Sağ Yumurtalık Kisti

Miss Bride

Supervisor
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
17 Ocak 2020
4.637
10.176
Birkaç yıl önce sağ yumurtalığımda küçük bir kist tespit edildi, tüm tahliller ve MR'dan sonra zararsız olduğu anlaşıldı, gelin görün ki bende hiçbir belirti yoktu, adetlerim düzenliydi, birgün bile aksamıyordu, kontrol için öylesine gittiğimde fark edildi.
Doğum kontrol hapı ile küçülmüştü, daha sonra bir hata yaptım ve doğum kontrol hapını bıraktım.
Geçtiğimiz aylarda tekrar doktora gittiğimde sayın kistimin büyüyerek 6.26 cm olduğunu öğrendim, doktor yine kan tahlilleri verdi ve renkli ultrason istedi. Tabi devlet hastahanesinde bir ay sonraya sıra verdikleri için özel bir hastahaneye gittim, prosedürleri gereği ultrason çektirmeden önce muayene de olmam gerekiyormuş, bir doktor görüşü almakta daha fayda var diye gittim, doktor tahlillerime baktı, değerler normaldi, ultrasondan da inceledi ve korkulacak birşey olmadığını, çocuğa engel olmayacağını, ancak evlendikten sonra ( 4 ay sonra ) gelmemi söyledi.
Geldiğinde daha yakından bakarız, fakat endişe edecek hiçbir şey yok, çocuğun olduğunda sezeryan ile kisti de alırız basit bir işlem dedi. İlk doktorun sert üslubundan sonra bu doktorun söyledikleri beni çok rahatlattı ancak diğer doktor haklı mıdır, gerçekten ciddi birşey var mıdır ya da bu doktor mu anlamadı vs. gibi birçok soru kafamda dolaşmaya başladı.
İnternette bir siteye, oradan bir siteye derken bir sürü kötü senaryoya sürüklendim ve içime bir şüphe düştü, tekrar başka doktora gitmeli mi?

Son düzenleme:
Merhaba, bende de o kistten vardı 5,5 cmdi benimkisi de. Yanlış hatırlamıyorsam doktorum 7,5 cme kadar müdahale edilmediğini söylemişti,bana da Doğum kontrol hapı vermişti ve sanırım 2 cme kadar düşmüştü. Birkaç yıl sonra karın us çektirirken tesadüfen kistin kalın duvarlı olduğunu,3,5 cme ulaştığını öğrendim. Radyolog kadın Doğuma göstermem gerektiğini söyledi. Kadın Doğuma gittim alttan ultrasonla bakıldı ve bizim açımızdan önemli birşey değil dendi. Benim de sağ overimde. Ben elimi attığım zaman hissedebiliyorum siz hissediyor musunuz? Bir de sezeryanla alırız demesi garibime gitti belki normal Doğum yapacaksınız ?

X