Sigarayla Savaşanlar Kulübü champix , wellbutrin , zyban

ziraatcitys

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
17 Ekim 2011
86
2
Merhaba Arkadaşlar ;

Öncelikle , zaten biliyorsunuz ama ;
SİGARA BIRAKMA İLAÇLARININ HER İNSANDA FARKLI ETKİLER VE YAN ETKİLER YAPTIĞINI BU YÜZDEN İLAÇ KULLANMAYI DÜŞÜNENLERİN YALNIZCA BURADA YAZILANLARA GÜVENEREK SAĞLIKLARINI TEHLİKEYE ATMAMALARI GEREKTİĞİNİ, DOKTOR KONTRÖLÜNDE İLAÇ KULLANMALARINI , AFFINIZA SIGINIRAK HATIRLATMAK İSTERİM...

9 senelik günde 1 - 1,5 paketlik sigara tiryakisiyim.:KK14:
Kasım 2011 den beri sigarayı bırakmaya GERÇEKTEN uğraşıyorum.. Bu tarihten önce zaman içerisinde ki kişisel uğraşlarım da var tabi ... yalnızca saatler süren :KK19:
Kasım 2011 de sigara bırakma polikinliğine giderek bu sorunu kendiliğimden çıkarıp sosyalleştirdim. Doktor Wellbutrin XL 150 mg ile tedaviye başladı, 5. günde sigarayı bırakmam gerekirken hiçbir etkisi olmadı ve bırakamadım ...
1 ay sonra ilaç bitiminde tekrar gittim bu kez Wellbutrin XL 300 mg verdi bir de üzerine sigarayı bırakmadığım için bi güzel fırça attı.
ilaçtan ziyade daha çok fırçanın etkisi ile kendimi zorlaya zorlaya sigara miktarını azaltıp, ilacı bitirmeye yakın günde 1 adete düşürdüm. Bu arada ilacın ben de ki yan etkileri : uyku bozukluğu (yüksek derecede) ve geceleri sürekli susuzluk..
Yan etkilerin çok rahatsız etmesi dolayısiyle ve artık nasıl olsa sayıyı azalttım diyerek ilacı bıraktım. Fakat kısa sürede eski sigara sayıma geri döndüm.
SONUÇ ELDE VAR SİGARA :KK14:

Daha sonra 2 ay boyunca hem boşuna ilaç kullanmamak, hemde boşuna para harcamamak için çeşitli araştırmalar yaptım , çevremdeki bazı insanlarda Champix in daha etkili olduğunu gözlemledim ayrıca bir çok forum sitesinden de kullanıcı yorumları okudum.
Vee 2 ay sonra Champix i almaya eşiminde desteği ile karar verdim.
Mart 16 Champix aldım, sigara bırakma günü olarak 14. günü seçtim fakat 14. gün sigarayı bırakamadım ama o güne dek kendimi zorlamadan ilacın etkisi ile sigarayı azalttım.
Açıkcası o kadar para verdiğim için hiççç kendimi kasma niyetinde değildim.. Gayet geniştim yani .. tek bilinçsizce yaptığım olumlu şey 15. gün kullandığım sigaradan daha hafif ,ince, naneli bir sigara almak oldu... zaten sigaradan rahatsız olmaya başlamıştım , bu sigaraya geçincede iyice rahatsızlık vermeye başladı...
Tabiki ben yinede içmek için direndim,
6 - 7 gün karşı koydum.. içicem de içicem :KK36:
Sonunda direnmekten vazgeçtim ve :nazar: 24. gün sigarayı bıraktım.. :KK49:
Bu arada yaptığım araştırmalarda şunu gördümki genelde 2. paketi kullanmayanlar 1 ay içerisinde sigaraya geri dönüyorlar... Bu araştırmam doğrultusunda 2. paketide aldım ve şuan kullanıyorum..
Bugün sigarayı bırakışımın 12. :nazar: günü tek korkum herhangi bir şekilde 1 nefes dahi sigara çekmek ve tekrardan sigaraya dönmek.. öyle ki rüyalarıma giriyor...
nikotin isteğim sıfır, fakat sigara hakkaten öyle nalet bişeymiş ki olay yalnızca nikotin bağımlılığı filan degilmiş onu anlıyorum şimdi... hayatımda öyle büyük bir alana yayılmışki ,benim için normal ,yaşamsal ,vücutsal bişey gibi olmuş. mesela durakta otobüs beklediğimde elim çantama gidiyor bilinçsizce, yada temizlik yapıp dinlenmeye oturduğumda birden sigara yakıcam zannediyorum bilinçsizce. saniyelik bir olay, bir anda aklıma geliyor ve ilaç sayesinde ,saniyesinde mantıgım ve nefsim bu arzuyu bastırıyor. içip içmemeyi düşünemiyorum bile , ilaç o konunun üzerini örtüp düşünmeme hemen o saniye mani oluyor.
Açıkcası bunu anlatabilmek, sigara içmeyen birine - neden sigara içtiğimizi anlatmak kadar zor, yaşamadan anlamanız güç.

Şimdi maliyet olarak bakarsak:

BİKERE BEN HERŞEYDEN ÖNEMLİYİM:21:
Ve benim 12 gündür yalnızca oksijen soluyor olmam paha biçilemez...:KK16:
2 paket champix bana 179,50+ 189 = -368,5 TL
İçtiğim sigara 5 TL'di - 12 gündür sigara almıyorum = +60 TL
Şİmdilik TOPLAM =308.5 TL

UMARIM BİR DAHA SİGARA İÇMEM .. VE UMARIM HEPİMİZ SONSUZA DEK SİGARAYI BIRAKIRIZ....:13:
İnşallah yazdıklarım bir kişiyede olsa yardımcı olur. ileride yeniden sizleri olumlu veya olumsuz haberdar etmeye çalışırım.
SİGARASIZ GÜNLER DİLEĞİYLE :KK16:

:KK8:
merhaba arkadaşlar
bugün sigarayı bırakışımın 25, günü :nazar: ilacımı hiç aksatmıyorum.
sürekli sakız çigniyorum ve abur cubur yiyorum ( mümkün mertebe az kalorili olanlar:)) sakız olmasa heralde şimdiye 5 kilo filan almıştım :)
en büyük korkum yeniden bir nefes sigara çekmek , rüyalarımda sigaraya başladığımı görüp kendime kızıyorum..
bugün 25. gün ama her nedense arada bir bi eksiklik hissediyorum, zaten sanırım bu eksiklik yüzünden sürekli abur cubur yiyorum .. bunların dışında hiç bir problemim yok.. gün içersinde gayet rahatım..
11 günlük ilacım kaldı.. 3. devam paketini almıycam.. yeterli gibi geliyor.. umarım ilaç bitince bu güzel günler sona ermez:KK30:

sıradan bir tecrübe ;
ben geceleri susuyan biriyim bu yüzden mutlaka başucumda su şişesi bulundururum.. biberon ağızlı olanlardan :) ( bardakları kırıyorumda )
sigarayı bırakmamın 10. günü filandı.. gece susadım su içicem biberonu agzıma götürdüm , igrenç bir sigara tadı, kokusu sinmiş biberona anlatamam.. aman allahım , suyu zorla içtim .. sabah hemen o şişeyi çöpe attım. gittim maketten yenilerini aldım.. ııııyyyy
insanlar hep derdi sigara kokuyorsun filan önemsemezdim..
hele kocam , yazık adamcagız sigara içmiyor :KK43: .. beni kırmamak için bir günden bi güne sesini çıkartmamış meger şimdi anlıyorum.
ayyy kocacımmm .... beni çok seviyormuş. :KK16: sevmeyen o kokuya, o tada hayatta katlanamaz...
amannn nerden nereye bağladım yaaaaa .. işte aşka nezaman geleceğin belli olmuyor napcan :KK16:
:KK54:

beni durdur şşimdi almaya gitçem 1 hafta içmedim 2 gün önce başladım
çok seviyorum içmeyi
içmediğim zamanlar mutsuzum çok özlüyorum onu kocişte içio
onsuz olamıyorum inş bende bırakırım.ve seni tebrik ediyorum cnm cnm:KK53:

tebrik için teşekkürler , daha 25. günüm :nazar: umarım devamı gelir.
inşallah sende bırakırsın..
yıldırmak gibi olmasın ama kendi çabalarınla zor oluyor... bende kendi irademle bırakmaya çalıştığım zamanlar mutsuz , umutsuz , yalnız.... v.s hissediyordum ..
ama ilaçla öle deil.. yukarıdada yazdığım gibi rahattttttt rahattttt bıraktım..
akıl vermek gibi olmasın sen daha iyi bilirsin ama bence bi sigara bırakma pol. git doktor kontrolünde champix al(gerekirse cebinden öde, ben öyle yaptım), hatta eşinle birlikte bırakmaya çabalarsanız daha etkili olur.
umarım bir an önce sende ,eşinde kurtulursunuz o illeten ..
herşey gönlünce olsun tatlım :KK54:

Bugün sigarayı bırakalı 33 gün oldu. :nazar:
şuan iyiyim , herhangi bir sıkıntım yok. yanımda içenlerde oluyor fakat canım istemiyor. :KK76:
pazar günü champix devam paketim (2) bitecek , daha ilaç almayı düşünmüyorum, yoksa yağmurdan kaçarken doluya tutulcam ilaca bağımlı hale gelicem :KK37:
bakalım sonra beni nelerrr bekliyor.....
:KK54: :KK54:

:KK3:
Sanırım bugün 45. günüm :nazar:
ilaç bitti 10 gündür filan kendimle başbaşayım.
2 gündür hazır ilaç bitti yemeği azaltayım dedim aburcuburu kestim. boşta kalınca bi iki kez aklıma sigara geldi :KK51:
bakalım belki yemege devam ederim bir süre daha :KK56:
sonuç olarak
kendimle gurur duyuyorum... ugraştım , didindim , zaman harcadım, para harcadım
başarısızda oldum ama yılmadımmm ve sonunda sigarayı bıraktımm...
geçen sene sigarayı bırakcamı söyleseler inanmazdım.. sigara benim için o derece vazgeçilmezdi..
Allaha şükürler olsun bıraktım.. darısı bırakmak isteyen tüm arkadaşların başına..

Sanırım bu konu benim için kapandı.. umarım bir dahada açılmaz..
olumlu veya olumsuz herhangi bir gelişme olursa... hani olurya birine faydası dokunur belki diyerek buraya yazarım.
benden bu kadar.. :KK54:
:KK3:

merhaba arkadaşlar :)
yazmayalı epeyce zamann oldu ..
ee tabi sigarayı bırakalı da 5 ayım bitti:nazar: Allaha şükürrrr... darısı tüm içenlerin başına..
daha öncede bahsettiğim gibi 2. devam paketinide bitirdikten sonra daha ilaç almadım,yeterli geldi..

ilaçsız geçen aylar içersinde ve hala dahada süren ara sıkıntılar yaşanıyor, şöyleki arada bir olsada içsem diyorsun ama gidip satın alacak kadar büyük istekler değil , kısa sürede geçiveriyor.. bazen çok tekrarladığı oluyor fakat ben onada çare buldum NARGİLE :KK52:
ilacı kullandığım sıralarda forum takiplerimde ilaçla bırakan insanların yazılarında ; bırakanların bikaç ay sonra (kimisi meraktan kimisi dayanamadığından) bi tane sigaradan bişey olmaz diyip içtiklerini ve daaha sonra bağımlılıklarının yeniden devam ettiğini okumuştum:KK45:
bunları bildiğimden bana en mantıklısı nargile geldi... onuda ilk tırsarak içtim ama neyseki bağımlılık yapmıyor ve sigaraya geri dönüş yaptırmıyor, çok şükür...
Bende edindiğim bu bilgiyi benim gibi ilaçla bırakıp arada sıkıntı çeken siz sevgili yeşilaycı:KK9:arkadaşlarıma bildirmek istedimm..
yeni gelişmeler olursa yazarım ...
kendinize ii davranın , görüşmek üzere :KK23:

ben hiç sigara içmedim tadını bilmem ama malesef kokusunu ister istemez biliyorum,içenler için bırakmak muhakkakki zordur ,içmeyen bilmez..
bırakanlara ve teşebbüs edenlere Allah kolaylık versin.....

X