Psikolojik olarak dipteyim, boşanmak istiyorum lütfen akıl verin...

Eşimi seviyor olmam, alkolik kayınpederime katlanacak olmamı gerektirmiyor. Burada yazılanları okuyunca, sınırlarımın çok keskin olduğunu ( iyiki de olduğunu ) eşimi öpüp tepemde taşımam gerektiğini anlıyorum. Bireysel sorumluluklar dışında asla eşimden ailemle görüşüp samimi olacaksın tarzında baskı görmedim. İlk aileler tanışma yemeğinde görümcem kendi kendine hallenip sorun çıkarmıştı ama tabi belli etmeden. Sonrasında asla görüşmedim. 3 yıl oldu evleneli hala görüşmüyorum. Kayınvalide ve kayınpeder ile de sadece bayramlarda ölüm kalımlarda görüşüyorum. Kv 3-4 ay da bir akşam oturmaya gelmek ister, müsaitsem kabul ederim, ben gitmem zaten. Neden biliyormusunuz ? Eşim bu konuda beni haklı bulduğundan asla surat yapmaz, tek kelime etmez. Ama bu ilişkimizede yansımaz. Siz bu dengeyi sağlayamamışsınız. Bu saatten sonra da çok zor artık, çok yüz göz olunmuş… İrtibatı minimuma indirerek başlayın.

Kusura bakmayın ama eş ailenizin çarpık namus anlayışı sizde de varmış ki bu kadar gücünüze gitmiş. Sevgiliyken sevişseniz ne sevişmeseniz ne? Ne kadar saçma bir şeyi dert ediyorsunuz. Sarhoş kayınpeder evlenmeden sevildiğinizi ima etmiş. Sevişedebilirsiniz bunu kabahat gibi görmeseniz bu kadar gücünüze de gitmezdi.
Görüşmemek için bahanem oldu diyin kesin atın ne yaparlarsa yapsınlar boşverin. Bu kadar yıpratmayın kendinizi. Mesafe koymanız açısından süper olmuş, gece yarısına kadar sarhoş muhabbeti dinlemek bence daha büyük bir sorunmuş. Bundan kurtulmuş oldunuz işte

Evet çünkü çok uzun bir süreç ve benim nişanlıligimin üstünden hem kaybının hem gorumcemin Nisan ve düğün süreci geçti. Hepsinde karşı tarafı her konuda elestirdiler suçladılar yukarıdan baktılar hakaret küfür vs. Uzun bir süreç yani herşeyi anlatmaya çalışırken hicbirsey anlatamamisim farkettim. Neticede eşimin ailesini bundan sonra görmek istemiyorum, gidip gelmelerini ve beni beklemelerini istemiyorum. Ve görümcem 4 koca yıl sevgilisiyle yaşayıp şuan yeni tanıştığı biriyle evleniyorken ben yıllardır sadece oğullarıyla birlikteyim ve herşeyi onunla yaşadım. Arkamdan konuştuklarını ve namusuma laf etmelerini kaldıramıyorum bunlar benim çocuğumun babaannesi dedesi. İstersem kızlarının yaşadığı herşeyi fotoğraflarıyla koyabilirim önlerine ama kan çıkar. Çünkü nişanlısı ilk sevgilisi sanıyor herkes onlarda haftada bir gorusturuyorlar o sebepten eline erkek eli değmedi gibi bir algıları var ama biz öyle değiliz iki gelinde. İntikam almakta istiyorum ama bunları yüzlerine vurursam aileleri dağılır nişanlısıda bilmiyor çünkü. Net ayrılır. Bir yandan ben o lafları haketmedim diyorum bir yandan her yaptıkları yanlarına kar kaliyor
Ne güzel dünya herkes dişinin geçtiğine halleniyor. Eşinizin ailesinden farkınız ne şu durumda? Madem kaldiramayacaktınız zamanında elin kamilinin gazına gelip özel şeyler yaşamayacaktınız. Ailesi size o lafları ederken hoşt diyemediniz ona yanın, namusuna laf edilirken gık diyemeyen koca müsveddeniz var ona yanın. Görümce ile işiniz yok .

Kusura bakmayın ama eş ailenizin çarpık namus anlayışı sizde de varmış ki bu kadar gücünüze gitmiş. Sevgiliyken sevişseniz ne sevişmeseniz ne? Ne kadar saçma bir şeyi dert ediyorsunuz. Sarhoş kayınpeder evlenmeden sevildiğinizi ima etmiş. Sevişedebilirsiniz bunu kabahat gibi görmeseniz bu kadar gücünüze de gitmezdi.
Görüşmemek için bahanem oldu diyin kesin atın ne yaparlarsa yapsınlar boşverin. Bu kadar yıpratmayın kendinizi. Mesafe koymanız açısından süper olmuş, gece yarısına kadar sarhoş muhabbeti dinlemek bence daha büyük bir sorunmuş. Bundan kurtulmuş oldunuz işte
Ama öyle deme o sadece kocası ile yaşamış ömrü boyunca. Evet aynen o garibe namus anlayışı konu sahibinde de var , kendini de kocam ilkim ve sonum diye avutuyor.

Ne güzel dünya herkes dişinin geçtiğine halleniyor. Eşinizin ailesinden farkınız ne şu durumda? Madem kaldiramayacaktınız zamanında elin kamilinin gazına gelip özel şeyler yaşamayacaktınız. Ailesi size o lafları ederken hoşt diyemediniz ona yanın, namusuna laf edilirken gık diyemeyen koca müsveddeniz var ona yanın. Görümce ile işiniz yok .

Zaten özel şeylerini adamın ailesi neden biliyor. Ne gereği var?

Görümcenin üniversite okurken ne yaptığını nereden biliyorsunuz bu kadar da dilinize dolamışsınsız.
Ailesinin size yaptığını sizde olayla hiç ilgisi olmayan kızlarına yapmaya çalışıyorsunuz.
Yıllarca susmussunuz.
Eşiniz karısına edilen laflara susmuş oturmuş, babasının peşinden ayrılamamış.
O cahil ailenin, karısına yapılan, edilenlere sessiz kalan pısırık kocanızin hıncını görümceden çıkarmaya çalışmanız, onlarla aynı kafada olduğunuzu gösteriyor. Erkekler üzerinden tek laf diyen yok. Çok yazık.

Alkolik adamın neyini ciddiye alıyorsunuz. Adamın kafası gitmiş, ahlak desen sıfır. Farkında değil misiniz bunların?

Ben yerinizde olsam görüşmezdim bir daha, eşim de zorlarsa ona eğer beni görüşmeye zorlarsa kız kardeşi için iyi olmayacağını vs söyler kısaca tehdit ederdim. He yapmazdım, baska bir kadının basını yakmazdım tabiki ama tehditle uzak dururdum 👌

İçten içe ilkiyle evlenmedi diye küçümsüyor. Ne farkı var. Hadi kayınpeder yaşlı cahil ya bu kulaktaki kadınlar
Kendi takılmış zamanında kamilin tekinin ardına, içine sinmeyen şeyler yaşamış, ne görürse görsün sırf beraber oldum diye evlenmiş. Görümce 4 yıllık ilişkiyi içi sinmedi silip attı başkası ile evleniyor diye içine oturuyor.

kayinpederinizin maddi durumu bayagi iyi herhalde,adam ortak is diye hepinizi esir almis,salak sacma hareketler,kizi olan insan baskasinin kizi hakkinda konusurken iki kere dusunmeli

Ben sınır çizmek yerine ettikleri lafları bir bir yesinler milletin çocuğunu yaftalamanin cezasını kendi evlatlarindan çeksinler istiyorum. Bunlara asla susamam yuvam dağılmasın diye içimin soğuması lazım. Yıllardır kafamı eğip yurumusum ben anneme laf gelmesin diye malum başta baba olmayınca herkesin dili birşey yapmasanda uzar sırf bunun için. Şimdi nasıl susayım?
Sınır çizmek tabi ki işinize gelmiyor, arada maddi bağlar var. Para da ne tatlı. Eşiniz o para için size o..diyen babasına gık diyemiyor, siz "Ben ailenle seni koparmam. " diye aklınızca şirinlik peşindesiniz, görümcenin her şeyi duyulup nişanlısından ayırılıp 50 yaşında bir kart horozla zorla evlendirilince içiniz soğuyacak. Neden kızıyorsunuz ki gorumcenize? Siz ne için bu aileden kopamiyorsanız o da o yüzden sizi kollamadı.

Zaten özel şeylerini adamın ailesi neden biliyor. Ne gereği var?
Güya peşlerine düşmüş kayinbaba zamanında, öyle öğrenmiş. Kız el kızı ya, oğlu iki eğlenir bırakır diye düşünmüş, o el kızı gelin diye girince aklına dank etmiş. :KK70:

Zaten sorun bu ben kızlarına çok destek oldum bu konuda yanlış anlaşılmak istemiyorum. Görümcem benim en yakın dostumdu hep destekledim ailesinden hep baskı gördüğü için korudum kolladim sevgilisinin babası vefat etti eşimden yalvar yakar izin aldım onun için gitsin müsade et sonra çok pişman olur diye. Ama işte o bunları yaşadığı halde ve hep onu destekledigim halde bana edilen laflara göz yummus, bana gelip eltimi kötüleyen kız beni gidip ona anlatmış. Bana hep kızkardesim biricik dostum derdi görümce olarak görmedim ki ben onu. Herşeyini anlatırdı bilirdim şuan o kadar hayal kırıklığına uğradım ki. Annesi bile benimle ilgili bunları söylerken oda desteklemiş. Birlikte yaşamakla bir kaç kez ziyaret etmek bir mi ki olsa bile ben onun her açığını kapattım herkese karşı o tam tersini yapmış yeni ogreniyorum sorun burda

Bu da size ders olsun, demek ki her insanda olmuyor bu "Kardeş gibi" olayı.
Siz ağzınızı açıp tek kelime edememişsiniz, bebeğinizin uykusundan-huzurundan çalmakta oldukları halde üstelik, lafları yemiş yemiş sessizce göndermişsiniz kpi, o kız nasıl açacaktı ağzını babasına sizin için, siz kendiniz için dahi konuşamazken?

Elbette göz yumacak, baba onun baba, böyle bir babadan korkacak. Belki "Sen ne celallendin, sende de var demek bi boklar(!)" diyeceklerdi? Kız da kendince kendini korudu. Üzerine katıp koymamıştır da susarak katılmıştır. Herkesi cengaver mi sanıyorsunuz siz kendiniz bile değilken?

Bunu da niye böyle yazıyorum, ben biri bir şey dese susmam, yanımda hakkı yeniyorsa da susmam. Böyleydim ki iş hayatı öğretti, kendini savunamayan gelir bana söylerdi, ben çıkışıverirdim. Çok iş kaybettim, umurumda da olmadı ancak hayat dersi çıkardım; hakkınızı savunursanız siz savunur, birine bir hesap soracaksanız da ancak siz sorarsınız. Başkasının ağzına bırakmazsınız. Ha sizi savunan birini görürsünüz, hayatınıza daha çok katarsınız, susan birini görürsünüz hayatınızdan çıkarırsınız budur.

Siz görümceyi bırakın kendi kocanıza bir bakın, sonra da "Benim ağzım dilim yok mu?" diye kendinize sorun.
Toyluktan ağzımı açamadım demenizi de anlarım ancak bebeğim içeride uyurken tüm gece onun huzuruna kast edecek olan birinin de ağzına sçarım. Kendiniz için yapamadınız da çocuğunuz için de mi yapamadınız, gönderemediniz evden lafı söyleyip?

Oturun kendinize bakın önce.

Görümcenin üniversite okurken ne yaptığını nereden biliyorsunuz bu kadar da dilinize dolamışsınsız.
Ailesinin size yaptığını sizde olayla hiç ilgisi olmayan kızlarına yapmaya çalışıyorsunuz.
Yıllarca susmussunuz.
Eşiniz karısına edilen laflara susmuş oturmuş, babasının peşinden ayrılamamış.
O cahil ailenin, karısına yapılan, edilenlere sessiz kalan pısırık kocanızin hıncını görümceden çıkarmaya çalışmanız, onlarla aynı kafada olduğunuzu gösteriyor. Erkekler üzerinden tek laf diyen yok. Çok yazık.
Görümce vaktinde güvenmiş anlatmış hatta konu sahibi yardımcı da olmuş,şimdi beni sattı diyor da o kadın da babasının korkusuna ses çıkarmıyor, yarın görümce de babası ile müşküle düşse bu gelin hanımlar da musluk kesilir diye gık diyemeyecekler. Kayınbabada para var kimse ona gık diyemez, birbirlerini yerler anca.

Güya peşlerine düşmüş kayinbaba zamanında, öyle öğrenmiş. Kız el kızı ya, oğlu iki eğlenir bırakır diye düşünmüş, o el kızı gelin diye girince aklına dank etmiş. :KK70:

Oğluna bırak demiştir yüz kere. O da seviyorum demek yerine sevişmiştik hakkına girdim ayrılamam demiştir kesin.

Son düzenleme:
Bu forumda sık sık görüyorum neden tepki koymak terbiyesizlik olsun neden sevmek ve saygı duymak arasındaki fark ayrılmıyor veya sevdiğimiz hiç kimseye gık demek hakkımız yok?
Baştan çok garip davranmissiniz
Birden boşanmaya gitmek bence gereksiz
Kendi doğrularınızi savunmak neden bu kdr zor
Boşansaniz sadece siz cezalandirilmis olacaksınız

Bu forumda sık sık görüyorum neden tepki koymak terbiyesizlik olsun neden sevmek ve saygı duymak arasındaki fark ayrılmıyor veya sevdiğimiz hiç kimseye gık demek hakkımız yok?
Baştan çok garip davranmissiniz
Birden boşanmaya gitmek bence gereksiz
Kendi doğrularınızi savunmak neden bu kdr zor
Boşansaniz sadece siz cezalandirilmis olacaksınız

Hah bi de bu var, "Terbiyemden sustum"...Biz terbiyesiz miyiz arkadaşım söylüyoruz, tepki gösteriyoruz diye?
Kendini silktirmenin adı terbiyeli olmak olmuş.

X