Plesenta previa ve kan uyuşmazlığı

Sizin kanamalarınız plesanta previa durumundan dolayı değil mi? Uyuşmazlıkla tam alakasını anlayamadım? İğnenizide olmuşsunuz zaten.
Kanama olduğu zaman onun kanı ve benim kanım birbirine karışıyor. Bu durumda uyuşmazlıklarda bebeğin ölümü yada sakatlığına sebebiyet verilebiliyo erken müdehale edilmezse.

Ben yazdım ama sanırım siz farketmediniz bende plesenta previa durumu var ve bu durum gebelik boyunca kanamaya sebep oluyo eğer ikincide de tekrarlarsa yine kanama olucak bu konuda tedirginim yani evet her kanama olduğunda iğnemi olucam ama tüm dünyada uyuşmalık yaşayan ama ikişer üçer çocuk dopuran insanlar olduğu gibi bu iğneyi olsa dahi bebeklerni kaybeden insanlarda var. Bahsettiğim bu.
Neden olsun güzel kardeşim.
Kötüyü düşünme.
Ama sizde haklısınız sizi de bu hale doktorlar getiriyor.
Belki bu sefer plesanta previa ilki gibi zor geçmeyecek.
Kanaman fazla olmayacak.
Ya da ne bilim düşük bi oran ama plesanta previa olmayacaksın.

Sorunsuz alacaksın kucağına bebegini ben inanıyorum.

Yani bu durumu böyle bi inatlaşmaya çevirmenin bi faydası olduğunu düşünmüyorum. Çok merak ediyorsanız açıp kendiniz araştırabilirsiniz üstelik bu formdaki yorumlara bakmanız bile yeterli olacaktır.
İnatlaşma mı? Çok ciddi bir iddiada bulunuyorsunuz, ilk defa duyuyorum ve kan uyuşmazlığı olan bir gebeyim ben. Eğer doğruysa gerçekten o zaman endişeleneceğim ben de. Böyle ciddi bir konuda forum yorumlarına inanacak değilim. İçime bir kurt düşürdünüz ve söylediklerinizi ispatlayamıyorsunuz. Doktoruma danışacağım mecburen. Teşekkürler.

İnatlaşma mı? Çok ciddi bir iddiada bulunuyorsunuz, ilk defa duyuyorum ve kan uyuşmazlığı olan bir gebeyim ben. Eğer doğruysa gerçekten o zaman endişeleneceğim ben de. Böyle ciddi bir konuda forum yorumlarına inanacak değilim. İçime bir kurt düşürdünüz ve söylediklerinizi ispatlayamıyorsunuz. Doktoruma danışacağım mecburen. Teşekkürler.
Merakimdan youtubede video izledim.
İkinci bebekte aşırı zorluk vs vs olmuyor.
İğnes olunup dogum bekleniyor, bebek doğunca da kan grubuna göre igne yapilacak ya da yapılmayacak.
Doktorlar felaket gibi bişey anlatmıyor…

Bende kan uyuşmazlığı yaşamış bir anneyim ve ikinci gebeliğimi yaşıyorum ve bu söylediklerim iddia değil ikinci gebeliğimde yaşadığım kanama sonrası doktorumun bana söylediği şey. Keşke ilk gebeliğinizde önceden yapılmış olsa dahi 28. Haftada da bu iğne yapılsaydı dedi. Ayrıca bu forumda insanlar yaşadıkları tecrübeleri benzer durumu yaşayan diğer insanlarla paylaşıyolar yalan olduğunu düşünmüyorum hiç bir yorumun.

Merakimdan youtubede video izledim.
İkinci bebekte aşırı zorluk vs vs olmuyor.
İğnes olunup dogum bekleniyor, bebek doğunca da kan grubuna göre igne yapilacak ya da yapılmayacak.
Doktorlar felaket gibi bişey anlatmıyor…
Dr gamze çağların kendi bloğunda uyuşmazlıkla ilgili yazdığı yazıyı okumanızı öneririm. Ben kesinlikle uyuşmazlık varsa ikinci bebek ölecek demiyorum tabiki bunun kesinliğine inansam bende ikinciye gebe kalmazdım. Sadece en en en başından beri plesenta previa durumu yüzünden gebeliğim boyunca sıkça yaşayacağım kanamaların bu defa riski attıracağıyla alakalı tedirginliğimden bahsediyorum konuyu açma amacımda benzerini yaşayan varmı sonuç ne oldu onu merak etmemdi. Çünkü bu forumda plesenta previa yaşamasa dahi iğnesi yapılsa dahi ikinci gebeliği düşükle sonuçlanan annelerin yorumlarını okudum.

Bende kan uyuşmazlığı yaşamış bir anneyim ve ikinci gebeliğimi yaşıyorum ve bu söylediklerim iddia değil ikinci gebeliğimde yaşadığım kanama sonrası doktorumun bana söylediği şey. Keşke ilk gebeliğinizde önceden yapılmış olsa dahi 28. Haftada da bu iğne yapılsaydı dedi. Ayrıca bu forumda insanlar yaşadıkları tecrübeleri benzer durumu yaşayan diğer insanlarla paylaşıyolar yalan olduğunu düşünmüyorum hiç bir yorumun.
Yorumların yalan olduğunu mu söyledim? Tanımadığım etmediğim insanların yorumlarına göre hareket edemeyeceğimi söylüyorum, özellikle söz konusu sağlıksa.

Yorumların yalan olduğunu mu söyledim? Tanımadığım etmediğim insanların yorumlarına göre hareket edemeyeceğimi söylüyorum, özellikle söz konusu sağlıksa.
tabi ki etmeyin. Tabiki güvendiğiniz doktorunuzla devam edin. Yine söylüyorum allah hiç bir kötülük yaşatmadan da evladınızı kucağınıza almanızı sağlasın sağlık uzun ömür versin. Ama bende yaşadıklarımı ve doktorumun söylediğini yazdım buraya. Benim yazdıpım şey bilimsel bir makaledir demiyorum benim gebeliğimde yaşadığım şeyi paylaştım forumun amacına uygun olarak.

Gebelikte Kan Uyuşmazlığı - Doç. Dr. Ebru Zülfikaroğlu.

Lütfen bu yazıyı okuyun. Üstüne benim yaşadığım plesenta previa durumunuda düşünün ki sizlerin böyle bir durumu yok şükür ki ondan sonra iğneyi olsamda tedirginliğimin haklı olduğunu anlayacaksınızdır. Her birimiz hamileyiz lütfen biraz daha anlayışlı olalım. Hepimize evlatlarımızın iyi günlerini göstersin rabbim.

Dr gamze çağların kendi bloğunda uyuşmazlıkla ilgili yazdığı yazıyı okumanızı öneririm. Ben kesinlikle uyuşmazlık varsa ikinci bebek ölecek demiyorum tabiki bunun kesinliğine inansam bende ikinciye gebe kalmazdım. Sadece en en en başından beri plesenta previa durumu yüzünden gebeliğim boyunca sıkça yaşayacağım kanamaların bu defa riski attıracağıyla alakalı tedirginliğimden bahsediyorum konuyu açma amacımda benzerini yaşayan varmı sonuç ne oldu onu merak etmemdi. Çünkü bu forumda plesenta previa yaşamasa dahi iğnesi yapılsa dahi ikinci gebeliği düşükle sonuçlanan annelerin yorumlarını okudum.
Tabi ki olabilir.

Sizin iki tane büyük sorununuz var.
Sizin kan uyuşmanızdan ziyade plesanta previa duruma göre rahminizin alınma duruma da olabilir.
Bunların hepsini bilerek 2 sorunu kabul ederek gebe kalmışsınız.

Bu arada ben neler yasadim neler benim sorunlarom farkliydi.
Ölümlerden döndüm ne zorluklar yasadim oglumu dogurdum, hepsini goze alip kizima gebe kaldım.
Doktorlar da riskleri göze aldigim icin ok dediler.

Riskli bir durumu bile bile bilinçli olarak gebe kaldiktan sonra ne olacagini beklemekten baska bisey yok.

Tabi ki olabilir.

Sizin iki tane büyük sorununuz var.
Sizin kan uyuşmanızdan ziyade plesanta previa duruma göre rahminizin alınma duruma da olabilir.
Bunların hepsini bilerek 2 sorunu kabul ederek gebe kalmışsınız.

Bu arada ben neler yasadim neler benim sorunlarom farkliydi.
Ölümlerden döndüm ne zorluklar yasadim oglumu dogurdum, hepsini goze alip kizima gebe kaldım.
Doktorlar da riskleri göze aldigim icin ok dediler.

Riskli bir durumu bile bile bilinçli olarak gebe kaldiktan sonra ne olacagini beklemekten baska bisey yok.
Çok geçmişler olsun allah iki evladınızıda size bağışlasın. Benimde oğlumda gebelikte onu besleyen damarlarda tıkanıklık vardı gelişimi çok yetersizdi zaten en son gebelik zehirlenmesiyle sezeryana alındım ama allah onu bana bağışladı. Bu sayfayı açtım acaba benzer bi durumu yaşayan varsa bana umut olur mu yecrübelerini paylaşarak diye düşündüm ama ben cevap beklerken ikinciye gebe kaldım. İnşallah bu gebeliğim en başta yaşadığım şu kanamaya rağmen sorunsuz geçerde benzer bi durumu yaşayan olursa ben ona umut olurum.

Gebelikte Kan Uyuşmazlığı - Doç. Dr. Ebru Zülfikaroğlu.

Lütfen bu yazıyı okuyun. Üstüne benim yaşadığım plesenta previa durumunuda düşünün ki sizlerin böyle bir durumu yok şükür ki ondan sonra iğneyi olsamda tedirginliğimin haklı olduğunu anlayacaksınızdır. Her birimiz hamileyiz lütfen biraz daha anlayışlı olalım. Hepimize evlatlarımızın iyi günlerini göstersin rabbim.
Biz kan uyuşmazlığın ne olduğunu biliyoruz, orta okulda biyoloji dersinde işledik. Bu yazıda kan uyuşmazlığı genel olarak anlatılmış, bilmediğim bir şey yazmıyor. Ben sizden iğneye rağmen bebeği kan uyuşmazlığı sebebiyle kaybetmenin bilimsel açıklamasını istedim. Yazıda da iğne yapıldığında korkulacak bir durumun olmadığı yazmakta:
Herhangi bir nedenle anne ile anne karnındaki bebeğin kanlarının karışması durumunda, önceden koruyucu iğne yapılmamış ise kan uyuşmazlığı sorunlu bir hale gelebilir.
Anne adayının düşük yapması veya kürtaj yaptırması durumlarında dahi, kan uyuşmazlığı tespit edildiği takdirde ilk 72 saatte uyuşmazlık iğnesi yapılması ilerideki gebeliklerinde anneyi koruyacaktır.

Çok geçmişler olsun allah iki evladınızıda size bağışlasın. Benimde oğlumda gebelikte onu besleyen damarlarda tıkanıklık vardı gelişimi çok yetersizdi zaten en son gebelik zehirlenmesiyle sezeryana alındım ama allah onu bana bağışladı. Bu sayfayı açtım acaba benzer bi durumu yaşayan varsa bana umut olur mu yecrübelerini paylaşarak diye düşündüm ama ben cevap beklerken ikinciye gebe kaldım. İnşallah bu gebeliğim en başta yaşadığım şu kanamaya rağmen sorunsuz geçerde benzer bi durumu yaşayan olursa ben ona umut olurum.
İnşaAllah gebeliğiniz sorunsuz geçer ve evladınızı sağlıkla kucağınıza alırsınız.

Kanama olduğu zaman onun kanı ve benim kanım birbirine karışıyor. Bu durumda uyuşmazlıklarda bebeğin ölümü yada sakatlığına sebebiyet verilebiliyo erken müdehale edilmezse.
Tamam işte o kanamalar plesenta previadan dolayı olmuyor mu? Uyuşmazlık içinde iğne vurulmuşsunuz. Bugüne kadar hep ilk gebeliklerde sorun olmadığını,ikinci gebelikte de iğne vurulup önlendiğini duymuştum. Neden işe yaramasın ki? Kötüyü düşünmeyin bence yok filancanın başına şu gelmiş,böyle olmuş dalan diye. Olduysada o dedikleriniz istisna falandır. Onların öyle olmuş diye sizinde olacak hali yok ki. Doktorunuza danışın her şeyi vesvese yapmayın kendinize.

Biz kan uyuşmazlığın ne olduğunu biliyoruz, orta okulda biyoloji dersinde işledik. Bu yazıda kan uyuşmazlığı genel olarak anlatılmış, bilmediğim bir şey yazmıyor. Ben sizden iğneye rağmen bebeği kan uyuşmazlığı sebebiyle kaybetmenin bilimsel açıklamasını istedim. Yazıda da iğne yapıldığında korkulacak bir durumun olmadığı yazmakta:
Birincisi o yazıyı attım çünkü ikinci gebelikte olabilecek riskle ilgili bir paragraf vardı.

Benim zaten plesenta previa yüzünden kanama durumumun yani anne ve bebek kanının karşılaşma durumumun ekstra bi risk oluşturacağından bahsediyorum şimdi ikinci gebeliğimi yaşıyorum çünkü. Plasenta previa riski + uyuşmazlık riski

İkincisi bilimsel olarak size şu makalede okudum demedim. İkinci gebeliğimde yaşadığım kanama sonrası doktorumun yaptığı açıklama ve bu forumda benzer şeyler yaşayan annelerin yorumlarında okuduğum şeylerle yanıt verdim. (Benzer derken sadece uyuşmazlık kısmında ikinci gebeliğinde sorun yaşayan anneleri kastediyorum ekstra previa durumu görmedim benim dışımda)

Üçüncüsü gerçekten bunu bir inatlaşmaya dönüştürdüğünüzü düşünüyorum. Sizi tedirgin edicek herhangi bişey söylemek istemedim hiç bir zaman inanın tanımıyorum sizi ama en içten duygularımla sizinde bebeğinizinde sağlıklı olmasını dilerim. Size gerginlik yaşatacak herhangi bir şey söylediysem çok özür dilerim. Sizde hamilesiniz boluna stres yaşamanızı hiç istemem ama bende yaşamayayım. Lütfen söylediğim tüm şeyler daha çok yeni 2 gün önce yaşadığım kanama sonrası riskli gebelikleri kontrol eden perinatoloji uzmanı doktorumun bana söyledikleriydi.

plesanta previa başli başına ağır bir durum, damarlarınızdan centik olmus bebek beslenememis bu da basli basina ağır bir durum.

Siz kan uyusmazligindan ziyade bu iki soruna odaklanın.
Doktorun kan sulandırıcı coraspin ile destekleyip bebege kan giden buyuk damarlarin kontrolünü 4. Aydan itibaren sık sık yaptırın.

İlkinde söylediğiniz şekilde bir tedavi ve takip yapılmıştı. Kan sulandırmak için coraspin kullanıyodum ama bu durum plesenta previamı tetikliyodu kanamalarım ekstra şiddetli oluyodu. Ayrıca tuzlu yemek ve ekstra yeşil sebze tüketmem yasaklanmıştı. Gebeliğimin son tramesterini sadece yatarak geçirdim. yataktan sadece tuvalete gitmek için çıkıyordum. Kanamamı arttırmaması için doktor soğuk suyla duş almamı söylemişti.Kanamalar yüzünden sürekli indrect coombs testi yapılıyordu. Şükür hepsi negatif çıktı. Trafik kazası geçirdik ve karnıma darbe aldım ilk gebeliğimde bir sürü sıkıntı yaşadım tüm bunlar yüzünden ikinci gebeliğimde daha stresli ama daha temkinliyim.

plesanta previa başli başına ağır bir durum, damarlarınızdan centik olmus bebek beslenememis bu da basli basina ağır bir durum.
Siz kan uyusmazligindan ziyade bu iki soruna odaklanın.
Doktorun kan sulandırıcı coraspin ile destekleyip bebege kan giden buyuk damarlarin kontrolünü 4. Aydan itibaren sık sık yaptırın.

Ayrıca son olarak şunu belirtmek istiyorum bu formun adı kadınlar kulübü ve burda insanlar hamile kalmaya çalışma aşamasından tutunda gebelik doğum sonrasında çocuk yetiştirmeye varana kadar bir çok tecrübesini paylaşıyor. Hepimizin hayatında her zaman iyi şeyler olmuyo kötü şeyleride paylaşarak belki benzerini yaşayacak kişiye erken önlem alması yada daha bilinçli olması için örnek olabiliriz. Ne yazık ki benim gebeliğim iyi anılar barındıran bir süreç olmadı ama o zorlu yolun sonucunda evladımı mucizemi kucağıma aldım. Bir sonraki yorum yapacak kişilere şunu söyleyeyim buraya kendi hurafelerimi değil yaşadığım sorunlar ve doktorumun tedavi ve takibiyle alakalı deneyimlerimi paylaşıyorum. İkinci gebeliğimde de inşallah tüm bu zorluklara rağmen ikinci mucizemi kucağıma alıp benzer zorluklar yaşayan yada seneler sonra yaşayacak insanlara umut olabilirim. Allah tüm anneleri ve karnında da kucağında da olsa tüm yavruları korusun.

X