Robotik Mitral Kapak Tamiri Yaptıran Var mı?

vaveyla__

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
9 Temmuz 2015
3.617
9.691
Son durum: Cem Alhan a ameliyat oldum.
Baska bir konudaki yorumumu kopyalıyorum:
Sadece araştirip bu konuyu okuyacaklar icin şunu söyleyeyim.

Cerrahlar çok reklam yapıyorm internette videolar dönüyor hemen gundelik hayata dondum hemen cocuklarima bakmaya basladim felan o kadar basit değil. Ben o reklamlara aldandim zannettimki ameliyattan donup hemen bebegime bakabilecegim buyuk ogluma odev yaptirabilecegim anneme ev isinde yardim edebilecegim. oyle bir dunya yok.

Toparlanmak 2 ayı buluyormuş. kalp oldugu icin bütun vucudun gucu gidiyor.

o reklamlara cikardiklari adamlar ameliyat uzerinden en az 5 6 ay gecmis adamlar. Belkide 1 yıl.

Cerrahların asistanları(Cem alhan i kastetmiyorum. reklam yapan bir cok kalp cerrahı var. hasta kapmak icin yarişiyorlar) saga sola ben su cerrahta ameliyat oldum 2 ay evde tatil gibi gecti hemen ayaga kalktim evdekilere naz yapmakla gecti yazabiliyorlar inanmayin.

Cem alhan da ameliyat olduğuma hic pisman değilim. iki kapagimi tamir etti kan nakli yapmadi (kan nakli sorun olabiliyormus vucut kabul etmeyebiliyormus) Kesim gercekten kucuk sağ meme altımda ayrica kasıgımda ve boynumda da kucuk dikisler var.

Boynumda ve kasığimda dikis olacağını bilmiyordum mesale ben.

Maslak acıbadem hemsirelerininin ilgisinden, yogun bakimin ekibinden, yemeklerinden cok memnun kaldım ama oyle cok basit hemen ameliyat olup ameliyattan onceki haline donuyorsun degil.

Sonucta kalp ameliyatı, ameliyat cok basarılı gecsede size bebekler gibi baksalarda baska hic bir seye benzemiyor.

yogun bakim surecide toparlanma surecide zor ve zaman aliyor.

Herkese merhaba,

Normalde hic farkinda olmadığım 2. gebelikte ortaya cıkan kalbimde mitral kapak yetmezliğim mevcut. Hamilelik ilerledikce kalp yetmezligi arttıgı icin ve hamilelikte her ilacı kullanamadıgim için 35. haftada sezeryanla bebeğimi doğurdum.

Doğumdan sonra kalp biraz toparlar diye bekledik ama ne yazıkkı toparlamadi ve kardiyoloji doktorum mitral kapak tamiri icin kalp damar cerrahisine yönlendirdi beni.

Tabi hemen arastirmalar basladık esimle ve mitral kapak tamirinin iman tahtası kesilmeden meme altindan cok kucuk deliklerle robotla yapılabildiğini ögrendik.

Tabiki bu teknolojiyi sadece İstanbulda bir kac profesorun kullandığinida ogrendik ve istanbula gitmeye karar verdim.

Kendi kardiyoloğumunda tavsiyle İstanbul Maslak Acibademde Prof. Cem Alhan a gitmeye karar verdik ve on gorusme icin sekreterinden randevu aldık.

Şimdi internetten arastirdigim kadariyla robotik cerrahi cok ovuluyor. 1 gun yogun bakim 2 gun normal oda 3 gunde taburcu ediliyormus ve hasta ilac kullanmadan hayatina devam ediyormus. basarı orani yuzde 90 mıs. ölum riski yok denecek kadar azmiş. Belli bir sure arac kullanmama gibi durumlar yokmus.

Ama ben kendi ya da akrabası tanidigı annesi babası bu yolla ameliyat olan birinin ağzindan duymak istiyorum. Gercekten boyle mi yoksa reklam kismi mı bu isin? cunku ciddi paralar odeniyor bu ameliyat icin nitekim bizde odeyeceğiz.

Bir umut belki olan bilen duyan varsa diye actim bu konuyu. Gercekten bu kadar hizli hicbir sey olmamis gibi hayatima devam edecebilecek miyim? Bir de yoğunbakım süreci nasıl olacak? Bu bilgiler benim icin cok önemli. Biri 5 yasinda biri 20 gunluk iki bebegim var cünkü.

Şimdiden cevap veren arkadaşlara teşekkur ediyorum.

Son düzenleme:
Mune Mune konuyu bdv ye acmadim dogru yere actim ama burada görülüp cevap gelmeyecek muhtemelen. Sizden ricam üyelere bildirim gönderilebilir mi? bir kisi bile evet ben bu ameliyatı oldum ya da yakınım oldu dese bana yetecek.

Kalp ameliyatı değil ancak annemin iki dizine birden robotik cerrahi ile protez takıldı 2.5 ay önce. 2 günde taburcu olup yürümeye başladı hemen şuan iyi şükür. Kalp olmasa da robotik ile ilgili diye yazmak istedim yine de bilmiyorum yardımcı olur mu size.

Kalp ameliyatı değil ancak annemin iki dizine birden robotik cerrahi ile protez takıldı 2.5 ay önce. 2 günde taburcu olup yürümeye başladı hemen şuan iyi şükür. Kalp olmasa da robotik ile ilgili diye yazmak istedim yine de bilmiyorum yardımcı olur mu size.
Çok tesekkur ediyorum. Yardimcı olmaz mı tabiki olur. olumlu hikayeler duymak umit veriyor.

Çok tesekkur ediyorum. Yardimcı olmaz mı tabiki olur. olumlu hikayeler duymak umit veriyor.
Çok geçmiş olsun size de. Annemin ameliyatı da zor bir ameliyat. normal cerrahi
İle ameliyat olanlara nazaran annem çok çabuk toparlandı. Ameliyatınızın detaylarını bilmiyorum ancak Kafanızı karıştıran kısım sadece robotikse kesinlikle tercih edin derim ben.

Çok geçmiş olsun size de. Annemin ameliyatı da zor bir ameliyat. normal cerrahi
İle ameliyat olanlara nazaran annem çok çabuk toparlandı. Ameliyatınızın detaylarını bilmiyorum ancak Kafanızı karıştıran kısım sadece robotikse kesinlikle tercih edin derim ben.

Robotik olacagı kesin zaten. ondan caymayiz acik kalp ameliyatı olmak istemiyorum 30 yasindayim 2 cocugum var calisiyorum. normal hayata cabuk donup araba kullanmam lazim. yoksa cift vasıta ile gidilebiliyor ise.

Bunu uygulayan doktorlar cok ovuyorlar amenna ama iste gercekten yaşayan insanlardan duymak istiyor insan.

K Kazen bey bildirim icin size soylemem gerekiyormuş. acaba konum üyelere bildirim gönderilebilir mi? bir kisi bile ben oldum dese ve tecrubelerini anlatsa yetecek bana.

Robotik olacagı kesin zaten. ondan caymayiz acik kalp ameliyatı olmak istemiyorum 30 yasindayim 2 cocugum var calisiyorum. normal hayata cabuk donup araba kullanmam lazim. yoksa cift vasıta ile gidilebiliyor ise.

Bunu uygulayan doktorlar cok ovuyorlar amenna ama iste gercekten yaşayan insanlardan duymak istiyor insan.
Çok çok geçmiş olsun acil şifalar diliyorum 🙏🏻

Rabbim size sifa versin, evlatlariniza bagislasin. 🌸

Konu guncel kalsin. ⬆️

Merhaba sizinle ayni rahatsizliga sahibim, bana da tamir onermisti doktor o zamana kadar da gundelik hayatimi kolaylastirmasi icin ilac vermisti. Sonra bir baska doktor durumumun riskli oldugunu ama bir sure izlemeyi onermisti. Isin uzmani olmadigim icin belki dogru sekilde aciklayamayacagim ama sanirim durumum sabit kaldi o yuzden ameliyata gerek duymadi doktor. Bu arada benim durumum soyle, dogum travmasi kaynakli yani dogustan ama ben 18 yasimda fark ettim. Muhakkak bir doktorla daha gorusun, ikinci bir fikir alin. Bir de gundelik duzeyde hayat tarziniz yasam kalitenizi cok belirliyor. Bir kac gun uykusuz kalsam, kotu beslensem, yogun stres altinda kalsam hemen kendini hissettiriyor. Gecmis olsun, Allah yardimciniz olsun.

Merhaba.. benim kızımda da bir çok kalp rahatsızlığı beraberinde mitral kapak yetmezliği de var.
2 kez ameliyat oldu birisinde göğüs kafesi tamamen açıldı. Diğerinde meme üstünden küçük bir kesiyle yapıldı...

Robotik sisteme ve diğer yöntemlere maalesef ki bizler karar veremiyoruz. Hastalığın derecesine ve zorluğuna göre doktorlar karar veriyor. Bazı durumlarda kalbin tamamen dışarı çıkarılıp yapılması gerekiyor mesela o durumlarda göğüs kafesinin açılması şart oluyor. Eko raporunuz varsa bildiğim kadarıyla yorumlayabilirim.

Bir de mitral kapak yetmezliğine eşlik eden başka rahatsızlıklar yoksa eğer genellikle nedeni kapağın 3 yapraklık olması gerekirken 2 yaprakçıklı olmasından kaynaklı oluyor. Nerede muayene oldunuz bilmiyorum ama nedenini tam bilebilmek için iyi bir kardiyolog ve cerrahisinin takibi şart.

X