Onkoloji - Kanser ve Türevleri Sadece 3 ayı kaldı kızlar lütfen yardım.

düşündümde söylenecek hem çok şey var hemde hiçbir şey ne acı ........

hepimizin başına gelebilir herkese her an herşey olabilir ayrıca tek gamze için değil diğer donör bekleyen lösemi hastalarınada yardım etmeliyiz gamze bizleri yalnızca farkında olmamızı sağladı atbiki gamzenin oğlu annesiz kalmasın tabiki ama ne acıdır ki itiraf etmeliyim gamzeden önce hiç düşünmemiştim gidip bir lösemi hastasına kan vermeyi yada donör olmayı şu an gitmek istiyorum ama tabiki randevu alarak gitmek lazım çünkü yığılmada olabilir düşüncesindeyim
ayrıca facebook ta okudum şöyleki gamze için donör olmak istiyorum deyince 700 tl gibi bir ücret istiyorlarmış kan verenden neden anlamış değilim fakat gamzeyi belirtmeden yalnızca donör olucam derseniz o zaman ücretsizmiş
ayrıca bu kan sanırım ibni sinaya gidicek mesela ben izmirden kanımı aldırıp kargoya verip parasını kendim ödeyip gönderecekmişim(parası 5-8 tl gibi bişeymiş parasında değilim ama bu kan bozulur yolda ne olacağı bilinmez neden hastaneler kendi aralarında bu kanları göndermezler onuda anlamış değilim) bu da garip ama gerçek maalesef bizim memleketimizde insana verilen değeri görüyoruz böylelikle ne acı

bu arada donör olmak istiyorum fakat kan pıhtılaşması var bende yani 3 gende mutasyon heterozigot bunun bir zararı olurmu bilmem yalnızca gebeliğimde kullandım kan sulandırıcı şu an ilaç kullanmıyorum
trombosit bildiğimiz gibi kanı pıhtılaştıran pulcuklar ve bende onlardan çok var ben istemediğim halde yalnız merakımdır trombosit alınırken vücudun toplam kandaki yanlışsam düzeltin 3te 1 alıyorlarmış ve 5 gün içinde vücut alınan trombositlerin 3 katını kana gönderiyormuş yani diyelimki 75 trombosit alındı 225 buda bende sorun olurmu? bilmiyorum nereye danışmam gerek bilgi alabilirmiyim arkadaşlar

Son düzenleme:
Küçük bir şehirde ikamet ediyorum kızlar.. Üniversitenin Tıp Fakültesi bu sene açıldığı girdiği için henüz hastanesi de kullanılmıyor.
İlik nakli konusunda bilgi almak ve gerekli kanı aldırmak için nereye başvurmalıyım bilgisi olan var mı ?
Kızılay kan verme merkezleri yardımcı olurlar mı ? :26:

Kimler donör olabilir ?

18-50 yaşında sağlığı müsait olan herkes kemik iliği bankasına gidip başvuru formu doldurabilir. Bir tüp kan verenler bulaşıcı hastalık testinden geçiriliyor. Hastalık taşımıyorsa bankaya kaydediliyor.
Gönüllü vericinin kayıtları bilgisayara işleniyor, hastalarla uyum sağlarsa daha ileri tetkik yapılmak için çağrılıyor. Uygunsa genel anestezi altında kemik iliği alınıyor. Vericinin leğen kemiğinden özel iğneler aracılığı ile alınan kemik iliği bir torbaya aktarılıyor. Operasyon ve dikiş gerektirmiyor ve hiç acımıyor. Kemik iliği vericisi ertesi gün işine dönüyor.
Kimler kök hücre bağışlayamaz ?
Kimlerin kök hücre vericisi olması uygun değildir ?

• 18 yaşından genç veya 55 yaşından yaşlı olanlar, ağırlıkları 50 kg den daha düşük veya beden ölçüsü endeksi 40’ın üzerinde olan aşırı kilolu kişiler
    • Belirli hastalığı bulunan ve kan bankasında kan bağışı reddedilmiş kişiler
    • Kalp ve kan dolaşım sistemi rahatsızlıkları
Örneğin; koroner kalp hastalığı, kalp krizi, kalp yetmezliği, tedavi gerektiren kalp ritmi bozuklukları, düzensiz yüksek tansiyon gibi

• Solunum yolları rahatsızlıkları
Örneğin; ağır kronik astım (düzenli ilaç tedavisi gerektiren), kronik bronşit, akciğer veremi, akciğer embolisi gibi

• Kan, kan pıhtılaşma sistemi veya kan damarları rahatsızlıkları
Örneğin; oto-immün anemi, A tipi hemofili, derin venlerde tromboz gibi

• Ruhsal rahatsızlıklar, santral sinir sistemi rahatsızlıkları
Örneğin tedavi gerektiren depresyonlar, psikoz, şizofreni, epilepsi, multipl skleroz gibi

• Oto-immün sistem rahatsızları
Örneğin; romatoid artrit (romatizma), kolajenozlar, Crohn hastalığı, ülseröz kolit, troid gibi

• Salgı bezleri rahatsızlığı
Örneğin; Diabetes mellitus gibi

• Kötü huylu sayılan (kanser hastalığı) rahatsızlıklar
    • Enfeksiyona neden olan rahatsızlıklar
Örneğin; Hepatit B veya C (iyileşmiş dahi olsa), kronik borelyoz, HIV-enfeksiyonu ve diğerleri.

• Kendisine yabancı organ veya doku nakli yapılmış olan kişiler
Örneğin; böbrek, kalp, cilt, kornea tabakası, beyin zarı, baldır siniri gibi

• Bağımlılığı bulunan kişiler
Örneğin; alkol, uyuşturucu madde ve ilaç bağımlılığı gibi
- İlik nakli acil önem taşıyor. İstanbul, Ankara, İzmir ve Kayseri’de ki ilik nakli merkezlerine giderek kan vermeniz çok önemli. Kan vererek ilik donörü olacak ve Gamze gibi pek çok hastaya umut olacaksınız !

İzmir Karşıyaka Şemikler'liyim... Burnumuzun dibinde böyle bir dram olduğundan habersizdim. Bu sabah okuyunca öğrendim. Bittim... Hamileyim.Bilmiyorum hamilelikte bir sıkıntısı var mı ilik naklinin. Yoksa bir anne olarak Gamze ve Atakan için yapabileceğim birşey varsa seve seve yaparım. Lütfen bu konuda bilgi verir misiniz???

Son Durum Nedir ?
Gece Gece Aklıma Geldi.. :KK14:

canım kemoterapi devam ediyor..uygun ilik aranıyor halen birkaç ihtimal var alternatif onlar deneniyor ama buradan söylemem doğru olmaz bunu..onun dışında atakanın doğumgünü var cumartesi günü onu düşünüyor gamze..öyle işte..iyişeşecek inşallah :KK43: ...

Çok duygulandım okurken,ben kanser denilince korkuyorum,tüylerim diken diken oluyor annemi de kanserden kaybettiğim için.
Ama en azından Gamze'nin iyileşmek için bir umudu var,umarım uygun ilik bulunur.umarım hep bebeğiyle,ailesiyle mutlu olur.
Allah tüm kanser hastalarının yardımcısı olsun,acil şifalar versin.

[/sıze][sıze=3]kızlar bulundu ilik,, mutluluktan ağlıyorum çok sevinçliyimmm :))) sanırım ilik italyadan bulundu detayları bilmiyorum tam olarak...umarım sorunsuz nakil işlemi yapılır :) allahım sana şükürler olsun [/sıze]

İzmir’de, lösemi tedavisi için hastaneye gitmeden önce 3 yaşındaki oğlu Atakan’a yazdığı ’Seyahate giden anne gibiyim’ başlıklı mektubu ve sonrasında yaşananlarla kemik iliği bağışçılığının simgesi olan Gamze Akbaş, şimdi de ilik nakli için Kocaeli’nin Gebze İlçesi’ne gitti.

Geçen şubat ayında daha önce yendiği lösemi hastalığının yeniden nüksetmesi ve hastaneye giderken oğluna yazdığı duygu dolu satırlarla gündeme gelen ve iyileşmesi için herkesin gönül birliği yaptığı Gamze Akbaş’ın tedavisinde mutlu sona az kaldı. Hastalığı ilk gündeme geldiğinde akrabalarıyla dokusu uymadığı için iyileşmesinin tek çaresi olan kemik iliğinin bulunması için binlerce insanı gönüllü bağışçı yapan Gamze Akbaş’a geçen nisan ayında İtalyan bir donörle kemik iliğinin uyduğu müjdesi geldi.

NAKİL 17 MAYIS’TAN SONRA

Gebze’de özel bir hastanede tedavisi sürerken donörün kemik iliği vermek için 17 Mayıs’ı seçmesinin ardından doktorunun izniyle İzmir’deki oğlu Atakan’a koşan Gamze Akbaş, 10 gün boyunca onunla hasret giderdi. İzmir’deki izinli günleri biten ve evinden yeni bir yaşam umuduyla adım atan Gamze, Gebze’de tedavisine kaldığı yerden devam edecek. Donörün kemik iliğinin ulaşmasının ardından ise Türkiye’de nakil gerçekleşecek.

BABASI: İNŞALLAH SAĞLIKLI OLARAK KAVUŞACAĞIZ

Gamze’nin daha önce tedaviye gidişlerinde uygun donörün bulunmadığını ancak şimdi umutla gittiğini söyleyen babası İbrahim Canseven, "Kızım mayıs ayına, Gebze’deyken çok özlediği Atakan’la girdi. Çok güzel vakit geçirdiler. İnşallah ay sonuna doğru gerçekleşecek olan ameliyat başarılı olacak ve Gamze’miz oğluna, yuvasına ve bizlere tekrar sağlıklı olarak kavuşacak. Dualarımız onunla. Baştan bu yana bize destek olan herkese çok teşekkür ediyoruz. Dualarınız yine Gamze ve onun durumundaki birçok hastayla olsun" dedi.

Hürriyet-Sağlık

Son durumlar bu şekilde
çok mutlu oldum Gamze Hanım adına oğlu için,Atakan için yaşayacak inşallah
Biz de onunla birlikte 17 mayısı bekliyoruz artık
Allah acil şifalar versin,oğluna,eşine ve ailesine sevdiklerine bağışlasın onu...

çok şükür...
biz de donör olmak için, gereğini yapmıştık.
ama sanırım italyadan bulunmuş... :)
çok sevindikkk.

ne oldu son durum?
bugün aklıma geldi, şimdi baktım topiğe, bi gelişme haberi verilmemiş..
nedir son durum kızlar?
gamze nasıl?

X