Salonda yemek masası cidden gerekli mi ?

Bilmemek değil anlamlandıramamak. Yer sofrasına şaşırmadık, günümüz şartlarında her türlü imkana sahip eğitimli diyebileceğimiz kesimden insanların yer sofrasında misafir ağırlamasına şaşırdık. Buna her duyduğumda ve şahit olduğumda da şaşırırım. Elit bir insan olduğum için anlam veremiyorum maalesef 😂
Eğitim: ben ne alaka sldlflfşfşşg neyse sustum.

Bilmemek değil anlamlandıramamak. Yer sofrasına şaşırmadık, günümüz şartlarında her türlü imkana sahip eğitimli diyebileceğimiz kesimden insanların yer sofrasında misafir ağırlamasına şaşırdık. Buna her duyduğumda ve şahit olduğumda da şaşırırım. Elit bir insan olduğum için anlam veremiyorum maalesef 😂
Niye yahu?
Samimiyet varsa işin içinde yerde de yenilebilir, balkonda veyahut mutfakta da.
Özel bir davet ise bambaşka ama yer sofrasında hazırladığın yemekler de flaminyon olmuyor herhalde.
Senin çağırdığın misafirle bağı onun yer sofrası kurduğuyla denk değil belki?
Hatta bazı insanlar 7 24 arayamayacak olduklarını evlerine sokmaz, misal ben.
Eğitim, olanak bunları ard yöreyle ilişkilendirmek eskide kalmadı mı kudra?
Mesele ne yaptığımız değil, cahillikle bilmeden yaptığımız.
E bilen biliyor ve yapmıyorsa tercih, göktaşı düşmüş gibi şaşırmanıza şaşırdım ben de.

Niye yahu?
Özel bir davet ise bambaşka ama yer sofrasında hazırladığın yemekler de flaminyon olmuyor herhalde.
E bilen biliyor ve yapmıyorsa tercih, göktaşı düşmüş gibi şaşırmanıza şaşırdım ben de.
Yorumların alnından öpmek istiyorum ya rabbi tutun beni 😂

Yorumların alnından öpmek istiyorum ya rabbi tutun beni 😂
Konunun başında ‘keşke 16 kişilik masa alsaydım’ yazan ben aksjsjsj😂
Öyle ki bazen ‘ikinci masa alacağım olmuyor böyle’ diye evde kaos çıkarırım, çok da severim fine dining.
Yer sofrası gördüysem de hop kırar dizimi otururum afiyetle yerim, hanımlar bağdaş kurmaz yer sofrasında yanlış bilmiyorsam😂
Ama bu benim yani, siz sizsiniz ve tercihleri ötelemek, bu topraklarda hele varolanın sürdürüldüğünü görünce şaşırmak cidden abes.

Niye yahu?
Teee en başta dedim yaşam tarzı ve aileden alınan görgüyle alakalı bişey. Bana göre en yakınını dahi yer sofrasında ağırlamak tuhaf bişey. İmkan yoktur, yörenin kültürü öyledir vs bunlar hoşgörülür ama aksi tuhaf. Ailenle istersen yatakta istersen küvette ye ama misafir işin içine girince olmaz. Dediğim gibi şaşırmaya devam edeceğim. Hiç olağan gelmiyor bana bu durum.

Konunun başında ‘keşke 16 kişilik masa alsaydım’ yazan ben aksjsjsj😂
Öyle ki bazen ‘ikinci masa alacağım olmuyor böyle’ diye evde kaos çıkarırım, çok da severim fine dining.
Yer sofrası gördüysem de hop kırar dizimi otururum afiyetle yerim, hanımlar bağdaş kurmaz yer sofrasında yanlış bilmiyorsam😂
Ama bu benim yani, siz sizsiniz ve tercihleri ötelemek, bu topraklarda hele varolanın sürdürüldüğünü görünce şaşırmak cidden abes.
Abes tabiki. Aa nasıl yer sofrasına hiç oturmazsınız demiyorum. Ama yer sofrasında hatta mutfak masasında ağırlayan ev sahibini garipserim diyeni de ben çok garipsiyorum. Bugüne kadar gittiğim evlerde nerede oturduğumu garipsemedim hatta bir keresinden mutfağı aşırı geniş bi eve misafir olmuştum. Mutfakta masa yoktu kocamaaan yuvarlak bir sinide yedik yemeği. Ama yemekler çok lezzetliydi ve ev sahibi çok sıcaktı.
Şekilciliğin her türüne karşıyım. Bu da saçma geldi işte. Aslında açıklamaya çalışmam ondandı ama alınmışım gibi bir hava oldu

Masa meselesini masaya yatırdık. Ben yer sofrasına da yatırmış olabilirim

Bağdaş kuramayanlar yoga yapmaya gelince bacaklarına sekiz çizdirir, yer masasında yiyemeyenler uzakdoğu sofralarında suşiyle selfi çektirir.

Dileyen dilediğini yapsın, herkes evini istediği gibi dizayn etsin, bu gibi konularda doğru tek değildir kişiye göre değişir.

Teee en başta dedim yaşam tarzı ve aileden alınan görgüyle alakalı bişey. Bana göre en yakınını dahi yer sofrasında ağırlamak tuhaf bişey. İmkan yoktur, yörenin kültürü öyledir vs bunlar hoşgörülür ama aksi tuhaf. Ailenle istersen yatakta istersen küvette ye ama misafir işin içine girince olmaz. Dediğim gibi şaşırmaya devam edeceğim. Hiç olağan gelmiyor bana bu durum.
Oydar Oydar in yorumlarına katılmamam mümkün değil.
Bunların hiç eğitim, imkan ya da kültürle de alakası olduğunu sanmıyorum.
Her birimiz biliyoruz, kullanmıyorsak tercih, kullanıyorsak da tercih, bu kadar.
Altını eşelemek anlamsız.

Öyle evlerde ağırlandım ama oturacak yer bulamayınca halıya çöktüm, masadaki mackenzie sunumları, en avrupai yemekleri muzlu ekmekleri beni alakadar etmiyor.
Ev sahibinin bana özeni, kıymeti önemli.
Herkesi aynı konforda ağırlayamayacak ise yer sofrası kursaydı keşke ya da mutfağa da açsaydı, belimin ağrısından küçük emrah gibi halıya çökmeseydim bir başıma, gelmeden önce hesap etseydi kaç kişi masada koltukta ağırlayabildiğini.

Bazı şeyler samimiyettir, içtenliktir.
Özeni bana göstermeli, şaşasına değil.
Belki de hayat deneyimim bunu böyle görmemi sağlıyor, bilemem.

Her birimiz biliyoruz, kullanmıyorsak tercih, kullanıyorsak da tercih, bu kadar.

Öyle evlerde ağırlandım ama oturacak yer bulamayınca halıya çöktüm, masadaki mackenzie sunumları, en avrupai yemekleri muzlu ekmekleri beni alakadar etmiyor.
Herkesi aynı konforda ağırlayamayacak ise yer sofrası kursaydı keşke ya da mutfağa da açsaydı, belimin ağrısından küçük emrah gibi halıya çökmeseydim bir başıma, gelmeden önce hesap etseydi kaç kişi masada koltukta ağırlayabildiğini.

Çok şık özenle hazırlanmış sofralardan doymadan kalktığım oldu ya da bir daha gitmem diyeceğim durumlar. Ha hepsi böyle mi hayır tabi ki. Ama ben de böyle düşünüyorum önemli olan ev sahibi ve ağırlanmadaki samimiyet. Gerisi hiç önemli değil. Karşımdaki şekili şükülü masayı evi dekoru eşyayı önemsiyorsa pat koyarım mesafeyi.

Katılıyorum, ben de yer sofrasında çok ağırlandım eşimin memleketine gelince, belki et yemem diye ayrıca sebze de yapmışlardı. Önemli olan özen, güler yüz, tatlı dil, hoş muhabbet.

Katılıyorum, ben de yer sofrasında çok ağırlandım eşimin memleketine gelince, belki et yemem diye ayrıca sebze de yapmışlardı. Önemli olan özen, güler yüz, tatlı dil, hoş muhabbet.
Yani dediğim gibi belki hayat getirilerimiz altına bulanmış zehirle karşılaşmaktan, çamurdan yapılmış bardakta saf suyu seviyordur.
İçerikleri bizi etkiliyorsa dışıyla ilgilenmiyorsak illa ki bir yaramız vardır samimiyetle alakalı, ki benim kendi annemdir😂
Malum utanılan evladım ben onun sosyetikliğine bu takıntı kural şekilciliğine bakın bakın tarzı hayatına karşı.

Protokol daveti değil sonuçta evler, en mutlu olunması, en güvenli anların en saf haliyle yaşanması gereken, kesin kaide kural vs nin olmadığı kişiye özgü alanlar.
En içteni en güzeli, kimi masada kimi ayakta kimi yerde.

Yani dediğim gibi belki hayat getirilerimiz altına bulanmış zehirle karşılaşmaktan, çamurdan yapılmış bardakta saf suyu seviyordur.
İçerikleri bizi etkiliyorsa dışıyla ilgilenmiyorsak illa ki bir yaramız vardır samimiyetle alakalı, ki benim kendi annemdir😂
Malum utanılan evladım ben onun sosyetikliğine bu takıntı kural şekilciliğine bakın bakın tarzı hayatına karşı.

Protokol daveti değil sonuçta evler, en mutlu olunması, en güvenli anların en saf haliyle yaşanması gereken, kesin kaide kural vs nin olmadığı kişiye özgü alanlar.
En içteni en güzeli, kimi masada kimi ayakta kimi yerde.
Ya bu kesinlikle çok doğru. Mesela benim de en sevdiğim yer mutfaktır. Millet salonu dizayn eder ben mutfağı. Tavalarım hep duvarda asılı, baharatlarım tezgah üstünde. Misafirle yemek yaparım bazen. Orda yeriz yemeğimizi. Kendimi mutfakta çok iyi hissederim. Sanırım hepimizin kendi doğrusu var.*

Bence ülkede bir şey garipsenecekse banyoya koyulan tuvalet penceresi garipsenmeli. (konuyu dağıtıyorum biraz ama) Ülkede yapılmış, sözde lüks banyoları görüyorum, penceresi tuvalet penceresi... Işık namına bir tanecik ışın bile yok. Bunun neyi lüks banyo?
O mimar ve mühendislerin iş güzarlığı bence ama banyoda manzara ve ışık da en ihtiyaç duymayacağım şeyler. Ayrıca o nemin içine perde takılmaz, takılmasa mahremiyet kalmaz, evler iç içe malum. Eleştireceğim son şey bile olmazdı ışık almayan banyo. Zira bizde küvete yatıp keyif yapma kültürü yok. İşimizi yapıp çıktığımız bir alan

X