Polikistik over sendromu olabilir mi?

papatyagulu627

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
21 Temmuz 2023
32
7
21
Çene bölgemdeki sivilceleri senelerdir geçiremedim. Genel olarak sivilceye yatkın bir yüzüm var yüzümün her yerinde dönem dönem sivilceler çıkar ama düzgün bir bakimla geçer ama cenemdekiler hiç geçmiyor cildiyeye gittim krem losyon falan verip gönderdi ama işe yaramadı biraz arastirinca hormonal bir şey olabileceğini ve polikistik over sendromunda sık görüldüğünü öğrendim. Adet düzensizliğim yok sadece adetimin ilk 2 günü çok fazla ağrılı geçiyor ama günü en fazla bikac gün değişiyor. Kıllanma problemim de yok. Yine de kadın doğumdan randevu alıp hormon testi yaptıracağım ama gece gece aklıma takıldı. Bu rahatsızlığı yaşayan varsa belirtileri nelerdir kendi deneyimlerinizi anlatabilir misiniz?

Merhaba.Bende ultrasonda az derecede polikistik over görünüyordu,ama ne kilo,ne kıllanma,ne sivilce sorunum olmadı bu zamana kadar.Sizdeki mide,bağırsak ve karaciğerden de ola bilir.Bu organlara da baktırın.

Çene bölgemdeki sivilceleri senelerdir geçiremedim. Genel olarak sivilceye yatkın bir yüzüm var yüzümün her yerinde dönem dönem sivilceler çıkar ama düzgün bir bakimla geçer ama cenemdekiler hiç geçmiyor cildiyeye gittim krem losyon falan verip gönderdi ama işe yaramadı biraz arastirinca hormonal bir şey olabileceğini ve polikistik over sendromunda sık görüldüğünü öğrendim. Adet düzensizliğim yok sadece adetimin ilk 2 günü çok fazla ağrılı geçiyor ama günü en fazla bikac gün değişiyor. Kıllanma problemim de yok. Yine de kadın doğumdan randevu alıp hormon testi yaptıracağım ama gece gece aklıma takıldı. Bu rahatsızlığı yaşayan varsa belirtileri nelerdir kendi deneyimlerinizi anlatabilir misiniz?
Bende adet düzensizliği bazen olsa da çoğu zaman düzenli. Regl ağrılarım çok şiddetli oluyordu tüylenme de herkeste olduğu kadar var ama yüz bölgemde özellikle çene altımda tek tük oluyordu. Çenemde sivilce de çıkarıyorum, özellikle kapalı komedon çok oluyor geçmiyor da evet. Jinekolog ultrasonda kistlerimi görerek tanı koydu ama herkeste şikayetleri aynı seyirde olmuyor.

acıkcası pkoslu birçok tanıdıgım var ve sizin pkoslu oldugunuzu düsünmüyorum. yıllardır çene bölgesinde sivilce problemi olan bir arkadasım var, ayrıca kıllanma problemi de var fakat polikistik over çıkmadı. bence hiç endişelenmeyin, genetik vb olabilir ama yine de emin olmak için doktora görünün

X