Kekler - Pastalar Portakallı Bademli Kek-Sinangil Un Sponsorluğunda

Oydar

Don't stop talking about palestine 🇵🇸
Pro Üye
3 Eylül 2018
8.441
43.004
IMG_5630.jpeg

Malzemeler
~2 adet yumurta
~1 çay bardağından bir parmak eksik şeker
~1 çay bardağından bir parmak eksik süt
~yarım çay bardağı sıvı yağ
~2 çay bardağı un
~yarım çay bardağı çekilmiş çiğ badem
~1 paket kabartma tozu
~portakal kabuğu rendesi

{PORTAKALLI KISIM İÇİN}
~4 yemek kaşığı şeker
~2yemek kaşığı tereyağı
~2 adet portakal

Herkese merhaba, görğntüsüyle göze tadıyla damağa hitap eden harika bir kek tarifim var.
Not: Hem ocağa hem fırına dayanıklı bir kaba ihtiyacımız var. Sapı çıkan yapışmaz tavalar olabilir. Ya da benim gibi döküm tencerede yapabilirsiniz.

Öncelikle keki yapacağımız yapışmaz tava ya da tencereyi ocağa alalım ve altını açalım. 4 yemek kaşığı Şekeri tabanına serpelim. Orta ateşte şekerin kendi kendine erimesini beklemeyelim. Hafif karamel rengini aldığında tereyağı ilave edip güzelce karıştıralım. (Ben bu aşamada ocağı kapattım çünkü döküm tencere fazla ısınıyor ve hemen soğuma olmuyor. Karameli yakmak istemeyiz.) daha sonra üzerine beyaz yerleri dahil soyup yuvarlak dilimlediğimiz portakalları dizelim. Bu aşamada dikkat edelim çünkü karamel çok sıcak.
IMG_5627.jpeg
IMG_5683.png

Ayrı bir yerde yumurta ve şekeri iyice çırpalım. Ardından sıvı malzemeleri ekleyip karıştıralım. En son un, portakal kabuğu, badem ve kabartma tozunu da ilave edip homoje bir kek harcı elde edelim.
IMG_5643.jpeg
Kek harcımızı portakalların üzerine döküp önceden ısınmış 180 derece fırına verelim.
IMG_5645.jpeg
Kekin üzeri kızarınca olmuş demektir. İlk sıcağı çıkınca ter düz edip servis edebilirsiniz
IMG_5652.jpeg

IMG_5654.jpeg
IMG_5661.jpeg
IMG_5663.jpeg
IMG_5666.jpeg
IMG_5667.jpeg
IMG_5671.jpeg
IMG_5674.jpeg
IMG_5681.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
Oy oyy oyyyyyyyy😍🤩🥰 bu neee, birde ilk yarismaya en zor keki almış 💃💃🥳🥳🥳 şu kekin altını göremeyince geriliyorum ben🫣 cokzel olmuş, kendini yabana atma beybi🫶🍒🍒 çokta güzel olmuş 🤩🥰😍🍒🍒🍒 ikinci yarisman daha da güzel olacak 💪👏 eline sağlık canım benim başarılar dilerim 🔥 kek lezzetliyim diye bağırıyor :rolleyes:

Oy oyy oyyyyyyyy😍🤩🥰 bu neee, birde ilk yarismaya en zor keki almış 💃💃🥳🥳🥳 şu kekin altını göremeyince geriliyorum ben🫣 cokzel olmuş, kendini yabana atma beybi🫶🍒🍒 çokta güzel olmuş 🤩🥰😍🍒🍒🍒 ikinci yarisman daha da güzel olacak 💪👏 eline sağlık canım benim başarılar dilerim 🔥 kek lezzetliyim diye bağırıyor :rolleyes:
Ay çok teşekkür ederim ya. Valla utandım.

Ellerine sağlık, bu kekin de kokusu geldi resmen 🤩 Aramıza hoşgeldin,şansın bol olsun🤗🥰

X