Prof.Dr.Mustafa BAHÇECİ

Merhaba sonucunuz endometriozis için uyumlu zaten bu nedenle istennmiştir o nedenle korkacak bir durum yok. Ağrı için tedavi önerilirken siiznle birlikte kara verilmesinde fayda var. Istemediğiniz hiç bir ilacı kullanmak zorunda değilsiniz. Sevgiler.

doktor bey merhaba,

22 yaşındayım. Adetimin ilk günü aşırı sancı olması nedeniyle (yaklaşık 1 senedir var, daha önce yoktu) doktora gittim. Kan testi ve ultrason istedi. Kanda da ca 125'e bakılmış. Ca 125'im 84 çıktı (adetimin 2.günüydü). Ultrasonda bir şey çıkmadı. Endometrial kalınlık 6 mm çıktı (adetimin 3.günüydü). Bu değerler ne anlama geliyor? Uyuyamıyorum kaç gündür, başka doktora da gideceğim. Doğum kontrol hapı kullanmak istemiyorum, bana ne önerebilirsiniz?

merhaba doktor bey bende 6 ay önce bir kist tespit edildi sağ yumurtalığımda 4cm doktorum endometriozis olduğunu söyledi ilaç tedavisine başladık ama bir kaç ay içersinde 6cm oldu dayanılmaz ağrılarım vardı ve laparoskopi ile 20 gün önce kistim alındı ben tam 2 ay adet görmemiştim ve prodestan kullandım bugüne kadar herhangi bir ağrı şikayetim olmadı doktorum ameliyat sırasında rahim filmi çektiğini ama hiç yapışıklık olmadığını ve ameliyatın çok başarılı geçtiğini söyledi bugün adet görmeye başladım ve sağ yumurtalığımın üstünde bir ağrı var tekrar etme ihtimali varmıdır? bu kadar kısa sürede ve 4 yıllık evliyim bebek düşünüyoruz normal yollardan hamile kalabilmek için ne kadar süre beklemeliyim? cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

Merhaba dr hanım olarak düzeltmek ve size geçmiş olsun dileklerimi iletmek isterim. Kistler tekrarlayabilse de bu kadar kısa zamanda tekrarlama beklemeyiz. Ağrılar ameliyat ya da sonrasında oluşabilen muhtemel yapışıklıklara bağlı olabilir. önerdiğim gebelik süreci de bu ameliyatlardan sonraki ilk 1 senedir. En yüksek gebelik oranları ilk 1 senededir. Sevgiler.

merhaba doktor bey bende 6 ay önce bir kist tespit edildi sağ yumurtalığımda 4cm doktorum endometriozis olduğunu söyledi ilaç tedavisine başladık ama bir kaç ay içersinde 6cm oldu dayanılmaz ağrılarım vardı ve laparoskopi ile 20 gün önce kistim alındı ben tam 2 ay adet görmemiştim ve prodestan kullandım bugüne kadar herhangi bir ağrı şikayetim olmadı doktorum ameliyat sırasında rahim filmi çektiğini ama hiç yapışıklık olmadığını ve ameliyatın çok başarılı geçtiğini söyledi bugün adet görmeye başladım ve sağ yumurtalığımın üstünde bir ağrı var tekrar etme ihtimali varmıdır? Bu kadar kısa sürede ve 4 yıllık evliyim bebek düşünüyoruz normal yollardan hamile kalabilmek için ne kadar süre beklemeliyim? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

Merhabalar Doktor Hanım ,

Eşimin morfolojisi normal formlar ilk testte %6,7 ikinci testte (ilk testle arasında 3 gün var ve farklı labaratuarlarda yapıldı)%0 olarak çıktı , sayı 8 milyon ve hareketlilik %49 morfolojinin düşük olması normal yollarla gebe kalamayacağım anlamına mı geliyor.
Ayrıca tüp bebekte morfoloji % 0 olanların tutma olasılığı çok mu düşüktür.

Teşekkürler

merhaba eşinizin sperm test sonucunda sayısal olarak azlık nedeniyle zaten tüp bebek tedavisi görmeniz gerekiyor. morfolojinin gerçekten 0 olup olmadığına 3. bir test yapılarak bakılmasını öneririm. eğer gerçekten 0 ise evet dollenenme oranlarını azaltacaktır.eğer yüzyüze görüşmek ve üroloji doktorumuzdan da fikir almak isterseniz bana bahceci kliniğinden ulaşabilirsiniz. sevgiler.

Merhabalar Doktor Hanım ,

Eşimin morfolojisi normal formlar ilk testte %6,7 ikinci testte (ilk testle arasında 3 gün var ve farklı labaratuarlarda yapıldı)%0 olarak çıktı , sayı 8 milyon ve hareketlilik %49 morfolojinin düşük olması normal yollarla gebe kalamayacağım anlamına mı geliyor.
Ayrıca tüp bebekte morfoloji % 0 olanların tutma olasılığı çok mu düşüktür.

Teşekkürler

sol yumurtalığımda 3.5 cm çikolata kisti vardı. hap kullandım ama yine de 4 cm'e yaklaşmış.
izmir'de Prof.Dr.Erol Tavmergen'in hastasıyım. Doktorumuz laparoskopi önerdi fakat sıcak bakmıyoruz.
Hem rezervi azalttığından, hem de tekrarladığı için.
Acaba laparoskopi olmadan tüp bebek denesek tutar mı? Gebeliği olumsuz etkiler mi? bu arada ç.kistinin yanında bu ay çıkamayan bir yumurta varmış onun için bugün desolett kullanmaya başladım.
doktorumuza güvenemiz sonsuz fakat sizin de fikrinizi almak istedim.cevaplarsanız sevinirim.
iyi çalışmalar.şimdiden teşekkürler...:KK42::KK42:

merhaba 4cm cerrahi konusunda en çok tartışılan sınırdır. ben hastama göre karar veririm. eğer çok sefer denemeniz vard-sa çıkartmaktan yanayımdır. diğer türlü çikolata kistinize ygun ve yumurta rezerviniz yaşınızda düşünülerek tüp bebek tedavi protokolünüzü seçip başlayabiliriz. size bolşans diliyorum. sevgiler.

sol yumurtalığımda 3.5 cm çikolata kisti vardı. hap kullandım ama yine de 4 cm'e yaklaşmış.
izmir'de Prof.Dr.Erol Tavmergen'in hastasıyım. Doktorumuz laparoskopi önerdi fakat sıcak bakmıyoruz.
Hem rezervi azalttığından, hem de tekrarladığı için.
Acaba laparoskopi olmadan tüp bebek denesek tutar mı? Gebeliği olumsuz etkiler mi? bu arada ç.kistinin yanında bu ay çıkamayan bir yumurta varmış onun için bugün desolett kullanmaya başladım.
doktorumuza güvenemiz sonsuz fakat sizin de fikrinizi almak istedim.cevaplarsanız sevinirim.
iyi çalışmalar.şimdiden teşekkürler...:KK42::KK42:

merhaba 4cm cerrahi konusunda en çok tartışılan sınırdır. ben hastama göre karar veririm. eğer çok sefer denemeniz vard-sa çıkartmaktan yanayımdır. diğer türlü çikolata kistinize ygun ve yumurta rezerviniz yaşınızda düşünülerek tüp bebek tedavi protokolünüzü seçip başlayabiliriz. size bolşans diliyorum. sevgiler.

cevabınız için çok teşekkürler hocam.ben 26 yaşındayım.daha önce hiç tüp bebek denemedik.ilk olaacak. eşimde de varikosel var. yıkanmış testi %46 hareketli.sonucun iyi olduğu söylendi. laparoskopiden önce denemek istiyoruz tüp bebeği. daha sonra pişman olmamak için tutmama riskini de göze aldık. çikolata kistiyle hamile kalanların olduğunu öğrendim burada.onun için sizinde fikrinizi almak istedim.çok teşekkürler

merhabalar benim de bir sıkıntım var.yaklaşık bir haftadır yumurtalıklarım da çokkkk hafif bir ağrı ile başlayan ve sonra yumurtalık

hizasında karnıma doğru çıkan bir ağrı var.yumurtalıklarım ağrımıyor nerdeyse ama karın ağrılarımdan uyuyamıyorum yaşadığım yerde

doktor yok :KK43: sebebini de öğrenemedim.biri bana çikolata kisti

olabilir dedi kafam karıştı.adetlerim düzenlidir ve çok hafif ağrılı geçer.bu ağrılarımın sebebi ne olabilir.

Son düzenleme:
Merhaba maalesef muaye olmadan sizin ağrınızın sebebini söylemem olanaksız. En kısa zamanda bir doktora ulaşmaya çalışın. Sevgiler.

merhabalar benim de bir sıkıntım var.yaklaşık bir haftadır yumurtalıklarım da çokkkk hafif bir ağrı ile başlayan ve sonra yumurtalık

hizasında karnıma doğru çıkan bir ağrı var.yumurtalıklarım ağrımıyor nerdeyse ama karın ağrılarımdan uyuyamıyorum yaşadığım yerde

doktor yok :KK43: sebebini de öğrenemedim.biri bana çikolata kisti

olabilir dedi kafam karıştı.adetlerim düzenlidir ve çok hafif ağrılı geçer.bu ağrılarımın sebebi ne olabilir.

yaşım 27, 2 yıllık evlıyım,çikolota kıstım vardı,4 ay ılac kullandım geçmedi,hsg sonucumda tek tupum kapalı cıktı.
laparskopi oldum kistler temzızlendı tek tupum hala kapalı,
sonrasında kapalı tupumde sıvı birikmesi oldugu ıcın vıda takılarak tamamen kapatıldı.dogum kontrol hapına devam edıyorum.
3ay bekleyecegız 1.ayı bıtırdık.
yumurta rezervımın ıyı oldugu soylenıyor.eşimin spermiogram sonucları ıyı ve 3 ay oldu sigarayı bırakalı.
doktorum 3 ay sonunda tup bebek onerıyor,asılama ıcın sansımız tüp bebege gore daha az dıyor.elevıt,b12 ve kan surubu kullanıyorum
kafama takılan şu,sizce 1 kez asılama denemelımıyım,yoksa dırek tup bebege yonelmelıyım?tavsiyeniz nasıl olur?

merhabalar geçmiş olsun benim önerim tüpleri çalışan bir hastamda endometriozis ameliyatını takiben sperm değerleri de normal ise skendiliğinden gebelik için 1 yıl hiç tedavi bile vermeden beklemektir. ancak sizin tüplerinizdeki hasar ve ameliyat uzerinden gecen süreyi de düşübnürsek tüp bebek tedavisinin d,irekt başlanması yararınıza olacaktır. aşılama ile zaman kaybetmeyin. sevgiler.

yaşım 27, 2 yıllık evlıyım,çikolota kıstım vardı,4 ay ılac kullandım geçmedi,hsg sonucumda tek tupum kapalı cıktı.
laparskopi oldum kistler temzızlendı tek tupum hala kapalı,
sonrasında kapalı tupumde sıvı birikmesi oldugu ıcın vıda takılarak tamamen kapatıldı.dogum kontrol hapına devam edıyorum.
3ay bekleyecegız 1.ayı bıtırdık.
yumurta rezervımın ıyı oldugu soylenıyor.eşimin spermiogram sonucları ıyı ve 3 ay oldu sigarayı bırakalı.
doktorum 3 ay sonunda tup bebek onerıyor,asılama ıcın sansımız tüp bebege gore daha az dıyor.elevıt,b12 ve kan surubu kullanıyorum
kafama takılan şu,sizce 1 kez asılama denemelımıyım,yoksa dırek tup bebege yonelmelıyım?tavsiyeniz nasıl olur?

Merhaba doktor hanım,

Yaklaşık 2 yıldır çocuk sahibi olmak istiyoruz. Eşimin spermiogramı normal, rahim filmi iyi, tüpler açık, hormon testim normaldi. son 6-7 ay içinde sırasıyla 2 kez klomen,1 kez gonalf ile yumurta takibi, 1 kez aşılama denedik. 1 kez daha aşılama yaptırmak istediğimde daha çok ilaç almama rağmen yumurtam iyi büyümedi ve çatlatma iğnesi yapıp aşılamadan vazgeçtik. bir ay ara verdim. ikinci ayında başka bir doktora gittim. adetimin 2.günü yaptığı ilk muayenede çikolata kistim olduğunu söyledi (tek tarafta, 2 tane yaklaşık 4er cmlik) bir önceki gittiğim doktor da ismi bilinen, iyi bir profesör. Bu süre içinde kistim olduğunu fark edememiş olması mümkün mü? son tedavide büyümeyen yumurtalar, büyüyüp kist yaptıysa yeni doktorum bunu çikolata kisti sanmış olabilir mi? (bu alanda uzman bir doktor)
bir de doktor ameliyat ve sonrasında 6 ay içinde %50 kendiliğinden gebelik şansım olduğunu ya da tüp bebek yaptırıp, ameliyattan da kurtulabileceğimi söyledi. benim için ikincisini önerdi, rezervim de iyiymiş gerçi. 31 yaşındayım ve daha çok ertelemek istemiyorum. çok şey sordum ama sizin yorumlarınız nedir? ilginiz için teşekkürler

merhabalar geçmiş olsun benim önerim tüpleri çalışan bir hastamda endometriozis ameliyatını takiben sperm değerleri de normal ise skendiliğinden gebelik için 1 yıl hiç tedavi bile vermeden beklemektir. ancak sizin tüplerinizdeki hasar ve ameliyat uzerinden gecen süreyi de düşübnürsek tüp bebek tedavisinin d,irekt başlanması yararınıza olacaktır. aşılama ile zaman kaybetmeyin. sevgiler.

merhaba geçmiş olsun. yapılan ultason muayenenizi bilmediğim için kistinizin geçmiş aydan kalan bir basit kist mi yoksa çikolata kisti mi olduğunu söylemem zor. o yüzden ne ameliyat konusunda bilgi verebilirim ne de başkası gördü ya da görmedi diyebilirim. doktorunuzla endişelerinizi tekrar paylaşıp bir ay sonraki kontrolünüzü beklmeniz sanki en doğrusu. sevgiler.

Merhaba doktor hanım,

Yaklaşık 2 yıldır çocuk sahibi olmak istiyoruz. Eşimin spermiogramı normal, rahim filmi iyi, tüpler açık, hormon testim normaldi. son 6-7 ay içinde sırasıyla 2 kez klomen,1 kez gonalf ile yumurta takibi, 1 kez aşılama denedik. 1 kez daha aşılama yaptırmak istediğimde daha çok ilaç almama rağmen yumurtam iyi büyümedi ve çatlatma iğnesi yapıp aşılamadan vazgeçtik. bir ay ara verdim. ikinci ayında başka bir doktora gittim. adetimin 2.günü yaptığı ilk muayenede çikolata kistim olduğunu söyledi (tek tarafta, 2 tane yaklaşık 4er cmlik) bir önceki gittiğim doktor da ismi bilinen, iyi bir profesör. Bu süre içinde kistim olduğunu fark edememiş olması mümkün mü? son tedavide büyümeyen yumurtalar, büyüyüp kist yaptıysa yeni doktorum bunu çikolata kisti sanmış olabilir mi? (bu alanda uzman bir doktor)
bir de doktor ameliyat ve sonrasında 6 ay içinde %50 kendiliğinden gebelik şansım olduğunu ya da tüp bebek yaptırıp, ameliyattan da kurtulabileceğimi söyledi. benim için ikincisini önerdi, rezervim de iyiymiş gerçi. 31 yaşındayım ve daha çok ertelemek istemiyorum. çok şey sordum ama sizin yorumlarınız nedir? ilginiz için teşekkürler

Hocam aktifmisiniz acaba? Birsey sormak istiyorum diruma göre de sizi ziyaret etmek istiyorum

Merhabalar, ben France da kaliyorum, 2 tane cocugum var dogal yoldan, 3 uyu ustedik ve 6 defa düşük Yaptım, bi arkadasim tavsiye si ile Istanbul da sayin mustafa Bahceci den randevu alip gittik, ekografi yapti 2 dakika icinde. Salona geldik. Eşim ve bana dedigi aynen şu; ben sizin buyugunuzum bu cocuk işinden Vazgeçin siz dedi, rahimde yapişıklık, var, istesem acarim balon patlatirim, hamile kalirsin, ama sonrasi icin siz bu işten vazgecin dedi, bukadar, 400 tl muayene parasi, insanlarin umut lari ile oynanmaz, o gunden buyana aklima geldik ce acaib oluyorum. Francada normal hastanede acildi rahim yapisikligim, ve kontrole gitmeden hamile kaldim, saygilarimla...

Selam doktor bey, ben Baküden yazıyorum.
6 yıllık evliyim,5 kere tekrarlayan düşuk yaşadim, hepsi 7-9 haftalikken kalp atışlari durdu ve kürtaj oldum. 5. Hamileligimde Aspirin ve fraxiparin0,4 kullandim ama yine fayda etmedi, 9.haftasinda öldu.
Baküde hiç bir tani koyulamadi. Lenfosit aşısi bile oldum_ ve 6 ay içinde hamile kalmamı önerdi doktor. Ama 1 yıldır hamile kalamadigim için faydası olup olmadığını da bilemedim. Ayrıca yine düşükle sonuçlanacak diye, hamile kalmaya korkar oldum.
Artık Ayrılma noktasına geldik. lütfen bana yardımcı olun, benim canlı doğum yapma şansim var mi? Ne yapmam lazım...?.gerekirse türkiyeye bile gele biliriz. Lütfen tüp bebek ve CGH testi fiyatlarini da yazarsaniz çok sevinirim.
Cevabinizi sabırsızlıkla bekliyorum.....
Teşekkürler...

Selam doktor bey, ben Baküden yazıyorum.
6 yıllık evliyim,5 kere tekrarlayan düşuk yaşadim, hepsi 7-9 haftalikken kalp atışlari durdu ve kürtaj oldum. 5. Hamileligimde Aspirin ve fraxiparin0,4 kullandim ama yine fayda etmedi, 9.haftasinda öldu.
Baküde hiç bir tani koyulamadi. Lenfosit aşısi bile oldum_ ve 6 ay içinde hamile kalmamı önerdi doktor. Ama 1 yıldır hamile kalamadigim için faydası olup olmadığını da bilemedim. Ayrıca yine düşükle sonuçlanacak diye, hamile kalmaya korkar oldum.
Artık Ayrılma noktasına geldik. lütfen bana yardımcı olun, benim canlı doğum yapma şansim var mi? Ne yapmam lazım...?.gerekirse türkiyeye bile gele biliriz. Lütfen tüp bebek ve CGH testi fiyatlarini da yazarsaniz çok sevinirim.
Cevabinizi sabırsızlıkla bekliyorum.....
Teşekkürler...

Merhaba doktor bey ben 11 senelik evliyim 9 tüp bebek denemem ama sürekli düsükle sonuclaniyor 1 bos gebelikdi almanyada yasiyorum 2 denemem tr memorialda olmusdu 1 ci negatif 2ci denemem 3 haftalik düsükle sonuclandim bütün ümütlerim biti 10 denesemi kararsizim yasim 30 ama cok yorgun ve caresizim

merhaba lar dr.hanim)26yaşindayimm spontam ve çok şükür sağlıklı bir doğummum oldu.evliliğim süresince hiç korunmadik. ilk t upbebegim 1.ay önce oldu ve malesef transfer iptal oldu. 30 yumurta toplandi .sadece 19tane dollendi ve sonra 5dustu 5ide orta kaliteydi3.günden sonra gelisimleri durdu.dr.ve bizim hiç beklemediğimiz birşeydi. iki ay eşimle vitamin takviyesi alacağız eylül sonu tekrar basliyacagiz. bundan sonra neyapabiliriz ne onerirsiniz tekrar boyle olabilir mi? bu arada sebebi bilinmeyen gurubundayiz gerçi hiç bir belirtisini tasimadigim halde çok yumurta toplandığı için dr.pko sun dedi saygılar....

X