Saç Dökülmesi, Yıpranmış, Kırılmış Saçlar Sağlıklı Saçlar için Neler Yapmamız Gerekir..!

Yıpranmış Kırılmış Saçlar, Saç Dökülmesi ve Çözümleri

Sonsuzzzz

Guru
Kayıtlı Üye
8 Aralık 2011
3.934
333
Saglikli-saclar-icin-10-altin-kural_1335423558.jpg

Sağlıklı saçlar istiyoruz fakat yaptığımız yanlış uygulamalar bizi istediğimiz sonuca götürmüyor. İşte yapılacak doğru uygulamalar ;

1-) Saçların düz veya düze yakın görünmesini istiyorsunuz... Fakat yanlış şampuan kullanıyorsunuz. Sonra da
alıyosunuz düzleştiriciyi elinize yarım saat - bir saat o saça eziyet edip düzleştirmeye çalısıyorsunuz. Sonra da aman benim saçım niye kırılıyo,niye dökülüyo, neden güçsüz diyorsunuz. Az bile size :KK70: Ne yapıyoruz peki ? Düzleştirici özelliği olan "şampuan ve saç kremi seti" kullanıyoruz artık ( set halinde satılır marketlerde). Bu şampuan ve krem saçları yatıştırıyor siz kullandıkça. Ha dalgalı istiyosanız da dalgalaştıracak özellikli şampuan alacaksınız. Ha hemen dalgalı mı oluyor veya pırasa modeli gibi dümdüz mü oluyor ? Hayır. Ama kullandıkça saçlar olduğundan daha düz bir görünüme sahip oluyor ya da dalgalı kullanıyorsanız dalgalı görünüme sahip oluyor.. Zaten marketlere gittiğinizde çeşitli özelliklere sahip şampuanlar bulmak oldukça kolay..

2-) Banyodayken genelde bayanlar saça krem sürüp sonra tarar. E sonra da saçlar kırılır. Peki neden ? Doğru saçlar yumuşuyor fakat kremli olsa dahi saç yıkanırken taranmaz. Çünkü saçını kimsenin buz gibi suyla yıkadığını sanmıyorum. Ya ılık ya da sıcak suyla yıkıyoruz. Bu nedenle saçlar bir rahatlıyor. Nasıl anlatsammmm, yani boyuna ve enine genişliyo, şööööyle bi rahatlıyo esnek konuma geliyor. Sonra siz ne yapıyorsunuz o saçı tarıyosunuz. E saç esnek, ne olacak ? Tarayınca o esneyen yumuşayan saç zorlanıyor ve kopuyor,Keratin tabakası zarar görüyor ve açılma oluyor.Sonra saçlarda işte kırıklar oluyor, sönme denen olay oluyor, cansızlaşıyor. Veya saçlarınız kuru ve taramaya çalışıyorsunuz. Hani kuru odunu dizinizde kırmak vardır ve yaş odunu dizinizde kırmaya çalışmak vardır. Yaş odun zor kırılır, hatta esner. Kuru odun çat diye kırılır... Saçlar da aynen böyledir. Peki saçımızı ne zaman tarıyoruz ? Banyo dan çıktık saçlarımız kurumaya başladı yavaş yavaş. Hani ne ıslaktır ne kuru. %50 gibi olduğu zaman tarıyorsunuz saçınızı.. Veya saçınız kuru, tarayacaksınız, ne yapıyoruz hafif nemlendiriyoruz saçımızı sonra tarıyoruz.

3-) Saçınızı şekillendirecekseniz; Mesela düzleştireceksiniz. Marketlerde durulanmayan saç kremleri satılır.(Benim kullandığım GLISS'in sarı ve sprey kutuda olanı. Ama Elidor'un da var.Ama elidorun ki spreyli değil. Spreyli olması en iyisi çünkü hem az harcanıyor hem her tarafa eşit dağılıyor.Panten'inde vardı ama bir ara çok aradım bulamadım, GLISS kullanıyorum artık çok ta memnunum.). Neyse işte onu kuru saçınıza uygulayın, uygulayın derken hafif uygulayacaksınız. Öyle ki saç çook hafif nemli gibi olacak. Yani ıslak bir görünüm olmasın, yağlı gibi durur, hoş görünmez yani. Saça kremi uyguladıktan sonra düzleştiriciyle düzleştirin. Normalde 1 saatte biten saç düzleştirme işi 10 dk. ya kadar düşüyor. Ve saçlar daha az zarar görüyor. ( BU BİR PÜF NOKTASIDIR :KK70: ). Veya maşalayacaksınız kıvır kıvır istiyorsunuz. O zaman saçınız çook hafif nemli olmalı. Yani su en iyi çare. Çok hafif nemlendirin.Böylelikle bukleler daha yoğun ve doğal duruyor.

4-) Saçınızı asla ama asla AMONYAK içeren bir boya ile boyamayın. Çoğu kuaför biz amonyaksız boya kullanıyoruz diyor fakat Çoğu bile boyanın içinde amonyak olduğunu bilmiyor, bazıları da biliyor ve umursamıyor. İşte saçın boyadan sonra mahvolması bu yüzden.Bilirsiniz Amonyak tuvalet taşı temizlemede kullanılır. O derece etkili bir maddedir. Kezzapla eş değer. Ama size muhteşem bir saç boyası önereceğim. LOREAL PARIS CASTING CREME GLOSS CONDITIONING COLOUR - NO AMMONIA (yani amonyak yok) . İşte bu ürünü şiddetle tavsiye ediyorum. Kendi boyanızı kendiniz alın, kendiniz boyayın. En sağlıklısı bu ürün. Ama yok ben evde nasıl boyayayım diyorsanız kolayı var. Alın boyayı kuaföre gidin, boyayı en aldım sen benden uygulama parası al sadece diyip anlaşın ve saçınızı boyatın. Lütfen ama Lütfen bu ürünü kullanın.. Bu boya saça kuvvet veriyor ve orael kullandıysanız, resmen saçınızı kestirmekten kurtarır. Mümkünse sarı renkten kaçının birazcık.. Ama yok ben sarı kullanacağım diyosan illa, bu ürünün sarı rengini al.

5-) Saçınızla çok uğraşan biriyseniz, yani ha bire saç boyayan, ha bire şekil veren, yaniii güzelleşeyim derken saça zarar veren biriyseniz size çok önemli bir bilgi vereceğim :) Bazı saç spreyleri var, saça protein ve besin kazandırıyor. Saçınıza hafif hafif sıkıyosunuz normal haliyle, yani durulamaya gerek yok. Benim bildiğim PANTENE AQUA LIGHT diye yeni bir serisi çıktı.PANTENE AQUA LIGHT serisinin içinde bu spreyden var :) Tek olarak alabilirsiniz diye biliyorum. Bu ürün saçı güçlendiriyor,parlatıyor,besliyor.

6-) Saçınız kuruysa aletlerin ısısı saçı öldürmeye yeter.. Ama saça çok iyi bir ürün önereceğim. GLISS ISIYA KARŞI KORUYUCU BAKIM SPREYİ.Bu ürünü saçınızı kuruturken veya yüksek ısılı bir aletle şekillendirirken sıkacaksınız.220 derece sıcaklığa kadar koruyor saçı.

7-) VE VE VEEEE asla ama asla ÜTÜ yapmayın saçlara. Ben bir ara yapıyordum ve bir zamanlar kalçalarımda olan saçlarımın ucunda kırık çıkmış farkında olmamıştım. Kuaföre gidince farkettim. Resmen saçın kırığını takip ettik.Kalçamdan omuzuma kadar açılmıştı saç. O an daha da ilerlemesin diye saçımı kulağımın üstünde kestirdim :KK43: Şu an yine kalçalarımın üstünde şükür :) Bu bana çook iyi bir ders oldu. Çünkü ütü aşırı derecede zararlı bir alet. SAKIN diyorum ASLA diyorum ve KESİNLİKLE KULLANMAYIN diyorum.

KOLAY GELSİİİİİİİİİN :)

NOT : ALINTIDIR..

Bunlarda ilginizi çekebilir..!

Diğer konu başlıklarım için ADIMA TIKLAYIN ve Profilime gelin. Oradan AÇTIĞIM KONULAR'a tıklayın.

Son düzenleme:
Şu an emzirme döneminde olduğum için dökülmelerim var ama bu maddelere dikkat ettiğim için sorun olmuyor :)

X