Yöresel Tarif Sebzeli Mercimek Çorbası, Beyti Sarma, Dondurmalı İrmik Helvası -Sinangil irmik sponsorluğunda

Yöresel Yemekler

Emira SY

Nirvana
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
14 Aralık 2015
11.972
28.986
Herkese hayırlı Ramazanlar dilerim.:KK36:
Bugünkü iftar soframa hoş geldiniz.
PhotoGrid_1496434053948.jpg

Menüm:
-Sebzeli Mercimek Çorbası
-Beyti Sarma
-Acılı Ezme (Bulgurlu)
-Dondurmalı İrmik Helvası

Çorba için malzemeler:
-Bir kase kırmızı mercimek
-Bir adet patates
-Bir adet tatlı kırmızı biber
-Bir adet tatlı yeşil biber
-Bir adet taze soğan
-Bir adet küçük boy havuç (büyük olursa çorba tatlı olur.
-Varsa buzluğa attığımız et suyu
-Salça

Üzerine:
-Bir çorba kaşığı tereyağ
-Tuz, nane, pul biber.

Yapılışı:
Mercimekleri iyice yıkıyoruz. Suyunu süzüp düdüklü tenceremize alıyoruz. Sebzeleri soyup tenceremize büyük büyük doğruyoruz. Üzerine su salça ve et suyunu koyup kapağını kapatıyoruz. Yaklaşık 20 dk pişirip blenderla çekiyoruz. (Benim gibi küçük bebeği olanlar bu sekilde bebegine çorbayı icirebilir.:anne:)
PhotoGrid_1496431700311.jpg

Üzerine tuz koyuyoruz. Ayrı bir tavada tereyağını eritip içine pul biber ve naneyi atıyoruz. Sosumuzu çorbanın üzerine döküyoruz. Çorbamız hazır.:kk77:

PhotoGrid_1496433698033.jpg

Beyti için malzemeler:

-Köftesi icin, yarım kilo kıyma
-Bir adet kuru soğan
-İki diş sarımsak
-Bir adet yumurta
-Bir su bardağından biraz az çekilmiş ekmek (galeta unu da olabilir)
-Tuz, Kimyon, Karabiber, dileyen pul biber ve maydanoz da ekleyebilir.

Yapılışı:

Soğanı ve sarımsağı rendeleyip tüm malzemeleri bir kaba koyup iyice yoğuruyoruz. (Ben tüm malzemeleri robota koyup direkt çektim)

Lavaşları yapana kadar buzdolabında dinlendiriyoruz. (Onu da birazdan anlatacagim:hamarat:) köftemizden mandalina büyüklüğünde parçalar alıp şişe geçiriyoruz. Tepsiye dizip uzerine garnitür olarak kullanacağımız biber ve domatesleri koyuyoruz Önceden 225 derece ısıtılmış fırında yarım saat kadar pişiriyoruz. (Köftenin kurumamasına dikkat edin)
PhotoGrid_1496441187593.jpg

PhotoGrid_1496431568098.jpg

Lavaş için malzemeler:
-İki bardak un
-Tuz
-Toz maya (evde olmadigi icin kabartma tozu koydum.)
-Bir yemek kaşığı zeytinyağı
-Aldığı kadar su

Su hariç tüm malzemeleri kaba koyuyoruz. Suyu yavaş yavaş ekleyerek yumuşak bir hamur elde ediyoruz. Hamurdan ceviz büyüklüğünde bezeler ayırıp tava boyunda açıyoruz. (İşin püf noktası hamuru açarken bol bol un serpmek) hamurların üzerindeki unları iyice silkeleyip tavada iki tarafını pişiriyoruz.(çok fazla çıtır olmaması için az pişirmek gerek)
PhotoGrid_1496431873168.jpg

Pişen lavaşları masaya serip ortasına şişten çıkardığımız 2 adet köfteyi koyuyoruz. Sıkıca dürüm yapıyoruz. Verev şekilde kesiyoruz. Tabağa dizip ortasına yoğurt ve közlenmiş domates biberlerimizi koyuyoruz.
PhotoGrid_1496433357915.jpg

Bir tavada 1 yemek kaşığı tereyağı, 1 yemek kaşığı sıvı yağı , 1 yemek kaşığı domates salçası, 1 tatlı kaşığı biber salçası ve biraz pul biberi kavuruyoruz. Salçanın rengi değişince yarım çay bardağı su ekliyoruz. Kaynayınca altını kapatıp tabağa koyduğumuz köftelerin üzerine gezdiriyoruz.
Beyti sarmamız hazır :kk77:
IMG-20170602-WA0056.jpg

Bonus olarak yaptığım acılı ezmeye de biraz ince bulgurun üstüne kaynar su döküp dinlendirdim. Robotuma maydanoz, taze soğan, domates, sarımsak, kırmızı ve yeşil biber, pul biber, tuz salça ve bulguru ekleyip çektim. Tabağa koyup üzerini ceviz ve nar ekşisi ile süsledim.
PhotoGrid_1496431459751.jpg

Son olarak irmik tatlısı için malzemeler:
-1 su bardağı ince irmik
-1 tepeleme yemek kaşığı tereyaği
-1 paket çam fıstığı

Serbeti icin:
-1 su bardagi toz şeker
-1 su bardağı süt
-1 su bardağı su

Yapılışı:
Tereyağını tencerede eritip fistikları kavuruyoruz. İrmiği de ilave edip güzel kokular gelinceye kadar karıştırarak kavuruyoruz. Serbetinin malzemelerini de baska tencerede kaynatıyoruz. Sekerden 1 parmak kadar ayırıyoruz. Serbet kaynayınca irmiğin üzerine döküp toparlayana kadar pişiriyoruz. Altını kapatıyoruz. Üstüne ayırdığımız toz şekeri serpiştirip kapağı kapalı olarak demlenmeye bırakıyoruz.
PhotoGrid_1496441499640.jpg

Servis icin:
Çapı çok geniş olmayan ve derin olan bir kasenin içini streç film ile kaplıyoruz. Ilık helvamızı kaseye doldurup kaşıkla bastırarak ortasını çukur yapıyoruz. Dondurmamizi doldurup üstüne bir kat daha helva koyup iyice bastırıyoruz. Tatlı tabağına ters çevirip üzerine ceviz, toz antep fıstığı veya tarçın dökerek süslüyoruz.
PhotoGrid_1496432123938.jpg

İrmik helvamız da hazır :kk77:

Şimdi masa sunumumuza geçebiliriz:dondurma:
IMG_20170603_005547.jpg
IMG_20170603_005529.jpg

IMG_20170622_033252.jpg
IMG_20170622_033141.jpg

Misafirim olduğunuz için teşekkür ederim.:KK36::KK60:
(Canı çeken arkadaşlar lütfen hakkını helal etsin:KK22:)

Son düzenleme:
Herkese hayırlı Ramazanlar dilerim.:KK36:
Bugünkü iftar soframa hoş geldiniz.
Eki Görüntüle 2003976
Menüm:
-Sebzeli Mercimek Çorbası
-Beyti Sarma
-Acılı Ezme (Bulgurlu)
-Dondurmalı İrmik Helvası

Çorba için malzemeler:
-Bir kase kırmızı mercimek
-Bir adet patates
-Bir adet tatlı kırmızı biber
-Bir adet tatlı yeşil biber
-Bir adet taze soğan
-Bir adet küçük boy havuç (büyük olursa çorba tatlı olur.
-Varsa buzluğa attığımız et suyu
-Salça

Üzerine:
-Bir çorba kaşığı tereyağ
-Tuz, nane, pul biber.

Yapılışı:
Mercimekleri iyice yıkıyoruz. Suyunu süzüp düdüklü tenceremize alıyoruz. Sebzeleri soyup tenceremize büyük büyük doğruyoruz. Üzerine su salça ve et suyunu koyup kapağını kapatıyoruz. Yaklaşık 20 dk pişirip blenderla çekiyoruz. (Benim gibi küçük bebeği olanlar bu sekilde bebegine çorbayı icirebilir.:anne:)
Eki Görüntüle 2003971

Üzerine tuz koyuyoruz. Ayrı bir tavada tereyağını eritip içine pul biber ve naneyi atıyoruz. Sosumuzu çorbanın üzerine döküyoruz. Çorbamız hazır.:kk77:

Eki Görüntüle 2003975
Beyti için malzemeler:

-Köftesi icin, yarım kilo kıyma
-Bir adet kuru soğan
-İki diş sarımsak
-Bir adet yumurta
-Bir su bardağından biraz az çekilmiş ekmek (galeta unu da olabilir)
-Tuz, Kimyon, Karabiber, dileyen pul biber ve maydanoz da ekleyebilir.

Yapılışı:

Soğanı ve sarımsağı rendeleyip tüm malzemeleri bir kaba koyup iyice yoğuruyoruz. (Ben tüm malzemeleri robota koyup direkt çektim)

Lavaşları yapana kadar buzdolabında dinlendiriyoruz. (Onu da birazdan anlatacagim:hamarat:) köftemizden mandalina büyüklüğünde parçalar alıp şişe geçiriyoruz. Tepsiye dizip uzerine garnitür olarak kullanacağımız biber ve domatesleri koyuyoruz Önceden 225 derece ısıtılmış fırında yarım saat kadar pişiriyoruz. (Köftenin kurumamasına dikkat edin)
Eki Görüntüle 2003982
Eki Görüntüle 2003970
Lavaş için malzemeler:
-İki bardak un
-Tuz
-Toz maya (evde olmadigi icin kabartma tozu koydum.)
-Bir yemek kaşığı zeytinyağı
-Aldığı kadar su

Su hariç tüm malzemeleri kaba koyuyoruz. Suyu yavaş yavaş ekleyerek yumuşak bir hamur elde ediyoruz. Hamurdan ceviz büyüklüğünde bezeler ayırıp tava boyunda açıyoruz. (İşin püf noktası hamuru açarken bol bol un serpmek) hamurların üzerindeki unları iyice silkeleyip tavada iki tarafını pişiriyoruz.(çok fazla çıtır olmaması için az pişirmek gerek)
Eki Görüntüle 2003972
Pişen lavaşları masaya serip ortasına şişten çıkardığımız 2 adet köfteyi koyuyoruz. Sıkıca dürüm yapıyoruz. Verev şekilde kesiyoruz. Tabağa dizip ortasına yoğurt ve közlenmiş domates biberlerimizi koyuyoruz.
Eki Görüntüle 2003974
Bir tavada 1 yemek kaşığı tereyağı, 1 yemek kaşığı sıvı yağı , 1 yemek kaşığı domates salçası, 1 tatlı kaşığı biber salçası ve biraz pul biberi kavuruyoruz. Salçanın rengi değişince yarım çay bardağı su ekliyoruz. Kaynayınca altını kapatıp tabağa koyduğumuz köftelerin üzerine gezdiriyoruz.
Beyti sarmamız hazır :kk77:
Eki Görüntüle 2003983

Bonus olarak yaptığım acılı ezmeye de biraz ince bulgurun üstüne kaynar su döküp dinlendirdim. Robotuma maydanoz, taze soğan, domates, sarımsak, kırmızı ve yeşil biber, pul biber, tuz salça ve bulguru ekleyip çektim. Tabağa koyup üzerini ceviz ve nar ekşisi ile süsledim.
Eki Görüntüle 2003969

Son olarak irmik tatlısı için malzemeler:
-1 su bardağı ince irmik
-1 tepeleme yemek kaşığı tereyaği
-1 paket çam fıstığı

Serbeti icin:
-1 su bardagi toz şeker
-1 su bardağı süt
-1 su bardağı su

Yapılışı:
Tereyağını tencerede eritip fistikları kavuruyoruz. İrmiği de ilave edip güzel kokular gelinceye kadar karıştırarak kavuruyoruz. Serbetinin malzemelerini de baska tencerede kaynatıyoruz. Sekerden 1 parmak kadar ayırıyoruz. Serbet kaynayınca irmiğin üzerine döküp toparlayana kadar pişiriyoruz. Altını kapatıyoruz. Üstüne ayırdığımız toz şekeri serpiştirip kapağı kapalı olarak demlenmeye bırakıyoruz.
Eki Görüntüle 2003986
Servis icin:
Çapı çok geniş olmayan ve derin olan bir kasenin içini streç film ile kaplıyoruz. Ilık helvamızı kaseye doldurup kaşıkla bastırarak ortasını çukur yapıyoruz. Dondurmamizi doldurup üstüne bir kat daha helva koyup iyice bastırıyoruz. Tatlı tabağına ters çevirip üzerine ceviz, toz antep fıstığı veya tarçın dökerek süslüyoruz.
Eki Görüntüle 2003973
İrmik helvamız da hazır :kk77:

Şimdi masa sunumumuza geçebiliriz:dondurma:
Eki Görüntüle 2003978 Eki Görüntüle 2003977

Misafirim olduğunuz için teşekkür ederim.:KK36::KK60:
(Canı çeken arkadaşlar lütfen hakkını helal etsin:KK22:)
Ellerine sağlık canım çok güzel görünüyor gerçekten çekişmeli bir yarışma olacak yine başarılar :KK66:

Harikasın canım ya. Sofran, tariflerin, her şey tek kelimeyle mükemmel :KK68:

Başarılar diliyorum :KK200:

Bu sofrayı gördükten sonra ben korktum, katılmamayı düşünüyorum. Çok iddialı olmuş ya :KK48:

Ellerine emeğine sağlık :KK200: hepsi çok lezzetli görünüyor. Masa sunumun da çok güzel olmuş. Başarılar dilerim :KK36:

Harikasın canım ya. Sofran, tariflerin, her şey tek kelimeyle mükemmel :KK68:

Başarılar diliyorum :KK200:

Bu sofrayı gördükten sonra ben korktum, katılmamayı düşünüyorum. Çok iddialı olmuş ya :KK48:

Yaa teşekkür ederim canım benim :KK15: insallah size de yaparım bir gün :kk77:
Katilirsan en az bir oy alacagin kesin o da benden:sampiyon:

X