Popi olamadı aşkımız, ikimiz de şaşkınız!

okypete

Nirvana
Kayıtlı Üye
28 Mart 2008
84.872
40.715
Popi olamadı aşkımız, ikimiz de şaşkınız!
fft107_mf6962825.Jpeg

Beren Saat'e rağmen bir türlü tutamayan Mahpeyker Kösem'in suçu ne? Dizi, neden 'Muhteşem Yüzyıl'ın ekmeğini yiyemedi? Sorun senaryoda mı, oyuncu seçimlerinde mi yoksa entrikalar mı yetersiz? Gelin hep beraber dizinin doğrularına ve yanlışlarına maddeler halinde bir bakalım.

http://www.radikal.com.tr/hayat/popi-olamadi-askimiz-ikimiz-de-saskiniz-1502653
RADİKAL - 'Muhteşem Yüzyıl' final yaptığı gece gözlerimizin yaşı yere düşmeden Kösem Sultan'ın tanıtımı verilmişti ve hüzün ve sevinci bir arada yaşamıştık. Zira entrika tanrılarına ve harem dalaverelerine üç sezon boyunca bağımlı hale gelen bünyemizi, sadece bir buçuk yıl nadasa bırakacaktık. Ne olurdu ki yani? Bir buçuk sene nedir ki, beklerdik. Sabrettik, vefa ettik, hasret çektik, lakin gel gör ki aradığımızı bulamadık galiba. Ne oldu da böyle oldu peki? Hem de dizinin ismiyle müsemma Kösem'i, entrika kraliçesi Bihter'e can veren Beren Saat olmasına rağmen. Bu nasıl bedbahdlıktı Tanrım? Katran karası dramaların ekranlarda kol gezdiği akşamlarda, entrika izleme saadetimiz başka bahara mı kalacaktı peki?
İşin latifesi bir yana, büyük beklenti ve sağlam bir tanıtım rüzgarı ile başlayan dizi, reytinglerde büyük hüsran yaşıyor. Büyük bir prodüksiyonun 'spin off'u olmak tabii ki büyük bir risk ama bu kadar düşük reyting alacağını da sanırım kimse tahmin etmedi. (Açıkcası ben tahmin etmedim.) Sonuç olarak 'Muhteşem Yüzyıl - Kösem' moda tabirle söylemek gerekirse eğer, maalesef tutmadı.
201601301719_KOSEM2.jpg
Dizinin reytinglerde bir türlü istenilen sonuçları alamamasının sebeplerine geçmeden önce, dizinin yurtdışı satışları yapıldığı için yayından kaldırılma gibi bir sorunu olmadığını da not düşeyim. Peki ne oldu da dizi, 'Muhteşem Yüzyıl'ın ekmeğini ağız tadıyla yiyemedi? Gelin hep beraber dizinin doğrularına ve yanlışlarına maddeler halinde bir bakalım.

Yayın kanalı ve yayın günü: Dizinin 'Muhteşem Yüzyıl' ile aynı kanalda yayınlanması doğrularından biri. Yayın gününe gelirsek; 'Muhteşem Yüzyıl'ın yayınlandığı çarşamba günü değil de perşembe gününe alınması da doğrularından. TRT1'de yayınlanan diğer bir tarihi dizi olan 'Diriliş Ertuğrul'un aldığı yüksek reyting oranları ile mücadele etmek yerine reyting listesinde birinci olmasına rağmen, artık eski yüksek oranları almayan 'Kurtlar Vadisi Pusu' ile rekabet etmesi görece olarak daha mantıklıydı. Zira hatırlarsak, 'Kurtlar Vadisi Pusu', Beren Saat'in Engin Akyürek ile başrolü paylaştığı 'Fatmagül'ün Suçu Ne?'yi yayımlandığı iki sezon boyunca hiç geçememişti.

201601301721_KOSEM3.jpg

Dizinin ve cast'ın tanıtım süreci: 'Muhteşem Yüzyıl'ın final yaptığı bölümün hemen ardından giren tanıtım teaser'ı beklenti ve kamuoyu oluşturmak için yapılmış en doğru hamlelerdendi. Teaser'da Kösem'in gençliği için seçilen küçük oyuncuyu gören herkesin, aklına hemen Beren Saat'i düşürmeleri de doğru hamleydi. Lakin dizi başlamadan bir kaç ay önce ortaya çıkan isimlerin konuşulduğu medya spekülasyonları tanıtımlardaki etkiyi eritti. Uzunca bir süre, bir sürü kadın oyuncunun adı medyada Kösem olarak dolandı. Halit Ergenç, 'Binbir Gece'nin ardından Kanuni Sultan Süleyman rolü için sırra kadem basmasının ardından, rolüne hazır haliyle büyük sempati toplamışken Kösem'in ilk teaser'ında yakalanan o beklenti rüzgarında başka isimlerin zikredilmesi bu tanıtım hamlesini yılan hikâyesine çevirdi. Bu da maalesef ki dizinin yanlışlarından oldu.

201601301722_KOSEM4.jpg

Oyuncu kadrosu: 'Muhteşem Yüzyıl', Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem ile beraber tüm yan kadrosu ile (Okan Yalabık, Nebahat Çehre, Mehmet Günsür, Burak Özçivit, Nur Fettahoğlu, Selma Ergeç) iddialıyken Kösem sadece Beren Saat, Hülya Avşar, Ekin Koç ve Mete Horozoğlu ile tutunmaya çalışıyor. Ki bence Hürrem rolü için tanınmayan bir yüz olan Meryem Sahra Uzerli ile alınan risk nasıl başarılı olduysa 1. Ahmet rolü için Ekin Koç ve Anastasia Thsilimpou ile alınan risk de başarılı. Sorun, bu dörtlü haricinde (bir de Mehmet Kurtuluş) diğer yan rolleri canlandıran cast’ın seyirciyi yakalayamaması. Kaldı ki ilk bölümlerde Hülya Avşar ve Kösem'in ilk gençliğini canlandıran Anastasia Thsilimpou çokça tartışıldı. Kadronun ileride ünlü isimlerin katılımlarıyla daha cazip olacağını tabii ki düşünüyorum ama bakalım istediği reytingi getirebilecek mi? Lafın kısası, dizinin yan kadrosu total seyircisini cezbedemeyecek kadar sönük.

201601301723_KOSEM5.jpg

Senaryo ve bölüm hikâyeleri: İşte dizinin asıl ve en önemli başarısızlık sebebine geldik. İlk bölüm iki masum çocuğun yollarının kesişmesinin oldukça güzel anlatılması ile başlayıp sonraki bölümler ise bir türlü kurulamayan bölüm hikâyelerinin yavanlığı ile devam etti. Ahmet ve Mahpeyker'in acemi aşklarının yanı sıra harem ve saray entrikalarını seyretmeyi beklerken durmadan “Ben buradan kaçacağım,” diyen bir ana karakter ve fiyasko harem kavgaları seyrettik. 'Muhteşem Yüzyıl'ı muhteşem yapan Meral Okay'ın sağlam bir omurgaya oturttuğu karakter kurgusu, maalesef 'Kösem'de bir türlü can bulamadı. Anastasia her bölüm "Kaçacağım burdan" dedikçe seyirci "Kaçacaksan kaç da biz de, Ahmet de mızmızlanmadan kurtulalım" diye ana karaktere kurularak seyretti. Thisilimpou'nun ekrandaki sempatik yüzü, yazılamayan hikâye ile harcanıp gitti. Ha, "Senaryoda düzelme var mı?" derseniz, bence hâlâ yok. Havada bırakılan bir sürü konu ve bir kaç kere görünüp kaybolan karakterler (misal Mahfiruz), hikâyenin ve bölüm hikâyelerinin hâlâ sağlam bir zemine oturtulamaması izleyen seyirciyi de yoruyor. 'Muhteşem Yüzyıl'ın kadın izleyiciyi cezbeden harem entrikaları ve harem kadrosunun nefis enerjisi de hâlâ yakalanamadı. Erkek seyirciyi cezbedecek Divan-ı Hümayun çekişmelerini zaten ara ki bulasın... Velhasılı kelam sevgili okur; senaryo iyi değilse, değil Beren Saat, Sophia Loren 'Kösem Sultan' olsa seyredilmez. Televizyon seyircisi artık bilinçli. Seyrettiği hikâyede gerçekçilik ve tutarlılık istiyor. "Ne yazsam seyredilir" devirleri geçeli bayağı oluyor.

Son söz: “Dizi reytinglerde hep böyle Total listesinin alt sıralarında mı kalır?” sorusuna tahmini cevabım: Senaryoyu toparladıkça ve seyircinin sempatisini kazanacak isimleri kadroya dahil ettikçe, dizinin sıralamada yükseleceğini düşünüyorum. Televizyon reyting tarihimiz böyle geri dönüşleri olan esneklikte. Neden olmasın, bence olabilir. Benim gözüm dizinin üzerinde. Yaşanacak değişim ve gelişimleri sizlere yazmaya devam edeceğim.
Gözlerinize sağlık...

Bu dizilerde beni çeken tek şey kıyafetler ya yakışıklı tatlış beyfemdiler. :KK51:Mümkünse diziyi izlemek yerine fotolara bakmayı tercih ediyorum. Ekleyin beni de reyting tablonuza.

Hülya Avşar ve Beren Saat'in söylemlerinin ve halkın boykotunun da önemli rolü var.
yoo. buna katılmıyorum. ben diziye baktım. ve kötü bir kopya olarak gördüğüm için anında kanal değiştirdim. izleyenler diziye bakınca m. yüzyılın aynısını görüyorlar. ve çakmayı ne yapayım diyorlar artık

Beren saat, hülya avşar ve onların söylemleri gibi söylemleri olan kişilerin yaptığı hiçbirişi izlemiyorum okumuyorum dinlemiyorum. Hergün en 3 ocağın söndüğü bugünlerde haberlerde feryat figan olan anaları, eşleri, bebekleri çocukları izlemek yetiyor bana.

Beren'i sevdiğim halde Hülya Avşar'ı sevmediğim için başlamadım bile.. yapmacık..

Yurt dışında yayınlanıyor mu izlenme oranı nasıl oralarda acaba?

Bu dizinin tutmaması neden bu kadar olay oldu. Bir sürü dizi başlıyor, tutmuyor kaldırılıyor. Hiç gazetelerde çarşaf çarşaf haber görmüyoruz haklarında. Bunun özelliği ne?
Millet boykot ediyor diye izlenmediğini düşünüyor ondan paso haber yapılıyor, herkes de bak biz izlemiyoruz diye izlenmiyor diyor ki kesinlikle yanlış ben Beren Saat hayranıyım ama dizi fena bayıyor kaç bölümdür gözyaşı sarayına kim gidecek diye yarışıp entrika yaptıklarını sanıyorlar :KK53:

X