Saç Uzatma Yöntemleri saç uzatma ve bakımı üzerine tespitlerimiz!

sophronie

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2009
912
264
kızlar yaklaşık 2 senedir dönem dönem saçlarımı uzatmak için değişik formüller denedim.. saçımı uzattım, kestirdim, tekrar uzatmaya çalıştım, kestirdim, böylece bütün formüllerle içli dışlı oldum :))) herkesin işe yaradı, yaramadı, ben böyle düşünüyorum şeklinde tespitleri illa ki vardır. bu topikte tespitlerimizi birbirimizle paylaşalım :))

bu arada saçlarım ince telli, 2 günde bir yağlanan cinsten.

öncelikle hangi bakımı yaparsanız yapın, işe yarayacağını düşünün. inançlı olun. placebo etkisi diye bi şey var :)))

yağlı saçlar, badem yağı, hint yağı, zeytinyağı vs. yağlar kullanırken iyi düşünsünler. bu saçlarınızın yağ dengesini bozar. zaten yağlı saçlarımız, hacimsiz sönük olur ve kafanıza yapışır. yağlı saçlara en iyi gelen yağ çamterebentindir. isterseniz şampuanınıza bir kapak dökün, isterseniz her banyodan önce saçınızın diplerine biraz sıkın. hem yağlanmasını geciktirir, hem saç diplerinizi ferahlatır, hemde yeni saçların oluşumuna destek verir..

çam terebentini saçlarınızın uçlarına sürmeyin, saçınızı kurutur. çabuk kırılır. isterseniz badem yağıyla zeytinyağıyla falan seyreltip kullanın.

yılan yağının gerçeğini bulmak çok zor.. hiç bulaşmayın derim :))

badem yağı ve zeytinyağı gerçekten muhteşem.. ama ne yazıkki saçlarımı çok yağlandırıyorlar :))

yağlı bakımları 15-20 günde bir yapın. saçınızın yağ dengesini bozmayın.

yağları yumurta sarısıyla karıştırıp sürerseniz daha kolay çıkarırsınız. ya da saç bakım kremiyle yağları karıştırıp saçınıza sürün.. bu şekilde de çok kolay çıkarırsınız..

yağları saçınızdan çıkarıcam diye 50 kere şampuanlayıp saçınızı daha fazla yıpratmayın.. en fazla 2 kere şampuanlamanız yeterli. bitkisel sabunlar yağı saçtan çıkarmada kozmetik şampuanlardan daha etkili.

saçınızı her gün yıkamayın. saçımızın kendi yağı kafamıza sürdüğümüz onca şeyden daha faydalı. fakat biz saçımızı yıkayarak kendimizi bu doğal yağdan mahrum bırakıyoruz. bunu da şöyle tespit ettim: normalde 2 günde bir saçımı yıkarım mutlaka ve 2 günde bir bi şekilde saç uzatmak için bi bakım uygularım.. saçım ayda 1-2 cm uzar. ağır bir hastalık geçirdiğim için yaklaşık 1.5 hafta saçımı yıkamadım ve bu sırada hiç bir bakım uygulamadım doğal olarak. 1.5 hafta sonunda saçım 2 cm uzamıştı.. bilmem anlatabildimmi =)

turplu suyun uzatma etkisi kuaförler tarafından yalanlanıyor. çok güvendiğim bir kuaför arkadaşım böyle bi şeyin imkansız olduğunu söyledi. 2 3 ay turplu su kullandım saçımın uzadığını hissetmedim açıkçası. ama muhteşem bi hacim verdi, saçımı parlattı ve fön çekmem kolaylaştı. bu konuda turplu suyun etkisini inkar edemem =) ama uzatma konusunda pek bi şey vaat etmiyor :)

sarımsak ve zeytinyağı ikilisine çok güveniyorum.. ama kokusu her saçınız ıslandığında buram buram geliyor. ne yazıkki buna cesaretim yok. ayda bi kere zorla yapıyorum ama gerçekten etkili olduğunu hissediyorum.. kokudan rahatsız olmuyorsanız bu yönteme şans verin.. ama uzatma ve yeni saç çıkarmak konusunda bundan daha etkilisi yok.

ve benim en çok güvendiğim, şu anda uyguladığım formül: kök zencefil, karanfil, ısırgan otu, defne yaprağı.. bunları güzelce demliyorum.. sıcakken balla karıştırıp bi fincan içiyorum.. tadı da güzel hemde çok faydalı :))) bi bardak daha ayırıyorum.. soğutup içine biraz zeytinyağı, biraz badem yağı, biraz çamterebentin koyup karıştırıyorum. saçıma masaj yaparak yediriyorum.. bekletebildiğim kadar bekletip saçımı yıkıyorum.. durulama suyu olarakta bi bardak ayırdığım karışımı kullanıyorum.. saçımın uzamasına diyecek yok şu sıralar. ki bu mevsimde biliyorsunuz saçlar pek uzamaz :) maşallah diyin tabi..

ayrıca kafamıza ne sürersek sürelim içtende bakım yapmamız gerekiyor. vitamin eksikliği olan bi insanın saçının uzamasını beklemek yanlış olur. kansızsanız her gün bi kaşık pekmez yiyin, günde bi bardak ısırgan çayı için, ve eczaneden vitamin tableti alın. ben suprydne diye bi vitamin kullanıyorum. içinde biotin, çinko vs bütün vitaminler var. gayette enerjiğim :))

umarım yardımcı olabilmişimdir.. sizinde tespitlerinizi bekliyorum.

Yazdıklarının birçoğuna katılmamla birlikte yazdığın maddelerden bazıları kişiye göre değişen şeyler sonuçta, herkes bunda hem fikir. Dediğin gibi saç tipine göre değişiyor.

Ben de kendi tespitlerimi yazayım, 2 senedir ben de bunla uğraşıyorum, birçok şey denedim.

Tespitlerim ise şunlar:

- Saçlara öyle gün aşırı doğal maskeler yapmak, saçı hemen uzatacak diye birşey yok. Mesela bir günde 4 farklı bakım yapmanın ya da hergün bir defa, ya da iki günde bir yapmanın saça hiçbir artısı yok. Haftada bir yaparsanız Formül iyi işliyor. Zaten kısa aralıklarla bir sürü çeşit çeşit maske yapmak saçın yağ dengesini bozuyor. Diplerde nasıl yağ biriktiğini görseniz :) Bir uzmana baktırmıştım, haftada bir yapmanın daha sağlıklı olduğunu söyledi.

- Saçı sadece uzatmak önemli değil, önemli olan hem uzatıp hem bakımını yapmak, hem de yıpranmamasını sağlamak. Aksi taktirde saçlar bir yandan uzarken diğer yandan uçlardan kopuyor, bu sefer de saç uzamıyormuş gibi geliyor (eğer saçınızda boya yoksa anlayamıyorsunuz). Beline kadar uzamış ama saç uçları süpürge gibi ve bakımsız, ne anladım o zaman uzun saçtan :) Güzel bir görüntü değil, pasaklılık resmen. Yabancı bir sitede okumuştum, saç yıpranmaları ve kırıkları için şunlar yazıyordu:

Saçların birbirine dolanmaması ve tararken de bu yüzden kopmaması için, saç kremi ve yatarken saten yastık kılıfı kullanmak, saçları tararken de uçlardan başlayıp yukarı doğru çıkmak gerekliymiş. Yani önce uçları seyrek dişli bir tarakla önce açıp sonra biraz yukarsından taramaya başlayıp öyle öyle diplere kadar çıkmak doğru olanmış. Fırça da sürekli kullanılmamalıymış. At kılı fırça saça iyi geliyor yazıyordu ama at kılından fırçayı nerden bulacaksın :)

- En önemlisi, artık kulağıma küpe yaptığım şey ise şu:

Birçok kişi "doğal ürün, bitki ne olabilir ki, ne zararı olur" gibi düşünüyor. Bilmediğiniz,araştırmadığınız bir otu kullanmanın sonucu hiç beklemediğiniz gibi de olabilir. Ters etki yapabilir, ya da bir otla başka bir otu kullanmak ters etki de yapabilir. "Doğal nasıl olsa ne olabilir ki" diye birşey yok. En basitinden enteleyi düşünün...ayrıca zehirli bitkilerin olduğunu da, ve hiçbirimiz burda bitki uzmanı değiliz.

BEnde kendi SAcbakimimda vede Uzatimimda Deneyimlerim söle
3 seneden beri Saclariminin uzatma cabasindayim.Saclarim kuaförazabina ugradiktan sonra cok igrenc olduktan sonra arastirmalar yaptim ve Sacuztamak icin daha cok Bitkilere yöneldim Kimyasal Bisey kullanmadim.

Ilk Deneyim:
Ilk Deneyimi Entele Otuyladi Kadinlar Külübune Üye olmaminda Sebebi buydu.Bi cok kisinin saci cok cabuk uzatigini sölerek öbür kötü yorumlari (zararlidir vs.) pek fazla önemsemeyip aldim.Ve 1 ay boyunca kullandim uzamasina uzadi ama pek canlilik vermedi Sacima.Ve sonrada bi cok bitkisel zararsiz olanlari denedimki yararini gördüm.Zararli bi Bitki oldugu icin baskalarinada tavsiye etmedim.

IKinci Deneyim:
2 Deneyimi daha zararsiz Bitkilerle yapmaya basladim.Isirganotusuyulan Biramayatabletlerini karistirip sacdiplerime sürerek vede Biramayatabletleriyi sampuanima katarak sacima o sekilde uyguluyordum.Yine ayni sIKLIKLa sacimi yikiyordum 2 günde bir felan.SAclarimin gürlestigini farketmistim bu kürlen ve gercektende bu Kürü uzun zamandir tutmustum.O zamanlarda Sitemizdeki Sacuzatma yöntemleriinide dikkatca takip ediyordum ve Turplusuya yogun ilgi görenleride görüyordum.Ve Turplusuyu kullanmaya baslayanlardan ilk deneyenlerdenim.Ve gercektende Etkisini cok güzel görmüstüm Resimlerimi paylasmis Saclarim bi ayda 4-5cme kadar uzamisti.Saclarim cok güzel gürlesmisti yeni saclar cikiyordu minik minik.Bide en güzeli saclarim yumusamisti ve cok güzel sekil aliyordu.Turplusuyum uzun zamandan beri vazgecilmezim olmustur yaz aylara geldikten sonra pek fazla yapmamistim sonra.Bide Annemler kokusundan cok sikayet ediyorlardi.

3.DEneyimim

SAcbakimyaglariylan oldu SAclarim cok kuru oldugu icin sacbakimyaglariyla sacima bakim yapiordum ama kötü olanda saclarimdan bi türlü bu yaglari cikartamamdi.Defalarca yikayip saclarima bu sekilde daha cok zarar veriyordum.bu Deneyimdende pek memmun kalamamistim.

4.Deneyimim
Sarimsakla oldu ve bin pisman oldum aylarca kokusu cikmadi sacimdan cok kötü.O yüzden SAcuzatmada bi etkisini göremedim farkina varamadim koku cikarma telasindan.

5.Deneyimim:
SAcimi haftada 1 kere yikayarak ve yagli birakarak saclarimin daha hizli uzadigni fark ettim.Bide Sacima isirganotununsuyunu sürmeye devam ediyorum.Cokda faydasini gördüm bu zamana kadar.SAcimi haftada 1 kere yikayarak o günde isirganotusuyunu sacdiplerime sürüyorum sacimin diger tamaminida sacbakimyaglarimi sackremiyle karistirip güzelcen sacima yigdirioyrum sonrada posetimi gecirip en az 3 saat bekledikten sonra kuurmadiysa isitiyorum fönle.ve güzelcene yikiyorum.Ve daha önce bu yaglari deneyip memmun kalmadigimi ifade etmistim sebebide saclarimin yaglardan arinmamasi iydi ama bu sekilde saclarim yaglardanda ariniyor hemde besliyor. bu benim artik haftada bikere yaptigim bakim saclarima hem saclarim hizli uzadi ama daha cok sacimi cok yikamadigim icinde kaynaklana bilir tam olarak bilmiyorum ama Isirganotunun kesin ise yaradignin kanaatindeyim acikcasi :) Bakimyaglarindan saclarimin kiriklarini onarmasi ve sacimi cok güzel yumusatti.Aslinda Turplusuya dönmek isterim ama bu soguklarda hem cok zahmetli hemde kokuus cok rahatsiz verici o yüzden baslamiyorum böle devam ediyorum.

Son düzenleme:
X