Sevgilinin maailesine tanışmaya gitme

Yani Allah aşkına bı ton insanın evde ne işi var ?
Hayır kardeşleri falan anladım da teyzeler ne ilk günden ya ?
8-9 ay erken bu muhabbetler için bence ama siz kararlisiniz gibi.
Ufak bir saksı çiçeği alabilirsiniz birde küçük tatlı yeterli bence.
Kıyafet olarakta normalde ne giyiyorsaniz öyle giyinin.
Ben eşimin ailesiyle tanışmaya giderken çok özenip sonra hepsini of napiyorum ben deyip giymeyi en sevdiğim günlük parçalar giyip gitmiştim ve çokta iyi hissetmiştim.

Tabi ki ve kendini yabanci gelinlerle kiyasliyor en buyuk yanliş bu.

Esimin aile de karadenizli, yabanci gelin sayilirim, eltim karadenizli ve kaynanamin ikimize yaklasimi cok farkli. (Konu sahibi de karadenizliymis)

Hatta eltime kendisi der sen bizim kizsin sen şunu yapmalisin, senden şu beklenir şunu bilmelisin vsvsv. Yabanci gelinden beklentileri o kadar olmuyor ve her adet kulturu bilmediklerinden bi yerde o gormezden geliniyor ama kendisine o şekilde bakilmayacak.
Valla şimdi iyi hoş, ama yarın ilk tartışmada önüne koyarlar akşamdan kalma bulgur pilavı gibi. Koşa koşa geldin derler, oğlanı alana kadar ardımızdan düşmüyordun derler, senin ailen de üfürük gibi insanlar hiçbir yerde yoklar derler, babasının arkasından iş çeviren bize ne yapmaz derler, hele ağızlar açılsın neler derler. Şartlar belli, malzeme belli, alet edevat bu, değiştiremiyorsan zorlamanın anlamı yok.

Yok ben sakinim. Sorunları gözünüzde küçültmenin işe yaramadığını şimdiye kadar anlamış olmanız lazımdı. Siz öyle dediniz diye öyle olmuyor malesef. Bu kadar kolay değil. Neyse, Allah yardımcınız olsun tekrar. Çok ihtiyacınız olacak.
Teşekkür ederim.
Varsayımsal sorunları hesaplamak bence de önemli ama varsaymamak gerekir
Öyle olmayan adamlar da konu sahibinin ailesinin gelenekleri cekebilecek mi ki? Az bucuk herkesin önüne yaşamlari benzeyen insanlar cikar. 🙄

Farkli bir adam cikmasi icin konu sahibinin de ailesinden biraz farkli hareket ediyor olmasi lazim o da mumkun degil. Adamlad aile agzina bakiyor da konu sahibi hic bakmiyor mu sanki? Boyle olmasi normal.
Ailemin ağzına bakmaktan ziyade kurallara uymak durumundayım. Aksini yapmam mümkün değil ki bu genişletilmiş halim ne kavgalar ettik
Evet, kendi de ailesinin karşısına geçemediği için öyleleri normal geliyor ona. Az buz aklıyla hareket eden, başını devşiren, özgür düşünceli biri de konu sahibinin ailesi ile uğraşmaz. Gider kendi gibi birini bulur. Konu sahibi bunların farkında. Asıl anlatamadığımız şey aile yapıları belliyken, ailesiz hayat düşünemezlerken kimsenin evine yalnız gitmemesi gerektiği.
yani yaptığımız ütopik bir şey yoktu aslında ama neyse
Tabi ki ve kendini yabanci gelinlerle kiyasliyor en buyuk yanliş bu.

Esimin aile de karadenizli, yabanci gelin sayilirim, eltim karadenizli ve kaynanamin ikimize yaklasimi cok farkli. (Konu sahibi de karadenizliymis)

Hatta eltime kendisi der sen bizim kizsin sen şunu yapmalisin, senden şu beklenir şunu bilmelisin vsvsv. Yabanci gelinden beklentileri o kadar olmuyor ve her adet kulturu bilmediklerinden bi yerde o gormezden geliniyor ama kendisine o şekilde bakilmayacak.
Alısmanızı bekleyebilirlerdi bence. Bizde de durum diğer gelin akraba ben yabancıyım umarım benzer seyler olur
Valla şimdi iyi hoş, ama yarın ilk tartışmada önüne koyarlar akşamdan kalma bulgur pilavı gibi. Koşa koşa geldin derler, oğlanı alana kadar ardımızdan düşmüyordun derler, senin ailen de üfürük gibi insanlar hiçbir yerde yoklar derler, babasının arkasından iş çeviren bize ne yapmaz derler, hele ağızlar açılsın neler derler. Şartlar belli, malzeme belli, alet edevat bu, değiştiremiyorsan zorlamanın anlamı yok.
Ben evlerinde kalmayacağım sadece bir çay içip kalkacağım

Ben anneme sevgilim var da diyemiyorum bu durum sevgilim olmasını anormal mi yapar?

Evet yakın örneği 2 kuzenim var. Karsı komsumuz var

Sevgiliniz olmasını anormal yapmaz ama "bizim ailenin normali 4-5 sene sevgililik yaşayıp evlenmektir, çünkü yengelerim öyle yaptı" diyemezsiniz değil mi? Çünkü gerçek bu değil.

Ha şunu diyorsanız, bizim ailenin normali gizli iş çevirmektir, herkes her şeyi bilir ama bilmezlikten gelir diyorsanız tamam.
Anneniz aman bana söyleme de arkadaşımla kahve içmeye çıkıyorum diye gidip ne yaparsan yap diyorsa, yarın bunu öğrendiğinde sen bizi rezil ettin demeyecekse siz bilirsiniz. Çünkü mutlaka öğrenecek.

Biz burada kötülüğünüz için bir şey söylemiyoruz. Sizin aile yapınız belli, karşı tarafın aile yapısı belli.
Evlendikten sonra "niye maaile buluşmalara haftada 4 gün gelmek istemiyorsun? Bekarken koşa koşa gelmiştin ama" derlerse canı sıkılan siz olacaksınız neticede. Bizim haberimiz bile olmayacak.

Alısmanızı bekleyebilirlerdi bence. Bizde de durum diğer gelin akraba ben yabancıyım umarım benzer seyler olur

Akraba degilsiniz diye sizi yabancidan sayip beklentileri olmayacagini dusunmuyorum ben acikcasi. Yabancidan olmak demek Turkiye icinde farkli bolgeden olmak değil.
Sonuçta aile yapiniz cookta farkli degil. Sizden beklenecek, kendi ailenizde de cok gelenekselsiniz zaten niye beklemesinler?

Benden eltim gibi olmami bekleselerdi de bu mumkun olmayacakti zaten.

Annesinin rahatsızlığı var diye evine gitmenizi bir nebze anlıyorum ama bütün kadınlar toplanıyormuş sanki oğullarına görücü gidiyor gibi olmuş. Ben olsam tercih etmezdim. Size görücü gelecek sonuçta rahatsız da olsa annesi, aceleye gerek yok diye düşünüyorum.
Gitmeye kararlıysanız kendinizi asla değiştirmeyin derim ben. Eşimin ailesi de çok muhafazakar insanlardır ve annesiyle tanışmak için dışarıda buluşmaya giderken ojelerimi bile silmemişim. Neyse o 🤷🏻‍♀️

Sevgiliniz olmasını anormal yapmaz ama "bizim ailenin normali 4-5 sene sevgililik yaşayıp evlenmektir, çünkü yengelerim öyle yaptı" diyemezsiniz değil mi? Çünkü gerçek bu değil.

Ha şunu diyorsanız, bizim ailenin normali gizli iş çevirmektir, herkes her şeyi bilir ama bilmezlikten gelir diyorsanız tamam.
Anneniz aman bana söyleme de arkadaşımla kahve içmeye çıkıyorum diye gidip ne yaparsan yap diyorsa, yarın bunu öğrendiğinde sen bizi rezil ettin demeyecekse siz bilirsiniz. Çünkü mutlaka öğrenecek.

Biz burada kötülüğünüz için bir şey söylemiyoruz. Sizin aile yapınız belli, karşı tarafın aile yapısı belli.
Evlendikten sonra "niye maaile buluşmalara haftada 4 gün gelmek istemiyorsun? Bekarken koşa koşa gelmiştin ama" derlerse canı sıkılan siz olacaksınız neticede. Bizim haberimiz bile olmayacak.

Teşekkür ederim ama bu şekildeler ben görmeden annemi tanıştırmak da istemiyorum.
Ailem dürüst insanlardır bu arada
Sevgilim de bana sahip çıkamıyorsa hayırlısı ya
Annesinin rahatsızlığı var diye evine gitmenizi bir nebze anlıyorum ama bütün kadınlar toplanıyormuş sanki oğullarına görücü gidiyor gibi olmuş. Ben olsam tercih etmezdim. Size görücü gelecek sonuçta rahatsız da olsa annesi, aceleye gerek yok diye düşünüyorum.
Gitmeye kararlıysanız kendinizi asla değiştirmeyin derim ben. Eşimin ailesi de çok muhafazakar insanlardır ve annesiyle tanışmak için dışarıda buluşmaya giderken ojelerimi bile silmemişim. Neyse o 🤷🏻‍♀️
Ketçapla mayonez cipsle kola gibi ayrılmıyor onlar. Söyledim. Ablası “kız rahatsız olur abartma “ diye bu kadar indirmiş
Değişmeyi düşünmüyorum günlük olarak ailemin yanında böyleyim zaten

Bilemedim sevgili konu sahibi, annesi nişan vs. olursa onun için de mi evden çıkmayacak? Ha nişan ha tanışma, aynı sonucun adımları. Evlilikten konuştuk demişsiniz. Onlarınki sanki "önce biz onu onaylayalim da sonra evlerine teşrif ederiz" gibi olmuş. Benim hiç geleneksel bir kafam yok ama bence ailenizden habersiz iş yapmayın. Yengelerinizle de kendinizi kıyaslamayın. Onların geldiği aile başka, sizinki başka. İlla tanışmaya gideceğim diyorsanız umarım gösterdiğiniz çabanın kat kat karşılığını alırsınız. Hele ki 'nasil davranayim, ne yapayım' diye kafa yorduktan sonra. Bakın burada bunca insan yorum yapıyor, kimse sizin kötülüğünüzü istemez.

Bunca insan çogu da evli size söyledikleri tek ortak şey var, damat adayı ve ailesi gelip annenizle ve ailenizle tanişmadan erkek tarafına hele de annenizden habersiz gitmemeniz gerektigi, ileride nasıl laf söz isitebileceginize kadar herşey de söylenmiş malum kulturumuz ortak sonuçta. Kimi tecrübelerine dayanarak söylüyor üstelik bunları, yine de damat adayina olumsuz bir dönüş yapmaktan çekindiğiniz için midir ya da bu gün annenizi yola getirmektense yarın emrivakiyle zora sokmayi seçtiğiniz için midir bilmem. Ne diyelim ki, sizi de çok yadirgamiyorum sonuçta insanlar yaşamadan ögrenmiyor. İnşallah kötüsünü yaşamazsınız, ah bana hep dediler de ben dinlemedim diye başınızı duvarlara vurmazsınız umarım.

Belli ki gideceksiniz bari cenaze kombini yapmayın. 🙏

Bilemedim sevgili konu sahibi, annesi nişan vs. olursa onun için de mi evden çıkmayacak? Ha nişan ha tanışma, aynı sonucun adımları. Evlilikten konuştuk demişsiniz. Onlarınki sanki "önce biz onu onaylayalim da sonra evlerine teşrif ederiz" gibi olmuş. Benim hiç geleneksel bir kafam yok ama bence ailenizden habersiz iş yapmayın. Yengelerinizle de kendinizi kıyaslamayın. Onların geldiği aile başka, sizinki başka. İlla tanışmaya gideceğim diyorsanız umarım gösterdiğiniz çabanın kat kat karşılığını alırsınız. Hele ki 'nasil davranayim, ne yapayım' diye kafa yorduktan sonra. Bakın burada bunca insan yorum yapıyor, kimse sizin kötülüğünüzü istemez.
Tanısmak istiyorlarmıs da önce kız tanışıyor bizdr diyen benım yani

Tanısmak istiyorlarmıs da önce kız tanışıyor bizdr diyen benım yani
Önce kız tanışıyor bizde dediğiniz yengeleriniz. Yengeleriniz sizin ailenin gelini, siz kendi ailenizin gelini olmayacaksınız. Sanırım gitmeye kararlısınız. Ama bence buradaki yorumları tekrar değerlendirin. Umarım kalbiniz kırılmaz, mutluluklar 🙏

Önce kız tanışıyor bizde dediğiniz yengeleriniz. Yengeleriniz sizin ailenin gelini, siz kendi ailenizin gelini olmayacaksınız. Sanırım gitmeye kararlısınız. Ama bence buradaki yorumları tekrar değerlendirin. Umarım kalbiniz kırılmaz, mutluluklar 🙏
Teşekkür ederim. Ama daha yeni arkadaşım aynı seyi yaşadı, kuzenim… gelenekler farklı demek. Ki çok farklı görüşlerde arkadaşlarım yasadı . Söylediklerinizde de haklısınız tabii

Ben eşimin ailesiyle ilk tanıştığım gün ne giydiğimi hatırlamıyor ama ayrıca bir çaba harcamadım. Normalde ne giyiyorsam, öyle giyindim. Evlerine gittim. Annesi, dayısı, yengesi ve kuzeni vardı. Sıcak bir ortamdı. Ama kayınvalidem için aynı şeyi diyemeyeceğim. Ben köpeğimin ölümünü evlat kaybı gibi anlattığım için “ne tuhaf kadın” demiş. Sonrasında da zaten iğneliyici lafları devam etti.
Karşınızdaki insanlar iyi niyetli ise herhangi bir kusur aramaz. Sizi olduğu gibi kabul ederler. Kulp bulacaklarsa istediğiniz kadar yaranmaya çalışın memnun edemezsiniz.

Merhaba 🎈

Aslında bundan 6.5 sene önce benzer bir konu açmıştım çok da güzel yanıtlar almıştım, onu da gözden geçiriyorum şimdi🙈

Yaş ,dönem… değiştiği için tekrar sizlere danışmak istedim.

29 yaşındayım. 8-9 aylık bir ilişkim var. Geçen hafta anneme söyledim(normalde çekinirim annemden bu konularda). Pazartesi onun ailesiyle tanışacağım.

Yaşımı belirttim.

Aile muhafazakar. Doğulu. Ben tesettürlü değilim ama çok açık da değilim.

Mesleğim öğretmenim.

Kıyafet olarak: siyah havuç model deniyor sanırım bir pantolon aldım dün bilinen bir markadan , üzerine siyah askılı badi vs spor/klasik saks mavi popo hizasında bir ceket, siyah kucuk topuk önü üçgen gibi arkası açık bir siyah süet ayakkabı olarak güncelledim. Küpe, kolye ve minik bir bileklik.
Krem trenç kotla tamamlarım ve siyah kucuk çanta.

Tatlı götürmem uygun olur denildiği için onu da o şekilde güncelledim.

Annesi, kız kardeşi, ablası ve 2 teyzesi olacakmış.

Ev değil kafe konusunu tekrar açtım. Bir de ailen yanlış anlar mı kültürünüzü bilmiyorum meraklısı değilim yanlıs anlasılmak da istemiyorum dedim. Kesinlikle bunun onların normali oldugunu söyledi. Sen benim yaşadığım evi gör vs dedi

1)Ne giyeyim ?
2)Ne götüreyim?
3)Nasıl davranayım?
4)Varsa tavsiyeleriniz?

Şimdiden teşekkür ederim 🙈
Valla aile ile tanışmak gereksiz bence. Evlilik niyeti yoksa kimse tanışmasın zaten. Evlenmeyi düşünüyirsanız ve bu bir adımsa ailesiyle sevgiliniz gelsin sizin ailrnizle tanışsın..gerisi boş. Başınıza iş almışsınız

Aa lütfen benim seviyeme çıkabilmeleri için pasta baklava tartışması da yapmaları lazım bu ne ki 😄
Anlayamadım?
Valla aile ile tanışmak gereksiz bence. Evlilik niyeti yoksa kimse tanışmasın zaten. Evlenmeyi düşünüyirsanız ve bu bir adımsa ailesiyle sevgiliniz gelsin sizin ailrnizle tanışsın..gerisi boş. Başınıza iş almışsınız
Annem tanışmayı istememişti. Benden 4 gün sonra abilerim, annem ve babam erkek arkadaşımla tanıştı ama bir sürü sorun o ayrı..

Merhaba 🎈

Aslında bundan 6.5 sene önce benzer bir konu açmıştım çok da güzel yanıtlar almıştım, onu da gözden geçiriyorum şimdi🙈

Yaş ,dönem… değiştiği için tekrar sizlere danışmak istedim.

29 yaşındayım. 8-9 aylık bir ilişkim var. Geçen hafta anneme söyledim(normalde çekinirim annemden bu konularda). Pazartesi onun ailesiyle tanışacağım.

Yaşımı belirttim.

Aile muhafazakar. Doğulu. Ben tesettürlü değilim ama çok açık da değilim.

Mesleğim öğretmenim.

Kıyafet olarak: siyah havuç model deniyor sanırım bir pantolon aldım dün bilinen bir markadan , üzerine siyah askılı badi vs spor/klasik saks mavi popo hizasında bir ceket, siyah kucuk topuk önü üçgen gibi arkası açık bir siyah süet ayakkabı olarak güncelledim. Küpe, kolye ve minik bir bileklik.
Krem trenç kotla tamamlarım ve siyah kucuk çanta.

Tatlı götürmem uygun olur denildiği için onu da o şekilde güncelledim.

Annesi, kız kardeşi, ablası ve 2 teyzesi olacakmış.

Ev değil kafe konusunu tekrar açtım. Bir de ailen yanlış anlar mı kültürünüzü bilmiyorum meraklısı değilim yanlıs anlasılmak da istemiyorum dedim. Kesinlikle bunun onların normali oldugunu söyledi. Sen benim yaşadığım evi gör vs dedi

1)Ne giyeyim ?
2)Ne götüreyim?
3)Nasıl davranayım?
4)Varsa tavsiyeleriniz?

Şimdiden teşekkür ederim 🙈
muhafazakar bir aileyle tanisirken yalniz gitmen mantikli degil, ailenle beraber gitmen gerek. kesinlikle tavsiye etmem.

Akraba degilsiniz diye sizi yabancidan sayip beklentileri olmayacagini dusunmuyorum ben acikcasi. Yabancidan olmak demek Turkiye icinde farkli bolgeden olmak değil.
Sonuçta aile yapiniz cookta farkli degil. Sizden beklenecek, kendi ailenizde de cok gelenekselsiniz zaten niye beklemesinler?

Benden eltim gibi olmami bekleselerdi de bu mumkun olmayacakti zaten.
size farkli davranmanlari yabanci gelin oldugunuz icin degil, sizin tavrinizdan kaynakli. yabanci gelin diye acikliyorlar bu gelinden tirsiyoruz diyemedikleri icin muhtemelen :))

X