sınav yaklaşıyor ve ne yapacağımı bilmiyorum...

adelia

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
20 Ağustos 2011
6.390
980
merhaba arkadaşlar,ben bu sene üniversite sınavına giricem.Martta sanırım ygs ve 6 ayım var.Ben meslek lisesinde eşit ağırlık okuyorum.Ama eşit ağırlık dersleri görmüyoruz.Matematik,fizik,kimya vs. sayısal dersleri görmedim.Ünivde sözel bölüm radyo tv yada sinema tv düşünüyorum.Ben ygs5 oluyorum şuan eşit ağırlık olduğum için.Ygs4 sözel bölümler oluyormuş.Mesela örnek veriyorum ben eşit ağırlıkta 412 puan yaptım diyelim, sözel olarak girmiş olsam o kadar soru yapsam puanım 437 oluyormuş puan hesaplamadan gördüm bunuda.Bu senenin sorularını çözmüştüm.Yani sormak istediğim ben eşit ağırlıktan sözele geçerken 437 puanımı alıyorum? yoksa eşit ağırlık puanı 412ylemi tercih yapıyorum?
birde kafama takılan bir soru daha var...Ygs girdikten sonra lys sınavları var ben sosyal,edebiyat,coğrafya sınavına girmeyi düşünüyorum eğer barajı geçersem.O sınavlara girdiğim içinde toplam 3 sınavın ortalamasımı benim tercih puanım oluyor?
Çevremden kimse cevaplayamadı bunu.Okuldaki hocalarda kesin net cevaplar veremiyor..Aranızda öğretmen yada öğrenciler varsa cevaplarsa sevinirim.....

ben meslek lisesi grafik tasarm meznym bizim için direk geçişler var radyo ve televzyon bölümüne
ama tabi benm dedeğim 2 yıllık sen 4 yıllıktan bahsedyosun sanırım.

2 yıllıkta olabilir ama annem devlette oku diyor.Bende il dışında okumak istemediğim için istanbulda okursam anca olur devlet.İstanbul içindeki devlet üniversitelerinde de fakülte var 2 senelik myo olarak radyo tv yok :/ özele sıcak bakmıyor..

hm ozamn çalışp 4yıllık devlet tuttrmak düşüyo sana. o sorduğn ygs 5 falan
soruların braz kafamı karştırdı anlayamadım. ama
www.rehberabi.com sitesine üye olup burdan ygs lys danışma hattında
istediklerini sorabilirsin. güzel bi site tavsiye ediyorum.

önünde uzun bir süre var bence şu an puan hesaplama zamanı değil çok çalışıp puanını yükseltme zamanıdır. zaten zamanı geldiğinde puan hesaplamayı uzun uzadıya yapıcaksın. kafanı küçük hesaplarla meşgul etme sorunun kaynağına in der sınavda da şimdiden başarılar dilerim.

merhaba arkadaşlar,ben bu sene üniversite sınavına giricem.Martta sanırım ygs ve 6 ayım var.Ben meslek lisesinde eşit ağırlık okuyorum.Ama eşit ağırlık dersleri görmüyoruz.Matematik,fizik,kimya vs. sayısal dersleri görmedim.Ünivde sözel bölüm radyo tv yada sinema tv düşünüyorum.Ben ygs5 oluyorum şuan eşit ağırlık olduğum için.Ygs4 sözel bölümler oluyormuş.Mesela örnek veriyorum ben eşit ağırlıkta 412 puan yaptım diyelim, sözel olarak girmiş olsam o kadar soru yapsam puanım 437 oluyormuş puan hesaplamadan gördüm bunuda.Bu senenin sorularını çözmüştüm.Yani sormak istediğim ben eşit ağırlıktan sözele geçerken 437 puanımı alıyorum? yoksa eşit ağırlık puanı 412ylemi tercih yapıyorum?
birde kafama takılan bir soru daha var...Ygs girdikten sonra lys sınavları var ben sosyal,edebiyat,coğrafya sınavına girmeyi düşünüyorum eğer barajı geçersem.O sınavlara girdiğim içinde toplam 3 sınavın ortalamasımı benim tercih puanım oluyor?
Çevremden kimse cevaplayamadı bunu.Okuldaki hocalarda kesin net cevaplar veremiyor..Aranızda öğretmen yada öğrenciler varsa cevaplarsa sevinirim.....

eşit ağırlıksın sözelden bir bölüm istiyorsun bunun için ygs lys3 lys 4 e girceksin bölüm ts 1 ile alıyor

fizik kimya görmedik demişsin ama gerekte yok zaten senn çalışman gereken dersler türkçe tarih coğrafya felsefe matematik eger yapabiliyorsan geometri

ygs puanının %40 ı alınıyor lysnin %60 ı

meslek liselerinin okul puanı hakkında bir bilgim yok malesef

teşekkür ediyorum arkadaşlar ilginiz için :) sagopam aydınlattın beni teşekkür ederim :KK16:

hayalim haklısın sorunun dibine inmem lazım biran önce sarılmam lazım fazlasıyla derslere insallah yapıcam ...

almindago demek istediğim ben ygs 5 oluyorum eşit ağırlık okuduğum için puan hesaplamada ygs 5 ile örneğin 70 soru yapsam 300 puan alsam.
ygs4 olarak girip 70 soru yapıp 340 falan alınıyor bunun gibi yani puanlar ygs türüne göre değişiyor soru sayısı aynı olduğu halde .bende bölüm seçerken ygs5 puanıylamı tercih edicem diye merak ettim yg4le puan dahada yüksek oluyor çünkü.

Son düzenleme:
Sinema ve Televizyon Afyon kocatepe üniversitesi Güzel Sanatlar Fak. TS-1 374,628
Radyo, Televizyon ve Sinema Akdeniz üniversitesi İletişim Fak. TS-1 387,534
Sinema ve Televizyon Akdeniz üniversitesi Güzel Sanatlar Fak. TS-1 385,369
Sinema ve Televizyon Anadolu üniversitesi İletişim Bil.Fak. TS-1 424,055
Radyo, Televizyon ve Sinema Ankara üniversitesi İletişim Fak. TS-1 410,350
Radyo, Televizyon ve Sinema Atatürk üniversitesi İletişim Fak. TS-1 367,180
Radyo, Televizyon ve Sinema (İÖ) Atatürk üniversitesi İletişim Fak. TS-1 360,92
Sinema ve Televizyon Çanakkale onsekiz mart üniversitesi Güzel Sanatlar Fak. TS-1 384,402
Radyo, Televizyon ve Sinema Ege üniversitesi İletişim Fak. TS-1 406,860
Radyo, Televizyon ve Sinema (İÖ) Ege üniversitesi İletişim Fak. TS-1 389,956
Radyo, Televizyon ve Sinema Erciyes üniversitesi İletişim Fak. TS-1 374,424
Radyo, Televizyon ve Sinema (İÖ) Erciyes üniversitesi İletişim Fak. TS-1 367,980
Radyo, Televizyon ve Sinema Fırat üniversitesi İletişim Fak. TS-1 361,512
Radyo, Televizyon ve Sinema (İÖ) Fırat üniversitesi İletişim Fak. TS-1 355,607
Radyo, Televizyon ve Sinema Gazi üniversitesi İletişim Fak. TS-1 398,262
Sinema ve Televizyon Gaziantep üniversitesi Güzel Sanatlar Fak. TS-1 361,435

canım bunlarda bazı üniversitelerin taban punları

mantıklı olan en yüksek puan türünün neyse onla alan bölümleri yazmaktır ama
sen diyosanki ben radyo ve televizzyon istyorm o bölüm ygs 4 ile alıyosa isterse en
düşük puanın ygs 4 olsun sadece ona bakar canım

teşekkür ediyorum arkadaşlar ilginiz için :) sagopam aydınlattın beni teşekkür ederim :KK16:

hayalim haklısın sorunun dibine inmem lazım biran önce sarılmam lazım fazlasıyla derslere insallah yapıcam ...

almindago demek istediğim ben ygs 5 oluyorum eşit ağırlık okuduğum için puan hesaplamada ygs 5 ile örneğin 70 soru yapsam 300 puan alsam.
ygs4 olarak girip 70 soru yapıp 340 falan alınıyor bunun gibi yani puanlar ygs türüne göre değişiyor soru sayısı aynı olduğu halde .bende bölüm seçerken ygs5 puanıylamı tercih edicem diye merak ettim yg4le puan dahada yüksek oluyor çünkü.

canım oda şöyle derslerin puan türlerine getrileri farklı şöyle anlatıyım

türkçenin ygs 3 e katkısı %40 ygs4 e %30 ygs5 e %37

yani senn türkçede yaptıgn en fazla ygs 3 e yarıyo oyuzden ygs 3 puanın hepsinden fazla geliyor

mesela sosyal bilgiler(tarih,coğrafya,felsefe) ygs3 e %30 ygs5 e %20 getrisi var o yüzden sözel dersler en fazla Ygs3 ve ygs 4 ü etkiliyor ondan puanın fazla oluyo

umarım anlatabilmişimdir :KK1::KK1::KK1::KK1: ygs 5 e en çok getirisi olan türkçe matematik adı üstünde eşit ağrlık

ama çok saçma değilmi meslek lisesinde meslek dersi görülüyor matematik hiç görülmüyor ve eşit ağırlık bölüm oluyor hemde sözel dersler fazlayken ben çözemedim bu eğitim sistemini ne kadar saçma.....sinirlerim bozuldu valla

ama çok saçma değilmi meslek lisesinde meslek dersi görülüyor matematik hiç görülmüyor ve eşit ağırlık bölüm oluyor hemde sözel dersler fazlayken ben çözemedim bu eğitim sistemini ne kadar saçma.....sinirlerim bozuldu valla

canım öyle ama sinirlerin bozulmasın eğer matematik türkçe derslerini görmek istiyosan genel bir liseye gitmem gerekiyordu

meslek liselerinin tümünde böyle bu yani mesleğe yönelik dersler var pek fazla önem vermiyorlar matematiğe sayısala

eşit ağırlıksın sözelden bir bölüm istiyorsun sözele yüklen matematğide elinden geldiği kadar artık

dersaneye falan gidecekmisin??

çnkü canım geçiş hakkı veriliyo meslek dersi gördüğün için.
eğer bölümünü istemiyosan düz liseye gtmeliydin ya da istediğin bölüme rahatça geçiş yapablceğin
hç snavla uğraşmcağn bi bölüm seçmeliydin . ama artık meslek lisellerinn önü açık yani
eğer yüksek puan alırsa 4 senelik radyo ve televizyon yazrsn okulda görmüyosn bazı dersler çnkü senn
ordaki bölümün farklı zaten giyim. meslek dersleri ağırlıklı

hayır düşünmüyorum.Dershane fiyatları 3.5-4milyar nerdeyse en iyilerine gitmek istersen o kadar para veriyorsun bendeki mantıkta şu ilk senede barajı geçip devlet tutturamadım diyelim 1 sene hazırlık yapacağıma dershane ücretinin üzerine eklerim özelde okurum ama devlette okumak ayrıcalık.

YGS-3’de;
Türkçe’nin ağırlıgı yüzde 40,
Temel Matematik’in ağırlıgı yüzde 20,
Sosyal’in ağırlıgı yüzde 30,
Fen’in ağırlıgı yüzde 10

YGS-4’te;
Türkçe’nin ağırlıgı yüzde 30,
Temel Matematik’in ağırlıgı yüzde 20,
Sosyal’in ağırlıgı yüzde 40,
Fen’in ağırlıgı yüzde 10,

$ts1-puan-turune-gore-dersler.jpg

çnkü canım geçiş hakkı veriliyo meslek dersi gördüğün için.
eğer bölümünü istemiyosan düz liseye gtmeliydin ya da istediğin bölüme rahatça geçiş yapablceğin
hç snavla uğraşmcağn bi bölüm seçmeliydin . ama artık meslek lisellerinn önü açık yani
eğer yüksek puan alırsa 4 senelik radyo ve televizyon yazrsn okulda görmüyosn bazı dersler çnkü senn
ordaki bölümün farklı zaten giyim. meslek dersleri ağırlıklı

hayır düşünmüyorum.Dershane fiyatları 3.5-4milyar nerdeyse en iyilerine gitmek istersen o kadar para veriyorsun bendeki mantıkta şu ilk senede barajı geçip devlet tutturamadım diyelim 1 sene hazırlık yapacağıma dershane ücretinin üzerine eklerim özelde okurum ama devlette okumak ayrıcalık.

canım türkçe sosyal bile yapsan yeterli hep sözel sonuçta ezberin kuvvetliyse olur devlette yani hangi üniversite istyosn peki

istanbulda marmara yada istanbul ünv yada kocaeli servisleri falan var istanbul içinde.İl dışı dşünmüyorum yurt falan ayrı kalmak istemiyorum yani :S yada özel seçeneğimde var ..

X