Paris Işıltısı sonrası reaksiyon

Crazy-cat-lady

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
12 Mayıs 2017
174
248
33
Merhaba, bu konu son günlerde beni çok mutsuz ediyor belki benimle aynı süreci yaşamış ve iyi haberler verebilecek birileri vardır diye danışmak istedim.

25 Kasım’da popüler ve hakkında hiç kötü yorum duymadığım bir özel dermatoloji uzmanına gittim. Beklentim cildimin canlanması ve parlamasıydı, bi 5 yaş önceki fotoğraflarıma baktığımda cildim aynı kalitede değil gibi geliyordu. Doktor cildimi ve beklentilerimi değerlendirerek Paris Işıltısını uygun gördü. İlk seansı o gün uyguladık. Bir sonraki seans için ek olarak Q-switch ile yüz tüylerini sarartmayı planladık. İlk seansın ardından cildimde hiçbir reaksiyon olmadı, enjeksiyon izleri ertesi gün geçti, hatta o hafta cildimle ilgili iltifatlar aldım.

İkinci seans 26 Aralık’taydı. Yukarıda bahsettiğim gibi Q switch ile birlikte yine Paris Işıltısı enjeksiyonları yapıldı ancak o gün kızarıklıklar gitgide arttı. Ertesi gün yine cildimde bir iyileşme görmedim ama o gün de beklemeye karar verdim. Ama ertesi sabah yüzümde belli bölgelerde şişlikler de olunca ve enjeksiyon noktalarındaki kabarıklıklar artınca doktora danıştım.

Kendisi bana kortizonlu bir krem ve antihistaminik ilaç verdi. O şişlikler ve enjeksiyon kabarıklıkları geçti ancak bugün işlemin üzerinden 9 gün geçmiş olmasına rağmen kırmızılıklar geçmiyor. İz kalacak diye gerçekten çok endişeliyim. Yarın doktoru yüzyüze görmek için randevu aldım. Bu süreci böyle yaşayan kimse oldu mu, ne gibi tedbirler alındı, sonrasında iz kaldı mı? Bu konularda bilgi verebilirseniz çok mutlu olurum.

Ben geçirdiğim aşamaları yazayım.

Ben bu konuyu kafaya çok taktım ve bu konuda bilgi sahibi her aklıma gelene danışmaya çalıştım. 2’si dermatolog arkadaşımdı, 1’i de devlet hastanesindeki dermatoloji hekimiydi. Yüzümü doğrudan yalnız devlet hastanesindeki hekim gördü, diğerleri fotoğrafla gördü. Devlet hastanesindeki hekim kızarıklıkların üzerine bastırınca kızarıklık geçti ve bunun iyi bişey olduğunu, orada şu an sadece bi tepki olduğunu, leke olmadığını söyledi. Bu tarz kızarıklıklar %90 geçer ama %10 hafif leke kalma ihtimali de olabilir dedi. Kendisinin bu tarz modern uygulamaları yapmadığı için pek bir şey söylemesinin doğru olmayacağını, ama yakın zamanda hastanede birinin başına böyle bir olay geldiğini, 4-5 gün kortizonlu hap kullanınca geçtiğini, ama çözümü mutlaka uygulamayı yapan doktorla aramamı söyledi ben de onun üzerine kendi doktorumu arayıp randevu aldım. Ayrıca bana üniversitede bu konuda tecrübeli bir hocanın adını verdi.

Kendi doktorum normalde belki yoğun olduğundan belki de bu tarz komplikasyonlar canını sıktığından bilmiyorum, beni yüzyüze görmek konusunda pek istekli olmamıştı. Artık sabrım tükenmeye başladığı için ısrar edip bugün randevuya gittim.

Doktorun bana son verdiği kortizonlu krem “ağır” olarak geçen kortizonlu kremlerdendi, hatta devlet hastanesindeki dermatolog normalde kendisinin o kremi yüz bölgesinde kullanmadığını söylemişti. Yine de ben totalde 4 gün kullanmış oldum. Kendi doktoruma sorduğumdaysa birkaç hafta kullanılabileceği gibi şeyler söyledi ama ürküyorsanız orta düzey kortizonlu kremle devam edebiliriz dedi.

Sistemik (hap) kortizona başlayabiliriz dedi. Ancak 4-5 günlük kullanıp bırakmanın yanlış olduğunu, o zaman sağladığı etkilerin geri gidebileceğini, ayrıca bu vücutta da normalde salgılanan bir hormon olduğundan aniden kesmenin vücudu bocalatabileceğini söyledi.

Borik asitli eczanelerde hazırlanan solüsyonu cildinize bi gazlı bezle örtüp 10 dk bekletip kaldırarak günde 4 kere uygulama yapabilirsiniz bu cildi epey yatıştırır dedi.

Ben pazartesi gününe bir de üniversiteden randevu aldım. Son olarak oraya danışıp yol haritamı oluşturacağım.

Maalesef kendi başıma bu işleri açtığım için çok üzgünüm.

Merhabalar yeniden, bahsettiğim günlerde fakülteye gittim. Bu gibi durumlarda fotoğraflarla ilerlememenizi, bizzat görünmenizi tavsiye ederim mutlaka.

Fakültedeki doktor ilk günlerde direkt oraya gitsem, gittiğim günkünden daha farklı bir tedavi uygulayacağını söyledi. İşlemi uygulayan doktordan da farklı bir tedaviydi bahsettiği. Bebeklere yazılan bir kortizollü krem, bir antibiyotikli krem ve iki de hap verdi (herkese uygulanan tedavi farklı olabileceğinden ilaç ismi vermeye çekiniyorum) ve çok nahif bir nemlendirici kullanmamı önerdi, sonra da Avene Xeracalm AD krem yazdı. Bu ilaçlar 2 haftada yatışmayan cildimi 4-5 günde yatıştırdı çok şükür ki. 4 gün sonra kontrole çağırmışlardı, öyle ki doktor hanımın danıştığı hocası sorunun yüzümün tek bir tarafında olduğunu sandı. Diğer taraf neredeyse tamamen iyileşmiş, kalan tarafta da çok hafif bir iz kalmıştı. Yine de ilaçları 2 haftaya tamamlamaya karar verdiler. Önümüzdeki cuma yeniden kontrole gideceğim.

Bu süreçten öğrendiklerim:
  • Cildinizde bir kızarıklık, bir reaksiyon vb varsa bu dönemde güneşten korunmak ekstra ekstra önemli. Ben hem güneş kremini eksik etmedim hem de maske-bandana vb yollarla fiziksel olarak da kapattım neredeyse istisnasız.
  • Doktorların dediği kadarıyla; bu gibi durumlarda %90 iz kalmıyor ama iz kalma ihtimali de var. Kesin olarak iz kalmayacağını söyleyen doktorlara güven noktasında birkaç kez düşünmeli ve bu gibi sözlere güvenilip süreç zamana bırakılmamalı.
  • Mutlaka doktor yüzyüze görülmeli. Fotoğraflarla ilerlenmemeli.
  • Zaten irrite olmuş ciltte normal rutinlere (C vit, retinoid vb) doktor onaylamadan dönülmemeli
  • Uygulamalardan önce barkod istenmeli veya ürünün markası, içeriği tam olarak bilinmeli (gelecek uygulamalarda aynı durumu yaşamamak için)

Aklıma gelenler bunlar. Yaşayan arkadaşlarıma çok geçmiş olsun diyorum. Gerçekten özellikle de psikolojik açıdan yıpratan bir süreç. Doğru adreste olduğunuzu hissettiğinizde rahatlıyorsunuz. Umarım doğru doktora rastlarsınız 🙏🏼

Merhaba gelms Gecmis olsun. Cok da guzel detayli yazmissiniz bize de isik olsun. Kasintiniznda varmiydi ve alerjik reaksiyon sadece yuz bolgenizdemiydi acaba

Merhaba gelms Gecmis olsun. Cok da guzel detayli yazmissiniz bize de isik olsun. Kasintiniznda varmiydi ve alerjik reaksiyon sadece yuz bolgenizdemiydi acaba
Merhaba, çok teşekkür ederim. Bölgede kaşıntı da olmuştu evet. Reaksiyon sadece yüzümdeydi ama ilk ilaçlara başlamadan önce biraz ateş-kırgınlık falan da olmuştu, ama vücudumda başka tepki olmadı. Ben o dönemki salgına yormuştum ama 2 günde geçince uygulamadan kaynaklı olduğunu düşündüm.

Uygulamanın etkileri bence güzel, sadece doktorumun aynı gün cildime çok fazla yüklendiğini düşünüyorum ben. Aynı gün önce q switch lazer yapıldı (ardından normalde su değmemesi gerekiyormuş mesela, hemen yüzümü yıkattı) sonra mezoterapiye geçti, sonra da DMA (dinamik kas aktivasyonu) uyguladı. Sonuncunun etkisi var mıdır bilmiyorum o lokaldi, diğerleri yüzümün geniş alanındaydı. Günün başında duş almıştım bence duş da cildi yoran bir etmen, bana göre cildim aynı gün bu kadar fazla olayı tolore edemedi.

Biraz mesajlarınıza baktım, benim sonuç olarak yaptırmayı düşünüyorsanız (doktor da cildinize ve beklentinize uygun görürse) tavsiye edeceğim bir işlem. Sadece seçim yaparken şunlara dikkat etmenizi öneririm: • Kesinlikle uygulamayı yapan kişi uzman doktor olsun. • Başvurduğunuz klinik uzun yıllardır hizmet veriyor olsun (Benim kliniğim 1 yılını yeni doldurmuştu, açıkçası buna sonradan pişman oldum. Uygulamaların uzun vaadede etkilerini görenlerin yorumları ve benimki gibi olumsuzluklar yaşayanların karşılaştıkları tepkilere dair yorumlarını görebilmek için zaman gerekiyor. Benim doktorumun komplikasyon yönetimi çok kötüydü. Aynı şekilde doktorun modern uygulamalara dair klinik tecrübesi edinebilmesi için de zaman gerekiyor, belki doktor hanım benden sonra aynı hastaya bana yaptığı kadar çok işlem yapmayacaktır) • Referansları olsun.

Ayrıca bence randevunuzu havanın kararmasına yakın saatlere alın ki güneşe hiç maruz kalmayın. Bu mümkün olmadıysa giderken her ihtimale karşı yanınıza kendi güneş kreminizi alın ve çıkmadan onu sürüp maske takın. Duşunuzu da 1 gece önceden alın.

Yine de son noktada şunu söylemek istiyorum çünkü şu an kesinlikle böyle düşünüyorum: Bence doğru cilt rutinleri ve kaliteli ürünler kesinlikle çoook daha güvenli ve etkili sonuçlar sağlıyor.

Umarım hayal ettiğiniz cilde kavuşursunuz, sevgiler 🌸

Merhaba, çok teşekkür ederim. Bölgede kaşıntı da olmuştu evet. Reaksiyon sadece yüzümdeydi ama ilk ilaçlara başlamadan önce biraz ateş-kırgınlık falan da olmuştu, ama vücudumda başka tepki olmadı. Ben o dönemki salgına yormuştum ama 2 günde geçince uygulamadan kaynaklı olduğunu düşündüm.

Uygulamanın etkileri bence güzel, sadece doktorumun aynı gün cildime çok fazla yüklendiğini düşünüyorum ben. Aynı gün önce q switch lazer yapıldı (ardından normalde su değmemesi gerekiyormuş mesela, hemen yüzümü yıkattı) sonra mezoterapiye geçti, sonra da DMA (dinamik kas aktivasyonu) uyguladı. Sonuncunun etkisi var mıdır bilmiyorum o lokaldi, diğerleri yüzümün geniş alanındaydı. Günün başında duş almıştım bence duş da cildi yoran bir etmen, bana göre cildim aynı gün bu kadar fazla olayı tolore edemedi.

Biraz mesajlarınıza baktım, benim sonuç olarak yaptırmayı düşünüyorsanız (doktor da cildinize ve beklentinize uygun görürse) tavsiye edeceğim bir işlem. Sadece seçim yaparken şunlara dikkat etmenizi öneririm: • Kesinlikle uygulamayı yapan kişi uzman doktor olsun. • Başvurduğunuz klinik uzun yıllardır hizmet veriyor olsun (Benim kliniğim 1 yılını yeni doldurmuştu, açıkçası buna sonradan pişman oldum. Uygulamaların uzun vaadede etkilerini görenlerin yorumları ve benimki gibi olumsuzluklar yaşayanların karşılaştıkları tepkilere dair yorumlarını görebilmek için zaman gerekiyor. Benim doktorumun komplikasyon yönetimi çok kötüydü. Aynı şekilde doktorun modern uygulamalara dair klinik tecrübesi edinebilmesi için de zaman gerekiyor, belki doktor hanım benden sonra aynı hastaya bana yaptığı kadar çok işlem yapmayacaktır) • Referansları olsun.

Ayrıca bence randevunuzu havanın kararmasına yakın saatlere alın ki güneşe hiç maruz kalmayın. Bu mümkün olmadıysa giderken her ihtimale karşı yanınıza kendi güneş kreminizi alın ve çıkmadan onu sürüp maske takın. Duşunuzu da 1 gece önceden alın.

Yine de son noktada şunu söylemek istiyorum çünkü şu an kesinlikle böyle düşünüyorum: Bence doğru cilt rutinleri ve kaliteli ürünler kesinlikle çoook daha güvenli ve etkili sonuçlar sağlıyor.

Umarım hayal ettiğiniz cilde kavuşursunuz, sevgiler 🌸
Merhaba, detayli mesajiniz icin tekrar cok Tesekkurederim. Ben de sizin icin yaptirdiginiz islem ve odediginiz ucretlerin karsiligini gormenizi dilerim💖
Bende de urtiker var son 3.5 aydir cekiyorum ve sebebi de belirlenemedi maalesef. Donem donem azalip artiyor. Cok izdirap verici kasintilar yasadigim donemlerim oldu bu surede. Bana moral olmasi icin mezoterapi gibi bir islem yaptirmak istiyorum ama bu durumu tetikler mi bilmiyorum. Guzellik ugruna da kasintilarimin artmasini istemiyorum acikcasi. Islemler de pahali islemler. Doktorun uygulama oncesi kolda vb bu urunleri deneme durumu olurmu? Yada ben risk almayip hic yaptirmasam mi bilmiyorum. Sadece tecrubenize gore fikir sormak istedim.
Bir de botox yaptirdi iseniz onun alerji ve yan etkileri konusunda bilgi sahibi misiniz? Okuduguma gore mezoterapiden daha az riskli alerji konusunda.

X