Özgüvensizlik ve aşağılık kompleksi

yalnizkus_

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
16 Haziran 2014
566
474
Merhaba arkadaşlar ben iş hayatında çözüm odaklı, pratik fikirleri olan ve dolayısı ile işverenleri tarafından oldukça sevilen biriyim fakat tüm bunlara rağmen istediğim kademeye gelemedim, beklediğim kariyere sahip olamadım çünkü aşırı özgüvensiz, çekingen ve aşağılık kompleksi olan biriyim. Bana rağmen yakın zamanda çok güzel bir terfi aldım ama hala korkularım, aşağılık kompleksim ve bunların meydana getirdiği özgüvensizlik ve pasif görünme durumu devam ediyor.
Bunu aşmak için cesur kararlar aldığım, yetkililerim ile konuşup fikirlerimi açıkça sunduğum zamanlar oluyor ama kimi zamanda aşırı kaygılı ve kaygıdan kaynaklı konuşma bozukluğum oluşuyor ve böyle zamanlarda kendimi çok kötü hissediyorum bu da bana karşı olumsuz tutum geliştirmelerine neden oluyor. Bunu aşmak için terapi almayı elbette düşünüyorum fakat bunun için zaman ve maddi olarak biraz daha beklemem gerekiyor. Şuan ki süreçte sizin tecrübe, görüş ve önerilerinizi almak istedim, şimdiden teşekkür ederim.

İş hayatında baya basariliymissiniz disardan özgüvensiz pasif görünmüyorsun uz bence. Mükemmeliyetçi olduğunuz için kendinizi yetersiz hissediyorsunuz. Düşüncelerinizi değiştirip iyi yonlerinize odaklansaniz daha rahat olursunuz.
Bende de aynı durum vardı bir iki yıldır daha iyiyim. Düşünce yapimi değiştiriyorum. Kendi değerimi daha iyi anlıyorum.
Son olarak Milletin ufacık başarısı varken o kadar övünüp ozguvenli oluyor da siz mi olamayacaksınız bosverin harikasiniz😄

Ben de bir zamanlar o kadar evhamlı o kadar paniktim ki kim bilir dışarıdan nasıl görünüyordum. Sonra baktım ki insanlar beni bu özelliğim yüzünden ezik görüyor. Sonra çevremi bir dikkatli inceldim ki öyle hayran kaldığım insanlar da aslında o kadar doğru kararlar verip işini süper yapmıyormus. Özetle herşey imaj.

Terapi almanız iyi olur mümkün olan en kısa sürede bunun yanında birşey bir his yetkinlik duygusu yapa yapa gelişen birşey yani hadi bir cesaret durumu sonucda hata yanlış da olsa yapa yapa pekiştiriliyor her davranış.Ne pahasına olursa olsun üzerine gitmek gerekiyor bunu yenmenin kestirme çabuk bir anda bir yolu yok . Çokça çaba çokça elimden gelen bu çokça deneyim gerekli ....En kötü ne olabilir ki fikrinden yola çıkarak insanların hatasız paniksiz endişeden komple arınmış olmadığını anlayarak üstelik sevilen başarılı bir insan olduğunuzu bilerek her başardığıniz küçücük şeyde bile kendinizi kutlayarak yol alın .. Kimse mükemmel değil mükemmelin yanından bile geçemez hiç kimse. Önemli olan gelisebilmek.

Küçükken Ailen tarafından aşşağılandinmi ?
Manevi bakım terapisi almanı tavsiye ediyorum, (başka bir konuda benim çoook işime yaradı )

Merhaba arkadaşlar ben iş hayatında çözüm odaklı, pratik fikirleri olan ve dolayısı ile işverenleri tarafından oldukça sevilen biriyim fakat tüm bunlara rağmen istediğim kademeye gelemedim, beklediğim kariyere sahip olamadım çünkü aşırı özgüvensiz, çekingen ve aşağılık kompleksi olan biriyim. Bana rağmen yakın zamanda çok güzel bir terfi aldım ama hala korkularım, aşağılık kompleksim ve bunların meydana getirdiği özgüvensizlik ve pasif görünme durumu devam ediyor.
Bunu aşmak için cesur kararlar aldığım, yetkililerim ile konuşup fikirlerimi açıkça sunduğum zamanlar oluyor ama kimi zamanda aşırı kaygılı ve kaygıdan kaynaklı konuşma bozukluğum oluşuyor ve böyle zamanlarda kendimi çok kötü hissediyorum bu da bana karşı olumsuz tutum geliştirmelerine neden oluyor. Bunu aşmak için terapi almayı elbette düşünüyorum fakat bunun için zaman ve maddi olarak biraz daha beklemem gerekiyor. Şuan ki süreçte sizin tecrübe, görüş ve önerilerinizi almak istedim, şimdiden teşekkür ederim.
bu sanki sosyal anksiyeteye benzer birşey gibi geldi bana.

Küçükken Ailen tarafından aşşağılandinmi ?
Manevi bakım terapisi almanı tavsiye ediyorum, (başka bir konuda benim çoook işime yaradı )
Teşekkür ederim, manevi bakım terapisi kulağa iyi geliyor, mutlaka araştıracağım
bu sanki sosyal anksiyeteye benzer birşey gibi geldi bana.
Ta kendisi :) sosyal anksiyetem hep vardı ilaçsız bir şekilde götürmek için çabalıyorum

Sosyal anksiyete bu bence. Bende de var ama kendimi böyle kabul ettim. Bu durum için terapiye de gittim ama denilenleri yapmak istemedim. Çevremde gerçekten sevdiğim üçbeş kişi var. Geri kalanı da gereksiz geliyor. Sosyalleşesim de yok. Gerekli olsalardı yapardım. Yani çıkarlarınız zedelenmiyorsa sorun yoktur. Kaldı ki terfi de almışsınız. Ama iş haricinde bu durum sizi etkiliyorsa orasını bilemem.

X