Psikopatolojik Vakaları Anlatan Dizi Önerileri (Meraklısına)

Astoria

for whom the bell tolls... time marches on.
Kayıtlı Üye
15 Kasım 2016
17.146
52.899
31
Merhabalar,

Psikopatolojik vakaları anlatan film önerilerimi bir başlıkta toplamıştım, bilmeyenler buradan inceleyebilirler. 44 film içeriyor. Film başlığının epey ilgi çektiğini görünce çok sıkı bir dizi takipçisi olmasam da kendimce izlediklerimi burada bir başlık altında toplamak istedim. (Çok uzun bir liste olmayacak maalesef :) ) Benim eklemeyip sizin bildiğiniz, takipçisi olduğunuz psikolojik/psikopatolojik dizi önerilerinizi buraya yazabilirsiniz. Burada vaka tartışmaları da yapabiliriz kendimizce, memnun olurum. :)

1. In Treatment (HBO)

MV5BNjM4NzMzMDI1NF5BMl5BanBnXkFtZTcwOTE2MTMwNA@@._V1_UY268_CR12,0,182,268_AL_.jpg

3 sezon süren (106 bölüm), final yapmış bir dizi. Dizinin her bir bölümü başrolümüz psikoterapist Dr. Paul Weston ile onun danışanlarının bir seansından oluşuyor ve her danışana yaklaşık 7-8 seans düşüyor. Her bir danışanın farklı hikayeleri, farklı psikopatolojik problemleri var ve terapi seansları epey gerçekçi (birkaç etik kuralın ihlali haricinde ama zaten önemli olan psikoterapistin de o kadar mükemmel olmadığını görmemiz). En son ise terapistimiz bir tür süpervizyon olarak nitelendirebileceğimiz kendi psikoterapistiyle seanslar yapıyor, buradaki sahneler de ayrı bir harika. Zira dediğim gibi başrol psikoterapistimiz de mükemmel değil, kendi çatışmalarını nasıl çözdüğünü görmemiz çok güzel. Psikoterapi nasıl geçer, nedir ne değildir merak edenler varsa içinizde kesinlikle izlemenizi öneririm.

2. Sherlock (BBC One)

MV5BMWY3NTljMjEtYzRiMi00NWM2LTkzNjItZTVmZjE0MTdjMjJhL2ltYWdlL2ltYWdlXkEyXkFqcGdeQXVyNTQ4NTc5OTU@._V1_UX182_CR0,0,182,268_AL_.jpg

4 sezon süren (15 bölüm), final yapıp yapmadığı tam olarak belli olmayan bir dizi. Çoğunuz izlemişsinizdir, en azından biliyorsunuzdur diye tahmin ediyorum. Sherlock Holmes ve doktor partnerinin maceralarını 21. yüzyıl Londra'sına uyarlıyor. Neden psikopatolojik, Sherlock Holmes Asperger sendromlu da ondan. :)

3. The Sinner (NBC)

MV5BNTU5NDQ3NDk1Nl5BMl5BanBnXkFtZTgwOTMwMjg5NTM@._V1_UX182_CR0,0,182,268_AL_.jpg

2. sezonuyla tam gaz devam eden (16 bölüm), bir psikolojik gerilim dizisi. Konusuna gelecek olursak özetle, Jessica Biel'ın canlandırdığı Cora Tannetti, eşi ve çocuğu ile gittiği göl kenarında sevgilisiyle ve arkadaşlarıyla eğlenen genç bir adama aniden saldırır ve onu yedi kez bıçaklayarak öldürür. Cinayet herkesin önünde gerçekleştiği için Cora'nın cinayet suçundan tutuklanması ve suçunu itiraf etmesinden başka alternatif yoktur -ki duruşmada Cora da işlediği suçu itiraf eder zaten. Yerel polise göre ortada araştırılacak bir durum yoktur ancak Dedektif Harry, bir kadının hiç tanımadığı bir erkeği hiçbir sebep yokken öldürmesini mantıklı bulmaz ve olayı incelemeye başlar.

4. Mindhunter (Netflix)

MV5BMzNkZmNmZjMtZWI5OC00MzdiLTgxMjAtZWY2ZTIwMWM2Yzc2XkEyXkFqcGdeQXVyMjM5NDQzNTk@._V1_UX182_CR0,0,182,268_AL_.jpg

2. sezonuyla tam gaz devam edecek (şimdilik 10 bölüm), yine psikoloji bilimine ilgi duyan herkesin keyifle izleyeceğini düşündüğüm bir polisiye dizi. Diğer polisiye, CSI, FBI dizilerinde suçluları nasıl buluyorlar, 70li yıllarda yapılan adli psikoloji, suç psikolojisi üzerine yapılan gerçek çalışmaları görebilirsiniz. CSI:NY falan gibi aksiyon dolu polisiyeleri sevenler pek keyif almayabilir, dizi daha çok diyalog üzerine dönüyor. Ama "Katiller, sosyopatlar neden böyle oldular?" sorusuna cevap alabileceğinizi umuyorum.

5. 13 Reasons Why (Netflix)

MV5BNDgwNDU2MjgwMl5BMl5BanBnXkFtZTgwMTE2NzQ0NTM@._V1_UX182_CR0,0,182,268_AL_.jpg

3. sezon onayını almış, şimdilik 26 bölümlük bir gençlik draması. Konusu kısaca şöyle: Lise öğrencisi Clay Jensen, okuldan eve geldiği bir gün kapıda kendisi adına bırakılmış gizemli bir kutu bulur. Kutuyu açtığında ise iki hafta önce trajik bir şekilde hayatına son veren sınıf arkadaşı ve aşık olduğu kız Hannah Baker tarafından kayda alınmış 13 kaset bulur. Hannah, her bir kasette hayatına son vermesine neden olan 13 konuyu ve kişiyi açıklamaktadır. Clay kasetleri dinledikçe, Hannah’nın bunları neden kendisine gönderdiğini anlar. Zaten intihar işin içine girince ağır bir majör depresif bozukluk ile karşılaşacağınızı anlamışsınızdır :) Ha, 30'lu yaşlara girdiyseniz çok ilginizi çekeceğini söyleyemem; 2. sezondan itibaren bazı kısımları ben de dahil "Öff amaaan" falan diyerek izleyebiliyorsunuz zira. Yaşı benden küçük genç sistalarım izlemekten keyif alabilirler. ^.^

6. Breaking Bad (Sony Pictures)

MV5BZDNhNzhkNDctOTlmOS00NWNmLWEyODQtNWMxM2UzYmJiNGMyXkEyXkFqcGdeQXVyNTMxMjgxMzA@._V1_UY268_CR4,0,182,268_AL_.jpg

5. sezonu ile final yapan (62 bölüm), bir polisiye gerilim dizisi. Dizi kısaca akciğer kanserine yakalanmış bir kimya öğretmeni olan Walter White'ın ölmeden önce ailesinin geleceğini garantiye alma dürtüsüyle metamfetamin, yani uyuşturucu üretme ve satma sürecini konu alıyor. Pek çok psikopatolojik konuyu içine dahil ediyor; başta bağımlılık olmak üzere çeşitli travmatik süreçler, dissosiyasyon, olumsuz duygulanımlar, tam bir tanı koyamasak da orta yaş bunalımı, çeşitli ailevi çatışmaları görüyoruz.

7. Normal People (BBC Three & Hulu)

MV5BNzMzYmRiNGEtMDg5OC00OGZmLWFmNDktYzRlZTFkZmZiMjAzXkEyXkFqcGdeQXVyMTE2OTE2MzE1._V1_UY268_CR0,0,182,268_AL_.jpg

Çok ses getiren, 1. sezonu (12 bölüm) ile sezon finali yapan Normal People'ı nihayet izleyebildim. Dizi, üst sınıf bir aileden gelen, biraz da muhafazakâr yetiştirilmesi sebebiyle akranları gibi boş şeylerle uğraşmayan, bu sebepten dolayı da akranları tarafından dışlanan entelektüel diyebileceğimiz Marianne ile hem başarılı bir öğrenci hem gözde bir sporcu hem de edebiyata yatkın olan Connell’ın yaşadıklarına, ilişkilerinin değişik evrelerine odaklanan bir anlatı sunuyor. Her bölüm yaklaşık 10 dk süren seks sahnelerine tahammül edebilecekseniz (!) dizi erken dönem çocuklukta yaşanan şiddet, istismar ve ihmal, ebeveynin kaybı ve yas gibi kompleks travmaların yetişkin ilişkilerinde kendini nasıl gösterdiğini çok iyi bir şekilde yansıtıyor. Burada kadın da erkek de "kaygılı kaçıngan" dediğimiz bağlanma örüntüsüne sahip. Yani her ikisi de gerçekten yakınlaşmaktan deli gibi korkuyor, hem de bir o kadar sevilmek ve güvende hissetmek istiyorlar. Daha çok aralarında bir sevgi değil travma bağlantısı var, buna yabancı literatürde "betrayal bond" deniyor. Bu bağlantı türünde travma mağduru olan kişi aldığı yarayı başka ilişkilerde sergileyerek travmadan kurtulmaya çalışır ancak yarasını daha da kanatır. Çok da spoiler vermek istemiyorum, izleyenler olursa birlikte konuşalım. :)

Son düzenleme:
Şuan 13 Reasons Why? Adlı diziyi izliyorum ilk sezon bitti sürükleyici bir dizi. Daha önceden de Fringe dizisini bitirmiştim,tavsiye ederim. Başka önerebileceğin diziler var mı?

Şuan 13 Reasons Why? Adlı diziyi izliyorum ilk sezon bitti sürükleyici bir dizi. Daha önceden de Fringe dizisini bitirmiştim,tavsiye ederim. Başka önerebileceğin diziler var mı?

Ben biraz dizi özürlüsüyüm, izlediğim diziler henüz bu kadar. Şu an Sons of Anarchy'i izliyorum. :)

Merhaba, bu tarz dizileri sevenler için dizi önerisiyle geldim."You"
Saplantılı bir adamın aşık olması ve sevdiği kızın iyiliği(!) için karıştığı kriminal olayları anlatıyor. Aslında sadece baş karakter değil nerdeyse dizideki herkesin psikolojik sorunları var.

Diziyi bitirmedim o yüzden guzel-kötü diye yorum yapamayacağım ama mesela bir kitapçıda başlıyor. Bence farklı bir havası var. Bos zamanı olanlara tavsiye ederim.

Saplantılı bir adamın aşık olması ve sevdiği kızın iyiliği(!) için karıştığı kriminal olayları anlatıyor. Aslında sadece baş karakter değil nerdeyse dizideki herkesin psikolojik sorunları var.

Diziyi bitirmedim o yüzden guzel-kötü diye yorum yapamayacağım ama mesela bir kitapçıda başlıyor. Bence farklı bir havası var. Bos zamanı olanlara tavsiye ederim.

Ay ben burayı takibe al demeyi unutmuşum konuya önerinizi çok geç gördüm, özür dilerim. En kısa sürede bakacağım, saplantılı bağlanma ile ilgili anladığım kadarıyla, tabi ki psikopatolojik ve sağlıksız bir durum.

Mindhunter dizisini şiddetle tavsiye ederim.

"insan neden katil olur ki? onu sosyopat yapan nedir? doğuştan mı yoksa sonradan mı?"

Enfes...

ben bu diziye yeni başladım. 1. bölümünü izledim. başroldeki erkek oyuncunun bu role bu kadar yakışacağını tahmin etmezdim ama bu adam Ted Bundy'nin gençliği gibi geldi bana. beni sarstı. şahane oynamış. bayan oyuncuyu da ayrıca tebrik ederim.

adamın daha ilk dakikalarda kızın her hareketini yanlış anlayıp bir kılıf bulması zaten ne tür bir manyak olduğunu gösterdi.
''parası varken kredi kartını verdi, demek ki adını öğrenmemi istiyor'':KK57::KK57:

2. bölümü heyecanla izleyeceğim.

ben bu diziye yeni başladım. 1. bölümünü izledim. başroldeki erkek oyuncunun bu role bu kadar yakışacağını tahmin etmezdim ama bu adam Ted Bundy'nin gençliği gibi geldi bana. beni sarstı. şahane oynamış. bayan oyuncuyu da ayrıca tebrik ederim.

adamın daha ilk dakikalarda kızın her hareketini yanlış anlayıp bir kılıf bulması zaten ne tür bir manyak olduğunu gösterdi.
''parası varken kredi kartını verdi, demek ki adını öğrenmemi istiyor'':KK57::KK57:

2. bölümü heyecanla izleyeceğim.
Ben buraya yazarken daha bitirmemişim. 1. Sezonu bitirdim, sanirim 2. sezonu da cekilecek. Erkek oyuncu çok iyi bence de. Ama kadının konusma tarzı falan çok uyuz geldi bana:)

Ben buraya yazarken daha bitirmemişim. 1. Sezonu bitirdim, sanirim 2. sezonu da cekilecek. Erkek oyuncu çok iyi bence de. Ama kadının konusma tarzı falan çok uyuz geldi bana:)
bence kadını özellikle öyle konuşturuyorlar. erkekler böyle konuşan kadınlara direk "yollu" gözüyle bakıyor (afedersiniz) ve nitekim ruh hastası oğlan da böyle düşündü. aslında içini tanımayı ve ruhsal özelliklerine değil görünüşüne ve konuşmasına odaklandı. hakkında yanlış şeyler düşündü.

2. bölümü de izleyip yorumumu yapacağım :)

bence kadını özellikle öyle konuşturuyorlar. erkekler böyle konuşan kadınlara direk "yollu" gözüyle bakıyor (afedersiniz) ve nitekim ruh hastası oğlan da böyle düşündü. aslında içini tanımayı ve ruhsal özelliklerine değil görünüşüne ve konuşmasına odaklandı. hakkında yanlış şeyler düşündü.

2. bölümü de izleyip yorumumu yapacağım :)
Aa olabilir gerçekten. Spoiler verme korkusundan pek birsey yazamıyorum ama dizinin genelini düşününce çok mantıklı geldi:)

Aa olabilir gerçekten. Spoiler verme korkusundan pek birsey yazamıyorum ama dizinin genelini düşününce çok mantıklı geldi:)
o zaman iyi bir izleyiciyim ve buna sevindim :KK48:

SPOİLER

bir örnek daha vereyim, daha ilk sahnede kız kitap almak için yukarı doğru ayağını kaldırınca psikopat oğlan içinden ''demek sütyen giymemişsin ve bunu bilmemi istedin" gibi bir şey dedi. işte birçok erkek böyle. aslında kızın öyle bir derdi yok ama adam sosyopat olduğu için bu şekilde algıladı. bu yüzden kızı da böyle konuşturuyorlar ki erkek yanlış anlayıp ne kadar psikopat olduğu ortaya çıksın.

sevdim bu diziyi.

The Fallowing dizisini izlediniz mi?
Psikopat ve seri katil olan bir edebiyat hocası ve kendince kurduğu tarikat anlatılmış.
Seri katilin psikolojisi ve tarikat uyerlerinin koşulsuz itaatleri güzel işlenmiş.
Bana göre bu tür insanların psikolojik durumlarını çok güzel anlatan bir dizi.

X