketli , özellikle tırmanabilecek en ufak bir şey bulduğunda hemen bir şekilde zirvesine çıkmayı seviyor , çekmeceleri karıştırmayı falan .

Konuşmaması ve diğer çocukalra karşı olan ilgisizliği bende şüphe konusu oldu . Yaşıtı yabancı bir çocuk gördüğünde başta utanıyor . Biraz alıştıktan sonra genelde ya çocuğu dövmeye gidiyor yada çocuğun ilgilendiği şeyi gidip bozuyor .

Canım geçmiş olsun o testi hiç bilmiyorum biz hep denver yaptırdık komut alan sosyalliği olan 22 aylık çocuk bence de otizme benzemiyor ha deseler nolur demeseler nolur sana oyun grubu uygun olur anneli çocuklu...sen de sadece oyuna götürürsün tam gün için 3 yaşı doldurması laxım diye biliyorum grupta seninkinin yaş grubu çok çocuk var onların yazdıklarına da bakarsın
Onun dışında 5 yaşına kadar vakti var tam toparlanması için...bence durumu çok iyi bizimki kesinlikle yönergelere uymuyordu taaa 2,5 yaşında denver ı da hep geri çıkardı senin içinin daha rahat olması gerekir iyi şanslar dilerim sana

allah razi olsun destegin ve moralin icin. Biz kendimizi toparlamazsak onlara faydamiz da olmaz. O yuzden dik durmaya calisiyorum. Burdaki herkesin apayri problemleri var Allah hepimizin yardimcisi olsun. Karamsar degilim. Kimse olmasin. Duzelmeyecek bir hastalik degil. Bu gozle bakin. Ama bi sey yapmadan vakit kaybedersek etkileri artiyo mbiorezieleyici hareketler takintilar vs olusmaya basliyo. O yuzden ne kadar erken biseylerw baslasak kar. Otizmle alakali HERSEYI 3 4 gunde okumusumdur. Esime yabamci kaynak taramasi vs yaptirdim hatta. Gaps, bentonit kili biorezinans vs. Cozume yonelik aslinda yeni yeni seyler de cikiyo( istismar edilmemeye dikkat.) gaps i mutlaka deneyelim derim. Ne kaybederiz. Belki uzun ve yorucu bi surec ama kurtulan binlerce insan varken neden bizimkiler de onlardam biri olmasin? Ayrica bilimin ongordugu kadariyla 2020 yilinda her 2 cocuktan birinde gorulecek bi rahatsizlik. Yani tedavi yontemleri ve gelismeler de artar. Hic caninizi skmayin. Birbirimize dua edelim insallah..

Canim mutlaka gotur. Icini rahatlat. Ozele goturmene gerek yok. Al bi devlet hastanesine randevu. Gozlemi yetersiz hissedersen baska hastaneye git. Ama mutlaka git. Insallah biseyi yoktur ama ben 21 aylikken gitmistim. Su an 22 ay 12 gunluk. Ilk doktor (ozelde) 5 dk icinde cocuga bile hic bakmadan orta duzey otizm teshisi koydu. Aradan 1 bucuk ay gecti bak hala devletteki doktorlar teshis koyamadi yani gozlemliyorlar. Cunku 1 ay icinde tv kapatilmasi ve ilginin arttirilmasiyla birlikte komut goz temasi isme tepki cok iyi. Icinde kalmasin derim. Dedigim gibi ilerleyen zamanlarda etkilerini arttiran bir rahatsizlik.
Iyi aksamlar

Merhabalar.daha once bahsi gecti mi bilmiyorum ama.ank gazi uni.ogem diye arastirma merkezi varmis.giden var mi?tam olarak ne yapiyorlar tani mi tedavi mi

Benim oğlumda 27 aylık. Aynı tarzda egitim veriyolar zaten bu yaslarda oyunla öğretmeye calışıyorlar. Yeni başladıklarında sadece oyun oynadılar alısma süreci. 4. Aydayız özel eğitimde. Simdi komutlarla oyun oynatıyor. Sıra sende sıra bende gibi. Resimli hikaye kitabini acarak oradaki resimleri seslendiriyo. Ordegi gosterip vak vak diyo. Aynısini bizede yapin dedi. Traş köpüğüyle, oyun hamuruyla, yumusak sert seylere dokunduruyor oynatiyor onlarla. Bu önemli bi şeymis. Yeni basladiysa sabret biraz daha. Ama eger ucreti simdiden pahali geliyosa daha uygun bi yer arastir. Cunku oyle 2 - 3 ayda hemen duzelmiyor malesef. Bir de devamli degistirmek uygun olmaz cocuk icin. Benim gittigim yer senin gittigin yerin yarı fiyatı. Ben raporluyum para odemiyorum ama duymustum verenler var.

Sevgili arkadaslar.
Algı aba terapi merkezini duymussunuzdur istanbulda.
Biz algi ozel eğitim ve rehabilitasyon kismina gidiyoruz. Aba terapi merkezinde eğitimine devam eden arkadaslar var mi? Ne yapiyorlar cok merak ediyorum. Pahalı bir eğitim olduğu icin hemen vermem imkansiz ama daha hızlı ve egitimi iyiyse düşünebilirim. Oglum 22 aylik.

Sevgili arkadaslar.
Algı aba terapi merkezini duymussunuzdur istanbulda.
Biz algi ozel eğitim ve rehabilitasyon kismina gidiyoruz. Aba terapi merkezinde eğitimine devam eden arkadaslar var mi? Ne yapiyorlar cok merak ediyorum. Pahalı bir eğitim olduğu icin hemen vermem imkansiz ama daha hızlı ve egitimi iyiyse düşünebilirim. Oglum 22 aylik.
Biz de bi ara algıya gittik bize aba önermediler omları daha ağır düzeydekiler için veriyoruz diyorlardı muhtemelen sana da önermemişler ki normale gidiyorsun omların paket programları var ya onları arttırabilirsin hem daha uygun olur hem fazla eğitim almış olursun

mrb arkadaşlar.ben kızımdan daha önce bahsetmiştim 21 aylık kızım.konuşma hiç yok seslenildiğinde ismine bakmıyo.komutları genelde anlamıyo ama bazen anlıyo.koşmayı seviyo.oyuncaklarıyla uzun süre oynamıyo çok kısa ve fırlatıyo.çocukları seviyo göz temasımız iyi iki aydır tv seyrettirmiyoruz.çak yapar bay bay yapar alkış yapar.koltuklara iner çıkar.parkta kaydırak merdivenini tek çıkar.yemek yerken uslu.su susamışsa biri içince aklına gelip ister.kapıları tek başına açar kapatır.tırmanmaya bayılıyo.dolap çekmece sever.çok güleç bi çocuk .sarılmayı kucaklanmayı sever.istediği şeyi elimi tutar götürürür ister.işarette ediyo çok olmasada.kitaptaki hayvanları gösterip kediye pis pis köpeğe hav hav tavuğa üüüü horoz saıyo.ineğe kuzuya keçiye meee diyo çok net olmasada.baba nerde abi nerde deyince bazen onların tarafına bakıo.genelde umursamıo bizi.ama dışarı biri çıksın ağlar arkasından.gitmek ister hemende görür.odanın ve dış kapının anahtarlarının farklı olduğunu ve hangisinin hangi kapıyı açtığını bilio takmaya çalışıo.bazen meme mama dede gibi şeyler söylüyo ama anlamlı değil.kızınca yada kızıcağımızı düşündüğü yerlerde parmağını gösterip hımmm diyo.ve acaba kızacakmı diyo gözlerime bakıo.yapbozu var bi tane bütün parçalrının yerini bilio ama tam yerleştiremio.düşen bi nesneyi yada sakladığın bişeyi takip edip arıyo buluyo.sakız çiğneyebilio yutmuyo.çiğnerken su uzattığımızda sakızı düşürüp içiyo vs....çocuk psikoloğuna götürmüştük 1.5 ay kadar önce gelişim geriliği var gibi ama otizm belirtileride var dedi gelişim testi yaptırmamızı istemişti çok hastalandık gidemedik.kreş önerdi tanı koydurup getirin dediler.havalarda soğuk olduğu için sonuçları beklicez.noroloğa götürdük bu arada otizm değil göz teması var dedi. ama dalmaları ve konuşması olmadığı için kulak testi eeg emar istedi.eeg çektirdik sonuç normal.kbbye götürdük kulakalrında doluluk varmış o temizlenecek sonra test yapılacakmış.mr için çok geç randevu verdiler.bu arada ben geç kalmaktan korktuğum için ve zararı olmayacağını düşündüğüm için yakınımızdaki rehabilitasyon merkezinde eğitime başlatıcam bugün.bakalım gelişmeler nasıl olcak dua edin arkadaşlar nolur kzuum.

X