Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
canım inan yazınıı okuyunca çok duygulandımm
nedense bende süreklii otizimlii bebeklerin yazılarınıı okuyorumm
bir tanıdığımıunn oğludaa bu belirtileri taşıyorrr
siz nerden anladınmızz farklılık olduğunuu
şimdii 3 aylık oğlumm varr süreklii takip etmeye çalışıyorum onuu
meselaaa dahaa bebekkenn göz temasıı kuruyormuyduuu
benimki benii takip ediyorr konuştuklarımaa gülüyorr
otizm yaygın olan cocuklar bebeklerınden bellı edıyo zaten ki psikyetriler bebekkencekilmiş videolarını sıtıyor ama benım oglumda böyle tepkıler verırdı agulardı gülerdi göz teması cok ıyıdı kı hala ıyı masaallah dedıgım gıbı şimdiden ipi sıkı tutun ve tv izletmeyın ben tv de buluyorumbütün sucu yanı benım oglum konusmaması falan tv ye arkadas ortamı eksıklıgıne baglıyorum benım ogluma otizm diyen olmadı zaten gelişim bozuklugu var birazda tek cocuk oldugu için tembel yetısmıs dedı doktorumuz korkman için çok erken canım daha ınternetın kötü yanları dıyelım ben konusmuyo dıye arastırmaya bakarken otizm cıktı hep karsıma bırazda ben abarttım galıba
Otizm yelpazesi genis olan bir rahatsizliktir
her cocukta farkli belirtilerde ve derecelerde seyretmektedir.

Asagidaki ön degerlendirme ölcegine göre cocugunuzda bir aksilik gördügünüzde, cocugunuzu en yakin cocuk psikiyatristine götürün..Otizm üzerine yogunlasmis olanlar tercihiniz olsun..

Otizm Öndeğerlendirme Ölçeği

Çocuğunuzun davranışlarından şüphe duyuyorsanız, aşağıdaki basit testi uygulayın ve soruların çoğuna "hayır" yanıtını verdiyseniz bir uzmanla görüşmeyi planlayın.

1) Çocuğunuz gözünüze 1-2 saniyeden fazla süre bakar mı?
Evet/Hayır

2) Çocuğunuz istediği bir şeyi göstermek için işaret parmağını kullanır mı?
Evet/Hayır

3) Çocuğunuz size göstermek, paylaşmak üzere nesneleri size getirir mi?
Evet/Hayır

4) Çocuğunuz isteklerini sözlü olarak anlatabilir mi?
Evet/Hayır

5) Çocuğunuz çevresindeki kişilerin ona ne demek istediğini anlayabiliyor mu?
Evet/Hayır

6) Çocuğunuzun konuşması (eğer varsa) yaşıtlarınınki gibi midir?
Evet/Hayır

7) Çocuğunuz gördüğü ya da sizin istediğiniz hareketleri taklit edebilir mi?
Evet/Hayır

8) Çocuğunuz evcilik türü oyunlar oynar mı?
Evet/Hayır

9) Çocuğunuz diğer çocuklarla ilgilenir, onlarla birlikte olmak ister mi?
Evet/Hayır

10) Çocuğunuzun "tanıdığı kişi", "yabancı kişi" ayırımı yapar mı?
Evet/Hayır

11) Çocuğunuz yeni durumlarla ilgilenir, merak eder mi?
Evet/Hayır

12) Çocuğunuzun davranışlarının anlamını çözmek çoğunlukla mümkün müdür?
Evet/Hayır

--------------------

Otizm hakkinda daha cok bilgiye ihtiyaciniz varsa, verecegim facebook adresinden istediginizi sorabilir ve bilgiye sahip olabilirsiniz..Ben dahil bircok egitimcinin de yönetici oldugu otizmli cocuk sahibi ebeveynlerin ve egitimcilerin toplandigi bir grup...Yukaridaki öndegerlendirme örnegi de grubunmuzdan..

OTİZM konuşamamak, söyleyecek bir şeyiniz olmadığı anlamına gelmez | Facebook
tesekkur ederım canım verdıgın bılgılere
sizde kaldırın bebeğinizin resmini maşallah çok tatlı :nazar:çok korkuyorum ben nazardan

hemen kaldırdım canım :KK34::KK54:

merhaba arkadaşlar Allahım hepimizin yavrusuna sağlık versin inşallah,acılarını göstermesin.
benimde iki yaşında bi kızım var.konuşamıyor.bende netten araştırırken,otizm olabilir mi diye çok kortum günlerce ağladım ,insan kötü bi şeyi evledına konduramıyor.sonra dr a gittik.yaşıtlarına göre konuşmasında geri dedi.çok şükür otistik falan demedi. kızım biraz ilgisiz,seslenince zor bakıyo,yani canı isteyince hemen bakıyo.göz temesı kuruyoruz.kitaplara bakıyor,anlattıkalarımı dinliyor,bebeklerini biberonla besliyor, çocukları çok seviyor,oynamak istiyor.genelde sessiz biçocuk,baba ,dede diyebiliyor.bizde evde yalnızız,yakında ona arkadaş yok,o yüzden kreşe göndermek istiyorum,haftada bir iki gün bi kaç saat.belki konuşması içim faydası olur.sizin yazdıklarınızın hepsini okudum.kendi sorunumu paylaşmak istedim sizlere . beni çok iyi anlayacağınıza eminim.bütün kuzucukları öpüyorum,Allaha ement olun.

ya arkadaşlar brnım oglum da 23 aylık konuşmuyo.netten araştırdıkça otizme kadar geldim.bazı arkadaşlarımın anlattıklarıyla bazen uyuyo bazıları uymuyo.ne yapacagımı da şaşırdım.benım hatam tv izlettırmek.ve bılgısayar baktırmak oldu galıba.söyle biraz anlatayım oglumu da sizlerde fikirlerınızı söyleyın lütfen.göz baglantısı kuruyo.ismini seslendıgın zaman bazen bakıyo bazen bakmıyo.bazen tekrarlamak zorunda kalıyorum.kardeşi var 10 aylık.ona böö yani cee diyo.onu sev dedıgımız zaman sarılıyo.bazen elındeki oyuncagıyla dövüyo.bana anne babasına babo diyo dayı(ayı),dede,diybiliyo ama onlara öyle seslenmıyo.dayısının fotosunu gösterdigim zaman dayı diyo.gel oglum hadi öpüşem dedıgım zamn dudagımdan öpüyo.ayy diye sarılıyo.parkta falan yanına bi cocuk gelse gel diye hemen onu cagırıyo.ama ne isterse elıyle işaret edıyo istıyo.kitaplar falan aldım onları anlatıyorum dikkatle dinlıyo.gazete faln bakmaya bayılıyo.tam bi araba tutkunu.elınde oyuncak arabasız gezmez.bogazı masllah ıyı.hatta bebekken okadar kıloluydu kı obez olacak diye korkmuştuk.cok hareketlı.hiç yerınde durmaz.saklanmalı oyunları faln cok sever.devamlı elımızden tutup oynaa der.yanı oynayalım diye çeker durur.babasını aşırı sever.kolumuzu okşamadan dokunmadan asla uyumaz.oglum babasıla yatıyo bende kızm küçük oldugu için onla ayrı odalarda uyuyoruz.babasıylaoyun oynamaya bayılır.onunla kşsun bogossun dursun.ama bi türlü konuşmaz iste.10 15 kelime söyluyo yanlızca.ama her şeyi anlar.ya ne bilim şimdilik aklima geln bunlar.konuşması için kreşe gonderecem artık.sizlerde fikirlerinizi benımle paylaşırsanız coook sevinirim

tabi bizler dr değiliz.ama ben bu konuyu çok araştırmıştım bi ara.
görünürde otizim gibi birşey var diyemeyiz.önemli noktalar algılama ve karşılıklı ilişkilerdeki tutumu....
bunlar olsa bile atipik denilen bi durum var.bütün bunların ayırımını uzman bi çocuk psikiyatrı yapabilir.bir kere götür için rahatlasın derim ben..........

bugün bir bayanla tanıştım merkezde tüp bebek yoluyla sahip olmuş bebeklerine 5 yıl sonra sıkıntılı bir hamilelik geçirmiş psikolojik olarak ikizleri var biri normal biri otizm li ayrı yumurta ikizleri ikiside erkek bu konuda özel mesaj da almıştım ikizlerin biride olup öbüründe olmayabiliyormuş baya bi konuştuk oğlunuda gördüm 3,5 yaşındalar konuşmaya başlamış gözlerimiz içine içine baktı sevimli bi çocuk bu arada benim oğlumda harika gidiyor 3 e kadar saymaya başladı çoğunu anlayamıyorum ama baya çabalıyor konuşmak için :nazar:inş dahada iyi olacak

otizm gercekten yaygınlastımı yoksa doktorlar davranıs bozuklugu olan her cocuga otizm teşhisi mi koyuyor anlamış degilim ben hemşireyım acil serviste otizm cocuklar gelıyor arada ınsanın gözune bıle bakmıyolar kendı kabuklarına cekilmiş cok acı :KK43: beyın cerrahımızla konustum ben onunda oglunda otizm belırtılerı varmıs ama proflaar hemen otizm dememiş hatta belırtılerın hepsı varmıs göz teması yokmus 3 yasında hala konusamıyormustu ıcıne kapanık cocuklarla oynamayan algılama güçlügü ceken bır cocukmustu belırtıler bıle hemen otizmlidir aklına getırıyo ınsanın ama öyle cıkmamıs beyın cerrahı oldugu için profuna götürmüş ıncelemısler gözlemlemişlerkı bu 6 aylık seanslarda olmus özel egıtım dıl kom falan derken 1 yıl içerisinde cocuk da baya düzelme olmus ama hala takıntılı yelegını kreste unutmus evdekı bardakları kırmıs babasının saatını kırmıs böyle aklıma takılan belkı orda kendı profu degılde baska bı doktora göturseydı hatta kendınınde doktor oldugunu bılmeyen doktora bu kadar ılgılenılırmıydı bence otizm denılıp gönderılırdı doktorlar en kötüsünü söyler hep işimizi kış tutalım yaz cıkarsa bahtımıza ama otizm tanısı opkadar kolay konulacak bı tanı degıl bence günümüzde her cocukta otizm en az 1 -2 belırtısını tasıyor ben bunu hormonlu sebzeler meyveler temız olmayan hava ve cogu anne calısmak zorunda ekonomık sartlardan ve en önemlısı calısan anne sendromu bence bu böyle kızlar o yüzden yoruma acık bi haldeyiz :44:

merhaba ben ilk kez yazıyorum.Benim oğlum 2.5 yaşında 6. aydan itibaren ben,babası,anneannesi ve dedesi dışında hiçkimseye gitmemeye başladı.Bunu önceleri fazla önemsemedik ama konuşma yaşı geldiğinde konuşmadı.Şu an fazla göz teması kurmuyor.Uzun süre canı sıkılmadan hep aynı oyuncaklarla oynayabiliyor.Sesler onun dikkatini çekmiyor.Sadece tvde reklamlar başladığında odanın dışındaysa bile koşarak geliyor.Bazen kendi kendine mızmızlanmayı andıran sesler çıkarıyor.7-8 ay önce konuşmadığı ve adını söylediğimizde bize dönüp bakmadığı için çocuk psikiyatrına götürdük o zaman henüz 2 yaşında bile değildi.Psikiyatr bize erkek çocukların geç konuşabildiğini 3 ay kreşe göndermemizi önerdi.Maalesef o da işe yaramadı.Yaygın gelişim bozukluğu (atipik otizm) teşhisiyle raporumuz çıktı.Şu an 2 aydır özel eğitim öğretmeninden ders aldırıyoruz.Raporumuz yeni çıktığı için özel eğitim merkezi arıyoruz.İzmirde bu konuda tecrübesi veya bilgisi olanlara yetkin bir uzman ,eğitmen,psikolog veya özel eğitim merkezi soruyorum.Yardımcı olursanız sevinirim

iyi akşamlar..benim kızım 2,5 yaşında gelişim geriliği tehşisi koyuldu..prametüre doğdu kızım(28 haftalık) konuşmamız hala fiillerde al ver vs..gibi izmirde konuşma terapisti olan çok az yer var..biz raporumuzun çıkmasını bekliyoruz..araştırmalarım neticesinde size tavsiye edebileceğim yerler Dokuz eylül özel eğitim merkezi(bucada)izgi özel eğitim merkezi(balçovada)pembe bağcık özel eğitim merkezi(alsancakta)gidip görüşmenizi tavsiye edrim.nette adreslerine ulaşabilirsiniz..geçmiş olsun

teşekkürler araştıracağım.ben oğlumu izleyebileceğim bir merkez arıyorum.acaba ben mi çok hassasım

hanımlar nasılsınız yavrular nasıl:KK54:

tşklr siz nasılsınız benimki harika gidiyor 5 e kadar sayıymaya başladı parmağıyla göstererek sayıyor gözlerini bizden ayırmıyor dersten çıkmak istemiyor kardeşiyle oynuyor geçen bir misafirimiz vardı onun çocuğuylada baya ilgilendi omuzuna yattı odalarında napıyolar diye gözetledim baktım beraber lego oynuyolar 28 indede nerolojiye eeg raporumu göstericem daha ne isterimki süper :nazar:

ne yazık ki göndermeyi düşünüp araştırdığım 2 merkez camdan izlemeye bile izin vermiyor.Tabii ki çocuğumu oraya götürmeyeceğim.Onun komutları uyguladığını gorünce sevinmek en doğal hakkım.Hem iyi bir merkez şeffaf olmalı.Bugün heyet raporumuzu alıp rama başvurdum.Hala istediğim gibi bir merkez bulamadım otizmle ilgili köklü ve kendini kanıtlamış bir merkez arıyorum

ne yazık ki göndermeyi düşünüp araştırdığım 2 merkez camdan izlemeye bile izin vermiyor.Tabii ki çocuğumu oraya götürmeyeceğim.Onun komutları uyguladığını gorünce sevinmek en doğal hakkım.Hem iyi bir merkez şeffaf olmalı.Bugün heyet raporumuzu alıp rama başvurdum.Hala istediğim gibi bir merkez bulamadım otizmle ilgili köklü ve kendini kanıtlamış bir merkez arıyorum

nasıl izin vermezler o camları neden koymuşlar o zaman oraya ben bazen derslerede katılıyorum ne kaparsam kardır öğrenmeye çalışıp evdede uygulamak için

onlar bazen bizi derse katabilirlermiş.Kapılar zaten buzlu camlı içerisi görünmüyor,dersliğin bulunduğu katta da durmak yok.Bekleme odası en alt katta.Neyse orayı eledim zaten.İnşallah uygun bir yer bulurum.Şu an uzmanlık alanı otizmli çocuklar olan bir özel eğitim öğretmeninden ders aldırıyoruz haftada 2 saat, ben de evde bunları uygulamaya çalışıyorum.Televizyonu evde tamamen kapatmak mümkün olmuyor 5 yaşındaki oğlum tv izlemek istiyor.Tavsiye edilen bir özel eğitim merkezi var o da evden araçla 30 dakika kadar.Eve yakın olmalı ki çocuk oraya dinç olarak gitsin.

onlar bazen bizi derse katabilirlermiş.Kapılar zaten buzlu camlı içerisi görünmüyor,dersliğin bulunduğu katta da durmak yok.Bekleme odası en alt katta.Neyse orayı eledim zaten.İnşallah uygun bir yer bulurum.Şu an uzmanlık alanı otizmli çocuklar olan bir özel eğitim öğretmeninden ders aldırıyoruz haftada 2 saat, ben de evde bunları uygulamaya çalışıyorum.Televizyonu evde tamamen kapatmak mümkün olmuyor 5 yaşındaki oğlum tv izlemek istiyor.Tavsiye edilen bir özel eğitim merkezi var o da evden araçla 30 dakika kadar.Eve yakın olmalı ki çocuk oraya dinç olarak gitsin.

evet orası uygun değilmiş bizim rahat dersede katılabiliyorum dışardan camdan seyredebiliyorumda istediğim kadarda kalıyorum servis gelip alıyor sonrada getiriyor ücretsiz kuruma ait baya uzak yerlerdende gidip öğrenci getiriyorlar getiremedikleri zamanda yol parasını karşılıyolar allahtan benimki yakın servisle gidip geliyoruz ram dan biraz ağır çıkıyor rapor iyi yapmışsınız ders aldırmakla evet tv yi bizde tamamen kapatamadık malesef akşamları açıyolar ama ben güzdüz 1_2 sevdiği programın dışında açmıyorum açarsamda gelip kapatıyor zaten oğlum evede bi sürü materyaller aldım evdede ben uğraşıyorum kalabalığı sevmezdi şimdi alıştı her hafta sonu alışveriş merkezlerine götüre götüre parka gitmeyide seviyor 5 e kadar saymayı öğrendi renkleri ayırt edebiliyor şekilleride ayırt edebiliyor şimdi hoplama zıplama çalışıyorlar bide küçük tramplen alıcam bol bol zıplasın eğitmenimizde otizm olduğunu sanmıyorum diyor varsa bile çok hafif eeg de çektirdim 28 inde göstermeye gidicem normal yazıyor ama otizmi olan çocuklar uykuda sara nöbeti geçirirlermiş uyku eeg si çektirdim bakalım ne olacak sizde erken başlamışsınız benim gibi eğitime bunu çok iyi buluyorlar erken eğitimi inş sizinde güzel haberlerinizi alırız

inşallah.Bizim öğretmenimiz de hafif geçireceğini ileride aspergere(yüksek düzeyde )dönüşebileceğini söyledi . ne tür materyaller aldınız oynaması için? göz temasını arttırmak için ber oğlumu ayaklarıma alıp uçak yapıyorum ve şarkı söylüyorum kendimce yöntemler uyduruyorum.bir anaokulu ile görüştüm,orası özel eğitimle eşzamanlı olarak anaokulu önerdi.siz ne yapıyorsunuz?

tşklr siz nasılsınız benimki harika gidiyor 5 e kadar sayıymaya başladı parmağıyla göstererek sayıyor gözlerini bizden ayırmıyor dersten çıkmak istemiyor kardeşiyle oynuyor geçen bir misafirimiz vardı onun çocuğuylada baya ilgilendi omuzuna yattı odalarında napıyolar diye gözetledim baktım beraber lego oynuyolar 28 indede nerolojiye eeg raporumu göstericem daha ne isterimki süper :nazar:

maşallah canım:nazar::nazar:daha iyi olacak inşallah hatta senin oğlan daha çabuk konuşmaya başlamış bak benim ki 3 yaşından sonra başladı 5 e kadar sayıyormuş bide:KK55:eeg de bişey çıkacağını sanmıyorum bak görüceksin...havalarda ısınmaya başladı artık bol bol gezicez gezdikçe açılıcaklar çok iyi olucak hepsi..bizden de haberler vereyim şimdi oğlum konuşmayı iyice söktü sorulara yerinde yanıt veriyor babası işten geldiğinde oğlum bugün ne yaptın diyor takır takır sayıyo pazaya gittik bime gittik migyosa gittik işte o gün neler yaptıysa anlatıyo tek tek..bugün babanesine bırakmıştım işim vardı kayınvalidem ağlamış bi şarkı çıkmış duygulanmış ağlamış oğlum peçete getirip silmiş babanesinin gözyaşlarını:KK43:almaya gittiğimde içeri girer girmez babane ağladı şarkıya ağladı dedi bana artık herşeyi anlıyo ve ifade edebiliyo ama biraz hızlı konuşuyo heycan yapıyo kelimeleri yutuyo konuşurken özel eğitimde artık nerdeyse bişey yapmıyorlar diyebilirim öğretmeni önüne ne versem hangi metaryal koysam bi çırpıda yapıyo diyo yada söylüyo bende yanlarında oturuyorum çoğu zaman hep beraber oynuyoruz bi nevi banada terapi oluyo oğlumada çok faydası var tabi ablalarını çok seviyo orda çok mutlu ve hergün daha çok geliştiriyo kendini:KK69:sizinde bu günleriniz çok yakında erken kalkan erken yol alır derler ya hani erkenden fark edebilmek çok önemli gerçekten çok uzun oldu umarım yorulmadınız okurken.

merhaba evet her merkez kapıdan izletmeye izin vermez böyle bir yer görmüştüm ama oranın kameralı sistemi vardı bekleme odasında büyük ekran tv izleyebiliyorsunuz yani onlara kızmayız izletmiyorlar diye ama kapıdan izletmiyorsa kameralı sistem şart. bazen çocuklar annelerini kapıda beklerken görünce odada durmak istemez yada öğretmene odaklanmaz bizim okulun kapıları film cam yani biz çocukları görüyoruz ama onlar içerden bizi göremiyorlar...siz çok iyi araştırın ben çok yer gördüm dekarsyon süper çay kahve izmeti konfor vs..öğrtmende iş bitiyor çok dikkat edin içinize iyice sinsin oğlunuz dersten çıkınca sizinle konuşsun neler yaptığını anlatsın ki anlatmak zorunda istediğiniz herşeyi sorun öğretmene hatta ilk haftalar sizde çoğunuzla beraber katılın öğretmeni güzelce tanıyın ve nasıl oyuncaklarla oynuyorlar orada ne gibi materyeller var evinize alıp sizde tekrar yapın aynısını evde genelde göz temasına yönelik çalışmalar ile başlanır onların dikkat çekeceği şeyleri öğretmen belirliyor zaten.

X