Şems' in Kırk Kuralı ( Gönlü Geniş Ve Ruhu Gezgin, Sufi Meşreplilerin Kırk Kuralı )

ışte hayatın ta kendisi 40 kuralda gizliymiş.Süperdi.Teşekkürler...................:lepi:

bende kitabı okurken çok etkilenmiştim özellikle HAYATIN ALTININ ÜSTÜNDEN GÜZEL olabileceği ile ilgili kural hayatımın öyle bi dönemine denk gelmiştiki inanamamıştım...
ama maalesef bunlar şemsin kuralları değil elif şafağın kendi yazdığı şemse ve sufiliğe yakıştırdığı kurallar...
yinede güzeller

harika ... bende 'bab ı esrar' diye bi kitap okumuştum orda da Şems ve Mevlana dan bahsediyordu

Elif Şafağın "Aşk"kitabını okuduğumda hem çok etkilenmiş,hem de çok sevmiştim..Yazıya dökmeniz ne kadar güzel olmuş.Ellerinize sağlık.

Elif Şafağın "Aşk"kitabını okuduğumda hem çok etkilenmiş,hem de çok sevmiştim..Yazıya dökmeniz ne kadar güzel olmuş.Ellerinize sağlık.

Aynen öyle kitabı o kadar sevdim ki bitmesini hiç istememiştim...
1 haftada bitmişti...

kitabı henz okumadm ama artk okumak için bir nedenm daha var :KK3:
teşekkrler:KK64:

İnandığı gibi yaşamayan, yaşadığı gibi inanmaya başlar!!!Peki bunca SIRRA vakif olan yazar bunu hayatina yansitamamissa bu hakikatleri anlamada bir arizasi var demektir.

bende kitabı okurken çok etkilenmiştim özellikle HAYATIN ALTININ ÜSTÜNDEN GÜZEL olabileceği ile ilgili kural hayatımın öyle bi dönemine denk gelmiştiki inanamamıştım...
ama maalesef bunlar şemsin kuralları değil elif şafağın kendi yazdığı şemse ve sufiliğe yakıştırdığı kurallar...
yinede güzeller

14. Kural! Aynen benim de kötü bir dönemimdi bu kitabı okuduğum dönem. 14üncü kuralda daha güçlü ayağa kalkmam için ilham oldu bana.
Vee tabi kitabı özetleyen kırkıncı kural.

"Aşksız geçen bir ömür beyhude yaşanmıştır.
Acaba ilahi aşk peşinde mi koşmalıyım mecazi mi, yoksa dünyevi, semavi ya da cismani mi diye sorma!
Ayrımlar ayrımları doğurur.
AŞK'ın ise hiç bir sıfata ve tamlamaya ihtiyacı yoktur.
Başlı başına bir dünyadır aşk.
Ya tam ortasındasındır merkezinde, ya da dışındasındır hasretinde."

'Acaba?' derken kendime getirdi beni.

aşkı okudugum zaman bende not etmiştim bir deftere arada açıp okurum burda görmekte güzel oldu :KK16: emeğine sağlık :KK19:

İnandığı gibi yaşamayan, yaşadığı gibi inanmaya başlar!!!Peki bunca SIRRA vakif olan yazar bunu hayatina yansitamamissa bu hakikatleri anlamada bir arizasi var demektir.

bu kitapta en çok kişinin kendiyle ilgilenmesi öğütleniyor ve kendi yolculuğunu tamamlamasıyla, herkesin yolculuğunun seyri farklıdır...

Kitabı okurken beni en çok 14. kural etkilemişti.Emeğine sağlık canım.Son zamanlarda okuyabildiğim en güzel kitaptı....Her ne kadar Şemsin ağızından dökülen kurallar olmasa da gerçekten güzeldi..

On Dördüncü Kural:

Hakk' ın karşına çıkardığı değişimlere direnmek yerine teslim ol.
Bırak hayat sana rağmen değil, seninle beraber aksın.
"Düzenim bozulur, hayatımın altı üstüne gelir" diye endişe etme.
Nereden biliyorsun hayatın altının üstünden daha iyi olmayacağını?

ben de çok beğendim ve tekrar okumak istedim..

gercekten çok doğru yerinde ve anLamLı öğütLer...keske hepsini uyguLayabiLsek,nefsimizi bu kadr güzeL kontroL aLtına aLabiLsek ...

bu yüzden tekrar okumak istiyorum

çok beğenerek her satırında yeni birşey öğrendiğim harika bir kitaptı bence de
ve tabıyıkı bu 40 kural
paylaştığın için teşekkürler canım

ben de çok şey öğrendim ve kişiliğimi merak ettim çömez miyim hancı mıyım yoksa -keşke- Şems gibi miyim?

kimdir o? hayat kaynağı eş öldü dedi!
kimdir o? ümit söndü, ateş öldü dedi…
mel"un, dama çıktı yumdu bir an gözünü,
düşmandı ya şems"e “bak güneş öldü” dedi.

Güzel bir gülü,güzel bir geceyi,
güzel bir dostu herkes ister.
Önemli olan gülü dikeniyle,
geceyi gizemiyle, dostu tüm
derdiyle sevebilmektir.'

Şems-i Tebrizi

Bir gül kadar güzel ol, ama dikeni kadar zalim olma.
Birine öyle bir söz söyle ki ya yaşat ya da öldür
ama asla yaralı bırakma.
...
Şems-i Tebrizi

17. kural: Esas kirlilik dışta değil içte, kisvede değil kalpte olur. Onun dışındaki her leke ne kadar kötü görünürse görünsün, yıkandı mı temizlenir, suyla arınır. Yıkamakla çıkmayan tek pislik kalplerde yağ bağlamış haset ve art niyettir.

18. kural: Tüm kainat olanca katmanları ve karmaşasıyla insanın içinde gizlenmiştir. Şeytan, dışımızda bizi ayartmayı bekleyen korkunç bir mahluk değil bizzat içimizde bir sestir. Şeytanı kendinde ara, dışında, başkalarında değil ve unutma ki nefsini bilen Rabb’ini bilir. Başkalarıyla değil sadece kendiyle uğraşan insan sonunda mükafat olarak Yaradan’ı tanır

30. kural : Hakiki sufi öyle biridir ki başkaları tarafından kınansa, ayıplansa, dedikodusu yapılsa, hatta iftiraya uğrasa bile, o ağzını açıp da kimse hakkında tek kelime kötü laf etmez.
Sufi kusur görmez kusur örter.

31. kural : Hakk’a yakınlaşabilmek için kadife gibi bir kalbe sahip olmalı. Her insan şu veya bu şekilde yumuşamayı öğrenir. Kimi bir kaza geçirir, kimi ölümcül bir hastalık, kimi ayrılık acısı çeker, kimi maddi kayıp… Hepimiz kalpteki katılıkları çözmeye fırsat veren badireler atlatırız. Ama kimimiz bunda ki hikmeti anlar ve yumuşar; kimimiz ise ,ne yazık ki daha da sertleşerek çıkar.

Şems'e ve mevlanaya olan aşkım bir farklı benim ya seviyorum...

X